دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۵ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
آیا قهوه پی بی از قهوه‌های معمولی بهتر است؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
قهوه پی بی (PB) از نوع دانه های روبوستا است که اسیدیته کم و تلخی زیاد دارند. دانه‌ی ربوستا به دلیل داشتن کافئین بالا در برابرحشرات و آفت‌ها مقاوم است و می‌تواند در ارتفاعات پایین‌تر رشد کند.

معرفی قهوه پی بی!

به گزارش دلگرم : قهوه پی بری Peaberry که همه با نام قهوه پی بی آن را میشناسند یک نوع قهوه جهش یافته است که با قهوه های معمولی فرق می کند، این نوع میوه قهوه دارای یک دانه است که دانه آن گرد و مانند نخود می باشد و شیرینی بیشتری نسبت به سایر انواع گیلاس قهوه دارد.نکته قابل توجه این است که این جهش طبیعی در هر دو نوع قهوه عربیکا و هم ربوستا روی می دهد، پس هم Peaberry عربیکا داریم و هم Peaberry ربوستا! همانطور که گفتم این نوع گیلاس قهوه یک نوع جهش یافته طبیعی از قهوه است که به جای دو دانه درونش ، فقط یک دانه داخل گیلاس قهوه دارد که معمولا کوچک تر از دانه های معمولی است ، اما کاملا گرد است و مانند دانه های سبز قهوه معمولی یک سمت صاف ندارد.به علت اینکه این نوع گیلاس قهوه فاقد قول دوم است در اسپانیا به نام کارالولیو ( caracolillo ) نامیده می شود و به علت گرد بودن دان این نوع قهوه پی بی Peaberry نام گذاری شده است.

قهوه Peaberry در تمام جاهایی که قهوه های ربوستا و عربیکا رشد می کنند قابل رشد است ، البته با توجه به تیره خودشان یعنی Peaberry ربوستا در مکانی که قهوه های ربوستا پرورش داده می شود و پیبری عربیکا در پرورشگاه های عربیکا قابل پرورش یافتن هستند.همانطور که گفتیم قهوه پی بی یک جهش طبیعی است و به صورت طبیعی رشد می کند.در هر مزرعه پرورش قهوه حدود 5 تا 10 درصد گیلاس پی بی رشد می کند و به همین دلیل جزو گونه های رایج قلمداد می شود. و اگر در کیسه های قهوه دقت کنید می توانید دانه های سبز قهوه Peaberry را مشاهده نمایید!جالب اینجاست که مناطق خاصی از جمله برزیل ، تانزانیا ، کنیا و کونا تمایل به تولید و جمع آوری این نوع قهوه مروارید مانند دارند، زیرا در این مناطق تجهیزات لازم برای جدا سازی این نوع دانه ها از دانه های معمولی فراهم است.

قهوه پی بی

بررسی کیفیت قهوه پی بی

اینکه کیفیت دانه قهوه پی بی با دانه های معمولی قهوه برابر است یا با کیفیت تر می باشد نکته مهمی است زیرا بازاریابان دنبال ویژگی ها خاص ظاهری می گردند تا با استفاده از این ویژگی ها قیمت های گزافی را به خاطر آن از مشتریان دریافت نمایند.بسیاری از تستر های قهوه ادعا می کنند که این نوع قهوه از قهوه های معمولی، شیرین تر، سبک تر و طعم دار تر هستند. با این حال این ویژگی ها برتری ویژه ای به قهوه پی بی نخواهد دادرستر های حرفه ای قهوه ، بودادن این نوع قهوه ها را راحت تر از دان قهوه معمولی می دانند، زیرا معتقدند حجم کروی آن باعث یک دست حرارت دیدن آن می شود و رست بهتری را در نهایت پدید می آورد.برخی نیز معتقد هستند چون به جای دو دان قهوه در گیلاس، یک دانه وجود دارد، طعم بهتری را نسبت به دان های معمولی خواهد داشت.با این حال این دان های قهوه خاص و منحصر به فرد هستند اما تفاوت زیادی در کیفیت آن ها با دان معمولی وجود ندارد پس بهتره پول خودتون رو واسه خرید این نوع قهوه هدر ندهین، اما یک بار تجربه کردنش خالی از لطف نیست.

آیا واقعا قهوه پی بی از قهوه‌های معمولی بهتر است؟

در گذشته، فروشندگان، پی بی را ستایش می‌کردند. استدلال این بود که پی بی غنی‌تر است چون لازم نیست مواد مغذی را با یک دانه دیگر تقسیم کند.امروزه به نظر می‌رسد عقیده رایج این است که بحث بهتر و بدتر نیست، فقط شکل دانه پی بی و قهوه معمولی با هم متفاوت هستند.عوامل بسیاری در نوع قهوه‌ای که به عمل می‌آید نقش دارند: ارتفاع، نژاد، خاک و مهارت‌های کشاورزی و ....تاثیر این فاکتورها بیشتر از دانه پی بی یا دانه معمولی بودن قهوه در نوع و کیفیت تاثیر دارد.

اجازه بدهید یک مثال بزنم: آیا یک پی بی که در ارتفاع 800 متری در اندونزی روییده باشد بهتر از یک پی بی معمولی Yirgacheffe اتیوپی است که در ارتفاع 1700 رشد می‌کند؟ پاسخ منفی است! حاضرم ثابت کنم قهوه اتیوپیایی شیرین‌تر، خالص‌تر و جذاب‌تر از قهوه پی بی اندونزیایی خواهد بود! این که بگوییم پی بی بهتر از قهوه معمولی است معنایی ندارد. کسانی که چنین ادعایی می‌کنند از فاکتورهای متعددی که بر کیفیت قهوه اثر می‌گذارند بی‌خبر هستند.

مراحل تولید قهوه پی بی

قهوه پی بی چگونه تولید می‌شود؟

اگر یک کیسه دانه رست نشده بخرید، احتمالا چند دانه پی بی در آن پیدا می‌کنید. با این حال، بسیاری از تولیدکنندگان قهوه تمایل دارند که پی بی‌ها را جدا کنند و به صورت مجزا بفروشند.احتمالا قبلا در مورد قهوه AA و AB کنیایی شنیده‌اید. این دسته‌بندی چیزی در مورد کیفیت نمی‌گوید فقط نشان‌دهنده سایزهای متفاوت است.همه کارخانه‌های معقول سعی می‌کنند دانه‌های قهوه را بر طبق اندازه از هم جدا کنند و در همان فرایند مقداری پی بی نیز به دست می‌آید. دلیل اصلی جدا کردن دانه‌ها این نیست که کوچکتر یا بزرگتر بهتر است. این جداسازی فقط رست کردن را راحت‌تر می‌کند. اگر اندازه‌های متفاوتی در یک دسته وجود داشته باشد، آن ها با اندازه‌های مختلفی رست می‌یابند. دانه‌های کوچک تیره و برشته می‌شوند در نتیجه طعم تلخ تری می گیرند ولی دانه‌های بزرگ کم تر رست شده و طعم گیاهی و ترش پیدا می‌کنند.بنابراین هرچه دانه‌ها یک دست‌تر باشند، کاررست کردن آسان‌تر می‌شود.قهوه رست شده طعم بهتری پیدا می کنند.دانه‌های پی بی بسیار یکنواخت رست می‌شوند زیرا کوچک و گرد هستند و حرارت بهتر در میان آن‌ها انتقال می‌یابد.

حتماً بخوانید:
تنقیه قهوه چیست ؟ فواید و عوارض تنقیه با قهوه کدامند ؟

تنقیه قهوه چیست ؟ فواید و عوارض تنقیه با قهوه کدامند ؟

تنقیه قهوه یک روش غیر معمول برای تمیز کردن روده بزرگ است که بیشتر در طب جایگزین کاربرد دارد. تا انتها با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید.

آیا قهوه PB عربیکا با قهوه PB روبوستا با یکدیگر متفاوت هستند؟

خیر چون قهوه PB یک قهوه نارس است، از هردو دانه قهوه ویژگی هایی دارد. به همین دلیل این قهوه یک قهوه مخصوص به خود است. و نوع عربیکا و روبستا ندارد.

قهوه پی بی بیشتر در کدام کشورها تولید می شود؟

کشور هند

این تغییر در روند رسیدن گیلاس قهوه بصورت عمدی است یا تصادفا؟

هردو روش. اما اینکه یک قهوه یکدست داشته باشید یا ترکیب با قهوه PB بستگی به کشور تولید کننده (Producer) دارد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید