دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
هر آنچه که باید درمورد درخت عَرعَر بدانید !!! از ویژگی تا مضرات
30
زمان مطالعه: 6 دقیقه
درخت عَرعَر :: زیستگاه این درخت در ژاپن، چین، و کره جنوبی است ، جدول مشخصات ظاهری درخت ایوان ، تفاوت میان کاش جنس نر و ماده این درخت، ویژگی های خاص این درخت و مضرات آن

درخت عَرعَر یا آیلان ::(Ailanthus altissima) از خانواده (Simaroubaceae) می باشد. در گویش گیلکی به آن کول (کهل kol) دار گویند.

نام «عرعر»، که در متون فارسی آمده است، به گونه ای که دهخدا تذکر می دهد، این درخت نیست، بلکه منظور سرو کوهی بوده است.

نام چینی اش مفهوم آسمانی دارد و به آن درخت بهشتی هم می گویند. املای عربی «عرعر» به گمان نادرست و اَراَر» درست تر باشد. دیگر نام های این گیاه «اَروج»، «شجرة اﷲ» و «شجرة السماء» « سماق چینی » می ‌باشند. در گویش گیلکی به آن کول دار (کهل kol) گویند.

واژه اَبْرُس برگرفته از اَبروس (به پهلوی: 'brws, abrus) از زبان پهلوانیگ است.

جدول مشخصات ظاهری درخت عَرعَر یا آیلان

مشخصات ظاهری درخت آیلان
نام فارسی: درخت عرعر (ایلان)، درخت بهشتی
نام های دیگر این گیاه:اَراَر، اَروج، شجرة اﷲ ، شجرة السماء ، سماق چینی (زبان گیلکی: کول دار ، کهل kol)
نام انگلیسی: Tree of Heaven
نام علمی: Ailanthus Altissima
خانواده: Simaroubaceae
نوع: درخت خزان دار
اندازه (متر): 18 ارتفاع * 18 گستردگی
فرم: بیضی تا گرد
بافت: خشن
رنگ برگها: زرد متمایل به سبز
فصل گلدهی: اواخر و اواسط تابستان
رنگ گلها: زرد سبز
سرعت رشد: سریع
نیاز به آبیاری: پایین تا متوسط
نیاز های نوری: آفتابی و نیمه آفتابی
مقاومت به سرما: بالا
کاربرد در محوطه سازی ها: کنار جاده، سواحل دریا، سایه انداز، پوشش تپه ها

زیستگاه درخت آیلان

خواستگاه آن چین، ژاپن، کره جنوبی و بومی تایوان و چین است. در ایران با نام های درخت بهشتی، کول دار، کهل دار، کئول دار شناخته می شوند. نام چینی آن ailanto به معنی درخت بهشتی است. این درخت بومی آب و هوای استوایی است اما در آب و هوای گرم تا معتدل یافت می شود.

گیاهی سازگار و تطبیق پذیر با محیط است، سرعت رشد زیاد و عمر متوسط از مشخصات آن است این درخت طی25 سال 15_20 متر رشد می کند. درخت عرعر دو پایه ( گل نر روی درخت نر و گل ماده روی درخت ماده قرار دارد.)، پهن برگ و خزان کننده و در دسته درختان غیر مثمر قراردارد. تاج درخت چتری نا آراسته یا گرد گلدانی نامنظم است. در اوایل بهار برای تامین برگ های فراوان و کنترل رشد نیاز به هرس دارد.

محیط آفتابی تا نیم سایه را می پسندد و به خاک حساسیتی ندارد و در هر خاکی با سرعت و قدرت زیاد می روید و رشد می کند اما خاک لومی مرطوب را ترجیح می دهد. به حمله انواع آفات و بیماری ها و دود مقاوم است ( مناسب برای حاشیه خیابان )؛ به سیل و سایه حساس است.

به علت داشتن ریشه قوی و پراکنده با سرعت رشد زیاد از فرسایش آبی خاک جلوگیری می کند. درخت عرعر در شرایط مناسب تند و بوته ای یا درختی تنومند رشد می کند. نیاز آبی به خاطر داشتن چنین ریشه هایی کم است.

برگ ها بیضی، صاف و براق، مرکب،دمبرگ بزرگ تا 90 سانتی متر؛

گلدهی از اواخر اردیبهشت شروع می شود گل ها به رنگ ارغوانی، سبز، زرد؛

میوه آن شبیه زبان گنجشک است به رنگ نارنجی، قهوهای متمایل به زرد و در میان لایه بالدار که در انتها تا خورده است قرار دارد. جوانه ها صاف، قهوهای و میانه آنها پوک است.

از گیاهان مقاوم به شمار میرود. آب و هوای آلوده شهرها را میتواند تحمل نماید . به همین خاطر از آن به عنوان درخت کنار خیابان استفاده میشود. در انواع خاکها چه مرطوب و چه خشک رشد میکند. به PH و حاصلخیزی خاک حساسیت چندانی ندارد. در سواحل دریا نیز میتوان آن را کاشت.

درختی است مناسب برای جنگلکاری حاشیه شهرها در خاکهای خشک و سنگلاخی. برای جلوگیری از فرسایش خاک در مناطق سیلابی میتوان از درخت عرعر استفاده کرد. از صفات بارز این درخت برگهای شانه ای طویل آن میباشد که طول آن به 90 سانتیمتر نیز میرسد.

در مورد درختان بیشتر بدانید::

گیاهان دارویی: لیست کامل گیاهان دارویی (معرفی ۷۰ گیاه دارویی)

این ۲۰ گیاه دارویی باعث سقط جنین می شوند!

معرفی ۱۰ گیاه و ۴ دمنوش گیاهی مفید برای افزایش میل جنسی

۱۰ گیاه دارویی شگفت انگیز برای افزایش میل جنسی

۱۸ گیاه آپارتمانی زیبا و جذاب برای تزئین خانه و محل کار

گیاهان دارویی چربی سوز(لاغر کننده)در طب سنتی

گل ساعت و روش تکثیر این گیاه

گل شمشیری ( سانسوریا ) از روش تکثیر تا خواص این گیاه

مشخصات برگ درخت عرعر

هر برگ حدود 15 جفت برگچه دارد. برگهای جوان درخت عرعر سبز روشن هستند که با بالغ شدن سبز تیره می شوند.

عرعر یا درخت ایلان ادوپایه است یعنی دارای جنس نر و ماده می باشد. درختان تر گلهایی با بوی متعفنی تولید می کنند لذا از کاشت پایه های نر در حاشیه پیاده رو ها و مکانهای مسکونی باید خودداری کرد. غلاف قرمز رنگ میوه ها در فصل پاییز از عناصر تزیینی درخت به شمار میروند.

روش های تکثیر و ازدیاد:

از طریق بذرکاری انجام میشود. هرچند بدون تیمار هم بذرها جوانه میزنند ولی نتیجه بهتر با تیمار سرمایی در دمای 4 درجه سانتیگراد در مدت دو ماه حاصل میشود.

  1. بذر در فروردین ماه به عمق 0.5 سانتی متر کاشته شده و روی بذر را با لایه نازکی از ماسه بادی می پوشانند.
  2. تقسیم ریشه یا قلمه گیری از ریشه و کاشت در خاک سبک که در بهار انجام میگیرد.

کاربرد درخت عرعر:

در متون پزشکی چینی از این درخت بسیار یاد شده است و از آن به عنوان خنک کننده و قابض نام می برند؛ از ریشه، برگ، و پوست آن در طب سنتی چین استفاده می شود.

درخت عرعر میزبان کرم ابریشم است و برای پرورش آن استفاده می شود.

امروزه به خاطر رنگ زرد کمرنگ چوب این درخت و قابلیط انعطاف پذیری آن در کابینت سازی کاربرد زیادی دارد.

فضای سبز، درخت ماده به خاطر سایه اندازی، زیبایی و سرعت رشد زیاد در حاشیه خیابان ها کاشته میشود. اما درخت نر به علت تولید بوی نا مطبوع در زمان گلدهی کاربرد زیادی ندارد.

مضرات درخت آیلان:

ریشه قوی و سریع الرشد این درخت با قدرت نفوذ زیادی ک دارد می تواند به راحتی به دیوار ها، لوله های آب، سیستم فاضلاب، جاده و ریل راه آهن آسیب زیادی بزند و یا با تولید مواد آللو پاتیک باعث کم شدن و از بین رفتن گیاهان بومی منطقه شود. گرده و مواد شیمیایی آن باعث ایجاد آلرژی هستند و در موارد نادر باعث مسمومیت و مرگ افراد می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (30 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits