دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
اصول نگهداری و تکثیر نخل زینتی
10
زمان مطالعه: 6 دقیقه
نخل زینتی یا نخل فونیکس از جمله گیاهان مناسب و محبوب برای نگهداری در آپارتمان‌ ها و ادارت می‌ باشد


معرفی درختچه زیبای نخل زینتی


نخل زینتی یا نخل فونیکس با نام علمی این گیاه canariensis Phoenix از خانواده Palmaceae می باشد و دارای ۱۷ گونه است. نخل زینتی از جمله گیاهان مناسب و محبوب برای نگهداری در آپارتمان‌ ها و ادارت می‌ باشد. این گیاه با وجود زیبایی منحصر به فرد خود جلوه‌ ی فوق العاده ای به محیط اطرافش هدیه می‌ نماید. نخل زینتی بومی مناطق جنگلی شرق آسیا می‌ باشد. گاهی اوقات از این گیاه با نام نخل ققنوس هم یاد می‌ شود. زادگاه نخل فونیکس مناطق گرمسیری است و در نتیجه به سرما بسیار حساس است. در مناطق گرمسیری به عنوان درخت یا درختچه‌ ای زینتی در فضای آزاد خارج از آپارتمان کاشته می‌ شود. در مناطق دیگر به عنوان گیاهی آپارتمانی پرورش می یابد.

گیاه شناسی نخل زینتی فونیکس


نخل زینتی در واقع گیاه بومی مناطق جنگلی شرق آسیاست که واریته های مختلف دارای ارتفاع مختلف هستند. برخی از آنها مثل نخل خرمای مینیاتوری نهایتا ۳۰ سانتی متر رشد می کنند و برخی نیز در طبیعت ممکن است تا ۲ متر هم رشد داشته باشند.

فونیکس مانند سایر گیاهان هم خانواده خود طاقت سرمای زمستانی را ندارد. وقتی سرمای زمستان به منفی 10 درجه سانتی گراد می رسد احتمال از بین رفتن این نخل وجود دارد اما سرمای کمتر از صفر درجه سانتی گراد نیز موجب سرمازدگی شدید برگ های آن می شود. بهتر است در مناطق سرد از کاشت نخل ها در فضای باز خودداری شود.

توجه داشته باشید که اگر جوانه انتهای نخل در زمستان با گونی پوشانده شود، دوباره در بهار برگ های آن سبز می شود و سلامت خود را حفظ می کند. فونیکس برگ های شانه ای شکل دارد و می تواند مثل یک گیاه آپارتمانی در داخل ساختمان نگهداری شود.

نخل

نیازهای اکولوژیک نخل زینتی

نور مورد نیاز نخل زینتی

این گیاه زیبا به نور زیاد احتیاج دارد. اما توجه کنید از در معرض قرار گرفتن نور مستقیم خورشید اجتناب گردد.

دمای مناسب نخل زینتی

مناسب ترین دما برای نخل فونیکس، ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است. کاهش دما تا زیر ۱۰ درجه سانتیگراد برای گیاه مضر است و موجب از بین رفتن آن خواهد شد.

میزان آبیاری نخل زینتی

آب سبک و بدون املاح در کیفیت رشد برگ‌ها و زیبایی آن‌ها بسیار موثر است. آبیاری هفته ای دو بار مناسب است. در صورت بروز گرمای بیش از حد این میزان افزایش خواهد یافت. باید توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد و غرقابی کردن نخل فونیکس سبب بروز مشکلات خواهد شد.

میزان رطوبت مورد نیاز نخل زینتی

زادگاه این گیاه محیط¬‌های مرطوب است، پس نیاز به رطوبت کاملا واضح است. پیشنهاد میکنم علاوه بر غبار روزانه، از سنگریزه و آب در زیر گلدانی بدون تماس گلدان با آن استفاده نمایید. در صورت بروز هوای بیش از اندازه گرم و خشک، غبارپاشی را افزایش دهید.

خاک مناسب برای رشد نخل زینتی

مناسب ترین بستر برای رشد نخل زینتی یا نخل فونیکس، خاک کمی اسیدی و با زهکشی مناسب است. این خاک می تواند خاک های آمده کاشت و یا مخلوطی از پرلیت، پیت ماس، خاک باغچه و … باشد.

نحوه تغذیه و کوددهی نخل زینتی

در فصول بهار و تابستان که فصل رشد گیاه است، بوسیله کود¬های مایع کامل هر ۱۵ تا ۲۰ روز یک¬‌مرتبه تغذیه شود.

هرس کردن نخل زینتی

برای هرس کردن برگهای کوچکتر ساقه را که بیرنگ هستند قطع کنید . این برگها روی ساقه اصلی رشد می کنند.

فونیکس

زمان تعویض گلدان نخل زینتی


همانند اکثر گیاهان آپارتمانی با مشاهده ریشه ها از زیر گلدان می‌ توانید اقدام به تعویض گلدان نمایید. در هنگام تعویض گلدان دقت کنید به ریشه ها صدمه نزنید و خاک گیاه ریزش نکند. در صورتی که امکان تعویض گلدان وجود ندارد به تعویض خاک های سطحی اکتفا نمایید.

روش تکثیر نخل زینتی

راحت‌ترین روش برای تکثیر نخل طینتی یا فینیکس تقسیم بوته و جدا کردن پاجوش است. این روش را در فصول رشد گیاه(بهار و تابستان) انجام دهید. روش تکثیر توسط بذر به دلیل زمان بیش از حد برای رسیدن به نتیجه توصیه نمی‌ شود.

آفات و بیماریهای نخل زینتی


برگهای گیاه در حال سیاه شدن است و برگهای آن می ریزد: هوای سرد موجب سیاه شدن و همچنین ریزش برگهای نخل فونیکس می شود. این گیاه دمای ۵- درجه سانیتگراد را برای چند ساعت می تواند تحمل کند اما اصولا دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد برای رشد این گیاه مناسب نیست.

گیاه را در گلدان بکارید و در زمستان در مکان محافظت شده قرار دهید . طی فصول سرد دمای ۲۰-۱۷ درجه سانتیگراد و در طی فصول گرم دمای ۲۷-۲۴ درجه سانتیگراد برای این گیاه مناسب است.

برگهای پایینی پیر هستند که به نوبت زرد شده و می ریزند: روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل می شوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش می کنند.

برگهای پایینی همزمان زرد شده و میریزند: احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری نمایید، زهکش را بازدید فرمایید، آب زیر گلدانی را خارج نمایید و برای تقویت گیاه از کودهای کامل محلول در آب که دارای انواع مواد اصلی و میکروالمنت ها باشد هر ده روز یکباراستفاده کنید.

برگهای گیاه پژمرده شده اند و کمرنگ هستند: گیاه در آب غوطه ور است. میزان آبیاری را کم کنید.

نوک برگهای قدیمی زرد شده و برگهای جوان نیز در حال زرد شد هستند: زیاد به گیاه آب داده شده است.

عنکبوت در لابه لای برگهای گیاه است: اگر گیاه را در محل گرم قرار دهید خشکی بیش از اندازه خاک آنها باعث می شود عنکبوتها در آن رخنه کنند و تکثیر یابند.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش های کاشت و نگهداری گل همیشه بهار

اصول کاشت و تکثیر گل لادن

اصول کاشت و مراقبت از گل شیپوری هلندی

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (10 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits