دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۳ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
تاریخ وفات حضرت خدیجه در سال ۹۹ چه روزی است ؟
15
5,176
زمان مطالعه: 10 دقیقه
حضرت خدیجه (س) بانوى فداکار و همسر بى نهایت مهربان حضرت رسول (ص) در سن 65 سالگى در ماه رمضان سال دهم بعثت در خارج ازشعب ابوطالب جان به جان آفرين تسليم كرد .

تاریخ دقیق وفات حضرت خدیجه در سال ۹۹

تاریخ وفات حضرت خدیجه (س) در سال ۹۹ مصادف است با :

دوشنبه ، ۱۵ اردیبهشت [ ثَور ] ۱۳۹۹
۱۵ / ۲ / ۱۳۹۹

[ ۳ سال قبل از هجرت]

 تاریخ وفات حضرت خدیجه در سال ۹۹ چه روزی است ؟ | تاریخ دقیق وفات حضرت خدیجه در سال ۹۹

تاریخ دقیق وفات حضرت خدیجه در سال ۹۹ به میلادی

تاریخ وفات حضرت خدیجه (س) در سال ۹۹ به میلادی مصادف است با :

2020 May 4 , Monday
4 - 5 - 2020

تاریخ وفات حضرت خدیجه در سال ۹۹

تاریخ دقیق وفات حضرت خدیجه در سال 1441 قمری

تاریخ وفات حضرت خدیجه در سال 99 به قمری مصادف است با :

الإثنین ، ۱۰ رمضان ۱۴۴۱
۱۰ / ۹ / ۱۴۴۱

تاریخ وفات حضرت خدیجه در سال 1399

وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها

در ماه مبارک رمضان سال دهم بعثت حضرت خدیجه سلام الله علیها بانوى فداکار و همسر بى نهایت مهربان حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) در روز دهم به سن شصت و پنج سالگى در خارج ازشعب ابوطالب جان به جان آفرین تسلیم کرد.

پیغمبر خدا (صلوات الله علیه و آله)شخصا خدیجه را غسل داد ، حنوط کرد و با همان پارچه اى که جبرئیل از طرف خداوند عزوجل براى خدیجه آورده بود، کفن کرد .

رسول خدا (صلوات الله علیه و آله) شخصا درون قبر رفت ، سپس خدیجه را در خاک نهاد وآنگاه سنگ لحد را در جاى خویش استوار ساخت. او بر خدیجه اشک مى ریخت ، دعا مى کرد و برایش آمرزش مى طلبید. آرامگاه خدیجه درگورستان مکه در «حجون » واقع است.

رحلت حضرت خدیجه براى پیغمبر (صلوات الله علیه و آله) مصیبتى بزرگ بود ; زیرا خدیجه یاور پیغمبر خدا (صلوات الله علیه و آله) بود و به احترام او بسیارى به حضرت محمد(صلوات الله علیه و آله) احترام مى گذاشتند و از آزار وى خوددارى مى کردند .

و پیامبر (صلى الله علیه و آله) او را با دست مبارک خویش در حجون مکه (قبرستان ابوطالب) به خاک سپرد، و حزن در گذشت او پیامبر (صلى الله علیه و اله) را بسیار محزون ساخت که پیامبر (صلى الله علیه و آله) سال درگذشت حضرت خدیجه سلام الله علیها را «عام الحزن » سال اندوه نام نهاده است.

بلى خدیجه همسر بى همتاى پیامبر (صلى الله علیه و آله) بانوئى که از ثروت او اسلام رونق یافت و پشت پیامبر (صلى الله علیه و آله) راست شد، باید سال در گذشتش را «عام الحزن » نام نهاد و مصیب پیامبر (صلى الله علیه و اله) شدت گرفت، زیرا که پیامبر (صلى الله علیه و اله) مادر شایسته دخترش زهراى مرضیه را از دست داده و یارى همچون خدیجه را هرگز به دست نخواهد آورد.

عایشه گفت پیامبر (صلى الله علیه و آله) از خانه بیرون نمى رفت مگر آنکه خدیجه سلام الله علیها را یاد مى کرد، و بر او به خوبى و نیکى مدح و ثنا مى نمود، روزى از روزها غیرت مرا فرا گرفت،

گفتم: او پیره زنى بیش نبود، و خدا بهتر از او به شما عوض داده است، پیامبر (صلى الله علیه و آله) غضبناک شد، به طورى که موى جلوى سرش از غضب تکان مى خورد.

سپس فرمود: نه به خدا قسم بهتر از او را خدا به من عوض نداده، او به من ایمان آورد هنگامى که مردم کافر بودند، و تصدیق کرد مرا، هنگامى که مردم مرا تکذیب مى کردند و در اموال خود با من مواسات کرد، وقتى مردم مرا محروم ساختند، و از او فرزندانى خدا روزى من کرد که از زنان دیگر محروم فرمود، «یعنى خدا فاطمه را از او به من عنایت فرمود»

وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها | وصیت حضرت خدیجه

وصیت حضرت خدیجه

حضرت خدیجه (سلام الله علیها) سه سال قبل از هجرت بیمار شد . پیغمبر (صلوات الله علیه و آله) به عیادت وى رفت و فرمود : اى خدیجه ، «اما علمت ان الله قد زوجنى معک فى الجنه » ; آیا مى دانى که خداوند تو را دربهشت نیز همسرم ساخته است ؟

آنگاه از خدیجه دل جویى و تفقد کرد ; او را وعده بهشت داد ودرجات عالى بهشت را به شکرانه خدمات او توصیف فرمود .

