دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۲ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۶ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
تاریخ شهادت امام حسن عسکری (ع) در سال ۱۴۰۰ چه روزی است ؟
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شهادت امام حسن عسکری (ع) در سال ۱۴۰۰، شهادت امام حسن عسکری در سال 1400 ، شهادت امام حسن عسکری (ع) در سال 1400 چه روزی است ؟

تاریخ شهادت امام حسن عسکری (ع) در سال ۱۴۰۰

شهادت امام حسن عسکری 1400

تاریخ شهادت امام حسن عسکری (ع) برابر است با جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ شمسی

تاریخ شهادت امام حسن عسکری در سال ۱۴۰۰

شهادت امام حسن عسکری (ع) 1400

تاریخ شهادت امام حسن عسکری (ع) 1400 در تقویم شمسی برابر است با جمعه ، ۲۳ مهر[ میزان ] ۱۴۰۰
۲۳ / ۷ / ۱۴۰۰

تاریخ شهادت امام حسن عسکری در سال ۱۴۰۰

شهادت امام حسن عسکری در تقویم

تاریخ شهادت امام حسن عسکری 1400 در تقویم قمری برابر است با الجمعة ، ۸ ربیع الاول ۱۴۴۳
۸ / ۳ / ۱۴۴۳

تاریخ شهادت امام حسن عسکری در سال ۱۴۰۰

شهادت امام حسن عسکری (ع) در تقویم ۱۴۰۰

شهادت امام حسن عسکری (ع) 1400 در تقویم میلادی برابر است با 2021 October 15 , Friday
15 - 10 - 2021

​  تاریخ شهادت امام حسن عسکری در سال ۱۴۰۰

القاب معروف امام حسن عسکری (ع)

حسن بن علی بن محمد(ع) مشهور به امام حسن عسکری (۲۳۲-۲۶۰ق) یازدهمین امام شیعیان اثناعشری است که به مدت ۶ سال امامت شیعیان را بر عهده داشت. او فرزند امام هادی(ع) و پدر امام زمان(عج) است.

مشهورترین لقب وی، عسکری است که به اقامت اجباری‌اش در سامرا اشاره دارد. او در سامرا تحت مراقبت حکومت قرار داشت و برای فعالیت‌های خود با محدودیت روبه‌رو بود. امام عسکری(ع) از طریق نمایندگان خود و نیز از راه نامه‌نگاری با شیعیان ارتباط داشت. عثمان بن سعید، نخستین نایب خاص امام زمان(عج)، از نمایندگان خاص وی نیز به شمار می‌رفت.

امام حسن عسکری(ع) در ۸ ربیع‌الاول سال ۲۶۰ق، در ۲۸ سالگی در سامرا به شهادت رسید و در کنار مرقد پدرش دفن شد. مدفن آن دو به حرم عسکریین مشهور است و از زیارتگاه‌های شیعیان در عراق به شمار می‌آید.

احادیثی از امام عسکری(ع) در موضوعات تفسیر قرآن، اخلاق، فقه، امور اعتقادی، ادعیه و زیارت روایت شده است.

​  تاریخ شهادت امام حسن عسکری در سال ۱۴۰۰ [Click and drag to move] ​

شهادت امام عسکری (ع) 1400

۸ ربیع‌الاول سال ۲۶۰ق[ در دوره حکومت معتمد عباسی در ۲۸ سالگی به شهادت رسید.[ گزارش‌هایی نیز درباره شهادت ایشان در ماه‌های ربیع الثانی و جمادی الاولی وجود دارد. شیخ مفید برآن است او به سبب بیماری از دنیا رفت؛[۲۶] اما بنا به گفته طبرسی در اعلام الوری، بسیاری از علمای امامیه معتقدند که امام عسکری بر اثر مسمومیت شهید شده است.

مستند آنان روایت «و الله ما منّا الا مقتول شهید» منقول از امام صادق(ع) است.از برخی گزارش‌های تاریخی برمی‌آید که دو خلیفه قبل از معتمد نیز در صدد قتل امام عسکری(ع) برآمده بودند. در روایتی آمده است معتز عباسی به حاجب خود دستور داد امام را در مسیر کوفه به قتل برساند ولی با آگاه شدن مردم، موفق نشد.

بر اساس گزارش دیگری، مهتدی عباسی نیز تصمیم گرفت امام را در زندان به شهادت برساند ولی تصمیم او عملی نشد و دوره حکومت او به سر رسید. امام عسکری(ع) در خانه‌ خود در سامرا، که پیشتر امام هادی(ع) نیز در آنجا دفن شده بود، مدفون است. به نقل عبدالله بن خاقان (از وزیران معتمد عباسی) پس از شهادت امام عسکری(ع)، بازارها تعطیل شد و بنی‌هاشم، بزرگان، رجال سیاسی و مردم در تشییع پیکر ایشان شرکت کردند .این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است