alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با نحوه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
شاید تا به حال شنیده باشید که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همراه با فراز و نشیب هایی است. همچنین این انتخابات قوانین جالبی دارد که در ادامه مطلب شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

رئیس جمهور آمریکا چگونه انتخاب می شود ؟

نظام انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا سیستمی منحصر به فرد است که شاید کمتر کسی در جهان با قوانین و نحوه انتخاب رییس جمهوری آمریکا آشنایی داشته باشد. برای مثال شاید کمتر کسی بداند که در آمریکا به رغم بسیاری از سیستم های دموکراتیک رای گیری بر مبنای " کالج های انتخاباتی " صورت می پذیرد.

مفهوم و مکانیزم کالج های انتخاباتی

طبق اصل 2 قانون اساسی ایالات متحده، تعداد اعضای کالج های انتخاباتی در هر ایالت برابر است با تعداد نمایندگان آن ایالت در مجلس سنا و مجلس نمایندگان. جمع این افراد طبق قانون اساسی 538 نفر تعیین شده است.

روش انتخاب این افراد نیز همانند روش انتخاب اعضای مجالس قانون گذاری در هر ایالت می باشد، لذا از این جهت انتخاب اعضای کالج ها در برخی ایالات مستقیم و در برخی دیگر غیرمستقیم و بعضا توسط مجالس ایالتی صورت می گیرد.

اعضای این کالج ها نباید از بین سناتورها، اعضای مجلس نمایندگان و اشخاصی باشند که دارای دفاتر تجاری یا غیرتجاری در آمریکا می باشند.همین طور نظامیان و کارمندان دولت فدرال نیز نمی توانند عضو کالج های انتخاباتی شوند.

در گذشته هر ایالتی بنا بر نحوه انتخابات نمایندگان خود در مجالس قانون گذاری محلی، اعضای کالج ها را انتخاب می کرد و لذا در برخی ایالات این انتخابات غیرمستقیم بود و در برخی مستقیم.

اما امروزه در بیشتر ایالات انتخاب مستقیم برای برگزیدن اعضای کالج ها انجام می شود و اگر چه در گذشته نقش این کالج ها پر رنگ تر بود، اما امروزه مردم اگر چه به این اعضا رأی می دهند اما در واقع آن ها رئیس جمهور را بر می گزینند.

چرا که اسامی این افراد بر روی برگه های رأی ذکر نمی شود، بلکه نام حزب آن ها و یا نام کاندیدای ریاست جمهوری ذکر شده و طبیعی است کسانی که به نامزد جمهوری خواه رأی می دهند، مقصود آن است که اعضای کالج نیز از حزب جمهوری خواه بوده باشند.

نحوه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

زمان ها و مکان های ثابت و" لایتغیر" در انتخابات آمریکا

در انتخابات ایالات متحده بر طبق قانون اساسی زمان های مشخصی برای رای گیری و نیز انتخاب رئیس جمهور و ...تعیین شده که بیش از 200 سال است که تغییر نکرده اند.

چند تاریخ معین برای انجام انتخابات وجود دارد. اولین تاریخ عبارت است از سه شنبه بعد از اولین دوشنبه در ماه نوامبر. این تاریخ و روشی که در سال 1845 توسط کنگره برگزیده شد، برای جلوگیری از بی نظمی و اشتباه بود، که به طور سنتی نیز ماه نوامبر به دلیل آن انتخاب شد.

که زمان درو بوده و کشاورزان زمان لازم برای رأی دادن را داشته اند. سه شنبه بدین دلیل انتخاب شده که با فاصله لازم از یکشنبه قرار دارد که روز استراحت مردم می باشد. همچنین در ماه نوامبر زمستان هنوز آغاز نشده و امکان مسافرت در شمال کشور وجود دارد.

اعضای کالج ها نیز بر اساس زمان تعیین شده از سوی کنگره در ایالات خود گرد هم آمده و رأی خود را اعلام می کنند. این روز توسط کنگره اولین دوشنبه بعد از دومین چهارشنبه در ماه دسامبر تعیین شده است.

پس از رأی دادن، آرای آن ها مهر و موم شده و برای رئیس مجلس سنا ارسال می گردد. پس از ارسال آراء کالج های انتخاباتی نیز به اتمام می رسد و تا انتخاباتی دیگر این کالج ها وجود نخواهند داشت.

جایگاه معاون اول ریاست جمهوری

در انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا هر نامزدی موظف است تا چند ماه مانده به روز رای گیری معاون خود را به مردم معرفی کند. پس از معرفی معاون نامزد انتخابات ریاست جمهوری به همراه معاونش تبدیل به یک زوج انتخاباتی می شوند.

طبق قانون اساسی معاون ریاست جمهوری آمریکا دو اختیار و جایگاه و یا کارکرد عمده دارد که یکی اداره مجلس سنا است و دیگری جایگزین شدن به جای رئیس جمهور در صورت فوت یا بیماری یا استعفای آن است.

در دهه های گذشته به کرات اتفاق افتاده است که معاون رییس جمهور جایگزین رییس جمهور شده است. بنابراین چون بر طبق قانون اساسی آمریکا زمان برگزاری انتخابات در این کشور ثابت و لایتغیر است هیچ گاه در صورت فوت یا استعفای رییس جمهور انتخابات زودرس یا چیزی شبیه به آن برگزار نمی شود.

حتی اگر رییس جمهور در روز اول مسئولیت خود بنا به دلایلی فوت کند و یا قادر به ادامه فعالیتش به عنوان رییس جمهور نباشد، این معاون رییس جمهور است که تا پایان مهلت قانونی 4 ساله در جایگاه ریاست جمهوری قرار می گیرد. البته معاون ریاست جمهوری بر طبق عرف مسئولیت های دیگری نیز دارد.

مثلا عرف رایج در دوران مبارزات انتخاباتی زوج های رقیب بر این اساس است که نامزدهای اصلی (دو حزب دموکرات و جمهوری خواه و به ویژه در ماه اخر مانده به روز انتخابات) به طور مستقیم کمتر به یکدیگر حمله می کنند.

سعی می کنند حتی با زدن حرف های همه پسند نظر همه رای دهندگان (حتی سمپات های حزب مقابل را نیز) به خود جلب کنند.در این هنگام این معاونان هستند که وظیفه حملات مستقیم علیه نامزد رقیب را بر عهده می گیرند.

در تاریخ 6 دهه گذشته آمریکا چندین بار معاونان ریاست جمهوری پس از فوت یا استعفای رییس جمهور به کرسی ریاست جمهوری تکیه زده اند. ترومن پس از فوت پرزیدنت روزولت و جرالد فورلد پس از استعفای نیکسون در سال 1974 را می توان در این زمینه ذکر کرد.

قوانین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

نتیجه نهایی شمارش آرا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

پس از ارسال آراء به کنگره، مرحله نهایی انتخابات انجام می پذیرد. دو مجلس سنا و نمایندگان در نشست مشترک خود (که در 6 ژانویه آن سال و در ساعت 1 بامداد برگزار می شود) آراء را شمرده و رئیس جمهور ایالات متحده را به مردم معرفی می کنند.

معاون رئیس جمهور که به عنوان رئیس سنا می باشد، آراء را باز نموده و آن ها را به اعلام کنندگان (4 نفر) جهت اعلام عرضه می کند. چنانچه کسی به فرآیند انتخاب رییس جمهور اعتراضی داشته باشد باید آن اعتراض را مکتوب کرده و آن اعتراض به طور مشترک از جانب 1 عضو مجلس سنا و 1 عضو مجلس نمایندگان به انجام برسد.

نامزدی که اکثریت آراء را داشته باشد (270 از 528 رأی کالج ها) به عنوان رئیس جمهور معرفی می گردد.

در صورتی که هیچ کدام از نامزدها اکثریت لازم (270 رای الکترال) را کسب نکنند رئیس جمهور از بین سه نفر آخر توسط مجلس نمایندگان و معاون رئیس جمهور از سوی سنا برگزیده می شود.

قوانین جالب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

1. کاندیداتوری خداناباور ممنوع

ایالات متحده آمریکا قائل به جدایی دین و دولت است. اما بعضی ایالت‌ها قانون را دور می‌زنند و می‌گویند کسی که می‌خواهد کاندید انتخابات بشود باید دست کم به خدا اعتقاد داشته باشد.

2. برچسب رأی‌ دادم

کسی درست نمی‌داند برچسب “رأی دادم” کی در آمریکا مد شد، اما این روزها بسیاری از کسانی که از حوزه رأی‌ گیری بیرون می‌آیند یکی از این برچسب‌ها بر سینه دارند.

3. محدودیت زمانی سر صندوق رأی‌

رأی‌ دهنده‌ها در ایالت ایندیانا حداکثر دو یا سه دقیقه می‌توانند در اتاقک رأی بمانند. برای انتخابات مقدماتی سه دقیقه، انتخابات ریاست‌ جمهوری دو دقیقه. هرچند که این قانون در عمل اجرا نمی‌ شود. یعنی اگر کسی بیشتر بماند، مسئولان حوزه او را به زور بیرون نمی‌آورند.

4. ابلهان حق ندارند رأی بدهند

در قانون اساسی ایالت کنتاکی “افراد ابله و مجنون” حق رأی دادن ندارند. اما تشخیص این امر فقط به حکم قاضی ممکن است.

5. روز رأی‌ گیری، الکل ممنوع

سال‌ هاست فروش الکل در روز رأی‌گیری منع سراسری یا ایالتی ندارد. اما هستند شهرهای کوچک و بزرگی که همچنان به این قاعده پایبندند.

6. توله سگ‌ های سیاسی

گروهی از فعالان سیاسی می‌خواهند روز رأی‌ گیری در ایالت‌های آیووا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، نوادا و نیوهمشایر توله سگ به حوزه‌ های رأی‌گیری بیاورند که جوانان را به رأی دادن ترغیب کنند.

7. دوئل ممنوع

این روزها دیگر رسم نیست کسی برای حل یک اختلاف کسی دیگر را به دوئل دعوت کند. اما اگر احیانا کسی پیدا شد و به این شیوه کهن متوسل شد، باید قید مقام رسمی در ایالت تنسی را بزند.

8. رأی فضایی

سال ۱۹۹۷ بود که جورج دبلیو بوش، که آن دوران فرماندار ایالت تگزاس بود، مصوبه قانون‌گذاران ایالتی را امضاء کرد و راه را برای رأی دادن فضانوردان از فضا باز کرد.

9. این انجیل یا آن انجیل ؟

طبق قانون اساسی آمریکا، رئیس‌ جمهور لازم نیست برای سوگند ریاست‌ جمهوری بر انجیل دست بگذارد. اما جورج واشنگتن این سنت را در مراسم تحلیفش بنیان گذاشت.

10. رأی چند باره

دست کم در هفت ایالت امریکا، رأی‌ دهنده‌ هایی که پیش از روز انتخابات رأی داده‌ اند می‌ توانند رأی‌ شان را عوض کنند.

آرای الکترال چیست؟/ نحوه محاسبه آرای مردم آمریکااین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • eghtesadonline.com
 • asriran.com
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits