دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۰۱ جمادى الأول ۱۴۴۳ قمری و ۰۶ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
آیا اینترنت در برنامه شاد رایگان است ؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
معلمان و دانش‌آموزان برای اتصال به برنامه شبکه شاد و بهره مندی از خدمات آن چقدر باید اینترنت هزینه کنند؟

هزینه اینترنت در برنامه شاد

بنا بر اعلام وزیر آموزش‌ و پرورش 14 میلیون دانش آموزان در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد بیش از 10 میلیون نفر موفق به نصب و بهره مندی از امکانات آموزشی مجازی شبکه اجتماعی شاد شدند و همچنین 97 درصد معلمان عضو شاد هستند.

از حدود 4 میلیون دانش آموزی که عضو شبکه شاد نیستند می توان به دانش آموزان مناطق محروم و نیازمندی اشاره کرد که دسترسی به گوشی هوشمند ندارند و یا اینکه شبکه اتصال اینترنت در پوشش منطقه زندگی آنها نیست.

در این راستا خانواده ها و دانش آموزان برای بهره مندی از شبکه شاد باید هزینه ای را بابت خرید بسته اینترنت مدنظر قرار دهند. در حالی که گفته می شد اینترنت شاد رایگان است اما اکنون مسئولی در وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است این شبکه آموزش مجازی هزینه هایی را به خانواده تحمیل می کند.

محمود حبیبی مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش درباره نتایج مذاکرات برای کاهش هزینه‌ها در اینترنت شاد اظهار کرد:‌ اینترنت شاد رایگان نیست و آنچه مصوب شد این است که برای استفاده از اینترنت ثابت، آبونمان ماهانه تعیین شود که هنوز هزینه آن مشخص نیست اما رقم آن بسیار اندک خواهد بود.

محمود حبیبی مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش افزود:
برای استفاده از شاد از طریق اینترنت ثابت دیگر میزان مصرف تعیین کننده نیست و دانش‌آموزان و معلمان هر چقدر از شاد استفاده کنند، آبونمان ماهانه را پرداخت می‌کنند.

حبیبی بیان کرد: هزینه استفاده از اینترنت همراه برای سایت‌های داخلی یک سوم است و هزینه شاد هم برای معلمان و دانش‌آموزان یک سوم خواهد بود این اینترنت فقط برای استفاده از بستر شاد است و در صورت استفاده از نرم‌افزارهای دیگر نرخ اینترنت به شیوه معمول برای آنها محاسبه خواهد شد.

پیش از این محمود حبیبی در خبر 21 درباره مشکلات شبکه شاد در سال تحصیلی گذشته از جمله وضعیت اینترنت گفته بود: آموزش و پرورش مانند سایر بخش‌های دیگر کشور در کرونا غافلگیر شد اما در مدت زمانی کوتاه بستر شاد را ارائه کرد و هر بستر جدیدی با مشکلاتی همراه است.

اما در طول چند ماه گذشته برنامه‌ریزی کافی انجام شد و زیرساخت شاد و سرورها ارتقا پیدا کرد و برای ارائه کلاس‌های آنلاین برای کل دانش آموزان کشور آماده است از طرفی جلسات متناوب را با وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی داشتیم تا زیرساخت اینترنت در کل کشور ایجاد و پوشش دهی شبکه ملی اطلاعات را داشته باشند.

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: در جلسه امروز با مرکز ملی فضای مجازی، قول دادند تمام ظرفیت کشور به کار گرفته شود تا با مشکلات پهنای باند و ترافیک برای شاد مواجه نباشیم، ما پیش بینی کردیم که تقریباً 10 درصد از ظرفیت کشور را برای شاد نیاز داریم که قول همکاری دادند.

وی درباره تامین اینترنت ارزان در شبکه شاد گفت: جلسات متعددی برگزار شد و طبق مصوبه امروز شورای عالی فضای مجازی ظرف یک هفته آینده الگوی مصرف برای دانش‌آموزان و معلمان طراحی و هزینه و مبالغی که برای استفاده از شبکه شاد صرف می‌شود، مشخص خواهد شد.

ارزش ریالی اینترنت مصرفی شاد

مهدی شرفی سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه تا به امروز 892 میلیون و 210 هزار فایل در شبکه شاد بارگذاری و تبادل شده که به طور متوسط هر فایل 20 مگابایت است، درباره اینکه تبادل این میزان فایل معادل 18 میلیون گیگا بایت می‌شود و اگر هر گیگا بایت را هزار تا 5 هزار تومان در نظر بگیریم،

ارزش ریالی اینترنت مصرف شده 18 تا 90 میلیارد تومان می‌شود، مگر آموزش رایگان نیست، برای چه چنین رقمی را به مردم تحمیل کرده‌ایم، اظهار کرد: سه ماه است که مدارس تعطیلند، هزینه ایاب و ذهاب و سایر هزینه‌ها قبلاً وجود داشته و اکنون این هزینه‌ها جایگزین هزینه‌های جاری شده است.

وی افزود: البته ما به دنبال این هستیم که هزینه اینترنت مصرفی در شبکه شاد رایگان شود این موضوع با ستاد ملی کرونا نیز مطرح شده و پیگیر هستیم از طریق مراجع ذیربط این اتفاق بیفتد.

شرط رایگان شدن آموزش مجازی با برنامه شاد

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات کشور پیش از این اعلام کرده بود؛ دو زیرساخت اصلی داریم؛ دسترسی به اینترنت و در دسترس بودن ابزار؛ به چه میزان دسترسی به اینترنت وجود دارد؟

نرخ نفوذ اینترنت در کشور 90 درصد است و جزو یک چهارم مثبت دنیا هستیم سال 92 ضریب نفوذ اینترنت در آمریکا 74 درصد بود و ضریب نفوذ اینترنت در ایران 22 درصد، توان زیادی برای افزایش دسترسی به اینترنت صرف کردیم.

وی افزود: 90 درصد مردم دسترسی به اینترنت دارند که 10 درصد ثابت و 80 درصد روی موبایل است این هزینه از روی باند فرکانسی تجهیزات می‌آید؛ هم‌اکنون باند 700 و 800 موبایل در اختیار صدا و سیماست و اگر آزاد شود از محلی که آزادسازی باند اتفاق می‌افتد می‌توان کل هزینه اینترنت شاد را رایگان کرد اکنون به اشباع باند رسیده‌ایم و بارها هم این درخواست را مطرح کرده‌‌ایم.

وی درباره رایگان شدن اینترنت برای مردم و استفاده از شبکه شاد دو راه حل ارائه داد و گفت:

  1. یک راه حل ساده این است که این دو باند فرکانسی آزاد شود که ما ظرف یک هفته آن را بالا می‌آوریم و اینترنت برای آموزش و پرورش رایگان می‌شود؛
  2. راه حل دوم هم این است که در شبکه ملی اطلاعات ظرفیت داریم و حاضریم اینترنتی که دولت می‌فروشد را رایگان کنیم به شرط آنکه اپراتورها آن را رایگان در اختیار مردم قرار دهند؛

کل هزینه‌ای که از سوی دولت تحمیل می‌شود 8 درصد است؛ علت افزایش هزینه این است که به نظر می رسد مکانیزم‌های مالی را طوری تنظیم کرده‌ایم که به ضرر مردم و به نفع منافع گروهی باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است