دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۱ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
معرفی گیاه اگزالیس
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
گیاه اگزالیس دارای برگ های بنفش یا سبز ساده و گاهی با مرکز ارغوانی می باشد. برخی از اقلام آن نیز دارای گل های پرگلبرگ زرد رنگ هستند. این گیاه دارای رشد سریع بوده، ولی در شرایط کمبود فضا رشد آن کند می شود.

معرفی گیاه اگزالیس و باید، نبایدها و نحوه نگهداری از آن

اگزالیس ( گیاه عشق ) دارای برگهایی بنفش رنگ و بسیار زیبا میباشد و به دلیل برگهایش ، گیاه زینتی بسیار محبوبی شمرده میشود. برای آشنایی بیشتر با این گیاه زیبا با دلگرم همراه شوید.

separator line

پرورش و نگهداری گیاه شبدر زینتی اگزالیس

اگزالیس همان شبدر زینتی است که مدت‌ زمان زیادی از ورود آن به ایران نمی‌گذرد. این گیاه برگ‌هایی یکدست قرمز- بنفش رنگ داشته و این برگ‌های زیبا در شب به خواب فرورفته و بسته خواهند شد.

در نگاه اول شاید تصور کنید که نگهداری از چنین گیاهی سخت است، اما لازم است بدانید که شبدر زینتی دارای روش نگهداری سختی نبوده و به‌ سادگی در آپارتمان رشد خواهد کرد.

separator line

نور مناسب برای پرورش گیاه اگزالیس

این گیاه نیز همانند دیگر گیاهانی که دارای برگ‌ های رنگی هستند نیازمند نور زیاد و هوای خنک است تا رنگ برگ‌ های آن حفظ شود؛

در غیر این صورت رنگ‌ ها به‌ سوی سبز تغییر می‌کنند؛ بنابراین برای نگهداری این گیاه نقطه‌ای از خانه را انتخاب کنید که همواره روشن باشد، این بدان معنی نیست که می‌توانید این گیاه را در زیر نور مستقیم نگهداری کنید! همین‌که نور غیرمستقیم به آن برسد کافی است.

گیاه اگزالیس | روش نگهداری و پرورش گیاه اگزالیس

separator line

دما مناسب برای پرورش گیاه اگزالیس

بهترین دما برای این گیاه ما بین 16 تا 24 درجه است. در غیر این صورت رنگ آن سبز خواهد شد.

در زمستان گیاه به خواب فرو می‌رود و در این زمان آبیاری آن نیز قطع خواهد شد؛ اما در بهار گیاه دوباره بیدار شده و بر روی آن گل‌های زیبایی نیز پدید خواهد آمد؛

اما نکته مهم این است که این گل‌ها جلوی رشد گیاه را خواهند گرفت و بهتر است آن‌ها را از گیاه جدا کنید.

separator line

رطوبت و آبیاری کافی برای گیاه اگزالیس

سعی کنید برای این گیاه رطوبت کافی را ایجاد کنید، برای این منظور می‌توانید هم آن را در کنار گیاهان دیگر نگهداری کنید و یا ظرفی پر از آب در قسمت زیرین و زیرگلدانی قرار دهید تا رطوبت مورد نیاز تأمین شود.

این گیاه دارای پیاز است و اگر آبیاری زیادی انجام دهید پیاز آن خواهد سوخت؛ بنابراین بهتر است این گیاه را هفته‌ای یک‌ بار آبیاری کنید؛ به‌عبارت‌ دیگر بهتر است تا بین هر دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود.

گیاه اگزالیس | روش نگهداری و پرورش گیاه اگزالیس

separator line

خاک، گلدان و تغذیه مناسب برای گیاه اگزالیس

خاک مناسب برای این گیاه باید غنی باشد، ترکیب خاک‌ هایی همچون خاک‌ برگ، خاک باغچه و یا ترکیب پیت ماوس و پرولیت بسیار برای این گیاه مناسب است.

هر دو سال یک‌ بار در فصل زمستان که گیاه در خواب است باید گلدان را تعویض کنید؛ در زمستان زمانی که گیاه را کف بر کردید لازم است تا دو هفته بعد گلدان را تعویض کنید.

این گیاه به دلیل داشتن برگ‌هایی به رنگ قرمز نیاز به تغذیه قوی نیز دارد، ازاین‌ رو بهتر است تا گیاه را هر دو هفته یک‌ بار توسط کودهای مختص به آن تغذیه کنید.

separator line

مشکلات و عوارض گیاه اگزالیس

  1. در زمستان و برخی از شرایط سخت تابستان گیاه به خواب فرو خواهد رفت. اگر گیاه شما دچار برگ‌ ریزی در زمستان شد و حس کردید گیاهتان در حال از دست رفتن است، بهتر است تمامی شاخ و برگ‌ها را قطع کنید و اجازه دهید تا گیاه شما به خواب‌رفته و خودش دوباره جوانه بزند.
  2. زرد شدن برگ‌های گیاه یکی از شایع‌ ترین مشکلات در این گیاه است، دلیل آن‌ هم قطعاً آبیاری زیاد و کمبود مواد غذایی است.
  3. اگر گیاه شما بیش‌ از حد قد بلند شده است دلیل آن این است که گیاه به دنبال نور می‌گردد! آن را به محلی پرنورتر منتقل کنید.

گیاه اگزالیس | روش نگهداری و پرورش گیاه اگزالیس

separator line

بیشتر بخوانید :

هویا کری قلبی : نگهداری و پرورش گیاه هویا کری

موسی درگهواره | نحوه نگهداری و تکثیر گیاه موسی درگهواره


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • eskano.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است