دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۶ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
آموزش کامل و بی نقص نحوه محاسبه درصد (%)
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
محاسبه درصد ،نحوه محاسبه درصد افزایش یا کاهش،فرمول درصد گیری بین دو عدد،محاسبه درصد یک عدد،نحوه محاسبه درصد سود بانکی .

نحوه محاسبه درصد

درصد یا Percent یک روش برای نشان دادن نسبت بدون بعد بین دو عدد است. درصد در ریاضیات با علامت % نشان داده می شود. استفاده از درصد در رشته های مختلف بسیار کاربرد دارد چرا که به وسیله آن می توان خیلی راحت و قابل فهم مقدار فراگیری یک پارامتر را در مجموعه نشان داد.

یک درصد به معنای یک واحد از 100 واحد هم اندازه است. همانطور که گفته شد درصد با علامت % نمایش داده می‌شود، اما راه های دیگی هم برای نمایش آن وجود دارد. به عنوان مثال همه این موارد به معنای 5 درصد می باشند:

  • 5%
  • 5 pct
  • 0.05
  • 5/100

از درصد معمولا به تنهایی استفاده نمی شود. به عبارت دیگر درصد بیشتر زمانی به کار می‌رود که بخواهیم پاسخ سوال «یک عدد نسبت به عدد دیگر چقدر بزرگ است؟» را بدهیم.

محاسبه درصد

فرمول محاسبه درصد

نحوه محاسبه درصد تست کنکور همراه با نمره منفی

در شکل زیر نحوه محاسبه درصد تست کنکور با احتساب نمره منفی توضیح داده شده است. باید تعداد سوالات صحیح در عدد 3 ضرب شود و تعداد سوال های اشتباه را از آن کم نمائید. سپس نتیجه را بر (تعداد سوال های کل ضربدر 3) تقسیم کنید.

به عنوان مثال اگر از 20 سوال به 14 سوال درست پاسخ داده اید و 3 سوال را اشتباه زده اید و به 3 سوال پاسخ نداده اید درصد شما با احتساب نمره منفی برابر 65 درصد خواهد شد. سعی کنید با فرمول زیر خودتان این درصد را محاسبه کنید. در مثالی که زده شد، اگر سوالات اشتباه را اصلا پاسخ نمی دادید درصد شما 70 درصد بدست می آمد. بنابراین سعی کنید به سوالاتی که بلد نیستید پاسخ ندهید. در این زمینه مطالعه نمره منفی و تأثیر پاسخ های نادرست در تست زنی در کنکور بسیار مفید است.

نحوه محاسبه درصد

به جای استفاده از رابطه بالا، برای محاسبه درصد تست کنکور یا هر آزمون دیگری می توانید از رابطه زیر هم استفاده نمائید. رابطه زیر و رابطه بالا یکی هستند و از هر کدام استفاده کنید نتیجه یکسانی بدست می آید.

نحوه محاسبه درصد

فرمول محاسبه درصد یک عدد

بعضا ممکن است بخواهید بدانید که یک درصد مشخص از یک عدد دلخواه چقدر می شود. مثلا فروشنده ای شاید بگوید که در قیمت کالا 15% به شما تخفیف می دهد. برای اینکه بدانید تخفیف شما چقدر است کافی است مانند مثال زیر عمل کنید. در مثال زیر 25 درصد عدد 30 محاسبه شده است. کافی است 25 درصد را به صورت 0.25 بنویسید و در عدد 30 ضرب کنید تا نتیجه نهایی بدست آید. البته بعضا نیازی به این کار نیست. مثلا اگر بخواهید 50 درصد یک عدد را محاسبه کنید کافی است آن را تقسیم بر 2 نمائید.

نحوه محاسبه درصد

چگونگی محاسبه درصد خطا

در بسیاری از مواقع بعد از انجام یک سری از محاسبات ممکن است قصد داشته باشید که درصد خطا را محاسبه کنید و بدانید محاسبات شما چقدر به مقدار مورد نظر شما نزدیک است و چند درصد خطا دارید. در این حالت از رابطه و فرمول زیر استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر مقدار مورد پذیرش برابر 30 است و شما عدد 28 را بدست آورده اید خطای شما با استفاده از فرمول زیر برابر 6.67 درصد خواهد بود. سعی کنید با استفاده از رابطه زیر خودتان به این عدد برسید.

آموزش کامل و بی نقص نحوه محاسبه درصد (%)

فرمول محاسبه درصد تغییرات بین دو عدد

اگر می خواهید بدانید دو عدد نسبت به همدیگر چند درصد افزایش یا کاهش دارند و بیشتر یا کمتر شده اند از رابطه زیر استفاده کنید. به عنوان مثال اگر پارامتری برابر 34 بوده است و به 37 رسیده است، با استفاده از رابطه زیر عدد 34 برای رسیدن به عدد 37 به میزان 8.82 درصد افزایش داشته است. فرمول زیر تا حدود زیادی شبیه رابطه محاسبه درصد خطا است.

نحوه محاسبه درصد

نحوه محاسبه درصد جرمی

مهمترین روابط و فرمول های مرتبط با محاسبه درصد در بالا ارائه شد. در علوم مختلف برای محاسبه درصد پارامترهای مختلف هم ممکن است روابطی مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، برای محاسبه درصد جرمی می توان از رابطه زیر استفاده کرد.

نحوه محاسبه درصد

یا به عنوان مثالی دیگر رابطه زیر که از سایت علم نما گرفته شده است و درصد فراوانی ایزوتوپ را نشان می دهد را ملاحظه بفرمائید.

نحوه محاسبه درصد

یک ترفند ساده برای محاسبه درصد به صورت ذهنی

به گزارش اسپوتنیک، محاسبه درصد در ذهن مخصوصا زمانی که صحبت از اعداد دشوار باشد، کار آسانی نیست. با این حال، کاربران توئیتر با یک ترفند ساده ریاضی به شما کمک می کند تا بدون کمک ماشین حساب و به راحتی یکی از سخت ترین انواع محاسبات را انجام دهید.

بن استفنز انگلیسی، این ترفند را یک هک کوچک نامید. ماهیت این کار جایگشت ساده اعداد است که منجر به دستیابی به نتیجه مطلوب می شود. با اینکه این روش یک راهکار جدید نیست اما واکنش بسیاری از کاربران حاکی از آن است که بسیاری از وجود آن بی خبر بوده اند.

بنابراین، اولین کاری که باید انجام دهیم این است که اعداد را برعکس کنیم: فرض کنید شما احتیاج به محاسبه سریع و ذهنی 4% از عدد 75 را دارید. چگونه این کار را انجام بدهیم؟ فقط کافی است که 75% (یعنی سه چهارم) از 4 را حساب کنیم که می شود 3. کافی است که عدد حاصل را برعکس کنیم که مجددا می شود 3.

مثالی دیگر: 18% از عدد 50. به نظر سخت می‌آید اما کافی است 50% از 18 را حساب کنیم که می‌شود 9.

با این راهکار شما قادر خواهید بود تا همکاران و دوستان خود را با توانایی های محاسباتی فوق العاده خود متعجب کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید