alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
فوت و فن کاشت و نگهداری گل لاله مردابی
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
گل لاله مردابی یک گیاه چند ساله و آبزی است و در استخرهای کم عمق، دریاچه ها، تالاب ها و باتلاق ها وجود دارد.

معرفی گل لاله مردابی


گل لاله مردابی یک گل مقدس برای هندی ها و بودایی ها می باشد و برای این گل احترام زیادی قائل هستند. گل لاله مردابی نماد پاکی، زیبایی، عظمت، فضل، ثروت، غنا، دانش و آرامش است. گل صورتی لاله مردابی، گل ملی هند می باشد. این گل با نام های لاله آبی مقدس، لوتوس هندی نیز شناخته می شود.

گل لاله مردابی به طور کلی در دو رنگ سفید و صورتی وجود دارد و در آب های کم عمق و کدر رشد می کند. گل لاله مردابی نور گرم خورشید را دوست دارد و توانایی تحمل آب سرد را ندارد، به همین دلیل در زمستان گل نمی دهد. برگ های گل لاله مردابی بر روی آب شناور هستند و این گل ساقه بلندی دارد که حاوی فضای هوا برای حفظ خاصیت شناوری می باشد. گل لاله مردابی بومی آسیا و استرالیا است و در طیف گسترده ای از مناطق هند و چین وجود دارد.

گل لاله مردابی یک گیاه چند ساله و آبزی است و در استخرهای کم عمق، دریاچه ها، تالاب ها و باتلاق ها وجود دارد. این گیاه دارای ریشه های محکمی است که این ریشه ها درون گل و لای موجود در کف آب قرار می گیرند و از طریق ساقه های بلند خود به برگ های شناور متصل می شوند. گیاه لاله مردابی دارای ارتفاع 1/5 متر است و عرض آن نیز به 3 متر می رسد. برگ ها گاهی اوقات و گل لاله مردابی همیشه بالاتر از سطح آب قرار دارند. گل لاله مردابی یک گل زیبا و معطر است که صبح ها باز می شود و گلبرگ ها در شب بسته می شوند.

لاله

نیازهای محیطی گیاه لاله مردابی

خاک:

گیاه لوتوس در سال اول به خاکی سنگین و غنی از مواد غذایی احتیاج دارد. در کاشت آن در سبد یا گلدان می‌توان از ورمی کمپوست استفاده کرد و سطح رویی آن را تا چند سانتیمتر با سنگریزه پوشاند تا خاک گلدان در آب حل نشود.

نور:

این گیاه به نور زیاد و تابش مستقیم نور خورشید حداقل 6 ساعت در طول روز احتیاج دارد و در شرایط کاملاً آفتابی باید رشد کند. گل‌ها 2 تا 3 روز باز می‌مانند و پس از آن بسته شده و گلبرگ‌ها می‌ریزد.

دما:

دمای بین 30 تا 35 درجه برای نگهداری گیاه مناسب است. در فصل پاییز لوتوس خود را به بخش عمیق‌تری از حوضچه انتقال دهید تا از یخ زدن پیاز گل در فصل زمستان جلوگیری کنید. اگر حوضچه شما عمق کمی دارد می‌توانید گلدان را به مکانی مثل زیرزمین انتقال دهید و اطراف خاک گلدان را برای جلوگیری از یخ‌زدن پیاز با مالچ پر کنید. در فصل بهار به محض مشاهده اولین جوانه خاک گلدان را عوض کرده و آن را به حوضچه منتقل کنید.

کوددهی:

این گیاه فقط در طول 3 -4 هفته اول از دوره رشد بعد از تکثیر به تغذیه مصنوعی نیاز دارد و بعد از آن باید اجازه داده شود تا گیاه به محیط اطراف عادت کند. مصرف بیش از حد کود سبب سوختن برگ‌های گیاه می‌شود.

هرس:

برگ‌های زرد و ساقه های آسیب دیده را حتماً قطع کنید چرا که مانع از رشد گیاه می‌شوند. اگر برگ‌های لوتوس از سطح حوضچه خارج شده بود می‌توانید آن‌ها را نیز از گیاه جدا کنید.

تکثیر گیاه لاله مردابی:

تکثیر گیاه لاله مردابی از طریق کاشت بذر و پیاز صورت می‌گیرد. بذرهای این گیاه در پرچم‌هایی که در مرکز گل نهفته هست قرار دارند. دانه‌های این گیاه تا مدت بسیار زیادی قابل کاشتن است.

لاله مردابی

حقایق در مورد گل لاله مردابی

 • گل لاله مردابی گل مقدس برای بودایی ها است.
 • گل لاله مردابی یکی از هشت نشانه فرخنده از بودیسم است. هشت گلبرگ لاله مردابی در ماندالاهای بودایی نماد هماهنگی عالم هستی می باشد و هزار گلبرگ لاله مردابی نشان دهنده نور معنوی است.
 • در افسانه های مصر، گل لاله مردابی با خورشید در ارتباط بوده است، زیرا گلبرگ های آن در روز باز هستند و در شب بسته می شوند. حتی اعتقاد داشتند گل لاله مردابی از خورشید به وجود آمده است.
 • ریشه های گل لاله مردابی در خاک موجود در کف رودخانه ها و مرداب ها قرار می گیرد در حالی که برگ ها روی سطح آب شناور هستند. گل لاله مردابی روی ساقه ضخیم ظاهر می شود و معمولا چند سانتی متر بالاتر از سطح آب قرار می گیرد.
 • در گل لاله مردابی، بذرها، برگ های جوان و ساقه های زیرین همگی خوراکی هستند. در آسیا از گلبرگ های گیاه لاله مردابی گاهی اوقات به عنوان چاشنی استفاده می کنند. برگ های بزرگ نیز به صورت بسته بندی وجود دارند که در غذاها از این برگ ها استفاده می کنند.
 • قسمت های مختلف گیاه لاله مردابی در طب سنتی در آسیا استفاده می شود.
 • میوه های گیاه لاله مردابی یک غلاف مخروطی با دانه های موجود در سوراخ های غلاف می باشد. زمانی که دانه ها رسیده می شوند در غلاف شل شده، سپس غلاف به سمت پایین خم می شود و دانه ها در آب آزاد می شوند.
 • ساقه لاله مردابی تقریبا در تمام هند خورده می شود و بیش از حد ترش می باشد.
 • دانه های گیاه لاله مردابی در شمال شرقی هند استفاده می شوند.

لتوس

روش کاشت گیاه لاله مردابی

نوک بذرها را سوهان بکشید تا پوسته بذر شکاف بردارد، اگر پوسته بذر نشکند بذر نمی تواند رشد کند سپس بذرها را در یک لیوان آب گرم بدون کلر قرار دهید.


تا موقعی که بذرها جوانه بزنند آب لیوان را هر روز عوض کنید. لیوان باید در مکانی با درجه حرارت 25 تا 30 درجه سانتی گراد قرار بگیرد تا جوانه زنی زودتر انجام شود. برای جوانه زنی لازم است لیوان در معرض نور باشد. پس از اولین روز خیساندن، دانه به اندازه دو برابر خود متورم می شود.


بعد از جوانه زنی باید چند روز صبر کنید تا نهال به اندازه 15 سانتی متر برسد. بعد آن ها را به گلدان های11 تا 19 لیتری حاوی خاک لومی خوب قرار دهید. گلدانی که انتخاب می کنید باید بتواند گرما را حفظ کند. 15 سانتی متر از گلدان را خاک بریزید. هر دانه باید در یک گلدان قرار داده شود. جوانه را به آرامی در خاک قرار دهید. به آرامی آب گرم روی خاک بریزید سپس آن را به یک آب کم عمق منتقل کنید.


همچنین می توانید گیاه را به گلدان های 50 لیتری منتقل کنید و یک سوم گلدان را خاک بریزید و بقیه گلدان را از آب پر کنید و گیاه را در گلدان نگه دارید. از خاک لومی خوب برای گلدان استفاده کنید. زیرا این خاک دارای مواد مغذی زیادی است و زمانی که در معرض آب قرار می گیرد در آب شناور نمی شود. در سال اول باید به گیاه لاله مردابی کود داده شود.

زمانی که گیاه لاله مردابی از طریق بذر کاشته می شود، در سال اول ممکن است گل ندهد. در طول دوره رشد حداقل دما باید 25 درجه سانتی گراد باشد. دمای مناسب برای این گیاه 30 تا 35 درجه سانتی گراد است و به آفتاب کامل نیاز دارد.

مراقبت از گیاه لاله مردابی

در سال اول باید به این گیاه به مقدار کمی کود داده شود. کود بیش از اندازه موجب سوزاندن برگ ها می شود. در اواخر پاییز شاخ و برگ های زرد باید قطع شوند و گیاه به عمیق ترین بخش تالاب منتقل شود.

ارزش غذایی لاله مردابی


از جمله مزایای لاله مردابی برای سلامتی می‌توان به ترکیب منحصر به فرد ویتامین‌ها (ویتامینC و B6) و مواد معدنی آن اشاره کرد، تمام قسمت‌های این گیاه خوراکی هستند، سرشار از مواد مغذی شامل پتاسیم، فسفر، مس، آهن و منگنز بوده، همچنین منبع بسیار مهمی از فیبر و پروتئین است. از این گیاه برای بهبود گردش خون، کاهش استرس، تنظیم فشار خون، بهبود هضم غذا، بهبود سلامتی قلب و کنترل وزن استفاده می‎شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

فوت و فن کاشت و نگهداری گل مریم

فوت و فن کاشت و تکثیر گل یلدا

روش کاشت و تکثیر گل مینای چمنی

separator line
این مطلب چقدر مفید بود ؟
0.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • bazram.com
 • golbaranesabz.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits