طرز نگهداری و پرورش آرالیای پابلند

۵,۲۱۱
۱
۰
سه شنبه, ۰۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۳:۱۹

معرفی گیاه آرالیای پابلند


آرالیای پابلند با نام علمی این گیاه Fatshedera lizei ، از خانواده Araliaceae می باشد. این گیاه بیش از 2 متر ارتفاع دراد و گسترش آن به بیش از 1 متر نیز می رسد. آرالیا ابتدا بطور مستقیم رشد کرده و پس از آن به صورت افتاده در می آید. برگهای چرمی، براق، سبز تیره و پنجه ای دارد. گلهای سبز روشن آرالیا در اواخر پاییز ظاهر می‌شوند.گل های این گیاه به صورت گل آذین پانیکول انتهایی است و از تعداد زیادی چترکهای کروی تشکیل شده است.

مراقبت از گیاه آرالیای پابلند

آرالیای پابلند به نور خیلی کم تا نور معمولی، گرمای متوسط، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای 50 تا 70 درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز ازین گیاه را میتوان به میزان 3 گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار ، از فروردین تا مهر، مورد استفاده قرا رداد.

خاک: خاک جنگلی یا مخلوطی از خاک باغچه وخاک برگ خاک مطلوبی برای رشد آرالیای پابلند می باشد.

گل

ازدیاد و تکثیر گیاه آرالیای پابلند

برای تکثیر این گیاه، از اواسط بهار تا اوایل تابستان، زمانی که گیاه شروع به رشد جدید کرده است، از یک چاقوی تیز استفاده کنید و قلمه های انتهایی ساقه را به طول 8 تا 10 سانتی متر، جدا نمایید. برگهای قسمت پایینی را بکنید و آنها ر ا در پودر هورمون ریشه ایی فرو برده وهر یک را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و دما راروی 18 تا 20 درجه سانتیگراد ثابت کنید. ریشه دهی بعد از چند هفته انجام می شود مشروط بر این که خاک را خیلی خیس نکنید. اگرخاک بین دو آبیاری خشک شود، به تحریک و رشد سریع ریشه کمک خواهد کرد.

عوارض و درمان گیاه آرالیای پابلند

در صورتی که مشاهده کنید گیاه آرالیا خود را انداخته، حتما آبیاری زیاد از اندازه انجام شده است و خاک گلدان به شکل باتلاقی در آمده . یخ زدگی به هنگام شب و پشت پنجره باعث می شود برگهای جوانتر سیاه رنگ شوند. در این صورت باید برگهای صدمه دیده را حذف کنید و گلدان را به محل گرمتری ببرید. کمبود مواد غذایی ، برگها رنگ پریده و بی حال می کند.

می توانید هردوهفته یکبار گیاه را تغذیه مصنوعی نمائید. درصورتی که هوا گرم و خشک باشد و شما هم غبار پاشی روزانه در تابستان و غبارپاشی دو بار در هفته، در زمستان را فراموش کرده باشید، برگها به سمت پایین خم می شوند و اگر هم متوجه سقوط برگها درتابستان شدید، بدانید گیاه خیلی تشنه است.

می‌توانید گلدان را 5 دقیقه درون تشت پر آب قرار دهید. اگر شما تغذیه مصنوعی گیاه را مرتب انجام داده اید ولی تعداد برگهای جوان خیلی کم به نظر می رسد، باید گلدان را تعویض کنید زیرا به نظر می رسد گلدان خیلی بزرگ است و گیاه به جای تولید برگ ، به حجم ریشه خود افزوده است.

separator line

بیشتر بخوانید

آشنایی با گیاه گل نخود و روش کاشت آن

از پرورش گل ابری چه می دانید؟؟

معرفی گل و گیاهان مناسب برای انواع بالکن

separator line

:


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم