alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۸ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۹ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
نکات ایمنی در استفاده از چرخ گوشت
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چرخ گوشت وسیله ای است که برای آسایش و رفاه بشر طراحی شده است ولی متاسفانه در کشور ما بر اثر بی احتیاطی و سهل انگاری والدین از یک طرف و کنجکاوی کودکان از طرف دیگر بعضاً موجب بروز خسارات جبران ناپذیر جسمی نظیر قطع عضو کودک شده است.

استفاده درست از چرخ گوشت + نکات ایمنی

چرخ گوشت وسیله ای است که برای آسایش و رفاه بیشتر طراحی شده ، ولی متاسفانه در کشور ما بر اثر بی احتیاطی و سهل انگاری والدین از یک طرف و کنجکاوی کودکان از طرف دیگر بعضاً موجب بروز خسارات جبران ناپذیر جسمی نظیر قطع عضو خصوصاً در کودکان شده است در حقیقت اکثر قربانیان این وسیله رفاهی کودکان هستند که به خاطر عدم رعایت نکات ایمنی توسط والدین به خصوص مادران تا پایان عمر با معلولیت جسمی و عارضه روحی روبرو خواهند بود . هر چند خوشبختانه در سال های اخیر به لحاظ ارائه آموزش های لازم به اقشار مختلف مردم آمار حوادث چرخ گوشت در کشور به حداقل رسیده است.

نکات ایمنی استفاده از چرخ گوشت

 1. چرخ گوشت را چه به هنگام استفاده و چه در زمانی که مورد استفاده قرار نمی گیرد از دسترس بچه ها دور نگه دارید و هنگام استفاده، آن را در سطحی غیر قابل دسترس برای کودکان قرار دهید.
 2. برای انجام کارهای فوری مثل پاسخگویی به تلفن یا زنگ منزل به هیچ عنوان کودکان را با چرخ گوشت تنها نگذارید.
 3. سیستم اتصال چرخ گوشت را به طور دوره ای بازدید کنید و از سلامت آن اطمینان حاصل نمایید.
 4. از شستشوی قسمتهای برقی چرخ به وسیله آب جداً خودداری کنید و برای نظافت آن فقط از یک پارچه مرطوب استفاده نمایید.
 5. از بکار بردن چرخ گوشت در حضور بچه ها خودداری کنید زیرا تجربه نشان داده است که اطفال به علت کنجکاوی با یک حرکت ناگهانی و غیر منتظره دست را به داخل آن فرو می برند.
 6. چنانچه طول سیم چرخ گوشت حداکثر 30 سانتی متر باشد موجب استقرار آن روی کابینت و عدم استقرار آن در روی زمین خواهد شد.
 7. چرخ گوشتی ایمن تر است که طول گلوی آن بیشتر و قطر گلوی آن کمتر باشد.

 نکات ایمنی استفاده از چرخ گوشت

با این وجود رعایت نکات ایمنی اگر باز خدای ناخواسته حادثه به وقوع پیوست اقدامات زیر را انجام دهید:

 • الف) دو شاخه دستگاه را فوراً از پریز برق جدا کنید .
 • ب) اگر دستتان یا دست کودک از چرخ گوشت خارج گردید بلافاصله دست را از دو نقطه مچ و بازو برای جلوگیری از خون ریزی محکم ببندید و روی زخم را پوشانده و دست را از شانه ها بالاتر نگه دارید و مصدوم را فوراً به پزشک یا بیمارستان برسانید.
 • ج) در صورتی که دست شما یا کودک در چرخ گوشت گیر کرده و خروج آن امکان پذیر نیست کوچکترین حرکتی به دست یا چرخ گوشت ندهید در صورت الزام به حرکت، چرخ گوشت و دست مصدوم را بطور کلی با بستن و تکیه دادن به محلی ثابت نگه دارید و ضمن تماس با تلفن 125، از گروه امداد و نجات آتش نشانی کمک بخواهید.
 • د) در صورت امکان برای سبک شدن چرخ گوشت ، قسمت موتور آن را به آرامی جدا کنید.
 • و) در صورت نزدیک بودن بیمارستان یا مراکز اورژانس همزمان با خبر کردن گروه نجات ، شخص آسیب دیده (مصدوم ) را به مرکز پزشکی برسانید و قبل از حرکت، آدرس بیمارستان را به آتش نشانی اطلاع دهید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits