دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۴ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
TDS یا سختی آب چیست
1
Arad |
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سختی آب یا TDS چیست ؟ آب خالص یک حلال خوب است و می تواند ناخالصی های زیادی را از محیط اطراف به خود بگیرد. TDS Total dissolved) solids) همان ناخالصی های جامد محلول در آب (هم مواد آلاینده و هم املاح مفید) است

سختی آب یا TDS چیست ؟

آب خالص یک حلال خوب است و می تواند ناخالصی های زیادی را از محیط اطراف به خود بگیرد. TDS Total dissolved) solids) همان ناخالصی های جامد محلول در آب (هم مواد آلاینده و هم املاح مفید) است که شامل مقدار زیادی نمک های معدنی و مقدار کمی مواد ارگانیک می شود. املاح معدنی از منابع مختلفی مثل خاک و سنگ ها وارد آب می شوند؛ اما املاح ارگانیک منشا انسانی و حیوانی دارند.

نمک های محلول در آب معمولا دارای یون های مثبت کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم و یون های منفی کربنات، بی کربنات، کلرید، سولفات و نیترات هستند. این نمک ها در اثر عوامل طبیعی زمین شناسی و اکولوژی وارد آب ها می شوند؛ ولی پساب صنعتی، تغییر تعادل آب (مثلا افزایش مصرف آب یا افزایش بارندگی) و یا نفوذ آب شور می تواند مقدار TDS آب های طبیعی زمین را تغییر دهد.

در ادامه این مقاله از بازار آنلاین تصفیه آب آبین همراه ما باشید.

اندازه گیری TDS یا همان سختی آب

مقدار TDS آب را با دستگاه کوچکی به اسم TDS متر اندازه گیری می کنند. استفاده از TDS متر روش ارزان و راحتی برای تست کردن کیفیت آب است و هر کسی می تواند آن را در منزل انجام دهد.

TDS متر، غلظت همه یون های مثبت و منفی آب را به طور غیر مستقیم با اندازه گیری هدایت الکتریکی (EC) آب که در اثر وجود همین یون ها ایجاد می شود، محاسبه می کند. پس با این توضیح متوجه می شویم که رسانایی آب خالص تقریبا صفر است.

اندازه گیری TDS آب می تواند به عنوان تست کلیدی کیفیت آب تصفیه نشده و آب تصفیه شده خروجی از دستگاه های تصفیه آب استفاده شود؛ اما این روش خیلی دقیق نیست و از نظر پارامترهای کیفیت آب محدودیت دارد. کیفیت واقعی آب را می توان در آزمایشگاه و از روی مقدار TDS و میزان کلر، آفت کش ها، فلزات سنگین و ترکیبات دارویی و رادیواکتیو موجود در آب به طور دقیق تر تعیین کرد. TDS آب را به صورت میلی گرم در هر لیتر آب و یا بخش در میلیون (ppm) گزارش می کنند.

سختی آب چیست و دستگاه های تصفیه آب چگونه آن را تنظیم می کنند؟

مقادیر مطلوب برای TDS آب آشامیدنی

اکثر مردم فکر می کنند هر چه TDS آب پایین تر باشد بهتر است و این عقیده ناشی از تصورات غلط درباره تاثیر منفی مواد معدنی بر روی بدن انسان است. در صورتی که اکثر املاح معدنی از مواد ضروری بدن ما هستند که باید به طور روزانه از طریق آب و غذا تامین شوند و فقط قسمت کوچکی از این مواد مثل فلزات سنگین مضر هستند و نباید در آب آشامیدنی وجود داشته باشند.

TDS آب به خودی خود شاید فقط از نظر سختی آب و ایجاد اختلال در کارهای روزمره (مثل ایجاد رسوب در ظروف و وسایل گرمایشی، خوب کف نکردن مواد شوینده و باقی ماندن بقایای آن بر روی پوست، لباس، ظروف و ...) بیشتر اهمیت داشته باشد تا از نظر پزشکی؛ اما به هرحال TDS بالای آب می تواند نشان دهنده وجود آلاینده های خطرناک در آب مثل سولفات، نیترات، برومید و آرسنیک باشد؛ به خصوص زمانی که جامدات محلول در آب عمدتا منشا ارگانیک و انسانی و یا پساب صنعتی و فاضلاب داشته باشند.

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی آبین

سازمان بهداشت جهانی مقادیر زیر را برای TDS اعلام کرده است؛ اما این محدوده ها فقط از نظر تاثیر میزان TDS بر روی طعم آب مشخص شده اند و به معنی سالم یا ناسالم بودن آن نیستند.

  • کمتر از 300 میلی گرم بر لیتر: عالی
  • 300 تا 600 میلی گرم بر لیتر: خوب
  • 600 تا 900 میلی گرم بر لیتر: نسبتا خوب
  • 900 تا 1200 میلی گرم بر دسی لیتر: ضعیف
  • بالاتر از 1200 میلی گرم بر دسی لیتر: غیرقابل قبول

البته آبی که مقدار TDS آن خیلی هم پایین باشد مزه تلخی دارد.

و اما مقادیر مورد قبول TDS برای آب شرب از نظر سلامتی و ایمن بودن مطابق با جدول زیر توصیه می شود. این مقادیر در کشورهای مختلف کمی متفاوت گزارش می شود.

سطح TDS

(Milligram/Litter)

ملاحظات

کمتر از 50

غیرقابل قبول به دلیل عدم حضور مواد معدنی مهم در آب

150- 50

قابل قبول برای آشامیدن (به خصوص در مناطقی که آب شرب با فاضلاب و پساب صنعتی آلوده باشد)

250-150

خوب (بهترین حالت برای سلامتی قلب و عروق در صورتی که آب مورد نظر فقط حاوی املاح مفید باشد)

350-250

خوب (قابل قبول برای سلامتی قلب و عروق در صورتی که آب مورد نظر فقط حاوی املاح مفید باشد)

البته این مقادیر هم برای زمانی کاربرد دارد که آب فقط از نظر سختی مشکل دار باشد و آلاینده های خاص مثل نیترات و فلزات سنگین در آب وجود نداشته باشد. امروزه با وجود آلاینده های مضر مواد شیمیایی، زباله های صنعتی، فاضلاب و ... در آب تصفیه نشده، به طور کلی بهترین محدوده TDS برای آب شرب ppm 50 تا 150 در نظر گرفته می شود. در این محدوده دستگاه های تصفیه آب خانگی محلول های مضر موجود در آب را می توانند به خوبی حذف کنند.

سختی آب چیست و دستگاه های تصفیه آب چگونه آن را تنظیم می کنند؟

دستگاه های تصفیه آب چگونه TDS آب را تنظیم می کنند؟

انواع تکنولوژی فیلتراسیون آب مثل اسمز معکوس، تقطیر و تعویض یون می توانند عددTDS را تا حد صفر پایین بیاورند؛ در حالی که فیلترهای کربن فعال به تنهایی مقدار TDS را پایین نمی آورند. دستگاه های تصفیه آب خانگی مجهز به ممبران اسمز معکوس (RO) می توانند نمک های محلول در آب را (که سطح TDS را بالا می برند) حذف کنند. با استفاده از فرایند اسمز معکوس که توسط فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی انجام می شود، تقریبا همه مواد محلول مضر مثل فلزات سنگین، نیترات و نمک از آب حذف می شوند؛ اما هم زمان املاح مفیدی مثل کلسیم و منیزیم هم از آب جدا می شوند. بنابر این بعد از ممبران، TDS آب مجددا از طریق شیر میکس و فیلتر مینرال (عبور دادن آب از بستر مواد معدنی مفید) تنظیم می شود و به حالت ایده آل و کمی قلیایی در می آید. سیستم های تصفیه آب مجهز به فیلترهای پیش تصفیه، ممبران اسمز معکوس، شیر میکس یا شیر تنظیم TDS، آب آشامیدنی سالم و دارای املاح معدنی مفید را برای ما فراهم می کنند.

شیر میکس بین فیلترهای پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب خانگی و ممبران آن قرار می گیرد و عملکرد آن به این صورت است که آب با سختی بالا و آبی که کاملا تصفیه شده و خالص است را با هم مخلوط می کند. در صورتی که آب تصفیه شده توسط دستگاه طعم تلخی دارد (TDS بیش از حد کاهش یافته است) از این شیر برای تنظیم TDS و رساندن آن به حالت استاندارد استفاده می شود. البته قبل از آن باید ابتدا توسط یک TDS متر، مقدار TDS آب تصفیه شده توسط دستگاه را بررسی کرده و در صورت نیاز از این امکان استفاده کنید. مخلوط کردن آب خروجی از فیلترهای پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب خانگی با آب تصفیه شده خروجی از فیلتر ممبران، باعث بهبود طعم و مزه آب و از بین رفتن تلخی آن می شود.

نکته مهم در رابطه با استفاده از شیر تنظیم TDS در دستگاه های تصفیه آب این است که در صورتی که آب ورودی به دستگاه دارای آلودگی های شدیدی باشد، نباید از این شیر برای تنظیم و کنترل سختی آب استفاده کرد. در این حالت می توان با استفاده از یک فیلتر مینرال با کیفیت بالا، با اضافه کردن املاح معدنی به آب تا حدی سختی آن را افزایش داده و به حد استاندارد رساند. هم چنین در صورتی که TSS (Total Suspended Solids) آب ورودی به دستگاه تصفیه آب بالا باشد، از فیلتر UF و در صورتی که ویروس ها، باکتری ها و سایر میکرو ارگانیزم های موجود در آب ورودی بالا باشد از فیلتر UV برای حذف این عوامل استفاده می شود.

منابع:

https://tappwater.co/en/tds-poor-measure-water-quality/

https://www.ayurtimes.com/minimum-maximum-acceptable-tds-level-drinking-water/

https://www.safewater.org/fact-sheets-1/2017/1/23/tds-and-ph

https://www.aquaread.com/need-help/what-are-you-measuring/tds/

نویسنده: دکتر زهره فرهمند


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter