دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین (س) در تقویم 98
20
6.1K
زمان مطالعه: 3 دقیقه
حضرت ام البنین، که نام اصلی آن فاطه بود، همسر دوم حضرت علی (ع) و معروف به مادر پسرانِ حضرت فاطمه زهرا (ع) میباشد که در این مطلب در خصوص تاریخ شهادت این بانوی بزرگوار در تقویم شمسی 98 می‌پردازیم.

تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین (س) در تقویم شمسی 98

تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین (س) در تقویم شمسی 98 مصادف است با :

شنبه ، ۱۹ بهمن [ دَلو ] ۱۳۹۸
۱۹ / ۱۱ / ۱۳۹۸

تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین به قمری | تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین به شمسی | تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین در تقویم 98 | تاریخ وفات حضرت ام‌البنین

تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین (س) در تقویم قمری 1441

تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین (س) در تقویم قمری 1441 مصادف است با :

السّبت ، ۱۳ جمادی الثانی ۱۴۴۱
۱۳ / ۶ / ۱۴۴۱

تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین به قمری | تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین به شمسی | تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین در تقویم 98 | تاریخ وفات حضرت ام‌البنین

تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین (س) در تقویم میلادی 2020

تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین (س) در تقویم میلادی 2020 مصادف است با :

2020 February 8 , Saturday
8 - 2 - 2020

تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین به قمری | تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین به شمسی | تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین در تقویم 98 | تاریخ وفات حضرت ام‌البنین| تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین (س) در تقویم میلادی 2020

تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین از دیدگاه اسلام

نامش فاطمه و کنیه‏اش امُّ البنین (مادر پسران) است. پدرش حِزام، و مادرش ثمامه یا لیلاست. همسرش علی‌‏بن ابی‏‌طالب (ع) و فرزندانش عباس (ع) ، عبداللّه‏، جعفر و عثمان هستند که هر چهار نفر در سرزمین کربلا و در رکاب امام حسین (ع) به شهادت رسیدند. آرام‏گاه وی در مدینه منوّره و قبرستان بقیع است.

زندگی سراسر مهر و عاطفه و مبارزه ام‏‌البنین (ع) ، رو به پایان بود. او به عنوان همسر شهید، رسالت خویش را به خوبی به پایان رسانید و فرزندانی تربیت کرد که فداییِ ولایت و امامت بودند.

حضرت ام البنین (ع) بعد از زینب کبری (ع) دار فانی را وداع گفت، ولی تاریخ‏ نگاران سال ارتحال او را متفاوت نگاشته‏ اند، به طوری که عده‏ ای آن را سال ۷۰ ق بیان کرده ‏اند و عده دیگری تاریخ وفات حضرت ام البنین (ع) آن مادر فداکار را، سیزدهم جمادی الثانی سال ۶۴ ق دانسته ‏اند که نظر دوم از شهرت بیشتری برخوردار است.

۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۵ مصادف با سیزدهم جمادی ‏الثانی، یادآور روزی غم‏ انگیز بود؛ روزی که در آن مادری فداکار و بانویی با عظمت از تبار دلاوران، به سوی معبود پر کشید.

ام البنین، مادر پسرانِ حضرت علی (ع) ، بعد از عمری تلاش، شکیبایی و استقامت با اهدای چهار فرزند رشید به پیش‏گاه مولایش، حسین بن علی (ع) ، با دلی پر از محبت و عشق، راهی دیار دوست شد و در بقیع، آرام‏گاهِ خوبان، در جوار دیگر فرزند زهرا (ع) برای همیشه رحل اقامت افکند.

تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین به قمری | تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین به شمسی | تاریخ دقیق وفات حضرت ام‌البنین در تقویم 98 | تاریخ وفات حضرت ام‌البنین

تاریخ ولادت حضرت ام‌البنین (ع)

در مورد تاریخ دقیق ولادت حضرت ام‏‌البنین مسئله وجود دارد و آن این است که تاریخ‏نگاران سال ولادت او را ثبت نکرده ‏اند، ولی یاد آور شده ‏اند که تولد پسر بزرگ ایشان، حضرت ابوالفضل (ع) ، در سال ۲۶ ق اتفاق افتاده است.

برخی از تاریخ‏‌ نگاران زمان ولادت ایشان را در حدود پنج سال پس از هجرت تخمین می‏‌زنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (20 رای)  
    دیدگاه ها

    شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید
    hits
    statcounter