alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۴ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۷ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
تفاوت ویتامین های محلول در آب و محلول در چربی
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
از تفاوت ویتامین محلول در آب و محلول در چربی می‌توان به این مورد اشاره کرد که ویتامین‌های محلول در چربی در بدن ذخیره می‌شوند، در حالی که ویتامین‌های محلول در آب، در بدن ذخیره نمی‌شوند.

تفاوت ویتامین های محلول در آب و محلول در چربی چیست ؟

همه‌ی ما از این واقعیت اطلاع داریم که وجود ویتامین‌ها جهت عملکرد طبیعی بدن بسیار اهمیت دارد. اجازه دهید وارد جزئیات تفاوت میان ویتامین‌های محلول در چربی و محلول در آب از طریق این مقاله شده و درک بیشتری از این ترکیبات ضروری بدست آوریم.

از دوران کودکی به ما آموخته‌اند که ویتامین‌ها از مهم‌ترین ترکیبات مورد نیاز برای یک بدن سالم به حساب می‌آیند. بنابراین میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود وارد ساخته تا مواد مورد نیاز بدن تأمین شود.

همه‌ی ما می‌دانیم که ویتامین‌های مختلفی از جمله ویتامین‌های A ، C، D، E، K، و B کمپلکس مورد نیاز سیستم بدن می‌باشند. این ویتامین‌ها را به عنوان ویتامین‌ها محلول در چربی و ویتامین‌های محلول در آب طبقه‌بندی می‌کنیم.

تعریف ویتامین های محلول در چربی

ویتامین‌هایی که در چربی و یا لیپید قابل حل می‌باشند را ویتامین‌های محلول در چربی و یا محلول در لیپید می‌نامند. این ویتامینها عبارتند از:

 • • ویتامین آ (A)
 • • ویتامین دی (D)
 • • ویتامین ایی (E)
 • • ویتامین کا (K)

این ویتامین‌ها در سطح پایه به لحاظ ساختاری شبیه به یکدیگر می‌باشند. آنها در چربی موجود در بدن حل شده و در داخل بدن به منظور استفاده‌ی بیشتر ذخیره می‌شوند.

تعریف ویتامین‌های محلول در آب

ویتامین‌هایی که در آب قابل حل می‌باشند را ویتامین‌های محلول در آب گویند. این ویتامین‌ها شامل تمام 8 گروه ویتامین بی (B) و ویتامین سی (C) می‌باشند. از آنجا که محلول در آب می‌باشند، نمی‌توانند درون بدن ذخیره شوند.

تفاوت میان ویتامین‌های محلول در چربی و محلول در آب

پس از مرور تعاریف آنها، حتماً در مورد این ویتامین‌ها به یک ایده‌ی کلی رسیده‌اید. غیر از قابلیت انحلال آنها، چند تفاوت دیگر با یکدیگر دارند که در جدول ذیل به آنها پرداخته‌ایم.

ویتامینهای محلول در چربی

ویتامینهای محلول در آب

این ویتامین‌ها در کبد و دیگر بافت‌های چربی ذخیره می‌شوند.

ویتامین‌های محلول در آب نمی‌توانند درون بدن ذخیره شوند.

هنگامی که بدن به ویتامین‌های محلول در چربی نیاز داشته باشد، به منظور جذب این ویتامین‌ها، گویچه‌های چربی تحت عنوان شیلومیکرون آزاد می‌شوند. این ویتامین‌ها از طریق سیستم لنفاوی حرکت کرده و به منظور استفاده‌ی بیشتر، وارد جریان خون می‌شوند.

ویتامین‌های محلول در آب بلافاصله پس از ورود به بدن جذب می‌شوند. آنها از طریق جریان خون حرکت کرده و در صورت لزوم مورد استفاده قرار می‌گیرند، و مازاد آنها به درون دستگاه ادراری منتشر شده و از آنجا از طریق ادرار به بیرون دفع می‌شوند.

این ویتامینها به تشکیل اجزای ساختاری سلول‌ها کمک کرده، و برای ترمیم آسیب ناشی از فرسودگی بافتها مورد نیاز می‌باشند. عملکرد ویتامین‌های محلول در چربی عبارتند از:

 1. ویتامین E به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده، از اسیدهای چرب و سلول‌های قرمز خون در برابر نابودی و تخریب محافظت کرده و تعادل میان ویتامین A و C را حفظ می‌کند.
 2. ویتامین D به تنظیم سطوح کلسیم و فسفر در جریان خون با جذب آنها از خون کمک کرده و آنها را در استخوان‌ها ته نشین می‌سازد.
 3. مزایای ویتامین A شامل حفظ قوه‌ی بینایی، رشد مناسب بافت و تمایز و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن است.
 4. وجود ویتامین K به منظور متابولیسم مواد غذایی به انرژی، لخته شدن خون، و رشد طبیعی استخوان ضروری است.

مکانیسم جذب ویتامین های محلول در چربی - ویتامین های محلول در آب علوم هفتم - عوارض مصرف زیاد ویتامین های محلول در چربی - ویتامین های ضروری بدن

به منظور تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن، بایستی هر روز از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید. هر ماده‌ی مغذی برای نقشهای ساختاری و عملکردی خاصی در بدن مورد نیاز می‌باشند.

ویتامین‌های محلول در آب و محلول در چربی بسیار مغذی بوده و به همین دلیل بسیاری از افراد فکر می‌کنند که آن‌ها یکسان هستند. با این حال این دو نوع ویتامین تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. برای مثال نحوه دریافت و تجزیه این ویتامین‌ها در بدن و همچنین نحوه استفاده بدن از آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

آگاهی از تفاوت ویتامین محلول در آب و محلول در چربی می‌تواند در به دست آوردن سلامت و تناسب اندام مطلوب به شما کمک کند. نحوه حل شدن این ویتامین‌ها در بدن یکی از تفاوت‌های اصلی آنهاست. یکی در چربی و دیگری در آب حل می‌شود. در این مقاله با تفاوت ویتامین محلول در آب و محلول در چربی بیشتر آشنا خواهیم شد.

تفاوت ویتامین محلول در آب و محلول در چربی

ویتامین‌های محلول در چربی: عبارتند از ویتامین K، ویتامین E، ویتامین D و ویتامین A. لیپید نامی دیگر برای چربی است، به همین دلیل ممکن است به آن ویتامین محلول در لیپید نیز گفته شود.

این ویتامین در چربی‌های ذخیره شده در بدن حل می‌شود. این ویتامین پس از تجزیه چربی‌ها و رها سازی، توسط ویتامین‌های مورد نیاز برای انرژی یا تغذیه در دسترس قرار خواهد گرفت. چهار ویتامین محلول در چربی برای حفظ سلامت بدن از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

این ویتامین می‌تواند به روده، کبد، قلب و دیگر قسمت‌های بدن کمک کند. نیاز نیست ویتامین‌های محلول در چربی را روزانه مصرف کنید، زیرا بدن توانایی ذخیره این نوع ویتامین را در خود دارد و در صورت نیاز آن را آزاد خواهد کرد.

تفاوت ویتامین محلول در آب و محلول در چربی

ویتامین‌های محلول در آب: هشت ویتامین گروه B و ویتامین C هستند. هشت ویتامین گروه B عبارتند از B۱ ،B۲ ،B۳ ،B۵ ،B۶ ،B۷ ،B۹ و B۱۲. این ویتامین‌ها باید روزانه مصرف شوند، زیرا بدن نمی‌تواند آن‌ها را ذخیره کند. مصرف بیش از حد این ویتامین‌ها برای بدن خطرناک نیست، زیرا از طریق ادرار دفع می‌شوند. روده‌ها این ویتامین‌ها را جذب کرده، سپس آن‌ها را وارد جریان خون می‌کنند تا مورد استفاده قرار گرفته یا دفع شوند

کلام آخر: ویتامین‌های محلول در چربی در چربی‌ یا لیپید‌ها و ویتامین‌های محلول در آب در آب حل می‌شوند. ویتامین‌های محلول در چربی در بدن ذخیره شده، اما ویتامین‌های محلول در آب، در بدن ذخیره نمی‌شوند.

کدام ویتامین در بدن ذخیره نمی شود - انواع قرص های ویتامین - ویتامین چیست - مقاله در مورد ویتامین ها

تفاوت لیپید و چربی به همراه شرح کامل دسته بندی لیپیدهااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • behdasht.news
 • rasekhoon.net
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits