دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۳ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۲۳ ذو القعدة ۱۴۴۱ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی
تفاوت گاز R۲۲ و R۴۱۰ در کولرهای گازی چیست و کدام بهتر است ؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
دو نوع از شایع ترین گازها که در اسپلیت ها استفاده می شوند گازهای R22 و R410 هستند. این دو نوع گاز اگرچه از لحظ شیمیایی شباهت هایی دارند اما از لحاظ کارکرد متفاوتند.

تفاوت گازR۲۲ و R۴۱۰ در کولرهای گازی

گاز مبرد انواع مختلفی دارندR404a : ، R407C ،R507 ، R410a ، R11 ، R12 ، R134a ، R22 ،R502 که پرکاربردترین گازها گاز R22 و R410a می باشند .

گاز R22و R410a دو نوع اصلی برای کولر هستند که با نام های فریون و پورون شناخته می شوند. نوع کولر (خنک کننده) مورد استفاده در دستگاه تهویه بسیار با اهمیت است و از آنجایی که این کولرها در یک سیستم قابل تعویض نیستند باید حتما قبل از خرید با اطمینان، سیستم خود را انتخاب کنید تا بعدا دچاره مشکل نشودید. تفاوت هایی اساسی بین این دو کولر (خنک کننده) وجود دارد.

گاز R22 چیست ؟

گاز R22 ، فریون نام یکی از بهترین مارک های R22است که اغلب R22 با این نام شناخته می شود. در سیستم های قدیمی از R22ستفاده می شود که بعد از سال 2010 به خاطر داشتن آب کلروفلوئورو کربن(HCFC) استفاده از آن متوقف شد.

طبق تحقیقات انجام شده، فریون نقش زیادی در تخریب لایه ازون دارد و علاوه بر آن به دلیل قطع شدن R22 ، منایع محدودی از آن در دسترس است. بنابراین اغلب سیستم های جدید از R22 یا فریون استفاده نمی کنند.

گاز R410a چیست ؟

گاز خنک کننده دیگری که به تازگی و در سیستم های تهویه جدید خانگی از آن استفاده می شود R410a نام دارد که با نام پورون شناخته می شود و استاندارد ایالات متحده تا سال 2015 را به خود اختصاص می دهد، نام علمی این گاز هیدروفلوئورو کربن (HFC) است که آسیبی هم به لایه ازون نمی رساند.

با اینکه اغلب واحدهای تهویه هوا به طور خودکار از کولر R410aاستفاده می کنند باز هم لازم است قبل از خرید، نوع گاز مورد استفاده را بررسی نمایید . برای مثال مدل های سال 2010 به بعد را حتما بررسی کنید که از R22 و یا از R410a استفاده می کنند.

تفاوت گازR۲۲ و R۴۱۰
گاز R۲۲

عملکرد متفاوت گازR22 و R410

گازR22 و R410 فقط در آسیب های زیست محیطی با هم متفاوت نیستند بلکه در نوع عملکرد هم متفاوت هستند. مثلا کولر علاوه بر اینکه با محیط زیست سازگارتر است و آسیب کمتری به لایه ازون می رساند در خنک کردن هوا (برای رفع گرمای بیش از حد) و جذب گرما بهتر از R22 عمل می کند.

کار بالاتر فشار بالاتر، یکی دیگر از ویژگی های R410a است که موجب نامناسب بودن (راحت نبودن) کمپرسورهای موجود در واحدها در مقابله با فشار بیشتر می شود.

روانکاری R410A ها توسط روغن مصنوعی و R22 ها توسط روغن های معدنی انجام می شود اما از آنجایی که روغن های مصنوعی محلول تر هستند کارایی کل سیستم را افزایش می دهند و بنابراین می توان گفت کولرهای R410A سیستم های کارآمدتری نسبت به کولرهای R22 دارند.

مزیت های گاز R410 نسبت به گاز R22

  • R410 در جذب و ازاد شدن گرما بهتر از مبرد R22 عمل می‌کند.
  • کمپرسور R410 خنک تر از R22 کار می کند؛ همچنین ریسک خراب شدن ان به دلیل Over Heat کاهش می یابد.
  • نسبت حلالیت R410 در روغن سنتیتک بیشتر از حلالیت R22 در روغن ماینرال است. به همین دلیل سیستم R410a دارای خوردگی و سایش کمتر از سیستم R22 است.
  • R410 مقدار شارژ کمتری نسبت به R22 دارد.
  • R410 آنتالپی بالاتر و نقطه جوش پایین تری نسبت به R22 دارد.
  • استفاده R410 در دستگاه‌های تهویه مطبوع باعث عمر بیشتر قطعات، سرمای بیشتر و ماندگاری بالاتر می شود.
  • کمپرسوری که از مبرد R410 استفاده می‌کند فشار بیشتری نسبت به کمپرسور های حاوی گاز R22 به سیستم و لوله‌ها انتقال می‌دهد و باعث بهبود سرمادهی می‌شود.

آموزش نحوه شارژ گاز R410a در کولر گازی اینورتر

وقتی شما با کولر گازی اینورتر مواجه می‌شوید برای شارژ گاز R410a ، دو حالت می‌‌تواند وجود داشته باشد :

  1. خالی بودن کولر از گاز به‌ طور کامل
  2. کمبود گاز در کولر گازی اینورتر یا اضافه کردن گاز R410a

اگر سیستم کاملاً فاقد گاز R410a بود بهترین روش برای شارژ گاز به‌ صورت وزنی است که با استفاده از ترازو مقدار موردنیاز گاز شارژ می‌‌شود.

مقدار گاز درج‌ شده روی برچسب فنی برای 5 متر لوله محاسبه‌ شده پس اگر در نصب کولر گازی شما مقدار لوله بیشتر از 5 متر استفاده‌ شده باشد باید به ازای هر متر لوله بیشتر، 20 گرم گاز بیشتر هم به سیستم اضافه‌ کنید.

اما اگر برای شارژ گاز ترازو نداشتید می‌توانید با استفاده از گیج مانوفیلد به مقدار 110 PSI تا 120 PSI گاز شارژ کنید البته این مقدار گاز برای زمانی است که دمای محیط داخل یعنی اواپراتور 27 درجه سانتی‌ گراد و دمای محیط بیرون یعنی کندانسور 25 درجه سانتی‌ گراد باشد توجه داشته باشید گاز R410a باید حتماً به‌ صورت مایع شارژ شود یعنی هنگام شارژ باید کپسول را برعکس کنید.

اولین کاری که می‌کنید این است که باید به برچسب فنی کولرگازی توجه کرده و از نوع گاز و مقدار به کار رفته در سیستم مطمئن شوید.

 تفاوت گاز R۲۲ و R۴۱۰
گاز R۴۱۰

نتیجه

در واقع تفاوت گاز R22 با گاز R410 در جذب و آزاد کردن گرما است به این صورت که جذب و ازاد کردن گرما در گاز R22 نسبت به R410 یا پیورون (PURON) کمتر است و بازده کمتری نسبت به آن دارد. گاز موجود در کولرهای اینورتر معمولا R410 می‌باشد

با تمام این‌ها حالا می‌دانیم که گاز R410A کارامدتر ، به صرفه تر و با محیط زیست سازگارتر است. از طرفی مشکل مطرح دیگر طولانی نبودن ضمانت شارژ خشک است اما انتخاب یکی از گازهای فریون و پورون ، انتخاب دشواری نیست چرا که این تصمیم توسط صنعت HVAC و محدودیت‌های مقرارتی اتخاذ شده است.

تفاوت گاز R22 با گاز R410 ؟ در نهایت می‌توانیم به صراحت اعلام کنیم که R410A برای یک کولرگازی کارامد تر بوده و بهتر عمل می‌کند و در زمان خرید یک سیستم جدید، باید مطمئن شوید که از R410A استفاده می‌کند و اگر یک کولرگازی دارای گاز R22 دارید ان را با یک کولرگازی دارای گاز R410 جایگزین کنید.

شارژ دستگاه یک کار تخصصی است و اگر شما قبلا این کار را انجام نداده اید و تخصصی در این زمینه ندارید، کار را به یک متخصص بسپارید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که کولری را که دارای گاز R22 است، نمی توان با گاز R410 شارژ کرد.

در نهایت می توانیم به صراحت اعلام کنیم کهR410aها برای یک سیستم کارآمد و البته کمک به محیط زیست بهتر عمل می کنند و در زمان خرید یک سیستم جدید، باید مطمئن شوید که دستگاه به جای یک سیستم شارژ از R410a استفاده می کند. در نتیجه دستگاهی با کارایی مطلوب تر و سالم تر برای ساکنین و محیط زیست خود داریم.

بیشتر بخوانید :

لیست قیمت انواع کولر گازی در بازار


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
تبلیغات مشاغل
Ad · www.sokhansarayan.com

آموزشگاه زبان اصفهان

Ad · www.soorban.com

سالن عقد

Ad · www.delgarm.com

قیمت روز کولر گازی

Ad · www.delgarm.com

تعبیر خواب

Ad · www.samamoshaver.ir

ثبت شرکت در اصفهان

Ad · www.newslaw.net

اخبار حقوقی

Ad · www.delgarm.com

تست عشق

hits
statcounter