دلگرم
امروز: جمعه, ۳۱ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
علت بالا رفتن فشار پکیج چیست ؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
شاید تا به حال مشکل بالا رفتن فشار پکیج را داشته اید. بالا رفتن فشار پکیج دلایل مختلفی دارد. تا انتها با ما همراه باشید تا شما را با علت بالا رفتن فشار پکیج و نحوه پایین آوردن آن آشنا نماییم.

دلیل بالا رفتن بار پکیج چیست ؟

دلیل بالا رفتن فشار پکیج و نحوه پایین آوردن آن موضوع مورد بحث ماست. یکی از مشکلات شایع که ممکن است حین عملکرد پکیج اتفاق بیفتد، بالا رفتن فشار پکیج است.

همانطور که شاهد هستیم استفاده از پکیج گرمایشی به منظور تامین آب گرم مصرفی بهداشتی و آب گرم مورد نیاز مدار گرمایشی ساختمان به طور چمشگیری افزایش یافته و بدلیل سطح ایمنی بالا و همچنین کاهش اتلاف و هدررفت انرژی با استقبال فروانی از سوی کاربران روبه رو شده است.

همانطور که از نامش پیداست پکیج با حرارت و گرمادهی سروکار دارد. زمانیکه دمای آب پکیج زیاد شود، افزایش فشار درونی را به همراه دارد. فشار درون پکیج به وسیله گیج فشار بر حسب بار و یااتمسفر سنجیده می شود.

زمانیکه شیر آب مصرفی و یا مدار گرمایشی باز می شود، دستگاه پکیج روشن شده و وظیفه گرم کردن آب ورودی به دستگاه را به عهده دارد. زمانیکه آب گرم می شود حجم آن نیز زیاد شده و همین امر سبب افزایش فشار دستگاه می گردد.

فشار نرمال و مناسب پکیج بین 0.7 تا 1.5 بار برای تمامی مدل های پکیج گرمایشی در نظر گرفته شده است. اما گاهی اوقات حین عملکرد شاهد افزایش و یا کاهش فشار پکیج خواهیم بود.

اما برخی عوامل و نکات در این امر دخیل هستند که با اطلاع از آن ها می توان علت تغییر فشار پکیج را بررسی و رفع نمود. سازنده های پکیج گرمایشی با بکارگیری قطعاتی به طور مداوم فشار پکیج را تنظیم و کنترل می کنند.

اما گاهی اوقات بدلیل خرابی و اختلال در عملکرد سایر قطعات بکار رفته در پکیج، سبب بالا و پایین رفتن فشار پکیج می شوند. در تمامی پکیج ها گیج فشار یا همان مانومتر بکار رفته که به کمک عقربه فشار داخل دستگاه را به کاربر نشان می دهد.

باید توجه داشت که حیطه ی نرمال می بایست بین 0.7 الی 1.5 بار باشد و در صورت کم و یا زیاد شدن از این اعداد باید علت را جستجو و بررسی نمود.

بالا رفتن فشار پکیج خطرناک است

چرا فشار پکیج بالا می رود ؟

علل و عوامل بالا رفتن فشار پکیج چیست ؟

1. خرابی یا باز بودن شیر پرکن پکیج علت بالا رفتن فشار پکیج

وظیفه ی شیر پرکن پکیج تامین آب مورد نیاز سیستم است. زمانی که پکیج گرمایشی را روشن و راه اندازی می کنیم با باز کردن شیر پرکن آب مورد نیاز آن تامین می شود. یکی دیگر از وظایف شیر پرکن پکیج تنظیم فشار آب پکیج است.

زمانی که آب ورودی به رادیاتورها و یا آب مصرفی بهداشتی با فشار کمی در جریان باشد، شیر پرکن به کمک آن آمده و کمبود فشار را جبران می کند. پس با توجه به عملکرد شیر پرکن می توان به این نتیجه رسید که حجم آبگیری پکیج تاثیر مستقیمی در افزایش و یا افت فشار پکیج دارد.

در صورت معیوب بودن شیرپرکن و اخلال در عملکرد آن باعث بالا وپایین رفتن فشار پکیج می شود.