چون بیمارى حضرت خدیجه سلام الله علیها شدت یافت ، عرض کرد : یا رسول الله ! چندوصیت دارم : من در حق تو کوتاهى کردم ، مرا عفو کن .

پیامبر (صلوات الله علیه و آله) فرمود : هرگز از تو تقصیرى ندیدم و نهایت تلاش خود را به کار بردى . در خانه ام بسیار خسته شدى و اموالت را درراه خدا مصرف کردى .

عرض کرد : یا رسول الله ! وصیت دوم من این است که مواظب این دختر باشید. و به فاطمه زهرا (سلام الله علیها) اشاره کرد.

چون او بعد ازمن یتیم و غریب خواهد شد. پس مبادا کسى از زنان قریش به اوآزار برسان . مبادا کسى به صورتش سیلى بزند.

مبادا کسى بر اوفریاد بکشد. مبادا کسى با او برخورد غیر ملایم و زننده اى داشته باشد.

اما وصیت سوم را شرم مى کنم برایت بگویم. آن را به فاطمه عرض مى کنم تا او برایت بازگو کند.

سپس فاطمه را فراخواند و به وى فرمود: «نور چشمم ! به پدرت رسول الله بگو

مادرم مى گوید: من از قبر در هراسم ; از تو مى خواهم مرا درلباسى که هنگام نزول وحى به تن داشتى، کفن کنى .»

پس فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از اتاق بیرون آمد و مطلب را به پیامبر(صلوات الله علیه و آله) عرض کرد.

پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و آله) آن پیراهن را براى خدیجه فرستاد و او بسیار خوشحال شد.

هنگام وفات حضرت خدیجه ، پیامبراکرم (صلوات الله علیه و آله) غسل و کفن وى را به عهده گرفت.

ناگهان جبرئیل درحالى که کفن از بهشت همراه داشت، نازل شد و عرض کرد: یا رسول الله ، خداوند به تو سلام مى رساند و مى فرماید :

«ایشان اموالش را در راه ما صرف کرد و ما سزاوارتریم که کفنش را به عهده بگیریم .»

تاریخ دقیق وفات حضرت خدیجه در سال ۹۹ | مختصری از زندگینامه حضرت خدیجه

مختصری از زندگینامه حضرت خدیجه

حضرت خدیجه سلام الله علیها مادر امت: سخن از خدیجه ، سخن از یک دنیا عظمت و پایدارى و استقامت درراه هدف است . به حق قلمفرسایى در باره کسى که خداوند بر اوسلام و درود فرستاد ، بسى مشکل است.

ولادت حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (سلام الله علیها) 68 سال قبل از هجرت بدنیا آمد .

خانواده اى که خدیجه را پرورش داد ، از نظر شرافت خانوادگى و نسبت هاى خویشاوندى ، در شمار بزرگترین قبیله هاى عرب جاى داشت .

این خاندان در همه حجاز نفوذ داشت . آثار بزرگى و نجابت و شرافت ازکردار و گفتار خدیجه پدیدار بود .

خدیجه از قبیله هاشم بود و پدر و اقوامش از ثروتمندان قریش بودند . پدرش خویلدبن اسد قریشى نام داشت . مادرش فاطمه دخترزائد بن اصم بود .

تاریخ دقیق وفات حضرت خدیجه در سال ۹۹ | وصیت حضرت خدیجه

آیا حضرت خدیجه (س قبل از پیامبر (ص) ازدواج کرده بود ؟

معروف است اولین کسى که به خواستگارى خدیجه آمد یکى ازبزرگان عرب به نام «عتیق بن عائذ مخزومى » بود.

او پس ازازدواج با خدیجه، در جوانى در گذشت و اموال بسیارى براى خدیجه ارث گذاشت. پس از او «ابى هاله بن المنذر الاسدى » که یکى ازبزرگان قبیله خود او بود ، با وى ازدواج کرد.

ثمره این پیوندفرزندى به نام «هند» بود که در کودکى در گذشت. ابى هاله نیز پس از چندى ، وفات یافت و ثروت بسیار از خویش بر جاى نهاد.

هرچند این مطلب که پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و آله) سومین همسر خدیجه بود وجز عایشه با دوشیزه اى ازدواج نکرد ، نزد عامه و اهل تسنن معروف است; ولى مورد تایید همگان نیست.

جمعى از مورخان و بزرگان ، نظرمخالف دارند ; براى مثال «ابوالقاسم کوفى » ، «احمد بلاذرى » ، «علم الهدى » ، (سیدمرتضى) در کتاب «شافى » و «شیخ طوسى » در «تلخیص شافى » آشکارا مى گویند که خدیجه ،هنگام ازدواج با پیامبر ، «عذرا» بود .

این معنا را علامه مجلسى نیز تایید کرده است. او مى نویسد : «صاحب کتاب انوارو البدء» گفته است که زینب و رقیه دختران هاله ، خواهر خدیجه بودند. برخى از معاصران نیز چنین ادعا کرده اند و براى اثبات ادعاى خود کتابهایى نوشته اند .

تاریخ دقیق وفات حضرت خدیجه در سال ۹۹ | حضرت خدیجه که بود ؟

آشنایى با حضرت محمد (صلوات الله علیه و آله)

فضایل اخلاقى خدیجه ، بسیارى از بزرگان و صاحب منصبان عرب رابه فکر ازدواج با وى مى انداخت. ولى خاطرات همسر پیشین به وى اجازه نمى داد شوهرى دیگر انتخاب کند.

تا اینکه با مقامات معنوى حضرت محمد (صلوات الله علیه و آله) آشنا شد و آن دو غلامى که براى تجارت همراه پیامبر (صلوات الله علیه و آله) فرستاده بود ، مطالب و معجزاتى که از وى دیده بودند ، براى خدیجه نقل کردند .

خدیجه فریفته اخلاق و کمال و مقامات معنوى پیامبر (صلوات الله علیه و آله) شد . البته او از یکى ازدانشمندان یهود و نیز ورقه بن نوفل ، که از علماى بزرگ عرب وخویشان نزدیک خدیجه به شمار مى رفت ، در باره ظهور پیغمبرآخرالزمان و خاتم الانبیا (صلوات الله علیه و آله) مطالبى شنیده بود . همه این عوامل موجب شد تا خدیجه حضرت محمد (صلوات الله علیه و آله) را به همسرى خودانتخاب کند .

تاریخ وفات حضرت خدیجه در سال ۹۹ | حضرت خدیجه که بود ؟

ازدواج حضرت خدیجه

زفاف حضرت خدیجه سلام الله علیها با حضرت محمد (صلوات الله علیه و آله) 2 ماه و 75 روز پس از بازگشت از سفر تجارت شام تحقق یافت .

در آن زمان ، حضرت محمد (صلوات الله علیه و آله) 25سال داشت و خدیجه چهل ساله بود .

ابن عباس سن ایشان را 28 سال نقل مى کند . هرچند بعضى از مورخان اهل سنت سعى مى کنند این سخن را رد کنند ; چون راوى آن محمد بن صائب کلبى از شیعیان است وآنها او را ضعیف مى دانند .

حضرت خدیجه سلام الله علیها به سبب علاقه به حضرت محمد (صلوات الله علیه و آله) و مقام معنوى او بارسول خدا ازدواج کرد و تمام دارایى و مقام و جایگاه فامیلى خودرا فداى پیشرفت مقاصد همسرش ساخت .

در عقد ازدواج حضرت محمد (صلوات الله علیه و آله) و خدیجه ، عبدالله بن غنم به آنها چنین تبریک گفت :

هنیئا مریئا یا خدیجه قد جرت لک الطیرفیما کان منک باسعد
گوارا باد بر تو اى خدیجه که طالع تو سعادتمند بوده و بابهترین خلایق ازدواج کردى .

تزوجت خیر البریه کلها و من ذا الذى فى الناس مثل محمد ؟
چه کسى در میان مردم همانند محمد (صلوات الله علیه و آله) است؟

و بشر به البران عیسى بن مریم و موسى ابن عمران فیاقرب موعد
محمد (صلوات الله علیه و آله) کسى است که حضرت عیسى و موسى به آمدنش بشارت داده اند و کتب آسمانى به پیامبرى او اقرار داشتند .

اقرت به الکتاب قدما بانه رسول من البطحاء هادو مهتد
رسولى که سر از بطحاء (مکه) در مى آورد و او هدایت کننده وهدایت شونده است .

تاریخ وفات حضرت خدیجه در سال ۹۹ | حضرت خدیجه که بود ؟

اخلاق حضرت خدیجه (سلام الله علیها)

حضرت خدیجه سلام الله علیها در بین اقوام خود یگانه و ممتاز و میان اقران کم نظیربود . او به فضیلت اخلاقى و پذیرایى هاى شایان بسیار معروف بود وبدین جهت زنان مکه به وى حسد مى ورزیدند .

دخترت خویلد در سجایا و کمالات اخلاقى زبانزد و نمونه بود و به حق ایشان کفو خوبى براى پیامبر (صلوات الله علیه و آله) بود .

بى تردید مى توان گفت که این سجایا و فضایل اخلاقى سبب شد تا خدیجه براى همسرى پیامبراکرم (صلوات الله علیه و آله) شایسته شمرده شود.

طبق روایات ، او براى پیامبراکرم (صلوات الله علیه و آله) یاورى صادق بود .


    دیدگاه ها

    شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید
    hits
    statcounter