دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
معرفی گل شقایق شرقی و روش کاشت آن
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شقایق شرقی (خشخاش شرقی) گیاهی چند ساله است و نوع وحشی این گل رنگ طبیعی نارنجی سرخ‌گون درخشان دارد

کاشت و تکثیر شقایق شرقی

شقایق شرقی (خشخاش شرقی) گیاهی چند ساله از جنس Papaver در خانواده Papaveraceae بومی قفقاز ، شمال شرقی ترکیه و شمال ایران است. نوع وحشی این گل رنگ طبیعی نارنجی سرخ‌گون درخشان دارد ولی از اواخر سدهٔ نوزدهم با پرورش انتخابی در باغ‌ها نژادهای مختلفی از این گل ایجاد شده که رنگ‌های متفاوتی از سفید روشن با لکه‌های سیاه بادنجانی تا انواع صورتی و شاه بلوطی تیره دارند.

گیاه شناسی شقایق شرقی

این گیاه دارای شاخ و برگ و ساقه های مودار در فصل بهار است که بعد از گل دادن شاخ و برگ آن به طور کامل میریزد و این یک ویژگی است که اجازه می دهد تا بقای خود را در خشکسالی تابستان آسیای مرکزی حفظ کند. برگ های تازه با باران پاییزی ظاهر می شوند.

ساقه‌های شقایق شرقی کرکدار و زبر و برگ‌های آن شانه‌ای دندانه‌‌ دار بوده و گل‌های فنجانی شکل نارنجی مایل به قرمز آن از اواخر بهار تا اواسط تابستان ظاهر می‌شوند.

شقایق

نیازهای اکولوژیک شقایق شرقی

شقایق شرقی نیاز به خاک خوب زهکشی شده و خنثی دارد ، در خاک اسیدی نیاز به اضافه کردن آهک دارید. PH خاک باید از 6،5 تا 7،0 باشد . خاکهای مرطوب در زمستان پوسیدگی ریشه های گوشتی آن را موجب میشود. کود دهی در بهار با کمپوست یا کود پوسیده توصیه میشود.

شقایق شرقی به مکان کاملاً آفتابی و دمای 21 درجه سانتیگراد و رطوبت متوسط و کم دارد. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است.

روش تکثیر شقایق شرقی

شقایق شرقی معمولا در خاک آهکی و در آفتاب کامل رشد می کند. دانه ها پس از گذشت دوره سرما کاشته می شود، درجه حرارت محیط رشد آن به طور متوسط در حدود 21 درجه سانتی گراد است و کاشت هنگامی است که خاک کاملا گرم است. دانه ها در عمق حدود یک سانتی متر یا کمتر برای نور که باعث تحریک جوانه زنی میشود کاشته میشوند. خشخاش شرقی نیازی به آبیاری و رسیدگی زیاد ندارد و دوره جوانه زنی 10-20 روز است.

تکثیر شقایق شرقی از طریق کاشت بذر در بهار و یا قلمه در تابستان امکان‌پذیر است. تقسیم هر پنج سال یا بیشتر مورد نیاز است و بهترین زمان تقسیم در ماه آگوست (مرداد و اوایل شهریور) است زمانی که گیاهان خفته هستند.

گل

کاربرد شقایق شرقی

این گیاه در تزیین فضای سبز شهری نیز مورد استفاده است و در جزیره خارک برای کاشت در پارکها ، چمن کاریها میادین و بولوارها استفاده می شود.

آفات / بیماری های شقایق شرقی

شقایق شرقی به ندرت توسط حشرات و یا بیماری آسیب میبیند. در طول رشد جوانه ها اگر شرایط آب و هوایی زیاد مرطوب باشد ممکن است گیاه لکه دار شود و دچار بیماری قارچی شود. قارچ کش ها برای کمک به جلوگیری از این مشکل مناسب است.

separator line

بیشتر بخوانید:

نگهداری و تکثیر گیاه کاکتوس

نگهداری صحیح گل حسن یوسف در آپارتمان

نگهداری و پرورش گیاه آپارتمانی لیندا

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

کامران طاهری | ۴ سال پیش
ممنون از پاسخ مفیدتون،ولی چند روز پیش یکی از دوستانش که ایشون هم لوپوس داره دچار سرطان سینه و مجبور به تخلیه شده...
برای همین نگرانیم،به جز سونوگرافی چه آزمایش دیگه ای رو میشه انجام داد که بی خطر هم باشه؟
0
0

hits