alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۷ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
روز جهانی مالیات در تقویم ایران چه روزی است ؟
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
16 تیر همه ساله چنین روزی تحت عنوان روز مالیات گرامی داشته می شود . وجوهی كه دولت برای تأمین هزینه های خود از اشخاص اخذ می نماید مالیات نامیده می شود.

تاریخ روز جهانی مالیات در سال ۹۹

تاریخ روز جهانی مالیات در سال ۹۹ مصادف است با :

دوشنبه ، ۱۶ تیر [ سَرَطان ] ۱۳۹۹
۱۶ / ۴ / ۱۳۹۹

تاریخ روز جهانی مالیات در سال ۹۹ چه روزی است ؟

تاریخ روز ملی مالیات در تقویم سال 99

تاریخ روز مالیات در سال ۹۹ به میلادی مصادف است با :

2020 July 6 , Monday
6 - 7 - 2020

تاریخ روز جهانی مالیات در سال ۹۹ چه روزی است ؟ | روز جهانی مالیات 99 | روز جهانی مالیات 2020

تاریخ روز مالیات در تقویم ۹۹ به قمری

تاریخ روز ملی مالیات در سال ۹۹ به قمری مصادف است با :

الإثنین ، ۱۴ ذی القعده[ ماه حرام ] ۱۴۴۱
۱۴ / ۱۱ / ۱۴۴۱

تاریخ روز جهانی مالیات در سال ۹۹ چه روزی است ؟ | روز جهانی مالیات 99 | روز جهانی مالیات 2020

روز جهانی مالیات چه روزی است ؟

در ایالات متحده، روز مالیات، یک روز اصطلاحی است که هر فرد درآمد بازده مالیاتی را در دولت فدرال دارد. زمان این روز ممکن است در ایالت‌ها به همان روز برگردد، حتی در جایی که اظهار نامه مالیاتی ناشی از یک روز مختلف در تاریخ باشد.

تاریخ روز جهانی مالیات در سال ۹۹ چه روزی است ؟ | روز جهانی مالیات 99 | روز جهانی مالیات 2020

16 تیر روز ملی مالیات در ایران

16 تیر ماه در تقویم روز مالیات نامیده شده است.

در کشورهای مختلف مالیات اسم‌های متفاوتی دارد، در مصر به آن «الطعمیه» می‌گویند در یمن به «باجیة» معروف است، گفته می‌شود، مالیات یک واژه قبطی است که ساکنان اولیه اسکندریه آن را ابداع کردند، آن‌ها به جای مالیات از واژه فالافل استفاده می‌کردند. فالافل یعنی دارای (فول) باقلای زیاد.

16 تیر همه ساله چنین روزی تحت عنوان روز مالیات گرامی داشته می شود . وجوهی که دولت برای تأمین هزینه های خود از اشخاص اخذ می نماید مالیات نامیده می شود.

مانند مالیات بر ارث - حق تمبر - مالیات بر درآمد املاک- مالیات بر درآمد حقوق - مالیات بر درآمد- مشاغل مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی - مالیات بر درآمد اتفاقی.

ایرانیان از زمان هخامنشیان برای دریافت مالیات و امور مالی کشور دفاتر و سازمانهای مرتبطی داشتند. در زمان ساسانیان اخذ مالیات صورت کاملتری بخود گرفت و سه نوع مالیات بنامهای اراضی، سرشماری و سرانه دریافت می شد.

پس از تسلط اعراب به ایران، در زمان حجاج بن یوسف ثقفی دفاتر مالیاتی از فارسی به عربی برگردانده شد و در دوره سلجوقی با دستور عبدالملک کندری وزیر طغرل مجدداً به فارسی بر گردانده شد.

در زمان سلطنت صفویه تجارت خارجی و درآمد گمرکی به مالیات اضافه و در دوره افشاریان گسترش بیشتری یافت. در دوره قاجاریه وضع مالیه کشور بواسطه جنگها، مسافرتها و ضعف پادشاهان رو به رکود گذاشت و با زحمات طاقت فرسای امیرکبیر گامهای سودمندی برداشته و برای وصول، نگهداری و مصرف خزانه مقررات جدیدی وضع گردید.

قبل از مشروطیت شاهان تمام در آمدها و عواید کشور را در اختیار داشته و تمام مخارج نیز به فرمان و تصویب شخص او صورت می گرفت. با انقلاب مشروطه در سال ۱۲۸۵ اولین کابینه قانونی تشکیل و ناصرالملک بعنوان نخستین وزیر مالیه از مجلس شورای ملی رای اعتماد گرفت

. از سال ۱۳۰۰ به بعد دگرگونیهای زیادی در وزارت مالیه رخ داد. بالأخره در سال ۱۳۵۳ قانون تشکیل وزارت امور اقتصادی و دارائی با ۶ ماده به تصویب مجلس شورای ملی سابق رسید.

مالیات در حکومت اسلامی

با توجه به اینکه حکومت اسلامی از اهم احکام اسلام و حاکم بر بقیه احکام فرعی است، لذا خداوند متعال برای حکومت، منبع مالی قرار داده است که این منابع مالی همان مالیاتهای شرعی و اسلامی است.

خمس و زکات دو مورد از عمده ترین مالیاتهای اولیه اسلام است که حکومت اسلامی با اخذ مالیات از مردم، به مصرف اداره جامعه و پیشرفت و توسعه کشور اسلامی می رساند. همچنین هزینه ها و مخارج تشکیلات حکومت اسلامی از محل همین مالیاتها تأمین می شود.

امیرمؤمنان علی علیه السلام درباره اثرات مالیات در اداره جامعه اسلامی می فرمایند:

« ولم یستقم امره الا قلیلا » حکومت، با نابودی مالیات جز اندکی دوام نمی آورد. با اینحال می فرمایند: « ولا تضربن احدا سوطا لمکان درهم » برای گرفتن درهمی (مالیات) کسی را باشلاق نزنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits