دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۴ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با گل زنگوله‌ای چینی
1
3,587
زمان مطالعه: 4 دقیقه
گل زنگوله ای چینی به واسطه ظاهری که غنچه های باز نشده ایجاد می کنند و پیش از باز شدن باد می کنند، در زبان انگلیسی به آن گل بالنی نیز اطلاق می شود.

روش تکثیر گل زنگوله ای چینی

گل زنگوله ای چینی یا پلاتیکدن گراندیفلوروس (با نام علمی Platycodon Grandiflorus ) یکی از گیاهان جالبیست که می توانید از کاشت و پرورش آن در باغچه لذت ببرید. به واسطه ظاهری که غنچه های باز نشده گل زنگوله ای چینی ایجاد می کنند و پیش از باز شدن باد می کنند، در زبان انگلیسی به آن گل بالنی نیز اطلاق می شود. کودکان با دیدن این گلها عاشق آن می شوند و ممکن است غنچه های آن را با دست فشار بدهند و بترکانند.

گلهای باز شده این گیاه شبیه گل زنگوله ای است که از خویشاوندان نزدیک آن می باشد. اگر چه اکثرا گلهای این گیاه به رنگ آبی یا بنفش هستند اما انواع سفید و صورتی آن نیز وجود دارد. بسته به محل زندگی تان ممکن است به گل زنگوله ای چینی اسامی دیگری اطلاق شود.

گیاه شناسی گل زنگوله ای چینی

گل زنگوله ای چینی از خانواده Companulaceae و با نام علمی Platycodon grandiflorus ، گیاه دائمی و بوته‌ای به بلندی ۶۰ - ۴۵ و گستردگی ۴۵ - ۳۰ سانتی‌متر است که دارای برگ‌های تخم‌مرغی و نیزه‌ای شکل به رنگ سبز مایل به آبی بوده و گل‌های زنگوله‌ای شکل آبی یا ارغوانی رنگ آن در تابستان ظاهر می‌شوند. این گیاه به مکان آفتابی و خاک سبک نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است.

گل

کاشت و پرورش گل زنگوله ای چینی

این گیاه به راحتی رشد می کند و در بسیاری از مناطق مقاوم است. شرایط نور مناسب برای آن آفتابی یا نیمه سایه است. این گیاه به خاک خوب زهکشی شده و کمی اسیدی علاقه دارد. با این که گل زنگوله ای چینی شرایط خشک و بی آبی را تحمل میکند اما به مقدار زیادی رطوبت نیاز دارد. این گیاه به سرما مقاوم است و شرایط خنک را در تابستان ترجیح می دهد بنابراین بهتر است اگر در نواحی گرمسیری زندگی می کنید این گیاه را در جایی قرار دهید که بعد از ظهر ها سایه باشد.

روش تکثیر گل زنگوله ای چینی

بذر این گیاه را مستقیما می توانید در باغچه بکارید و یا این که ابتدا آن را در اوایل بهار در داخل خانه در گلدان بکارید و بعدا به باغچه انتقال دهید. لازم نیست بذرها را بپوشانید بلکه تنها کافیست محیط آن را مرطوب کنید تا ظرف چند هفته شاهد جوانه زدن آنها باشید. معمولا گل زنگوله ای چینی در همان فصلی که کاشته شده، گل می دهد.

گیاه گل زنگوله ای چینی دوست ندارد مزاحمتی برایش ایجاد شود. اگر چه میتوان آن را به روش تقسیم ریشه تکثیر کرد، اما اغلب این کار دشوار است. بنابراین برای این گیاه روش تکثیر به صورت بذر و قلمه در بهار بهتر است.

گل چینی

نکاتی برای مراقبت از گل زنگوله ای چینی

نه تنها کاشت و رشد این گیاه آسان است، بلکه مراقبت از آن نیز زحمت چندانی ندارد. اگر بخواهید میتوانید در بهار کود آهسته رهش به آن بدهید.

آفت گل زنگوله ای چینی به جز این که گاهی ممکن است لیسه یا حلزون به آن حمله کند، زیاد نیست. در اصل تنها کاری که برای مراقبت از این گیاه باید انجام دهید این است که بنشینید و از شکوفه ها و گلهای بادوام گیاه در تابستان لذت ببرید.

البته در صورتی که گیاه سنگین شده و خم شود، باید با تیرچه یا میله به ساقه آن کمک کنید بار گیاه را نگه دارد. همچنین میتوانید آن را با چیدن برخی گلها و شاخه ها آراسته و سبک کنید.

از آنجایی که احتمال دارد از ساقه های آبدار آن شیره ای خارج شود، باید پس از قطع کردن گل و شاخه ها، انتهای محل برش را با یک شمع یا کبریت فورا کمی بسوزانید تا عمرشان افزایش پیدا کند. در زمستان یک لایه کامل و زیاد مالچ بر روی خاک آن بریزید تا از سرما زدگی گیاه در زمستان محافظ شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

اصول کاشت و نگهداری گل آگلونما در خانه

روش کاشت و شرایط تکثیر گل حنا

اصول کاشت و مراقبت از گل شیپوری هلندی

separator line


    دیدگاه ها

    شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید
    hits
    statcounter