دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
طرح کالابرگ الکترونیکی برای یارانه بگیران چیست ؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
جزییات طرح ملی کالابرگ الکترونیکی : در ادامه شما را با جزئیات دهک‌ بندی افراد برای دریافت کالا برگ الکترونیکی آشنا می کنیم با ما همراه باشید.

کالابرگ الکترونیک چیست و چگونه اجرا می‌شود؟

۱۳ خرداد ماه امسال، اجرای طرح کالابرگ الکترونیک برای دهک‌ های اول تا سوم آغاز شد. این طرح تا به امروز در کشور اجرا شده و حتی پس از گذشتِ ۴ ماه از آغاز آن، شاهد برخی تغییرات در روند اجرای آن و افزایش دهک‌ های مشمول طرح هستیم.

در حال حاضر، تمام خانوارهای دهک اول تا هفتم مشمول استفاده از کالابرگ الکترونیکی شده‌اند و می‌توانند ۱۱ قلم کالای اساسی شامل برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست‌ کم‌چرب،‌ مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر را با این کالابرگ خریداری کنند؛ اما با این حال، تمام افراد در این دهک‌ها از نحوه استفاده از این کالابرگ و همچنین اعتبارِ تشویقی آن خبر ندارند.

افراد با چه میزان یارانه‌ ای مشمول دریافت کالابرگ الکترونیک می‌شوند؟

در حال حاضر، میزان یارانه افراد متفاوت است و طبق آماری که مرکز آمار منتشر کرده، بیش از ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی و ۶۰ میلیون نفر یارانه معیشتی دریافت می‌کنند. از این تعداد، ۳۰ درصد از جمعیت کشور یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و ۶۰ درصد هم یارانه ۳۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند.

کالا برگ الکترونیک

بر اساس طرح کالابرگ الکترونیک، افرادی که یارانه‌ی دریافتی آنها ۴۰۰ هزار تومان است، یارانه آنها با احتساب مبلغ تشویقی کلابرگ به ۵۲۰ هزار تومان می‌رسد و این در حالی است که، یارانه دهک‌های چهارم تا هفتم درآمدی به ۴۲۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.
کاهش تورم و افزایش قدرت خرید مردم: مهم‌ترین اهداف طرح کالابرگ الکترونیک

مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح، کاهش و مهار تورم در برخی کالاهای اساسی و همچنین ارائه طرح تشویقی به افراد مشمول و افزایش میزان یارانه آنها بوده است. هدف دیگر این طرح، افزایش میزان دریافتی خانواده‌ها از محل یارانه است که می‌توانند آن را صرف خرید مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت خانواده مانند مواد پروتئینی، ویتامین‌ها و ریزمغذی‌ها کنند. به‌طور خلاصه، می‌توان هدف اصلی اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی را موارد زیر در نظر گرفت:

  • افزایش قدرت خرید مردم و تهیه اقلام اساسی تغذیه‌ای
  • ثبات قیمت‌ها برای یک سال ثابت و حفظ شدن ارزش یارانه‌ها

مطابق این طرح اگر فردی اقدام به خرید اقلام اساسی کند و قیمت کل خرید با توجه به قیمت روز ۱ میلیون تومان شده باشد و قیمت تمام‌شده‌ی این کالاها با توجه به قیمت‌های سال قبل ۷۰۰ هزار تومان تمام شود، اینجاست که این کالاها به نرخ پایه سال ۱۴۰۱ محاسبه می‌شوند.

در این حالت، ۲۰۰ هزار تومان از ۳۰۰ هزار تومان مابه‌التفاوت را می‌تواند از اعتبار کالا برگ پرداخت کند و ۱۰۰ هزار تومان باقی‌مانده هم از سوی دولت به‌عنوان مابه‌التفاوت تورم، جبران می‌شود. این در حالی است که، در صورت خرید ۲۰۰ هزار تومانی از این اقلام، ۱۲۰ هزار تومان به‌عنوان تشویقی دریافت خواهید کرد. در این طرح، قیمت کالاها تا پایان سال ثابت باقی خواهند ماند و در صورت افزایش احتمالی تورمی، مبلغ ۱۲۰ هزار تومان تشویقی نیز افزایش پیدا می‌کند.

حتماً بخوانید:
ثبت نام یارانه نوزاد چگونه انجام میشود ؟

ثبت نام یارانه نوزاد چگونه انجام میشود ؟

برای ثبت نام یارانه نوزاد به کجا مراجعه کنیم؟سامانه ثبت نام یارانه نوزاد چیست ؟

استعلام میزان اعتبار کالابرگ و دهک

برای استعلام میزان اعتبار کالابرگ و همچنین آگاهی از دهکِ خود، باید به وب‌سایت «شما» (شبکه ملی اعتبار) مراجعه کنید و یا اینکه اپلیکیشن شما را دانلود کنید. روش دیگر برای استعلام میزان اعتبار، کد دستوری # ۱۴۶۳*۵۰۰* است که می‌توانید در آن گزینه «موجودی یارانه سرپرست» را انتخاب کند.

کالابرگ و دهک

تا چه زمانی می‌توان از یارانه تشویقی استفاده کرد؟

یارانه تشویقی معمولا بعد از خرید از اعتبار کالابرگ به افراد تعلق می‌گیرد، اما این یارانه برای ماه بعد است که اعتبارش زودتر برای‌ خانواده‌ها در نظر گرفته شده است. در واقع این امکان برای افراد مشمول فراهم است که بتوانند از اعتبار تشویقی یارانه ماه بعدی خود، جلوتر استفاده کنند.

نکته مهم در مورد استفاده از اعتبار تشویقی این است که، مهلت استفاده از این اعتبار یک ماه است. اما به این معنا نیست که دیگر مشمول دریافت یارانه تشویقی نخواهید شد. هر زمان که اقدام به خرید با اعتبار کالابرگ الکترونیکی خود کنید، می‌توانید آن ۱۲۰ هزار تومان تشویقی را دریافت و از آن برای خرید کالاهای اساسی تعریف‌شده در طرح استفاده کنید.

نکات مهم برای استفاده از کالابرگ الکترونیکی

با توجه به جدید بودن این طرح، برای استفاده از مزایای آن باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. این نکات عبارت‌اند از:

امکان خرید محصولات تعریف شده در طرح از هر برندی وجود دارد.
قیمت پایه در سال ۱۴۰۱ برای خرید ۱۱ قلم کالای اساسی، ۵۹۳ هزار و ۳۰۰ تومان در نظر گرفته شده که در صورت خرید از برندهای گران‌تر، مابه‌التفاوت آن کالا را باید از جیب خود پرداخت کنید.
برای استفاده از طرح تشویقی در طرح کالابرگ، باید دویست هزار تومان از یارانه خود را برای خرید این ۱۱ قلم کالای اساسی صرف کنید و می‌توانید مابقی آن را به صورت نقدی از کارت برداشت کنید.
مبلغ یارانه تشویقی در طرح کالابرگ الکترونیک، قابل برداشت نیست.
در خرید کالابرگ هیچ «اجباری» نیست.
مردم می‌توانند یارانه خود را به صورت نقدی به همان روال قبل دریافت یا با ورود به فرایند خرید کالابرگ، از مشوق‌ های آن استفاده کنند.
در طرح کالابرگ الکترونیک، شخصی که مبلغ یارانه نقدی خانواده به حسابش واریز می‌شود، سرپرست خانوار است.

منبع : اسنپ مارکتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits