دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
نحوه نگهداری از گیاه بگونیای هلندی
7
زمان مطالعه: 6 دقیقه
گل بگونیا هلندی، می توانید آن را در آپارتمان نگهداری کنید!بگونیای هلندی گیاهی بسیار زیبا بوده که به تازگی وارد ایران شده است،

گل بگونیا هلندی، می توانید آن را در آپارتمان نگهداری کنید!

بگونیای هلندی گیاهی بسیار زیبا بوده که به تازگی وارد ایران شده است، اگر از آن دسته کسانی هستید که علاقه به داشتن گلدانی زیبا در کنار پنجره دارید، و یا به دنبال گیاهی زیبا و جایگزین برای شمعدانی ها می گردید به جرات می توانیم بگوییم که با توجه به شرایط و نحوه نگهداری بگونیای هلندی مناسب شما خواهد بود. در واقع می توان گفت این گل زیبا ساخته دست بشر بوده و با ترکیب بگونیا غده ای و بگونیای عروس پدید آمده است! جالب است بدانید که این گل زیبا نهایتا ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر ارتفاع به خود می گیرد و در واقع گلی یکساله می باشد، اما در حالاتی که از آن به خوبی نگهداری کنید قادر است تا مدت زمان بیشتری نیز گل های خود را حفظ کرده و زنده بماند.با دلگرم همراه باشید.

گل بگونیا هلندی، می توانید آن را در آپارتمان نگهداری کنید!

شرایط و نحوه نگهداری بگونیای هلندی (هیمالیس)

گیاه بگونیای هلندی از دسته گیاهان روز کوتاه بوده و در نیمه دوم گل می دهد، و از آن دسته گیاهانی بوده که به نور غیر مستقیم احتیاج داشته و لازم است آن را در پشت پنجره های جنوبی قرار بدهید. فواصل آبیاری گیاه باید به گونه ای می باشد که در طول مدت زمان بین دو آبیاری خاک سطحی گیاه خشک شود، زمانی هم که گیاه کل گلهای خود را از دست داد لازم است اجازه دهید تا خاک آن کاملا خشک شود تا به این واسطه گیاه به زمان استراحت خود برسد.

بگونیای هلندی به فضاهای گرم علاقه ای بیشتر نشان می دهد و برای گل دهی نیاز است تا دو ماه دمای محیط آن را به ۱۵ درجه برسانید، پس از آنکه گیاه گل داد در روز ۲۴ درجه سانتی گراد و در شب ۱۶ درجه سانتی گراد دمای هوا کافی است. به منظور حفظ نیازهای این گیاه، لازم است زیر گلدانی را همیشه پر از آب نگهدارید، اما این بدان معنا نیست که کف گلدان به آب چسبیده باشد!مطمئنا وقتی در فصل زمستان، که همه گیاهان برگ ریخته اند، یک بگونیا هلندی پر از گل را می‌بینید شک می‌کنید در چه فصلی هستید! این گیاه زیبا گل‌هایی به رنگ‌های زرد، قرمز، نارنجی، صورتی، سفید و... دارد.


گل بگونیا هلندی، می توانید آن را در آپارتمان نگهداری کنید!

شرایط رشد


نور

این گیاه در طول سال به مکانی روشن با نور غیر مستقیم نیاز دارد. البته در مکانی با نور کمتر هم به خوبی رشد می‌کند. گل دهی این گیاه بستگی به طول روز دارد و وقتی روز ها شروع به کوتاه شدن می‌کنند، گیاه تشویق به تولید گل می‌شود.

آبیاری

برای آبیاری مجدد گیاه ابتدا اجازه دهید ۳ سانتی متر از سطح خاک گلدان خشک شود، سپس آبیاری را انجام دهید.

رطوبت

معمولا به غبار پاشی و رطوبتی بیشتر از رطوبت معمول اتاق نیاز ندارد اما برای رشد بهتر می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه استفاده کنید. زیر گلدانی گیاه را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود. با این روش گیاه رطوبت مورد نیاز خود را به دست می‌آورد.

گل بگونیا هلندی، می توانید آن را در آپارتمان نگهداری کنید!

دما

به دمایی متعادل و تقریبا گرم و هوایی اندکی مرطوب نیاز دارد. در فصل پاییز اجازه دهید گیاه کمی سرما بکشد تا برای گل دهی در فصل زمستان آماده شود.

گل دهی

همانطور که گفتیم گل دهی گیاه در فصل زمستان و بعد از گذراندن یک دوره سرما در فصل پاییز اتفاق می‌افتد. جالب است که بدانید عمر هر کدام از گل‌های کوچک گیاه به حدود ۱ ماه تا ۱ ماه و نیم هم می‌رسد! بعد از تمام شدن گل دهی، می‌توانید صبر کنید تا شاخسار گیاه خشک شوند و سپس آنها را تا محل طوقه ببرید و برای سال بعد آماده شوید.

خاک

این گیاه به خاکی سبک با زهکشی خوب نیاز دارد.

گل بگونیا هلندی، می توانید آن را در آپارتمان نگهداری کنید!

خاک مناسب این گیاه زیبا از هر نوع خاک مغذی می تواند باشد، برای این گونه ی گیاهی، خاک بنفشه آفریقایی نیز مناسب بوده اما به هیچ عنوان از خاک کاکتوس استفاده نکنید. به دلیل اینکه گیاه گل دار است پس به تغذیه بهتری نسبت به گیاهان دیگر نیاز دارد، از این رو هر دو هفته یکبار از کودهای گل دهی مناسب استفاده کنید. برای تعویض گلدان نیاز است هر دو سال یکبار اینکار انجام شود زیرا این گیاه علاقه به در هم تنیدن ریشه ها دارد.

کود دهی

برای کود دهی بگونیا هلندی از محلول‌های کودی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند استفاده کنید. با استفاده از این کودهای مایع محلولی با یک چهارم غلظت گفته شده روی بسته کود درست کنید و هر هفته گیاه را کود دهی کنید و یا محلولی با نصف غلظت تهیه کنید و هر دو هفته یک بار به گیاه کود دهید. اگر فکر می‌کنید این میزان کود برای گیاه‌تان زیاد است، فاصله زمانی کود دهی را بیشتر کنید. در فصل پاییز از کودهای فسفر دار برای کود دهی استفاده کنید تا اندازه و تعداد گل‌ها در زمستان بیشتر شود!

تکثیر

بسیاری از پرورش دهندگان بگونیا هیمالیس گیاه را بعد از تمام شدن اولین گل دهی دور می‌اندازند! این عمل به این خاطر است که هزینه خرید مجدد بگونیا از هزینه تکثیر آن کمتر است! بگونیا بعد از گل دهی وارد دوره استراحت می‌شود اما این درست نیست که گیاهی را فقط به خاطر اندکی کمون دور بیندازیم! با اندکی حوصله می‌توان از بگونیا هلندی به عنوان گیاهی چند ساله نگهداری کرد. بگونیا هیمالیس به وسیله قلمه برگ و قلمه ساقه قابل تکثیر است.

برای گرفتن قلمه ساقه، بعد از تمام شدن گل دهی ، گیاه را از ۷ سانتی متر بالای خاک ببرید. سپس تا بهار که رشد جدید آن اتفاق می‌افتد صبر کنید. در بهار از شاخه‌های تازه رشد کرده قلمه گیری کنید و در خاک مخصوص قلمه یا آب قرارشان دهید تا ریشه دهی کنند. برای ریشه دهی قلمه‌ای که در خاک کاشته اید از خاک مخصوص کاشت بذر استفاده کنید و آن را مرطوب نگه دارید.

تعویض گلدان

افرادی که بگونیا را به صورت چند ساله تکثیر می‌کنند، گلدان گیاه اصلی را تعویض نمی‌کنند و فقط قلمه‌های گرفته شده را در گلدان جدید می‌کارند. اما اگر بعد از مدتی حس کردید که گیاه مادر بیش از حد بزرگ شده و دیگر جایی برای رشد بیشتر ندارد، گلدانی یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی برایش فراهم کنید. بگونیا هلندی دوست دارد ریشه‌ها به وسیله گلدان محصور باشند، پس گلدان خیلی بزرگ برایش مطلوب نیست.

منبع:چیدانه،اسکانو

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی

این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (7 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits