اصول پرورش و نگهداری از گل آدنیوم ( رز صحرایی )

نکات مهم برای نگهداری از آدنیوم ها
۲,۲۷۸
۷
۰
یکشنبه, ۲۳ تیر ۱۳۹۸ ۲۲:۰۹
گیاه آدنیوم بخاطر نحوه رشد و شکل برگها مورد بسیار مناسبی برای پرورش بن سای برای علاقه مندان این گیاه هست. برگهای آدنیوم پهن و چرمی هستند و تنه گیاه حالت خاص و جالبی داره. یکی از دلایل جالب بودن این گیاه کلفت و قطور بودن تنه گیاه هست.
نکات مهم برای نگهداری از آدنیوم ها

روش هرس آدنیوم و کاشت و تکثیر این گیاه زیبا

آدنیوم یک گیاه گوشتی بشمار می آید و میتواند درساقه های خود آب ذخیره کند و در شرایط بی آبی ازآن استفاده کند. برای آشنایی بیشتر با این گیاه زیبا با دلگرم همراه شوید.

گل آدنیوم : ناشناخته ی دوست داشتنی

به این گل، گل رز بیابان هم گفته میشود زیرا گلهای شیپوری قرمز تا صورتی رنگی در اواخر زمستان و اوایل بهار میدهد و از بذر آن برای تکثیر استفاده میشود.

این گل دارای ساقه بنسای مانند و طوقه متورم شده است برای همین طرفداران زیادی دارد.نگهداری راحت،گلهای درشت و مقاوم بودن آن هم دلیلی است که موجب شده این گیاه گیاهی خاص و آنتیک برای آپارتمان تبدیل شود.

اصول پرورش و نگهداری از گل آدنیوم ( رز صحرایی )

نحوه و میزان آبیاری گیاه آدنیوم

آدنیوم نیاز به آبیاری زیادی ندارد فقط کافی است در هفته یک یا دو بار به طور کامل سیرآب شود(البته این امر برای محیط پر نور با نور غیرمستقیم میباشد،طبعا اگر محیط شما نور کمتری داشته باشد نیاز به آبیاری کمتری نیز دارد.)

همانطور که در بالا نیز اشاره شد از آب پاشی و غبار پاشی به برگ ها و تنه ی این گیاه خودداری کنید.مخصوصا موقع آفتاب! اینکار شما (حتی آبیاری موقع آفتاب) باعث پختن گیاه خواهد شد.

بالا گفتیم آدنیوم نیاز به آب زیادی ندارد این در حالیست که اگر آبیاری در موقع رشد کم باشد، باعث کم رشد شدن گیاه خواهد شد.پس حتما موقع خشک شدن 2-3 سانتی سطح خاک آبیاری را انجام دهید.

خاک مناسب برای آدنیوم

این گیاه نیازمند خاکی است که رطوبت خوبی در خود حفظ کند و همچنین زهکشی بسیار مناسبی داشته باشد(البته زهکشی بسیار مهم است.).ما برای این گیاه ترکیب ماسه(60%)،پرلیت درشت(20%)،کود حیوانی (5%)و خاک باغچه(15%) را پیشنهاد میکنیم.

دما مناسب برای گل زیبای آدنیوم

میشه گفت این گیاه نیازمند نور زیادی میباشد ولی احتمال سوختگی کناره برگ ها به هنگام نور مستقیم میباشد .بهترین مکان برای نگهداری این گیاه در منزل،جایی در پشت پنچره ی نور گیر که پرده دارد،میباشد که حداقل روزانه 6 ساعت نورگیری داشته باشد.به هنگامی که نور کم باشد این گیاه تقریبا رشدی نخواهد داشت.

بهترین دما بین ۱۰ تا ۳۰ درجه میباشد به سرما حساس می باشد و در زیر ۱۵ درجه زرد میکنه و تا ۱۰ میتونه زنده بمونه. در بهار و تابستان میتوان در حیاط نگهداری کرد ولی در موقع سرما حتما باید داخل نگه داری شود تا گیاه یخ نزند.کمی هوای خنک مثلا شبهای ۱۷ تا ۱۸ درجه باعث گل انگیزی در عید میشه.

روش های تکثیر آدنیوم

بهترین روشی که در ایران انجام میشود کاشت بذر گیاه است که گیاهچه ها از 2 سالگی به بعد قابلیت تولید گل دارد.

کود دهی و دوران استراحت آدنیوم چگونه است؟

در دوران رشد (اردیبهشت تا اوایل پاییز) نیاز به کود دهی در دو هفته یکبار میباشد.

گلدهی و هرس گیاه آدنیوم

گلدهی : در مناطق بومی خود در اواخر زمستان تا بهار گل های شیپوری و بزرگی میدهد.البته برای گلدهی در آپارتمان حتما باید در دمای زیر ۱۰ به مدت ۲ ماه نگه داری شود تا نیاز سرمایی آدنیوم برطرف شود

هرس: یکی از مسایلی که تولیدکنندگان به آن کمتر توجه میکنند همین هرس می باشد.بطوریکه گیاه به صورت تک شاخ رشد کرده و گلدهی کمی دارد ولی در صورت پینچ(چیدن جوانه انتهایی) آن چند شاخه شده وگلدهی آن افزایش میابد.

همچنین میتوان گیاهان پیری که برگهای آن ریخته شده را با هرس شدید دوباره جوان کرد.در گونه هایی که با پیوند افزوده شدند با هرس شدید میشود گیاه را به گلدهی وادار نمود

تعویض گلدان برای گیاه آدنیوم

گلدان هر دو سال یکبار در بهار با یک سایز بزگرترو حتما خاک قبلی باید به کل عوض شود و ریشه ها هم هرس شد

تغذیه مناسب جهت رشد گل آدنیوم

درطبیعت این گیاه به راحتی از مواد غذایی خاک استفاده میکند حتی در نبود مواد غذایی هم به دنبال غذا ریشه های خود را تا عمق خاک و اطراف می دواند ولی در شرایط گلدان باید درطول فصل رشد ماهی یکبار با کود کامل طبق دستور گیاه کوددهی شود در صورت کود ندادن رشد گیاه متوقف میشود .

گاهی هم برگها زرد خواهند شد.توجه شود که دادن کودهای اوره یا ازت بالا باعث زشتی و لاغر شدن تنه گیاه میشه حتما از کود های فسفر و پتاس بالا بهش بدید ازت بالا باعث خوش خوراک شدن و مستعد شدن به مگس سفید میشه.

نحوه هرس و سرزنی

از نکات کاربردی برای نگهداری و پرورش گیاه آدنیوم، هرس به موقع و سرزنی صحیح آدنیوم است. هرس باعث می‌شود گیاه ساقه قطورتر و گلدهی بهتری داشته باشد.

  1. هرس ساقه‌های آسیب دیده، بیمار و شکسته
  2. هرس ساقه‌های نرم، آبدار و نازک
  3. هرس شاخه‌های بلند به طوری که هم‌قد دیگر شاخه‌ها شود
  4. هرس سرشاخه‌ها در اواخر پاییز برای گلدهی گیاه

اصول پرورش و نگهداری از گل آدنیوم ( رز صحرایی )

شرایط گلدهی آدنیوم

  • گیاه آدنیوم برای گلدهی باید بالغ باشد که بسته به نوع آن دو تا سه سال طول می‌کشد.
  • برای به گل رفتن گیاه لازم است حتما گیاه خود را به موقع (اواسط پاییز) هرس کنید و در همان فصل پاییز کوددهی نیز انجام دهید.
  • آدنیوم برای به گل افتادن نیاز به گذارندن یک دوره سرما و خواب (رکود) دارد. یعنی لازم است گیاه در طول فصل زمستان و به مدت ۲ ماه، در دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد قرار گیرد. در این مدت نیاز آبی گل بسیار کم شده و هر ۳ تا ۴ هفته یک بار باید گل را آبیاری کنید و آبیاری باید در حدی باشد که فقط از خشک شدن بیش از اندازه خاک گلدان جلوگیری شود.
  • در این دوران گیاه برگ‌های خود را از دست می‌دهد و نیاز چندانی به نور خورشید ندارد. قرار دادن گلدان پشت پرده پنجره‌ای که دمای کمتر از ۱۰ دارد، برای گذارندن دوره خواب گل در آپارتمان کفایت می‌کند.

بیشتر بخوانید :

گیاه تیلاندزیا : گیاهی که بدون خاک هم رشد می‌کند!

گل برگ انجیری | چگونه از این گیاه در خانه و آپارتمان نگهداری کنیم

فواید نگاه کردن به گلها و درمان افسردگی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(7 امتیاز , میانگین: 3.6 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم