دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۶ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
مزایای تاب ریلکسی و فواید آن برای از بین بردن استرس
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
تاب ریلکسی یا صندلی تابی وسیله ای برای لذت بردن از اوقات استراحت می باشد این تاب معمولا برای فضای بسته و داخل دکوراسیون منزل نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

تاب ریلکسی چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش دلگرم : تاب ریلکسی یک تاب متحرک می باشد که بر روی یک پایه فلزی متصل می شود در انواع و مدل های گوناگون تهیه و تولید می شود. که در این مقاله به بیان آن خواهیم پرداخت.

همان طور که از اسم آن پیداست تاب ریلکسی به منظور کاهش استرس و تنش های زندگی روزمره ماشینی طراحی شده است . نشستن در تاب ریلکسی و حرکات آرام آن به صورت دایره ایی باعث کاهش استرس است و همین امر شما را برای یک روز کاری پرمشغله آماده می کند. مزیت منحصر به فرد تاب ریلکسی استفاده از آن در منزل یا بالکن و حیاط می باشد.خاطرات دوران کودکی و هیجان استفاده از تاب برای همه افراد غالبا تا سنین بالا باقی می ماند طراحی تاب ریلکسی با تحمل وزن افراد بزرگسال در محیط منزل این امکان را فراهم می آورد تا بدون دغدغه به تفریح و استراحت بپردازیم.

نحوه استفاده از تاب ریلکسی

نکته مهم در مورد نحوه استفاده از تاب ریلکسی این است که از آن به عنوان تاب معمولی نمی توان استفاده کرد حرکت ها کاملا آرام و در محیط دایره انجام خواهد شد در غیر این صورت میله نگهدارنده تاب ریلکسی دچار آسیب خواهد شد.

ساختار تاب ریلکسی

تاب ریلکسی به تاب ریلکسی یک نفره و دونفره تقسیم می شود تاب ریلکسی یک نفره تحمل افراد تا وزن 140 کیلوگرم را دارد.و تاب ریلکسی دونفره تحمل افراد تا وزن 250 کیلوگرم را دارد.قطره دایره تاب ریلکسی یکنفره 115 سانتیمتر و قطره دایره تاب ریلکسی دونفره 150 سانتیمتر در ارتفاع 195 سانتیمتر می باشد.قسمت اصلی تاب متحرک به میله ازجنس بادوام همچون آهن متصل خواهد شد. و جنس پوشش آن متفاوت و بادوام است کوسن داخل تاب از پارچه مرغوب و عمدتا از جنس مخمل خواهد بود.

استفاده از تاب ریلکسی در دکوراسیون داخلی

در محیط داخلی منزل و سالن پذیرایی معمولا از مبلمان ثابت با تنوع و رنگ بندی های مختلف استفاده می شود اما یک طراح حرفه ایی حتما در کنار چینش منحصر به فرد از مبلمان و دکور با استفاده از تاب ریلکسی به عنوان یک راحتی متحرک زیبایی دکوراسیون داخلی رو دو چندان خواهد کرد. دقت در رنگ بندی تاب ریلکسی و هماهنگی آن با هارمونی رنگ به کار رفته در دکوراسیون از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بسیاری از افراد هنوز هم به درستی نمی دانند تاب ریلکسی چیست و چه کاربرد هایی دارد. تاب ریلکس که به آن تاب راحتی نیز گفته می شود، نوعی تاب بسیار راحت به حساب می آید، که به صورت یک یا دو نفره ساخته شده و با آویزان شدن بر روی یک پایه فلزی محکم به صورت خود ایستا و با ایجاد حرکت های نرم و آرام آزاد و نوسانی در هر راستا، مانند یک آرام بخش عمل می کند.

تاب یا صندلی ریلکسی چیست؟

هدف از تولید صندلی، مبل یا کاناپه ریلکسی لذت بردن و استراحت کردن بعد از یک روز سخت کاری است. چنانچه به دنبال وسیله ای برای رهایی از استرس ها و تنش های روزمره خود می گردید، ما به شما تاب صندلی ریلکسی را پیشنهاد می دهیم. تاب خوردن یکی از تفریحات جذاب و دوست داشتنی است که سن و سال نمی شناسد. اما برخی از افراد به دلیل نداشتن فضا برای ساخت یا نصب تاب مجبورند از خیر آن بگذرند.امروزه تاب خانگی که مانند یک صندلی معلق طراحی شده است تا حد زیادی می تواند این هیجان را به شما برگرداند. علاوه بر آن ساختار تاب صندلی ریلکسی و حرکات آرام و دایره ای آن حس آرامش و رهایی از استرس های روزانه را ممکن کرده است.

شما می توانید از تاب راحتی به عنوان مبل راحتی در گوشه ای از خانه، باغ و یا بر روی تراس خود استفاده کنید.چنانچه اهل مطالعه هستید، تاب راحتی شما، به عنوان یک جایگاه مناسب برای این کار می تواند همراه شما باشد.اگر عاشق خواب بعد از ظهر هستید، اما به سختی خوابتان می برد، می توانید از تاب خانگی های ننو مانند که فضای مناسبی برای دراز کشیدن دارند برای این کار کمک بگیرید.نشستن بر روی یک تاب ریلکسی در منظره باز و نظاره یک منظره دلنشین را تصور کنید.

البته باید این نکته را مد نظر داشته باشید که نحوه استفاده از این تاب ریلکس های صندلی شکل، به صورت عمودی است، نه افقی و نباید مانند تاب از آن استفاده کنید، چرا که وزن شخص مصرف کننده صندلی ریلکس نباید از محیط دایره خارج شود. افرادی که محدودیت فضا ندارند می توانند نوعی را انتخاب کنند که فضایی برای دراز کردن پا دارد، این نوع تاب های ریلکسی به شما اجازه می دهد مدت زمان بیشتری را بر روی آن استراحت کنید.

آیا استفاده از تاب ریلکسی محدود به باغ و تراس می شود؟

برای جواب به این سوال باید از شما بپرسم آیا شما فقط در باغ و تراس خود استراحت می کنید؟ تاب ریلکسی محدود به هیچ فضایی نمی شود، هر جایی را که شما برای استراحت و کاهش تنش های خود انتخاب می کنید، می تواند با تاب ریلکسی مزین شود.غالباً افراد از تاب های ریلکسی در نشیمن، حال و پذیرایی، اتاق خواب، اتاق کودک، بالکن های دلباز، پاگرد، باغ، آتلیه، تالار، رستوران، روف گاردن و ... استفاده می کنند.البته این نکته را از یاد نبرید که تاب ریلکسی که برای استفاده در فضاهای داخلی است را نمی توان در خارج از منزل و در فضای باز مورد استفاده قرار دارد. نوع بافت به کار رفته در ساخت سبد تاب ریلکسی فضای باز با تاب های راحتی داخل منزل متفاوت است.

مزایای استفاده از تاب ریلکسی

در دنیای ماشینی و پر تنش امروز و هزینه های گزاف برای کسب آرامش از طریق کلاس های ورزشی مختلف همچون یوگا و دارو های آرامش بخش با یک فکر اقتصادی و تهیه تاب ریلکسی می توانید سال ها آرامش را بدون صرف هزینه برای خود و عزیزانتان به ارمغان آورید.

آرامش را با تاب ریلکسی یکنفره تجربه کنید

تاب ریلکسی و درمان استرس روزانه

زندگی مدرن و مسائل بیشماری که در زندگی افراد وجود دارد باعث بروز استرس های بسیاری شده است . استرس تبدیل به یکی از معضلات جامعه امروزی شده است . یکی از موثرترین راههای کاهش استرس ریلکس کردن است . یکی از ابزار مهم ریلکس کردن استفاده از تاب‌های ریلکسی است . همانطور که از اسم این تابها پیداست یک وسیله عالی و کاربردی برای رفع استرس و ایجاد آرامش است . تابهای ریلکسی یا به عبارتی تابهای آپارتمانی با حرکت آرام و موزونی که دارند باعث ایجاد آرامش دلنشینی می شوند . پزشکان و محققان بر این عقیده هستند که مقدار کمی از استرس باعث هوشیاری و ایجاد خلاقیت می شود ‌. اما میزان زیاد آن در بلند مدت باعث بیماری میشود . با توجه به نوع زندگی و مشغله های امروزی به نظر می‌رسد که به وجود آمدن استرس اجتناب‌ناپذیر باشد . حال که استرس بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما شده است حداقل سعی کنیم که آن را کاهش دهیم .

تاب ریلکسی و مدیتیشن

باور عمومی بر این است که مدیتیشن یعنی اینکه چند ساعت با خود خلوت کنید و به مراقبه بپردازید .اگر شما هم جزء این افراد هستید پس طرز فکر خود را تغییر دهید .دکتر هنری بنسون پزشک و نویسنده کتاب « پاسخ آرامبخش» تعریف دیگری از مدیتیشن دارد. او می گوید : در کل هر منبعی که تکرارشونده باشد منبعی برای مدیتیشن است . پس چه منبع تکرار شونده ای بهتر و دلنشین تر از تاب ریلکسی . حرکت آرام و یکنواخت تاب ریلکسی یکی از بهترین وسیله ها برای مدیتیشن و ایجاد آرامش است . برای اثربخشی بهتر می توانید نفس عمیق بکشید و خود را در حالت آرامش تصور کنید . در هنگام استفاده از تاب ریلکسی چای بنوشید ، اگر تا به حال امتحان نکرده اید پیشنهاد می کنیم حتما آن را انجام دهید و از نتیجه آن شگفت زده خواهید شد .

موسیقی ملایم گوش دهید

سعی کنید در روز ساعتی و یا حتی چند دقیقه را به استراحت مطلق بر روی تاب ریلکسی اختصاص دهید . گوشی خود را کنار بگذارید ، تلویزیون را خاموش کنید ، یک موسیقی ملایم پخش کنید و روی تاب ریلکس کنید . ترکیب موسیقی و استراحت یک ترکیب بی‌نظیر است . استرس سیستم عصبی شما را خسته می کند ، بدن شما مملو از هورمونهای شیمیایی می شود . این هورمون ها شما را آماده جنگیدن می کند . شاید این حس برای پیشبرد اهداف شما در جامعه لازم باشد ، ولی در خانه این حس عزیزانتان را اذیت خواهد کرد . چند دقیقه روی تاب لم بدهید و یک موسیقی آرام گوش دهید . شما لایق یک حس خوب هستید .

فواید تاب ریلکسی

۱_ ضربان قلب آرام می شود : هنگامی که شما لم داده‌اید و صندلی با ریتم ملایمی حرکت می کند ، ناخواسته ضربان قلب شما پایین می آید و ریتم آن آرام می شود .

۲_ تنفس آهسته و عمیق می شود: وقتی هیچ تحرکی ندارید بدن شما کمتر به اکسیژن نیاز دارد . به همین دلیل تنفس آهسته می شود . چون در حال لذت بردن هستید نفس های شما عمیق تر میشود .

۳_ فشار خون متعادل می‌شود : وقتی عمیق و آرام نفس می‌کشید بدن شما به بهترین شکل ممکن اکسیژن جذب می کند . ضربان کاهش پیدا می‌کند و خون رسانی به اعضا به بهترین شکل انجام می گیرد .

۴_ ماهیچه ها آزاد می شوند : بدن شما هنگام استراحت از حالت تدافعی خارج می شود . قرار نیست کاری انجام دهید ، مغز به اندام دستور استراحت می‌دهد .

۵_ خون بیشتری به مغز می‌رسد : اندام در حالت بی تحرکی نیاز زیادی به خون ندارند . این خونه اضافی به مغز پمپاژ می شود و عملکرد مغز به صورت چشمگیری افزایش می یابد ‌.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید