دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا
45
زمان مطالعه: 6 دقیقه
خطرناک ترین کوههای جهان-مرگبارترین کوه های دنیا-بلندترین کوههای دنیا-بلندترین قله های جهان-خطرناک ترین قله های جهان

کوهها انعکاسی از زیبایی طبیعت هستند.خلقت کوه با آن عظمت دلفریب و شکوه بی همتا یکی از معجزات خداوند دراین دنیاست اما گاهی اوقات همین کوهها سرناسازگاری با بعضی کوهنوردان گذاشته وآن ها را به کام مرگ کشانده اند. بالا رفتن از بعضی کوهها می تواند بسیار خطرناک و در بعضی از موارد حتی مرگبار باشد تا حدی که می توان گفت بالا رفتن از کوه شاید یکی از سخت ترین و پرخطرترین کارهای دنیاست .


بعضی کوهنوردان حین کوهنوردی با صحنه های پر مخاطره ای همچون روان شدن مذاب های آتشفشانی، سر خوردن در ارتفاع بالا، هوای بسیار سرد،طوفان و سطح اکسیژن پایین هوا که گفتن آن ها شاید با زبان ساده باشد مواجه می شوند. بنابراین افرادی که به کوهنوردی می پردازند، می بایست آنقدر شجاع و تعلیم دیده باشند که بتوانند با چنین شرایط جان فرسایی دست و پنجه نرم کنند.

در این مقاله با مجله دلگرم همراه باشید تا مرگبارترین و پرمخاطره ترین کوههای جهان را به شما معرفی کنیم.

خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا

خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا


10. کوه آیگر
آیگر با ارتفاع 3970 متر در سوئیس واقع شده است. کوه آیگر همانند آهنربایی کولاک و بوران شدید را به سمت خود جذب می کند که آب و هوای سردی را برای خود تشکیل داده است. به دلیل مه فوق العاده غلیط، هوای نامطبوع، برف شدید و ریزش صخره ها، فتح قله آیگر سیار دشوارست.

خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا
9. کوه فوجی
کوه فوجی بلندترین آتشفشان و خطرناک ترین قله ژاپن است که با ارتفاع 3.776 متر در جزیره هونشو واقع شده است. مردم ژاپن از کوه فوجی به عنوان میراث فرهنگی خود یاد می کنند و جز یکی از عناصر مهم هنر ژاپن محسوب می شود. همچنین کوه فوجی مشهورترین مکان ژاپن برای توریست ها ویا خود ژاپنی ها می باشد. هر ساله 200000 نفر از کوه فوجی بالا می روند. فوجی آتشفشانی زیبا و مخروطی شکل است که حدود 100 کیلومتر از جنوب غربی توکیو را از آن خود کرده است. مخروطهای مرکبی که در اثر فعالیت شدید این کوه در سال 1707--08 بیرون ریخته است لایه های صخره مانندی را بوجود آورده است که بر زیبایی این کوه افزوده است.

خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا
8. دنالی آلاسکا
کوه مِکینلی یا دنالی بلندترین قله آلاسکا در آمریکای شمالی می باشد. ارتفاع این کوه 6194 متر بالاتر از سطح دریا می باشد که بسیار بلندتر ازکوه اورست می باشد. مردم آلاسکا به این کوه لقب 'Denail' به معنای "با عظمت" را داده اند چرا که بیشتریت ارتفاع از سطح دریا متعلق به این کوه می باشد. به دلیل آب و هوای نامطبوع و بد کوه دنالی بیش از 100 کوهنورد جان خود را حین فتح قله این کوه از دست داده اند. بنابراین کوه دنالی هشتمین کوه خطرناک و کشنده دنیا می باشد.

خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا
7. کوه واشنگتن(نیوهامشایر)
کوه واشنگتن با ارتفاع 1917 متر بلندترین قله شمال شرقی آمریکا و چشم نوازترین کوه در شرق رودخانه میسیسیپی می باشد. از آنجا که قله واشنگتن در میان ابرها قرار گرفته است از پایین به وضوح دیده نمی‌شود و به همین دلیل نام آن "دریاچه ابرها" گذاشته شده است. مسیر راه آهن کوهستانی در این کوه یکی از راه گذرهای بسیار خطرناک می باشد چرا که آب و هوای آن منطقه قابل پیش بینی نیست و طوفان های سهمگین و طاقت فرسای آن منطقه، کوهنوردان زیادی را به کام مرگ کشانده است.

خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا
6. کوه اورست
بلندترین قله دنیا اورست است که با ارتفاعی حدود 8848 متر در منطقه هیمالیا و در طول مرز نپال و تبت واقع شده ‌است. این کوه در نپالی "ساگاراماتا" نامیده می شود به معنی "بلندای آسمان "و در تبتی "چومولونگما" به معنی "مادر زمین" نامیده می‌شود. بعد از کوه k2، اورست یکی از پرچالش ترین قله های دنیاست. به دلیل میزان کم اکسیژن و نامساعد بودن هوا کوهنوردی در اورست بسیار خطرناک و طاقت فرساست.

خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا
5. کوه ماترهورن
ماترهورن دهمین کوه بلند از مجموعه کوههای آلپ می باشد که در مرز مشترک با سوئیس و ایتالیا می باشد.ماترهورن شبیه هرمی است که چهار ضلع دارد و هر یک از این ضلع ها به سمت شمال، شرق ، غرب و جنوب کشیده شده است. ارتفاع این کوه 4478 متر می باشد و بالا رفتن از آن و سعود به قله این کوه از عهده ماهرترین کوهنوردان هم شاید بر نیاید چرا که شرایط جوی بسیار نامساعدی بر آن منطقه حاکم است.

خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا
4. کوه کانچن جونگا
کوه کانچن جونگا بلندترین کوه هند و دومین کوه مرتفع نپال است که در مرز هند و نپال واقع شده است و از 5 قله تشکیل شده است. کلمه کانچن جونگا به معنی "پنچ گنجینه برفی" می باشد که از ترکیب 5 کلمه تبتی ساخته شده است. این پنج گنجینه طلا، نقره، سنگهای نفیس،بذر و کتاب انجیل می باشند. ارتفاع این کوه 8586 متر می باشد که شکاف ها و صخره های آویزان بسیاری دارد. به دلیل وجود سطوح پست و بلند، حیوانات وحشی و طوفان های مهیب پیمودن این کوه کار آسانی نیست.

خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا
3. کوه K2
k2 بلندترین کوه در پاکستان و سومین کوه کشنده و خطرناک جهان است.این کوه در بخش رشته کوههای هیمالیا در شمال پاکستان واقع شده است. ارتفاع این کوه 8611 متر می باشد و تغییرات ناگهانی هوا به صورت غیر منتظره، برف سنگین و طوفان شدید کوهنوردان را غافلگیر می کند.همین عوامل باعث خطرناک شدن این کوه می شود. میزان مرگباری این کوه 23.2% است که نام "کوه وحشی" را از آن خود کرده است. گفته شده که از هر چهار نفری که از کوه k2 بالا می روند یک نفر جان خود را از دست می دهد.

خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا
2. کوه نانگاپاربات
کوه نانگاپاربات دومین کوه بلند پاکستان است که در رشته کوههای هیمالیا در قسمت شمالی پاکستان واقع شده است. کلمه سانسکریتی نانگا به معنی "عریان" است. چرا که این کوه ، کوه عریان و یا کوه کشنده و یا کوه شیطان هم نامیده می شود. این کوه یکی از مرگبارترین کوههاییست که بیشترین آمار مرگ و میر را به خود اختصاص داده است. میزان مرگ و میر دراین کوه 5.5% است. این دیوار یخی بسیاری از کوهنوردان را به سمت خود می کشاند اما به عنوان یک کوهنورد غیر حرفه ای بالا رفتن از این کوه کار عاقلانه ای نیست.

خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا
1. کوه آناپورنا
کوه آناپورنا در رشته کوههای هیمالیا در شمال نپال واقع شده است. این کوه دهمین کوه بلند جهان است و رتبه اول خطرناک ترین کوه دنیا را داراست.ارتفاع این کوه 8091 متر می باشد. میزان مرگبار بودن این کوه 41% می باشد چرا که روبرویی با حادثه در این کوه غیر قابل پیش بینی است و حتی با تجربه ترین کوهنوردها هم در آن لحظه کاری از دستشان ساخته نیست. . نام آناپورا در اصل از زبان سانسکریت گرفته شده و به معنی الهه محصول و یا فراهم کننده می باشد.

خطرناک ترین کوههای جهان/ مرگبارترین کوه های دنیا

ترجمه و گرداوری:
بخش خواندنیهای مجله دلگرم
www.delgarm.com
(اعظم بهادر)این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (45 رای)  

    دیدگاه ها

    اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

    
    hits