دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۳ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ میلادی
ضدکف سیلیکونی چه کاربردی دارد ؟
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
نوعی از ضد کف بر پایه سیلیکون و بسیار قوی که فاقد هر نوع ناخالصی مزاحم در فرآیند تولید می باشد. این مواد به عنوان یک عامل آنتی فوم در انواع سیستم به صورت روغن یا امولسیون بر پایه آب قابل مصرف می باشند.

ضد کف چیست؟

به گزارش دلگرم : ضدکف سیلیکونی یا آنتی فوم سیلیکونی یک امولسیون چسبناک سفید رنگ است که از دهه ۱۹۶۰ برای کاربرد های مختلف صنعتی استفاده شده است اما در مقیاس بزرگ از دهه ۸۰ مورد استفاده قرار گرفت. این ضد کف، کاربرد های گسترده ای در صنایع دارد و با گذشت زمان بیشتر مورد توجه همه اقشار جامعه قرار گرفته است.در صنایع شیمیایی از ضدکف، در تولید کاغذ، رنگ، مواد غذایی، نساجی، داروسازی استفاده می شود. در سایر صنایع، ضد کف سیلیکونی یک افزودنی ضروری در فرایند های تولیدی است.

ضدکف سیلیکونی نه تنها می تواند فرآیند تولید کف مایع را بر روی سطح حذف کند، بلکه می تواند فیلتراسیون، شستشو، استخراج، تقطیر، تبخیر، دهیدراته شدن، خشک شدن و جداسازی را بهبود ببخشد.ضدکف سیلیکونی یک محصول اختصاصی پایه سیلیکونی است که به طور گسترده در طیف گسترده ای از برنامه های پردازش صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این ضد کف در صنایعی که کف ایجاد شده مشکل شدیدی ایجاد می کند، استفاده می شود. افزودن این ضد کف از تشکیل کف در دستگاه تولید کننده محصول جلوگیری می کند و اگر کف ایجاد شود، ظرف چند ثانیه آن را از بین می برد.

ضد کف : (آنتی فوم و دیفومر)

آنتی فوم ها دارای ویژگی های شیمیایی مشابه ای مانند دفومرها هستند. به عنوان مثال، آنها معمولا از یک جزء مایع و یک جامد آبگریز ساخته می شوند، اگرچه برخی از آنها کاملا مایع هستند. علاوه بر این، ضد کف ها برای تعادل بین حلالیت و عدم حلالیت با محیط فرموله شده اند که عملکرد کنترل موثر کف را تضمین می کنند.محصولات کنترل کننده فوم در انواع مختلفی وجود دارند که یکی از آنها ضد کف بر پایه روغن است. ضد کف های حاوی روغن معمولا از نوع «غیرسیلیکونی» هستند، اما ترکیب آنها می تواند بسیار متغیر و شامل گونه های شیمیایی از جامدات آبگریز، استرها تا سیلیکون ها باشد. این ضد کف ها در دوزهای پایین اثربخشی بالایی را ارائه می دهند.

دیفومر ها، آنتی فوم ها و عوامل رهاسازی هوا از جمله ابزارهای شیمیایی برای پردازش هستند که برای به حداقل رساندن یا از بین بردن کف در عملیات صنعتی استفاده می شود. در حالی که این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، از مکانیسم های متفاوتی استفاده می کنند، بنابراین بهتر است بین آنها تمایز قائل شویم.دفومرها، عوامل کنترل کننده فوم هستند که پس از تشکیل فوم به سیستم اضافه می شوند تا کف را کاهش داده یا از بین ببرند.آنتی فوم ها، عوامل کنترل کننده کف هستند که به سیستم یا فرمولاسیون اضافه می شوند تا از ظهور یا ایجاد کف جلوگیری کنند.عوامل رهاسازی هوا به حذف گازهای حبابی از محلول و بالا بردن آنها به طرف سطح کمک می کنند.

کاربرد ضدکف سیلیکونی

مزایا و کاربرد ضدکف سیلیکونی

ضد کف ها معمولا مواد شیمیایی بی اثر یا خنثی هستند. آنها از یک جزء مایع (مانند سورفاکتانت غیر یونی، روغن معدنی و یا سیلیکون) و یک جامد آبگریز (مانند موم، اسید چرب، الکل و یا سیلیس آبگریز) تشکیل شده اند. این ترکیبات باید به اندازه کافی ناسازگار باشند به طوری که در محیط مورد کاربرد نامحلول باشند. در غیر این صورت، این ترکیبات کف را به طور موثر کاهش نمی دهند. با این حال، آنها همچنین باید به اندازه کافی سازگار باشند تا مشکلات رسوب ایجاد نکنند. ازار جهانی ضدکف سیلیکونی بر اساس کاربردها و جغرافیا متغیر است. بر اساس برنامه های کاربردی، بازار جهانی ضد کف سیلیکونی به موارد زیر تقسیم می شود.

  • کاغذ و خمیر
  • تصفیه آب
  • رنگ و روکش
  • غذا و نوشیدنی

بخش رنگ و روکش بیشترین سهم را در بازار جهانی ضد کف سیلیکونی در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده است و پس از آن بخش غذا و نوشیدنی قرار گرفته است. این نرخ رشد بالا در بخش رنگ و روکش عمدتا به بخش پررونق خودرو در سراسر جهان و صنعت رو به رشد ساختمان سازی نسبت داده می شود. افزایش روزافزون جمعیت جهان و تغییر الگوی مصرف غذای مردم عمدتاعامل افزایش استفاده از ضد کف های سیلیکونی در صنایع غذایی و آشامیدنی بوده است.

دلیل استفاده از سیلیکون در ساخت ضد کف چیست؟

سیلیکون به خانواده ای از مواد پلیمری مبتنی بر پایه سیلوکسان معدنی متشکل از واحدهای مکرر Si-O اشاره دارد. روغن های سیلیکونی مورد استفاده در آنتی فوم ها دارای خواص آبگریزی بالا و کشش سطحی بسیار پایین هستند که خواص ایده آلی برای تولید ضد کف ها ارائه می دهند. هنگامی که پلی دی متیل سیلوکسان (PDMS) با ذرات آبگریز مانند سیلیس ترکیب می شود، عامل ضد کف موثرتری تشکیل می دهدآنتی فوم های بر پایه سیلیکون در فرایند شستشوی خمیر در دهه ۱۹۸۰ معرفی شدند. انعطاف پذیری آنها در برابر pH و درجه حرارت بالا باعث محبوبیت این ترکیبات شده است و تقریبا یک شبه جایگزین محصولات قبلی شدند.

انواع ضد کف

انواع مختلفی از ضد کف وجود دارد که اغلب به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

ضد کف سیلیکونی : ضد کف های سیلیکونی از سیلیس آبگریز تشکیل شده اند که به خوبی در یک سیال سیلیکونی پراکنده شده است. سپس ترکیب حاصل به یک امولسیون بر پایه آب یا روغن تثبیت کننده، اضافه می شود. این ضد کف ها به دلیل خنثی بودن از نظر شیمیایی حتی در غلظت های کم توانایی پخش شدن روی یک فیلم حاوی فوم را دارند. در صورت لزوم، می توان آنها را با سایر جامدات و مایعات آبگریز ترکیب کرد تا خاصیت کف زدایی آنها بهبود یابد.

ضد کف غیر سیلیکون : آنتی فوم های غیر سیلیکونی عموما حاوی سورفکتانت ها هستند که قابلیت پراکندگی و اثربخشی آنها را در ساخت یک ضد کف افزایش می دهد. این ترکیبات می توانند بر پایه آب، روغن یا سورفاکتانت باشند. از این آنتی فوم ها می توان برای طیف وسیعی از صنایع استفاده کرد. این ترکیبات در مقایسه با ضد کف های سیلیکونی، گاهی اوقات به راحتی زیست تخریب پذیر هستند و کمتر مستعد ایجاد مشکلات خاص مانند تغییر رنگ، ایجاد لکه و اثرات منفی غشایی هستند.

فوم یا کف چیست؟

فوم یا کف زمانی ایجاد می شود که گاز به داخل محلول وارد شده و تثبیت شود. در مایعات خالص (به عنوان مثال آب)، کف از نظر ترمودینامیکی ناپایدار است و هرگونه حباب به سرعت به سطح بالا آمده و می ترکد. تثبیت تنها در محلول های حاوی اجزای فعال سطحی اضافی که کشش سطحی را در سطح مشترک مایع -گاز افزایش می دهند، امکان پذیر خواهد کرد. در نتیجه با ورود هوا به محلول، ثبات فوم یا کف بسیار بیشتر می شود.جاذبه ذاتا مایع را از کف خارج می کند که منجر به تشکیل یک کف چند وجهی بر روی مایع می شود. اندازه حباب ها و فشار مویرگی درون فوم ها متفاوت است، بنابراین گاز به طور طبیعی از حباب های کوچک تر با فشار بیشتر به حباب های بزرگ تر منتشر می شود.

ضدکف سیلیکونی

ضدکف های سیلیکونی چگونه کار می کنند؟

به طورکلی، یکی از الزامات اولیه برای آنتی فوم ها حلالیت جزئی است. اگر یک آنتی فوم بیش از حد داخل محلول پراکنده شود کف را از بین نمی برد و حتی ممکن است به افزایش قوام کف نیز کمک کند. اگر بیش از حد خارج از محلول باشد (یعنی به اندازه کافی پراکنده نشود یا در سیستم نامحلول باشد) می تواند به تجهیزات بچسبد یا مشکلات دیگری ایجاد کند. آنتی فوم مورد استفاده باید حتما به درستی فرموله شود تا به سطح مناسب سازگاری برسد.علاوه بر این، آنتی فوم ها باید کشش سطحی پایینی داشته باشند و به سرعت در امتداد سطح گاز- مایع پخش شوند و حداکثر تعامل را با کف ایجاد کنند. به عنوان یک آنتی فوم موثر این ترکیب باید بتواند اجزای فعال کننده سطح تثبیت کننده کف را جابجا کرده و در لایه های کف نفوذ کند تا گاز به دام افتاده خارج شده و کف از بین برود.

چگونگی انتخاب بهترین ضد کف

این که کدام آنتی فوم برای یک محلول معین مناسب تر است به عوامل مختلفی از جمله ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی محلول کف کننده، روش تولید فوم و نوع کف موجود در محیط بستگی دارد.به طور معمول، آنتی فوم ها در یک مایع حامل که ممکن است هیدروکربن، روغن سیلیکون، روغن گیاهی، پلیمر مصنوعی و غیره باشند فرموله می شوند. ترکیبات فعال آنتی فوم ها که به پخش یا بی ثبات شدن کف کمک می کنند شامل موم، نمک های فلزی، سیلیکون یا سایر ذرات آبگریز است.

مزایا و فواید ضدکف سیلیکونی

استفاده از ضد کف های سیلیکونی نسبت به سایر محلول های ترکیبی مزایای زیادی دارد. در ادامه برخی از مزایای اصلی شرح داده می شود.

استفاده از آنتی فوم سیلیکونی آسان و راحت است

این ترکیبات در ویسکوزیته و غلظت های مختلف در دسترس هستند و می توان آنها را برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار داد. علاوه بر این در صورت نیاز می توان آنها را با آب رقیق کرده یا با آب و صابون از سطوح پاک کرد.

آنتی فوم سیلیکونی با محیط زیست سازگار است

این ترکیبات نسبت به سیستم های مبتنی بر حلال تاثیرات منفی کمتری بر محیط زیست دارند و معمولا در محیط زیست غیرفعال هستند. علاوه بر این اگر بتوان آن ها را بازیابی کرد، مواد سیلیکونی را نیز می توان بازیافت کرد.

مقرون به صرفه هستند

این ترکیبات می توانند اجسام را در برابر سایش، اصطکاک، قالب گیری و آب محافظت کرده و باعث افزایش عمر دستگاه ها و سیستم ها شوند. به همین دلیل آنها اغلب توسط شرکت های تولید کننده برای کاهش هزینه های تعمیر یا تعویض استفاده می شوند.آنتی فوم های سیلیکونی از نظر غذایی بی خطر هستند. این ترکیبات معمولا آب را به عنوان ترکیب فرار اصلی در فرمولاسیون خود دارند که آنها را برای استفاده در محصولات غذایی و نوشیدنی ها ایده آل می کند. این ترکیبات طوری طراحی شده اند که خطر انتقال طعم های ناخواسته یا تاثیر بر کیفیت را به حداقل برسانند.ضد کف های سیلیکونی قادر به افزایش کارایی تجهیزات هستند. این ترکیبات را می توان در تجهیزات داخلی استفاده کرد. علاوه بر این آنها می توانند کارایی دستگاه های فتوولتائیک (به عنوان مثال، صفحات خورشیدی) را افزایش دهند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید