دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۳ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ میلادی
هفته بسیج سال 99 از چه روزی آغاز میشود ؟
12
زمان مطالعه: 7 دقیقه
هفته بسیج،29 آبان تاریخ هفته بسیج و 8 آبان هفته دانش آموزی نامگذاری شده. آغاز هفته بسیج و انواع بسیج دانش آموزی را در ادامه خواهید خواند .

هفته بسیج سال 99

تاریخ هفته بسیج در سال 99 مصادف است با پنج شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۹ .

هفته بسیج دانش آموزی چه روزی است ؟

روز ۸ آبان ماه ؛ روز نوجوان و بسیج دانش آموزی نامیده شد. ۸ آبان ماه ۱۳۵۹ محمد حسین فهمیده نوجوان بسیجی ۱۳ ساله به مرتبه بزرگ شهادت رسیده است و به مناسب این اتفاق عظیم سالروز شهادت ایشان را روز نوجوان و همچنین روز بسیج دانش‌آموزی نامیده است.

هر ساله در ۸ آبان ماه از این نوجوان ۱۳ سیزده درس عبرت و جوانمردی و شجاعت می‌آموزند. به راستی یک نوجوان ۱۳ ساله چگونه آن همه شجاعت به خرج می‌دهد! شهید محمد حسین فهمیده در سال ۱۳۴۶ شمسی در شهر قم متولد شد خانواده محمدحسین فهمیده مذهبی و متدین بوده‌اند.

تاریخ هفته بسیج در تقویم سال 99

هفته بسیج دانش آموزی در تقویم شمسی مصادف است با پنج شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۹ . و روز بسیج دانش آموزی و روز نوجوان مصادف است با 8 آبان 99 .

تاریخ آغاز هفته بسیج دانش آموزی

از 29 آبان تا 5 آذر، در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، هفته بسیج نام گذاری شده است.

روز‌های هفته بسیج به این شرح نامگذاری شده است: «بسیج؛ مقاومت، ایثار و شهادت»، «بسیج؛ اخلاق و معنویت»، «بسیج؛ علم و فناوری»، «بسیج؛ سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی»، «بسیج؛ فرهنگ و بصیرت»، «بسیج؛ دفاع و امنیت» و «بسیج؛ اقتصاد مقاومتی و جهاد خدمت رسانی».

هفته بسیج چه روزی است ؟ هفته بسیج دانش آموزی /هفته بسیج سال 99

هفته بسیج چه روزی است ؟

هفته بسیج، بزرگ داشت جان فشانی هایی است که برای سربلندی این سرزمین صورت گرفته است. گمان غلطی است اگر بسیج را حاصل جنگ تحمیلی یا انقلاب اسلامی بدانیم.

بسیج، فهم درست اتحاد، اراده و اخلاص مسلمانان است که با ظهور اسلام تولد یافته و در ملت های مسلمان رشد کرده است. هوشمندی حضرت امام خمینی رحمه الله و عدالت خواهی میلیون ها انسان با ایمان، تنها، تبلور دوباره بسیج در عصر حاضر بود.

آغاز بکار سازمان بسیج

سازمان بسیج یکی از نیروهای پنجگانه سپاه پاسداران به شمار می‌رود که گردآوری، مدیریت و سازماندهی نیروهای داوطلب مردمی را در راستای اهداف سازمانی، بر عهده دارد.

این نیرو که با نام‌های سازمان بسیج مستضعفین یا نیروی مقاومت بسیج هم شناخته می‌شود در ۵ آذر ۱۳۵۸ به فرمان روح الله خمینی تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ قانوناً رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق گرفت.

به اعضای این سازمان بسیجی می‌گویند و طبق ماده ۱۳ قانون مقررات استخدامی سپاه، بسیجی به فردی اطلاق می‌شود که داوطلبانه جهت تحقق ارتش ۲۰ میلیونی تحت پوشش سپاه در می‌آید.

به موجب همین ماده قانونی بسیجیان به سه دسته «بسیج عادی»، «بسیج فعال» و «بسیج ویژه» یا «پاسداران افتخاری» تقسیم می‌شوند. در جنگ ایران و عراق از بسیجیان بیشتر برای ارسال به صورت داوطلبانه و سازماندهی شده به جبهه‌ها استفاده می‌شد.

تشیکل‌های سازمان بسیج مستضعفین

 • بسیج دانش آموزی
 • بسیج دانشجویی
 • بسیج جامعه پزشکی
 • بسیج جامعه مهندسین
 • بسیج اساتید
 • بسیج خواهران
 • بسیج ادارات

بسیج در نگاه امام و رهبری

بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پر ثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین حدیث عشق می دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سرداده اند.

بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند. بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را که همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده اند.

من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می خورم و از خدامی خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند، چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام...

گروه های بسیج دانش آموزی

به اعضای بسیج که در سطح مدارس راهنمایی ایران تحصیل می‌کنند پویندگان و به اعضای در سطح دبیرستان پیشگامان گفته می‌شود. عضویت‌های بسیج به گروه‌های زیر تقسیم می‌گردد:

 • بسیجی عادی: عموم اقشار معتقد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هستند که پس از گذراندن دوره آموزش عمومی به عضویت بسیج درآمده و سازماندهی می‌گردند.
 • بسیجی فعال: آن دسته از بسیجیان عادی داوطلب هستند که واجد شرایط لازم بوده و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی سازمان دهی شده و با سپاه همکاری می‌کنند.
 • بسیجیان ویژه: این گروه که به پاسدار افتخاری هم شناخته می‌شوند افرادی هستند که صلاحیت‌های یک پاسدار را دارا می‌باشند و پس از گذراندن آموزش‌های لازم در این زمینه سازماندهی می شوند.
 • بسیجیان کادر: که بسیجیان فعال پس از گذراندن دوره های خاص به این سطح از عضویت میرسند.

هفته بسیج چه روزی است ؟ هفته بسیج دانش آموزی /هفته بسیج سال 99

مناسبت های هفته بسیج

 1. یکم آذرماه روز بسیج، اخلاق و معنویت نامگذاری شده و حضور بسیجیان در میعادگاه های نماز جمعه شهرستان ها از مهمترین برنامه های این روز است.
 2. روز 2 آذرماه با عنوان بسیج، علم و فناوری نامگذاری شده و برگزاری جشنواره جهادگران علوم و فناوری در سالن ولایت سپاه حضرت عباس (علیه السلام) از برنامه های این روز است.
 3. روز سوم آذرماه روز بسیج، سبک زندگی اسلامی – ایرانی نامگذاری شده و برگزاری نشست های فرهنگی، سیاسی و روشنگری در پایگاه ها و حوزه های مختلف مقاومت بسیج استان از دیگر برنامه ها است.
 4. روز چهارم آذرماه با عنوان بسیج، فرهنگ و بصیرت نامگذاری شده برگزاری یادواره 36 هزار شهدای دانش آموز با محوریت شهید بهنام محمدی از مهمترین برنامه ها این روز است.
 5. روز پنجم آذر ماه روز بسیج، دفاع و امنیت نامگذاری شده و گردهمایی حماسی بسیجیان به مناسبت روز صدور فرمان تشکیل بسیج از سوی امام خمینی (ره) در سطح شهرستان ها انجام خواهد شد.
 6. روز ششم آذرماه با عنوان بسیج، اقتصاد مقاومتی و جهاد خدمت رسانی نامگذاری شده و افتتاح پروژه های محرومیت زدایی و اقتصاد مقاومتی و حضور اکیپ های پزشکی بسیج در مناطق محروم و دور افتاده از مهمترین برنامه این روز است.

امر به معروف و نهی از منکر در نگاه بسیج

هر حکمی از احکام اسلامی، اهمیتی دارد که بی توجهی به آن، اجرای احکام دیگر را نیز با مشکل روبه رو می سازد. در این میان، بی توجهی به احکامی که جنبه اجتماعی دارند، بیش از احکام دیگر، نابسامانی پدید می آورد.

اسلام، روش جلوگیری از نابسامانی های اجتماعی را امر به معروف و نهی از منکر می داند. قرآن کریم و احادیث معصومان به صراحت بر این فریضه الهی تأکید می کنند و فراموشی آن را آفتی می دانند که سلامت دین و دنیا را به خطر می اندازد و جامعه را به فساد می کشاند.

یکی از وظایف مهم و دقیق بسیج، امر به معروف و نهی از منکر است. بسیج به عنوان نیرویی مردمی، وظیفه دارد با هرگونه فساد و انحراف اجتماعی برخورد کند.

انجام چنین وظیفه حساسی، نیازمند تربیت نیروهای با تجربه و کار آزموده است که شیوه های برخورد درست با متخلفان را بشناسند و با شرایط و موقعیت های امر به معروف و نهی از منکر نیز آشنا باشند. امروزه، پایگاه های بسیج در سراسر کشور، برنامه منظم و گسترده ای را برای آموزش چنین افرادی پیش رو دارند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (12 رای)  
۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
ناشناس | ۱ سال پیش
سلام رزمندگان بسیجی ایثارکردندحالاف
اقدبیمه درمانی معسر
حمایت کنیدرزمندگان بسیجی تشکر
0
1