علت بالا رفتن فشار پکیج چیست

تأثیر خرابی شیر پرکن بر بالا رفتن فشار پکیج

2. خرابی شیر اطمینان یا شیر تخلیه عامل بالا رفتن فشار پکیج

این قطعه در تمامی پکیج های گرمایشی بکار رفته و همانطور که از نامش پیداست وظیفه ی تخلیه و خروج بار اضافی پکیج را به عهده دارد و در نهایت تاثیر بسزایی در تغییر فشار پکیج دارا می باشد.

همانطور که اشاره شد حیطه نرمال فشار پکیج بین 0.7 تا 1.5 بار در تمامی مدل های پکیج است، اما زمانی که مانومتر عدد 2 را نیز نشان دهد مشکل اساسی و پیچیده ای برای پکیج بوجود نمی آید.

شیر اطمینان پکیج زمانی که فشار دستگاه به 3 برسد وارد عمل شده و فشار اضافی را از قسمت خروجی شیر به بیرون هدایت می کند. اما گاهی اوقات بدلیل خرابی شیر اطمینان با عبور فشار پکیج از 3 بار وارد عمل نشده و همچنان افزایش فشار پکیج را خواهیم داشت.

خطرات بالا رفتن فشار پکیج به دلیل خرابی شیر اطمینان سبب بروز مشکلاتی از قبیل ترکیدگی و با نشتی آب را به همراه دارد.

دلیل بالا رفتن فشار پکیج

نقش شیر اطمینان در بالا رفتن فشار پکیج

3. خرابی منبع انبساط پکیج موجب بالا رفتن فشار پکیج می شود

منبع انبساط یکی دیگر از قطعاتی ست که خرابی آن می تواند علت بالا رفتن فشار پکیج باشد. منبع انبساط یک صفحه ی دیافراگمی است که وظیفه ی کنترل و تنظیم حجم و فشار آب درون سیستم را به عهده دارد.

وجود این قطعه در انواع پکیج کاهش و یا افزایش فشار آب درون پکیج را تنظیم می کند. در صورتی که منبع انبساط سوراخ و یا خراب باشد از شیرهواگیری مخزن به جای هوا آب خارج می شود، زمانیکه منبع انبساط سوراخ و یا خراب شده باشد با افزایش فشار آب درون پکیج و بار فشار پکیج از 3 بار نیز گذر می کند.

چرا فشار پکیج بالا می رود

منبع انبساط پکیج و بالا رفتن فشار پکیج

نحوه پایین آوردن فشار پکیج

در مواقعی پیش می آید که ناخواسته شیر پرکن پکیج را باز گذاشته باشید یا به هر علتی شیر پرکن دستگاه باز مانده باشد، فشار دستگاه پکیج افزایش می یابد.

برای پایین آوردن فشار پکیج در این مواقع شما به راحتی می توانید با باز کردن پیچ هواگیری یکی از رادیاتورهای متصل به پکیج، فشار پکیج را تا حد توصیه شده پایین بیاورید و مشکل را حل کنید. مراقب باشید بعد از اتمام این فرآیند حتما شیر هواگیر رادیاتور را ببندید.

در بعضی مواقع مشاهده می شود که مصرف کنندگان بنابر توصیه های تعمیرکاران شیر اطمینان دستگاه پکیج را به دلیل کاهش دادن فشار پکیج باز می کنند. که این توصیه رد و به طور کامل اشتباه می باشد.

دلیل این موضوع این می باشد که شیرهای اطمینان بعد از باز شدن امکان دارد به چکه کردن بیفتند و در نتیجه به طور دائم فشار دستگاه شما کاهش پیدا کنند. با در نظر گرفتن اینکه شیر اطمینان بهترین کیفیت را دارا باشد.

اگر با موارد ذکر شده مشکل شما برطرف نشد با سرویسکار پکیج تماس بگیرید.

چگونگی پایین آوردن فشار پکیج

آموزش پایین آوردن فشار پکیج

هواگیری پکیج : نحوه صحیح هواگیری رادیاتور (شوفاژ)

با ارزان ترین پکیج ها و شوفاژ دیواری موجود در بازار آشنا شویداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

    دیدگاه ها

    اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

    
    hits