دلگرم
امروز: جمعه, ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۰ میلادی
تنها راه تشخیص عسل طبیعی + فیلم
2
Arad |
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تنها راه تشخیص عسل طبیعی آزمایش آن در آزمایشگاه‌های معتبر عسل است و هیچ کدام از ویژگی‌های ظاهری مثل رنگ، عطر، طعم و شل یا سفت بودن عسل دلیل بر خوب یا بد بودن آن نیست

ممکن است تا کنون روش‌های خانگی زیادی در مورد تشخیص دادن یک عسل خوب شنیده باشید اما باید بدانید که هیچ کدام علمی و معتبر نیستند و تنها یک راه قطعی برای تشخیص عسل طبیعی وجود دارد. ما ترجیح دادیم این روش را از زبان یک کارشناس باتجربه بشنوید تا به آن اطمینان پیدا کنید.

در این فیلم سرکار خانم آتنا امیدپور، کارشناس صنایع غذایی با تجربه ۱۳ سال کار در آزمایشگاه عسل، به شما خواهد گفت که تنها راه تشخیص عسل طبیعی چیست.

همانطور که کارشناس محترم در فیلم توضیح دادند تنها راه تشخیص عسل طبیعی آزمایش آن در آزمایشگاه‌های معتبر عسل است و هیچ کدام از ویژگی‌های ظاهری مثل رنگ، عطر، طعم و شل یا سفت بودن عسل دلیل بر خوب یا بد بودن آن نیست. بنابراین شما به عنوان خریدار، برای اطمینان از طبیعی بودن عسل، این حق را دارید که از فروشنده بخواهید برگه آزمایش عسل را به شما نشان دهد. در این برگه می‌توانید درصد ساکارز عسل و سایر مواد تشکیل‌دهنده آن را ببینید. به خاطر داشته باشید که ساکارز عسل طبیعی باید زیر 5 درصد باشد؛ البته در بعضی از موارد مثل عسل کنار استثنا این مقدار بیشتر است.

در حال حاضر بعضی از برندهای عسل طبیعی مثل برند درکام، آزمایش تشخیص کیفیت را برای تمامی عسل‌های خود انجام می‌دهند و مشتری می‌تواند با اطمینان خاطر خرید کند. فیلمی که در بالا نیز مشاهده کردید توسط تیم درکام تهیه شده است. شما با مراجعه به سایت این فروشگاه به آدرس dorkam.com می‌توانید انواع عسل طبیعی را همراه با برگه آزمایش خریداری کنید.

اگر فرصت کافی برای دیدن فیلم را نداشته‌اید در زیر به صورت خلاصه صحبت‌های خانم امیدپور را برای شما بیان کرده‌ایم.

  • عسل‌ها به صورت کلی به 3 دسته عسل طبیعی، عسل تغذیه‌ای و عسل تقلبی تقسیم می‌شوند. عسل طبیعی و عسل تغذیه‌ای توسط زنبور تولید می‌شوند اما عسل تقلبی تولید زنبور نیست و صرفا محلولی از آب و شکر و رنگ مصنوعی است. تفاوت عسل تغذیه‌ای و عسل طبیعی در مقدار ساکارز آن‌هاست. برای تولید عسل طبیعی زنبور‌ها از شهد گل‌ها و گیاهان تغذیه می‌کنند اما در تولید عسل تغذیه‌ای زنبور‌ها از آب و شکر تغذیه می‌کنند و به همین دلیل ساکارز آن بیشتر است.
  • ویژگی‌های ظاهری عسل مثل رنگ، عطر، رقیق بودن و یا سفت بودن آن نمی‌تواند نشان‌دهنده طبیعی یا تقلبی بودن عسل باشد. برای مثال رنگ عسل ممکن است زرد روشن و یا خرمایی تیره باشد و این بستگی به گیاهانی دارد که زنبور از آن‌ها تغذیه کرده‌است و یا گاهی ممکن است عسل طبیعی عطر زیادی نداشته باشد. همچنین شکرک زدن عسل نیز دلیل بر بد بودن آن نیست. هم عسل طبیعی و هم عسل تقلبی ممکن است شکرک بزند. تنها راه قطعی تشخیص عسل طبیعی از تقلبی یا تغذیه‌ای آزمایس عسل است و روش‌های خانگی هیچ کدام معتبر و علمی نیستند.
  • یکی دیگر از نکاتی که خانم امیدپور در این فیلم به آن اشاره می‌کنند این است که، گرم کردن عسل باعث می‌شود آنزیم‌های خوبی که در عسل وجود دارد از بین برود.
  • و اما نکته آخری که حتما باید بدانید. بهتر است موم عسل را مصرف نکنید زیرا اکثر موم‌های موجود در بازار مصنوعی هستند و در معده هضم نمی‌شوند.

با به اشتراک گذاری این مقاله و ویدئو با دوستان و عزیزانتان آن‌ها را نسبت به باورها و اطلاعات غلطی که دارند آگاه کنید.

منبع: عصرایران


۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
علی | ۴ هفته پیش
جالب بود مرسی. من تا حالا فقط از آشنا عسل گرفتم
0
0
hits