دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
روز جهانی تئاتر در سال 99 چه تاریخی دارد ؟

تاریخ روز جهانی تئاتر در سال 99 چه روزی است ؟

روز جهانی تئاتر در سال 99 چه تاریخی دارد ؟
21
1.2K
زمان مطالعه: 6 دقیقه
روز جهانی تئاتر روز مهمی برای تمام فعالان و علاقه مندان به تئاتر سینما و بازیگری است، که در ادامه از تاریخ دقیق روز جهانی تئاتر در سال 99 مطلع خواهید شد.

روز جهانی تئاتر در سال ۹۹ چند شنبه و چه تاریخی است ؟

روز جهانی تئاتر در سال 99 مصادف است جمعه 8 فروردین سال 1399

روز جهانی تئاتر 99 چه روزی است ؟

تاریخ روز جهانی تئاتر در سال 1399 مصادف است با :

تاریخ روز جهانی تئاتر 99 : جمعه ، ۸ فروردین [ حَمَل ] ۱۳۹۹
۸ / ۱ / ۱۳۹۹

تاریخ روز جهانی تیاتر 99 | روز جهانی تئاتر سال99 | تاریخ روز جهانی تئاتر 99 | روز جهانی تئاتر 1399 | روز جهانی تئاتر در سال 99 چه روزی است ؟

تاریخ روز جهانی تئاتر در سال 99 به قمری

تاریخ قمری روز جهانی تئاتر در تقویم 99 مصادف است با :

تاریخ قمری روز جهانی تئاتر 1441 : الجمعة ، ۲ شعبان ۱۴۴۱
۲ / ۸ / ۱۴۴۱

روز جهانی تئاتر در سال 99 چه تاریخی دارد ؟ | روز جهانی تئاتر 99 | تاریخ روز جهانی تئاتر 99 | روز جهانی تئاتر 1399 | روز جهانی تئاتر در سال 99 چه روزی است ؟

تاریخ روز جهانی تئاتر 99 در تقویم 2020 میلادی

تاریخ دقیق روز جهانی تئاتر 2020 در تقویم 1399 به میلادی مصادف است با :

تاریخ میلادی روز جهانی تئاتر 2020 : 2020 March 27 , Friday
27 - 3 - 2020

روز جهانی تئاتر در سال 99 چه روزی است ؟ | روز جهانی تئاتر 99 | تاریخ روز جهانی تئاتر 99 | روز جهانی تئاتر 1399 | روز جهانی تئاتر در سال 99 چه روزی است ؟

روز جهانی تئاتر در سال 1399 چه روزی است ؟

روز جهانی تئاتر در سال 99 مصادف است با 27 مارس 2020 یعنی جمعه 8 فروردین سال 1399

8 فروردین روز جهانی تئاتر

8 فروردین ماه هر سال مصادف 27 مارس به پیشنهاد انستیتو بین‌المللی تئاتر در کل دنیا روز جهانی تئاتر نام گرفته است.

در ایران 7 فروردین را روز ملی هنر های نمایشی میدانند و به جای روز جهانی تئاتر این روز در ایران جشن گرفته میشود.

از سال ۱۹۶۱ و به پیشنهاد انستیتو بین‌المللی تئاتر (ITI)، سالانه روز جهانی تئاتر در تاریخ ۲۷ مارس جشن گرفته می‌شود.

 تاریخ روز جهانی تئاتر در سال ۹۹ | تاریخ روز جهانی تئاتر 99 | روز جهانی تئاتر در سال 99 چه روزی است ؟

تاریخچه روز جهانی تئاتر

با پیشنهاد انستیتو بین‌المللی تئاتر در سال ۱۹۶۱، هر ساله روز ۲۷ مارس به عنوان روز جهانی تئاتر گرامی داشته می‌شود.

در سال 1961 میلادی برای نخستین بار انیستیتوی جهانی تئاتر (آی تی آی) در 'هلسینکی' فنلاند طرحی را برای بزرگداشت روز جهانی تئاتر ارائه داد.

این طرح در نهمین کنگره جهانی (آی تی آی) در شهر 'وین' پایتخت اتریش با پیشنهاد 'آروی کی وی ما' (Arvi Kivimaa) رئیس آن زمان (آی تی آتی) به صورت رسمی مورد پذیرش تمامی اعضای این انیستیتوی جهانی قرار گرفت و به عنوان یک طرح سالیانه و جهانی به تصویب رسید.

از آن تاریخ تا به امروز، همه ساله در تاریخ بیست و هفتم مارس میلادی برابر با هفتم 8 فروردین ماه هجری شمسی، مراکز ملی انیستیتوی جهانی تئاتر (آی تی آی) که متشکل از بیش از 100 عضو هستند با برگزاری مراسم مختلفی، این روز را گرامی می دارند و متناسب با داشته های آیینی و نمایشی خود جشن هایی را برای معرفی و دعوت مخاطبان به دیدن نمایش های صحنه ای و میدانی برگزار می کنند.

پیام سالانه این روز هر سال توسط یکی از صاحب نظران و هنرمندان عرصه تئاتر انتخاب می‌شود و به تأثیر و تقابل تئاتر در عرصه بین‌المللی اختصاص دارد.

ادوارد آلبی، آگوستو بوال، ژان کوکتو، آرتور میلر، پابلو نرودا و... از جمله افرادی بودند که پیام روز جهانی تئاتر را نوشته‌اند. پیام روز جهانی تئاتر در سال ۲۰۱۱ توسط جسیکا کاوا، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر نوشته شده‌است.

شهرت وی در عرصه بین‌المللی نه به دلیل داشتن مدرک دکترا در رشته تئاتر و انجام پژوهش‌های بسیار در این زمینه، بلکه به دلیل فعالیت‌های بشر دوستانه او است.

در سال ۲۰۱۳ این انستیتو با انتشار ویدئویی به زبان‌های مختلف این روز را گرامی داشت. پیام سال ۲۰۱۳ توسط داریو فو نوشته شده و توسط بازیگران و کارگردانان و نویسندگان مشهور کشورهای مختلف به زبان محلی شان خوانده شده‌است.

انیستیتو جهانی تئاتر (آی تی آی) برای نخستین بار در سال 1948 از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) و با حضور تنی چند از فعالان، صاحبنظران و کارشناسان هنر نمایش جهان تاسیس شد و به عنوان یک موسسه غیردولتی فعال در زمینه هنرهای نمایشی به صورت مشورتی و انجام فعالیت های مشترک از طرف سازمان های مرتبط با 'یونسکو' با هدف بسط و توسعه تئاتر به عنوان زبانی جهانی برای انتقال مفاهیم مشترک انسانی در جهان فعالیت خود را آغاز کرد.

مهمترین اهداف (آی تی آی) که در حقیقت سنگ بنای شکل گیری این تشکل جهانی بود بر مواردی چون 'اعتلای مبادلات بین ‏المللی دانش و عمل در حیطه هنرهای نمایشی'، 'برانگیختن نیروی خلاقیت و همکاری بین دست ‏اندرکاران تئاتر'، 'آگاه ‏سازی افکار عمومی از لزوم به حساب‏ آوردن آفرینندگی هنری در قلمرو توسعه'، 'تعمیق درک مشترک برای تحکیم صلح و دوستی در میان ملت ها' و 'پیوستن به دفاع از اهداف یونسکو به عنوان یک سازمان جهانی' استوار بود.

برای تحقق این اهداف کلان و رسیدن جامعه جهانی به این خواست های انسان دوستانه هر ساله انجمن های ملی (آی تی آی) در سراسر جهان ضمن اعلام برنامه های خود به (آی تی آی) جهانی، برنامه های خاصی را برای معرفی هنرنمایش به عموم مخاطبان به عنوان حامیان و سرمایه های اصلی تئاتر هر کشور برگزار می کنند.

روز جهانی تئاتر در سال 99 چه روزی است ؟ | روز جهانی تئاتر 99 | تاریخ روز جهانی تئاتر 99 | روز جهانی تئاتر 1399 | روز جهانی تئاتر چه روزی است ؟

تئاتر, روز جهانی تئاتر, 27 مارس روز جهانی تئاتر

در همین راستا، هر ساله یکی از شخصیت های بزرگ هنر تئاتر و یا افرادی که به واسطه نام بزرگشان در تمامی شاخه های فرهنگی و هنری تاثیرگذار هستند، متنی را به عنوان پیام روز جهانی تئاتر بر اساس بزرگداشت ها و پنداشت های هنری و انتظاراتی که آنها از هنر نمایش در سال پیش رو دارند را به رشته تحریر در می آورند و در اختیار (آی تی آی) قرار می دهند.

این مرکز نیز پیام سال تئاتری را به تمام مراکز عضو می فرستد و این پیام پیش از انجام هر برنامه ای برای حاضران قرائت می شود و در بیش از یکصد رسانه دیداری، شنیداری و مکتوب بین المللی منتشر می شود تا عموم علاقه مندان و فعالان این هنر، تلاش خود را برای تحقق آن شعار در نمایش های تولیدی خود به کار برند.

نخستین پیام روز جهانی تئاتر توسط 'ژان کوکتو' (Jaean Cocteau) نمایشنامه نویس و کارگردان شهیر فرانسوی در سال 1962 میلادی ایراد شد و طی آن هرساله یکی از شخصیت های بزرگ هنر نمایش و یا صاحب نامان بین المللی عرصه فرهنگ وهنر پیام روز جهانی را منتشر می کنند.

روز جهانی تئاتر در ایران

در ایران همه ساله مراسمی با عنوان هفته بزرگداشت تئاتر از تاریخ 9 تا 15 اردیبهشت ماه، به عنوان جشن 'اردیبهشت تئاتر ایران' برای بزرگداشت این هنر و هنرمندان آن در سراسر کشور برگزار می شود.

در ایران 7 فروردین را روز ملی هنر های نمایشی میدانند و به جای روز جهانی تئاتر این روز در ایران جشن گرفته میشود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (21 رای)  
 • منبع
 • beytoote.com
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits
  statcounter