دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۲ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۶ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
تفاوت هدف و مقصد | چگونه در زندگی هدفمند باشیم و به مقصد برسیم ؟
10
زمان مطالعه: 6 دقیقه
هدف: عبارت است نتیجه مطلوب که تمام نیرو های ممکنه که به استقامت آن سوق داده می شود. مقصد: عبارت از وظیفه اساسی یک اداره و یا یک بخش آن ... در ادامه با ما باشید تا در اینباره بیشتر توضیح دهیم .

فرق بین هدف و مقصد چیست؟

اگر در زندگی سردرگم شده اید احتمالا هدف و مقصود خودتان را گم کرده اید. اگر در هدف گذاری شکست می خورید هدف و مقصد زندگی را باید بشناسید که توضیح خواهیم داد.

هدف و مقصد در نظر شما به چه معناست؟

یه روز تصمیم می گیری که از فردا برای خودت هدف گذاری کنی و زندگی هدفمندی داشته باشی. شروع به تحقیق در مورد هدف گذاری می کنید و چند سایت اینترنتی و دو تا کتاب نحوه هدف گذاری هم در کنارش مطالعه می کنید. بسیار انرژی می گیرید و یک برگ سفید یا یک دفترچه برمی دارید و شروع به نوشتن اهداف خود می کنید. فردا زمانی که خورشید طلوع می کند شروع به انجام اهداف خود می کنید و سپس یکی یکی آن ها را تیک می زنید و ممکن است یکی دو تا هم نتوانید انجام بدهید. تا اینجا شما بدون شناخت هدف و مقصد زندگی این کار را انجام داده اید.

بعد از یک هفته کم کم دست از هدف گذاری بر می دارید و دوباره به همان روال قدیمی برمی گردید. وقتی به خودتان می آیید می بینید دو هفته بدون هدف گذاری سپری کرده اید. دوباره دست به کار می شوید و اهداف خودتان را می نویسید ولی ممکن است دوباره همان اتفاق قبل تکرار شود. بعد از چند بار و حتی چند سال درگیری با این موضوع؛ یه روز با خودتون فکر می کنید که چرا این اتفاق می افتد؟ اصلا من برای چه به این دنیا آمده ام. هدف و مقصد زندگی من چیست؟ و کلی سوال دیگه ذهن شما را درگیر می کند.

تعریف هدف و مقصد چیست؟

اگر هنوز سوالات بالا ذهن شما را درگیر کرده اصلا اشکالی ندارد. در واقع یکی از دلایل مهمی که در نوشتن اهداف باید در نظر بگیریم این هست که ابتدا بدانیم تفاوت هدف و مقصد در چیست؟ اگر ما ندانیم که اصلا هدف و مقصد چه تفاوتی دارد در نوشتن اهداف دچار مشکل خواهیم شد و به احتمال زیاد به آن نمی رسیم. و نمی توانیم رسالت زندگی خودمان را پیدا کنیم.

هدف چیست؟

فرض کنید قرار است از شیراز به سمت تهران حرکت کنید. در این بازه زمانی چند ساعته در بین راه توقف هایی برای استراحت و صرف غذا خواهید داشت. به این توقف گاه ها هدف می گویند. در مسیر زندگی هم به همین شکل هست و کارهایی که انجام می دهید اهداف شما هستند مثلا تلاش برای رسیدن به یک ماشین یا خرید یک خانه زیبا.

مقصد چیست؟ چه فرقی با هدف دارد؟

مقصود زندگی چیست؟

در مثال قبل رسیدن به شهر تهران مقصود و همان هدف غایی هست. مثلا نزدیکی به خالق، تکامل و … مقصود زندگی هستند.

هیچ کس نیست که در لحظات آخر زندگی که در حال جان دادن است بگوید که ای کاش خانه بزرگ تر و یا ماشین زیباتری داشتم. بلکه آرزو دارد که ای کاش فرصتی دیگر برای دوست داشتن و بهبود روابط زندگی خود، همسر، فرزندان و … داشت. این گونه افراد از مقصود سخن می گویند و حرفی از اهداف نمی زنند. امیدوارم که تا اینجا شناخت خوبی از هدف و مقصد پیدا کرده باشید. اما در ادامه به تفاوت این دو می پردازیم.

تفاوت هدف و فایده - معنی مقصد - فرق هدف و غایت - هدف چیست

تفاوت هدف و مقصود چیست؟

 • اهداف را تعیین می کنیم اما مقصد را کشف می کنیم.
 • اهداف قابل تیک زدن هستند اما مقصود تمام شدنی نیست.
 • اهداف انرژی می خواهند اما مقصود انرژی می دهد.
 • اهداف از بیرون نشات می گیرند اما مقصود از درون.

زمان هدف و مقصد

یکی دیگر از تفاوتهای کلیدی هدف و مقصد، زمان آنهاست، یعنی چه زمانی از هر کدام استفاده می کنیم. از مثال بالا به راحتی می توانید زمان هر یک را متوجه شوید.

قصد در زمان حال روی می دهد و به احساس شما در زمان حال ارتباط دارد.

هدف پروژه ای برای آینده است. هدف چیزی است که شما می خواهید در آینده به آن برسید. شما زمانی به آن می رسید که برای رسیدن به آن انرژی صرف کرده باشید.

اگر بخواهید در یک جمله کوتاه هدف زندگی خود را تعیین کنید چیست؟ پاسخ این سوال مقصود زندگی شما را در بر می گیرد مثلا خدمت به مردم.

تفاوت هدف و مقصد چیست ؟ - ارزش والای انسان و رسیدن به مقصد

یک داستان کوتاه برای درک بهتر هدف و مقصد

شاید اسم جایزه صلح نوبل را زیاد شنیده باشید و تعجب کنید که این جایزه توسط مخترع دینامیت یعنی الفرد نوبل ابداع شده است. داستان از این قرار بود که روزی برادر نوبل از دنیا رفت و به خاطر شهرتی که نوبل یا همان مخترع دینامیت داشت، روزنامه ها به اشتباه مرگ آلفرد نوبل را تیتر کردند. صبح وقتی نوبل از خواب بیدار شد متوجه شد که یک روزنامه این تیتر را به عنوان مرگ آلفرد نوبل انتخاب کرده است:

آلفرد نوبل از تعجب خشکش زد البته بسیار ناراحت که آیا بعد از مرگ من باید مردم مرا این گونه بشناسند؟ بنابراین در وصیت نامه اش نوشت: بعد از مرگم تمام ثروت و دارایی ام را صرف جایزه ای برای صلح و پیشرفت های صلح آمیز شود.

در واقع نوبل بعد از این ماجرا مقصد زندگی خود را بر اساس صلح و پیشرفت بشر قرار داد، در صورتی که او قبل از این داستان می خواست به هدف خود یعنی دست یابی به یک مواد منفجره بسیار قوی برسد.

کلام آخر

از میان این دو، هدف برتر از قصد است و برای رسیدن به موفقیت باید حتماً هدف داشته باشید.

همانطور که گفته شد، اگر در ابتدا قصد خود را مشخص کنید، با احساسی قویتر می توانید ارتباط عمیق تری بین هدف و قصد ایجاد نمائید.

هر چه این ارتباط عمیق تر باشد، شما می توانید انجام کارهای لازم برای رسیدن به هدف را بهتر انجام دهید. در نتیجه می توان گفت، قصد تکمیل کننده هدفی است که شما را به موفقیت می رساند.

تفاوت مقصود و هدف - تفاوت مقصد و مقصود - تفاوت هدف و وسیله - تفاوت آرمان و هدف

تاثیر تفاوت های فردی در یادگیری و آموزش

راههای بزرگ و طلایی کسب انگیزهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (10 رای)  
 • منبع
 • behtarinekhod.com
 • eiro.ir
 • tearink.com
  دیدگاه ها

  درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است