دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۱ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۰ اوت ۲۰۲۲ میلادی
اولین واحد پول ایران از ابتدا تا کنون !
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
واحدهای پول ایران از ابتدا،اولین واحد پول ایران،واحد پول ایران به ترتیب،اولین واحد پول ایران،واحد پول ایران در زمان قاجار .

اولین واحد پول ایران چیست ؟

در تاریخ ایران انواع مختلفی از پول‌ها و سکه‌ها وجود داشته که نقش مهمی در زندگی انسان ایفا کرده‌اند و آدم‌ها از آنها برای معاملات استفاده می‌کردند. آنچه می‌خوانید تاریخچه پول در ایران است.

اولین واحد پول ایران دریک

ازجمله نخستین پول‌های تاریخی در ایران که توسط حکومت‌ها ایجادشده دریک است. تاریخچه دریک به حکومت هخامنشیان بازمی‌گردد و در آن زمان بسیار مورداستفاده قرار می‌گرفته است. دریک به سکه‌های طلا در زمان هخامنشیان گفته می‌شد که روی آن نقش یک کماندار حکاکی شده بود.

اولین واحد پول ایران چیست ؟

واحد پول ایران به ترتیب

دومین واحد پول ایران پشیز یا فلوس

شاید این نام را زیاد شنیده باشید اما معنای آن را نمی‌دانستید. در زبان عامیانه پشیز را چیز بی‌ارزش می‌پندارند درحالی‌که در زمان‌های گذشته نوعی پول در ایران بوده است.

فلوس یا فلس در اصل یک واژه عربی بود که به سکه هایی از جنس مس اطلاق می شود. این سکه های مسی پس از مدتی سیاه می شدند، به همین خاطر به آن پول سیاه هم می گفتند. این واحد پولی ایران، مربوط به دوران ساسانیان است. از این واحد پولی الان هم در برخی کشورهای عربی هم چون عراق و بحرین استفاده می شود و هر صد تای آن معادل یک دینار است.

اولین واحد پول ایران چیست ؟

واحد پول ایران در قدیم

سومین واحد پول ایران دینار

شاید جالب باشد که بدانید دینار هم روزگاری یکی از واحدهای پول ایران بوده است. دینار یک سکه با وزن ۷ تا ۷٫۴ گرم بود که ساسانیان آن را برای مصارف تشریفاتی بکار می بردند. این واحد پولی در ایران، از زمان اردشیر یکم تا شاپور سوم رواج داشته و در حال حاضر هم واحد پولی ۱۰ کشور در جهان است.

اولین واحد پول ایران چیست ؟

واحد پول ایران در زمان قاجار

چهارمین واحد پول ایران محمودی

سلطان محمود غزنویان یکی از پادشاهان معروف در تاریخ ایران است. واحد پولی محمودی هم برگرفته از نام همین پادشاه است که در دوران غزنویان رواج داشته است. غزنویان جزو سلسله های قوی بودند که بر ایران بزرگ حکومت می کردند. محدوده جغرافیایی ایران بزرگ، شامل بیش از ۲۰ کشور امروزی از منطقه جنوب غربی آسیا بود. محمودی، واحد پولی بود که مردم این منطقه از آن برای داد و ستد استفاده می کردند.

پنجمین واحد پول ایران چاو، اولین واحد پول کاغذی ایران

چاو، نام اولین واحد پول کاغذی در ایران بود که در دوره ایلخانیان مغول چاپ شد. این پول کاغذی به تقلید از حکومت قوبیلای قاآن، در ایران نیز رواج یافت و اولین چاوخانه در تبریز راه اندازی شد. چاو در اصل یک قطعه کاغذ مربعی شکل بود که بر روی یک طرف آن عبارت «لا اله الا الله محمد رسول‌الله» و اسم گیخاتو (پنجمین شاه ایلخانان مغول) به خط چینی نقش بسته بود و ارزش چاو هم در وسط آن دیده می شد.

اولین واحد پول ایران چیست ؟

ارزش پول ایران در زمان پهلوی

ششمین واحد پول ایران صنار، واحد پولی ایران در دوران صفویان

صنار و عباسی، دو واحد پولی ایران در دوران صفویان بودند. مورخان واژه صنار را مخفف صد دینار می دانند که در اثر تداول عامه، بدین شکل درآمده است. صنار سکه ای از جنس مس بود که ارزشی معادل دو شاهی یا صد دینار داشت. اگرچه تاریخ دقیقی برای زمان انتشار آن وجود ندارد، ولی این پول تا سال های ۱۳۲۴ و ۱۳۲۵ وجود داشته است.

عباسی یکی از واحد های پول ایران

عباسی، یکی دیگر از واحدهای پول قدیمی در ایران است که برابر ۲۰۰ دینار بود. نام این واحد پولی، از شاه عباس صفوی گرفته شده بود. در دوران صفوی، سکه ها را از جنس طلا، نقره و مس می ساختند. هر ۵ عباسی معادل یک تومان بود و ارزشی معادل ده هزار دینار داشت. سکه های طلا تنها در هنگام جلوس پادشاه و یا جشن نوروز ضرب می شدند. به این سکه ها اشرافی می گفتند؛ چون ارزش زیادی داشتند.

نادری واحد پول ایران

در دوران نادرشاه افشار از پول هایی به اسم نادری برای معاملات استفاده می شد. این واحد پولی ایران نیز همچون دیگر یکاهای قدیمی پول در ایران مانند عباسی و محمودی، برگرفته از نام پادشاه بودند.

پاپاسی واحد پول ایران

پاپاسی از واحدهای پول در زمان قاجاریان بود که برای مقدار های کم ارزش استفاده می شد. پاپاسی ها در اصل پول خردهایی بودند که ارزش آنها یک پشیز یا کمتر بود. حتی ارزش کم پاپاسی را می توان از ضرب المثل رایج «یک پاپاسی هم نمی ارزد» فهمید.

شاهی واحد پول ایران

سکه های شاهی مربوط به دوران قاجار هستند. در آن دوران شاهی یکی از واحدهای شمارش پول دینار بود و ارزش آن را برابر ۵۰ دینار می دانستند. سکه های شاهی از جنس طلا، نقره و مس بودند و به آنها پول دیوانی یا پول زنده می گفتند. شاهی طلا برابر دو ریال آن زمان بود.

قران واحد پول ایران

ناصرالدین شاه، یکی از پادشاهان قاجار بود که به آن لقب سلطان صاحب قران را داده بودند. نام واحد پولی قران یا قیران هم، برگرفته از لقب این پادشاه بود. به هر ۲۰ شاه یا ۱۰۰۰ دینار، یک قران می گفتند. قران ها سکه هایی از جنس نقره بودند که ایرانیان تا سال ها از آن برای معامله استفاده می کردند و بعدها ریال جایگزین آن شد.

تومان، واحد پولی غیر رسمی ایران

تومان یکی از واحدهای پول قدیمی در ایران است که امروزه نیز کاربرد دارد. در دوران قاجار از این واحد پولی استفاده می کردند و ارزشی معادل ۱۰ ریال داشت. واحد پولی تومان را می توان از یکاهای غیررسمی در ایران دانست که مردم کار کردن با آن را ترجیح می دهند. خود واژه تومان به معنی ۱۰ هزار است و «امیر تومان» لقبی بود که در دوران مغول، به کسی می دادند که ۱۰ هزار سرباز داشت.

اولین واحد پول ایران چیست ؟

واحد های پول ایران به ترتیب

ریال، واحد رسمی کنونی پول در ایران

حکومت های مختلف، سکه ها و پول های مخصوص به خود را داشتند و از واحدهای پولی مختلفی استفاده می کردند. با سرکار آمدن حکومت پهلوی در ایران، ریال به عنوان واحد پول رسمی کشور اعلام شد. هر ریال معادل یک دهم تومان است و در اصل ارزش بسیار کمی دارد. از این واحد پولی تا به امروز استفاده می شود و در معاملات بین المللی ریال ایران را، با نماد IRR نشان می دهند.

اولین واحد پول ایران چیست ؟

تمام واحد های پول ایران به ترتیب

نام پول زمان توضیحات

دریک

هخامنشیان سکه طلا به وزن 35/8 گرم

درهم

هخامنشیان معادل93% گرم طلا –اخذ شده از دراخمه یونانی

درم

ساسانیان درم فارسی دراخمه یا درهم است . در این زمان از فلز نقره ضرب می شد

دینار

ساسانیان برابر 20 درم است. فلز آن طلا بود

پشیز

ساسانیان سکه مسین زمان ساسانیان

زر و دینار جعفری

هارون الرشید جعفربن یحیی برمکی سکه ها را ضرب کرد و به نام او رایج بود

زردهی

اصطلاحی برای برابری مقدار سکه با طلا بوده است

زر شش سری

اصطلاحی برای برابری مقدار سکه با طلا بوده است

عباسی

صفویه ضرب فلز نقره-واحد پول- معادل چهر شاهی-دو صناری-دوصد دینار

نیم عباسی

صفویه صد دینار

صنار

مخفف صد دیناراست. سکه ای از مس معادل دو شاهی

شاهی

صفویه پنجاه دینار(واحد پولدر زمان قاجار)

بیستی

صفویه 5/2 بیستی معدل یک شاهی است (شکل این سکه بیضی بود)

غاز بیکی-غازیکه

صفویه یک دهم شاهی (تمام سکه ها مدور بودند به جز بیستی)

محمودی

سلطان محمود غزنوی برابری آن معلوم نیست . فلز نقره بوده (تاورینه در سفرنامه خود نوشته)

یک پول

قاجاریه سکه های کوچک مسین

شاهی

قاجاریه معادل دو پول

دینار

قاجاریه صد دینار برابر با دوشاهی

عباسی

قاجاریه معادل چهار شاهی

پنج شاهی نقره

قاجاریه معادل ربع قران

ده شاهی نقره

قاجاریه معادل نیم قران

قران

قاجاریه واحد پول ایران در عهد قاجاریه و اوایل پهلوی-نقره به وزن 24 نخود-کلمه عربی معادل هزار دینار

تومان

قاجاریه کلمه ترکی مغولی سکه ای معادل 10 قران

پناه اباد

قاجاریه سکه ای نقره که در پناه اباد شوش ضرب شده است و بعدا به پناباد رواج یافت معادل نیم ریال

اشرفی

قاجاریه سکه طلای ایران وزن ان 18 نخود

پنج هزاری

قاجاریه نیم مثقال طلا(12 نخود)

دو هزاری

قاجاریه ربع مثقال طلا(6 نخود)

غاز-قاز

قاجاریه کوچکترین واحد پول زمان قاجار (پنج غاز که پنغاز می گفتند) یک دهم شاهی

چندک

قاجاریه برابر دوغاز

ریال

قاجاریه-پهلوی-جمهوری اسلامی اخذ شده از زبان اسپانیایی-معادل با یک قران و پنج شاهی بود این کلمه از زمان تسلط اسپانیایی ها و پرتغالی ها در خلیج فارس در مراوده ایشان با مردم جنوب ایران رواج یافت و اکنون واحد پول ایران است (یکصد سال جزیره هرمز در اختیار پرتغالی ها بود 1514)این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است