دلگرم
امروز: جمعه, ۱۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
نسل جدید ساختمان سازی با ال اس اف
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
ال اس اف : در صنعت ساختمان سازی روز به روز نوآوری های جدیدی به عرصه می آید که باعث پیشرفت این صنعت شده و از لحاظ امکانات و امنیت به خوبی می توانیم این موضوع را حس کنیم. در گذشته های دور از گل و سنگ برای ساخت خانه های استفاده می شد.

پس از چند دهه بشر با تفکر و پی بردن به مزایای چوب به فکر ساخت ویلا چوبی افتاد. بشر این سازه ها را کاملا غیر اصولی و غیر مهندسی و به صورت دست ساز ایجاد می کرد که از باران و برف به دور باشند. چوب در زندگی بشر نقش بسیار مفید داشته است . از آتش گرفته تا سرپناهی و همنیطور سلاح همگی تاثیر بسزایی در زندگی نامه بشر داشته است.

پس از آن سال هاست بشر از آجر و سیمان و ... استفاده می کند و خانه های خود را می سازد که مزایا و معایبی نیز برای خود دارد. یکی از بزرگترین معایبی که دارد سنگینی سازه و هزینه زیاد ساخت آن است. از مزایای آن نیز می توان به استحکام و فراوانی مواد اولیه نام برد. سازه ‏ال اس اف (LSF) یکی از سیستم‌های ساختمانی مناسب برای دستیابی به این هدف است. سابقه استفاده از این سیستم‌های ساختمانی به سال ۱۹۵۰ بر‌ می‌گردد اما رواج استفاده از آن تقریباً از دهه ۱۹۹۰ شروع شده است. جنس سازه های ال اس اف از فولاد می باشد که از سختی و مقاومت بالایی برخوردار است. این جنس فولاد با دیگر فولاد هایی که در جاهای دیگر مورد استفاده قرار میگرد فرق دارد.در این مقاله این فناوری سبک ساختمانی را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

‏ال اس اف (LSF) در واقع سیستم‌هایی که در ویلا پیش ساخته استفاده می شوند یا مواردی هستند که از مقاطع فولادی جدار نازک (LGS) ساخته شده‌اند.

کلبه چوبی و سازه lsf

این مقاطع فولادی در واقع ورق‌های کم ضخامت فولادی دارای پوشش‌های گالوانیزه هستند. این ورق‌ها با استفاده از دستگاه‌های مخصوص و روش ساخت رولی، نورد شده و به صورت پروفیل‌های سبک در ابعاد مختلف تولید‌ می‌شوند. این سازه‌های پیش ساخته فولادی عمدتاً به صورت خشک و با استفاده از اتصالات پیچیده اجرا می‌شوند.

سازه ‏ال اس اف در واقع تشکیل دهنده چهارچوب یا اسکلت ساختمان است. دیگر قسمت‌های ساختمان را نیز به منظور سبک‌سازی حداکثر سازه از پروفیل‌های سرد نورد شده استفاده می‌کنند. این پروفیل‌ها را با مصالح مختلف از جمله سرامیک، سنگ و پی‌وی‌سی می‌توان پوشش داد. فضای درونی نیز هیچ تفاوتی با ساختمان‌های معمولی ندارد.

مزایا ال اس اف که از اهمیت بیشتری برخودار است عبارت است از:

 • وزن بسیار پایین در مقایسه با دیگر انواع سازه‌ها
 • ساده بودن نصب و اجرای آن‌ها و متعاقباً کاهش هزینه نیروی کار و زمان توقف
 • امکان‌پذیر بودن تولید انبوه و اجرای تعداد زیادی سازه در کمترین زمان ممکن
 • کیفیت بالا و یکنواخت در تمامی سازه‌ها
 • مقاومت و سختی بالا
 • امکان اجرا و نصب سازه در تمامی شرایط آب و هوایی
 • قابلیت بازیافت مصالح به طور کامل و نیاز بسیار کم به سایر مصالح غیر قابل بازیافت
 • مقاومت بالا در برابر حرارت و آتش‌سوزی
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی‌های شیمیایی و هوازدگی
 • انعطاف‌پذیری بالا در اجرای آن‌ها
 • طول عمر بسیار بالا
 • مقاومت بالا در برابر زمین‌لرزه
 • مقاومت در برابر حشرات موذی
 • نیاز کم به تجهیزات و فضای کارگاهی

نحوه اجرای سازه lsf

همانند دیگر سازه­ها در اجرای سازه lsf در مرحله اولیه کار یک طرح شماتیک و اولیه که در آن سعی بر آن شده است که مقاومت های بادی و زلزله و ضخامت ستون ها و تیر تعریف شده باشد، و ماکتی از ساختمان مورد نظر کارفرما ساخته می­شود؛ هم چنین در این طرح اولیه تمام را­ه­های اتصالی آب و برق و فاضلاب به ساختمان مشخص شده است؛ بعد از این مراحل نوبت به پی ریزی و اسکلت سازی می­رسد. سپس دیوار­های ساختمان تو خالی ساخته میشوند و داخل این فضا را می توان با بتن سبک پر کرد که عایق خوبی برای انرژی و صدا می­باشد. مرحله بعدی پوشش­های خارجی و داخلی سقف می­باشد و مرحله­ ی آخر تاسیسات برقی، مکانیکی، درب و پنجره است.

سازه lsf

قیمت سازه ال اس اف

این یک اشتباه است که بگوییم هزینه ساخت اسکلت بتنی یا فلزی در یک ساختمان کمتر از هزینه ی سازه سبک ال اس اف است. در یک برآورد مهندسی جهت اجرای اصولی کار برابر آیین نامه مربوط به مبحث بتن و فولاد و دستورالعمل های اجرایی، به طور معمول هزینه ی ساخت اسکلت بتنی یا فولادی ساختمان با شرایط مشابه نسبت به سازه سبک ال اس اف اگر حدود 10درصد بیشتر نباشد کمتر از آن نخواهد بود. کارشناسان شرکت آوید چوب با احتساب دقیق بهترین قیمت را برای مشتریان به ارمغان می آورند.

تاثیر مدت زمان اجرا در افزایش هزینه تمام شده سازه ال اس اف

طول مدت زمان بیشتر جهت اجرای صحیح و اصولی کار به همراه هزینه‌های بالاسری لازم از دیگر موارد قابل ذکر و تاثیر گذار در هزینه تمام شده اسکلت بتنی و فولادی به شمار می‌رود. مدت زمان عملیات اجرایی اسکلت بتن تقریبا 5برابر بیشتر از سازه سبک ال اس اف است و طول این زمان نیازمند هزینه‌های بالاسری مربوط می باشد.

منظور از هزینه های بالاسری:

 1. هزینه‌های بالاسری عمومی
 2. هزینه‌های بالاسری کار

شامل دستمزد پرسنل، اجاره ها در مدت زمان انجام پروژه و سایر خدمات از قبیل بیمه افراد، عوارض و بخش هزینه‌های عمومی که نسبت به موقعیت و حجم پروژه متغییر است و در برخی موارد قابل پبش بینی نمی باشند.

جهت مقایسه هزینه تمام شده سازه بتنی و فلزی در شرایط مشابه با استفاده از میانگین اعداد و ارقام نتایج حاصل را به اتفاق بررسی می کنیم.

براورد هزینه ای سازه های فولادی ابتدای سال 1397

هزینه ساخت اسکلت فلزی در یک پروژه ساختمانی به موارد متعددی بستگی دارد. موارد کلی تعیین کننده هزینه ساخت اسکلت فلزی ساختمان:

 1. وزن آهن آلات مصرفی نسبت به نوع طراحی سازه
 2. قیمت خرید آهن نسبت به نوع آهن ،ورق و اتصالات
 3. دستمزد اجرت و هزینه ساخت متناسب با شرایط کار و پروژه

از نظر مقایسه هزینه ساخت اسکلت فلزی و بتنی با LSF در پروژه های ساختمانی با محاسبات متوسط و مشابه برای مثال می توان از اعداد زیر جهت برآورد هزینه ساخت اسکلت فلزی استفاده کنیم.

کلبه چوبی

معایب سازه ال اس اف :

در حقیقت سازه ال اس اف عیبی که بتوان به زبان آورد ندارد و بهترین نوع سازه ای که تا به حال توسط مهندسین طراحی و اختراع شده است سازه ال اس اف است. ولی برخی سازندگان بدون احتساب دقیق مهندسی عقیده دارند قیمت این سازه ها بالاست در صورتی که با نگاهی عمیق تر در می یابیم که نه تنها بالا نیست بلکه به صرفه ترین نوع سازه از لحاظ عمر و کیفیت و همینطور امنیت است.

سازه lsf :

سازه lsf برای کشور ایران بسیار مناسب است. زیرا ایران روی گسل قرار دارد و به شدت زلزله خیز است و سازه های ال اس اف به دلیل فولادی بودن از استحکام بالایی برخوردارند و به دلیل عمل سبک سازی شدن برروی آن ها بسیار سبک است که این دو ویژگی برای ضد زلزله بودن کافیست. سازه های فولادی و بتنی به نسبت سازه های ال اس اف (LSF) آسیب پذیرتر می باشند. این آسیب پذیری نیاز به صرف وقت و هزینه های زیادی دارد. در صورتی که سازه های ال اس اف (LSF) با صرف کمترین زمان و هزینه قابل تعمیر می باشند. همچنین سازه های ال اس اف (LSF) نسبت به سایر سازه ها، آسیب پذیری کمتری دارند و در نتیجه هزینه سازه های ال اس اف (LSF) بهینه تر می باشد.

برای مثال، ساختمان هایی که با سازه های آهنی و بتنی ساخته می شوند، در برابر این بلایا استقامت خوبی نداشته و زلزله های شدید می تواند ساختمان های محکم را از پای درآورد. اما سازه های ال اس اف (LSF) به دلیل وزن کم و اتصالات استاندارد، در هنگام زلزله تخریب نمی شوند و در صورتی که انرژی وارده بسیار زیاد باشد، خسارت چندانی را به ساختمان وارد نمی نماید. از این رو هزینه سازه های ال اس اف (LSF) در بخش تعمیرات و نگهداری نسبت به سازه های دیگر بسیار کمتر می باشد.

برای تغییر دکوراسیون و جابجایی دیوار ها یا اضافه کردن یک طبقه جدید در سازه های ال اس اف (LSF) با صرف کمترین هزینه این کار انجام می شود. در صورتی که در سازه های بتنی و فولادی باید طبقات زیرین تقویت شوند و سپس سازه جدید، جایگذاری شود، که نیازمند صرف هزینه و وقت زیادی می باشد.

منبع : آوید چوب - AvidChoob.Com

تلفن تماس مشاوره و فروش: 09125620098این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است