بیماران کرونایی چگونه دفن می شوند ؟

۲,۰۶۶
۵
۰
دوشنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ ۱۰:۰۲

طریقه دفن کردن بیماران کرونایی

در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، تمهیدات خاصی در آرامستان‌ها نظیر تعطیل شدن آب سردکن‌ها و تخصیص غرفه‌هایی برای عرضه آب معدنی صورت گرفته‌ است.

همچنین اختصاص خودروی حمل متوفیات ویژه و مشکوک به صورت ۲۴ ساعته، ضد عفونی آمبولانس‌ها و تمهیدات خاص برای کاهش ازدحام جمعیت در بلوکه‌های تدفین از دیگر اقدامات است.

دفن اجساد کرونایی

با توجه به خطر زیاد انتقال بیماری از طریق تماس با جسد متوفیان، بلافاصله پس از تایید فوت بیمار، جسد در کیسه مخصوص حمل اجساد قرار داده می‌شود و افراد مسوول انتقال متوفی به داخل کیسه مخصوص باید از تجهیزات حفاظت فردی کامل استفاده کنند.

دبیر ستاد پیشگیری از بیماری کرونا در حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد با تاکید بر آگاه‌سازی کارکنان سردخانه و افراد درگیر در انتقال و تشیع جسد از خطرات زیستی احتمالی گفت:
طبق دستورالعمل تدفین اجساد خاص، در هنگام شست و شو از تجهیزات حفاظت فردی استفاده می‌شود و پس از پایان شست و شو و دفن جسد تمام وسایل به جا مانده از متوفی عفونی محسوب شده و باید مطابق دستورالعمل های کشوری معدوم شود.

در صورتی که وابستگان فرد متوفی تقاضای مشاهده جسد را داشته‌باشند ضمن دریافت آموزشهای لازم حفاظت فردی و نداشتن هرگونه تماس، مشاهده جسد با همراهی کارشناس بیمارستان امکان‌ پذیر است.

آموزشات لازم به خانواده های متوفی برای دیدار آخر

به خانواده بیمار در خصوص اهمیت موضوع و دلایل عدم انجام بعضی مراسم، توضیحات لازم داده می‌شود.

دبیر ستاد پیشگیری از بیماری کرونا در حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: جسد با رعایت دستورالعمل و تمام نکات مورد نظر آماده دفن می‌شود و ضد عفونی اطراف جسد و خودروی حمل جسد نیز انجام می‌ گردد و جسد در گوری با عمق حداقل دو متر طبق دستورالعمل دفن می‌شود.

پذیرا تاکید کرد:
تمام مراحل تدفین به صورت کاملا بهداشتی و ضدعفونی شده انجام می‌شود.

این شرایط اجتناب‌ناپذیر که سبب کاهش رفت و آمدهای مردم و مراودات عمومی شده خودبه‌ خود بر کاهش فعالیتهای بازار، اصناف و امور تجاری هم تاثیر گذاشته است.

فوت شدگان ناشی از ابتلا به کرونا چگونه دفن می شوند ؟

گلپیرا درباره پروتکل دفن افرادی که به دلیل ابتلا به کرونا فوت شده اند، ضمن رد برخی شایعات مبنی بر عدم دفن بهداشتی این افراد، گفت:

ما بر اساس پروتکلی از قبل تعیین شده در این زمینه عمل می کنیم که البته فقط برای کرونا نیست، متوفی را طبق پروتکل بهداشتی خاص دفن می کنیم.

به طوری که فرد را در بیمارستان به صورت کامل کاور می کنند و دیگر کسی حق ندارد کاور را باز کند. در نهایت متوفی با نظارت بهداشتی دفن می شود، نه اینکه او را به خانواده تحویل دهند

احکام دفن بیمار کرونایی

حجت‌الاسلام محمدحسین فلاح‌زاده، درباره نحوه مواجهه با میتی که به دلیل کرونا فوت کرده در شرایط بحرانی مانند امروز که امکان انتقال بیماری از میت به دیگر افراد وجود داردگفت:

آنچه به عنوان تجهیز میت دستور داده شده است، از جمله غسل، حنوط، کفن کردن و نماز خواندن و دفن میت از امور واجب است. .

اما مثل سایر واجبات، هر کدام امکان اجرا نداشت، ساقط می‌شود.

بنابراین اگر واقعا یقینی است یا احتمال عقلایی داده می‌شود که غسل دادن میت موجب سرایت بیماری به فرد یا افراد غسل دهنده شود.

در این صورت باید میت را تیمم داد، اما اگر تیمم هم ممکن نباشد، اینها ساقط هستند.

فلاح‌زاده در ادامه افزود:
کفن کردن میت با توجه به اینکه نیاز نیست این کار را انسان انجام دهد و نیاز نیست با دست انجام شود، و قصد قربت نمی‌خواهد، لذا به هر شیوه‌ای بتوانند میت را کفن کنند، باید او را کفن کنند.

اگر آن هم امکان نداشت، با لباس خودش دفنش کنند، اما ممکن است پزشکان بگویند که لباس‌ها را از تنش بیرون نیاورید و دفنش کنید.

آن هم اگر واقعا ممکن نیست یا موجب سرایت بیماری می‌شود، می‌توانند روی لباس‌ها کفن کنند.

اما نماز را باید بخوانند زیرا بعد از اینکه میت را آماده دفن کردند، در پلاستیک یا کاوری می‌گذارند.

نماز خواندن راحت‌تر از دفن کردن است زیرا کنار جنازه‌ای می‌ایستند که در پلاستیک، کاور یا تابوت است که می‌تواند سربسته باشد و می‌توانند بدون خطر برایش نماز بخوانند.

به گفته این کارشناس فقه، اگر وضعیت حادی پیش آمد که میت را نمی‌توانستند از تابوت بیرون آورند، با تابوت هم می‌توانند دفنش کنند. .

ضمن اینکه اگر امکان سرایت بیماری وجود دارد در مرحله اول اگر غسل امکان ندارد تیمم دهند، اگر تیمم هم ممکن نیست، کفن کنند و اگر حنوط (گذاشتن کافور بر اعضایی که مشخص شده) هم ممکن نیست، آن هم ساقط است، فرد را کفن کنند، نماز بخوانند و دفن کنند.

بیماران کرونایی چگونه در رشت دفن می شوند ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
(5 امتیاز , میانگین: 4.4 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم