دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
6 روش برای جداسازی شکر از نمک

چگونه می توان نمک را از شکر جدا کرد ؟

6 روش برای جداسازی شکر از نمک
16
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در این پست روش های جداسازی شکر از نمک را توضیح خواهیم داد.

چگونه نمک و شکر را که با هم مخلوط شده اند از هم جدا کنیم؟

در این پست روش های جداسازی شکر از نمک را توضیح خواهیم داد. با ما در مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید .

روش جداسازی شکر از نمک

روش اول جداسازی شکر از نمک : مقداری الکل را به مخلوط این دو بیفزایید. الکل به این دلیل که دارای عامل هیدروکربنی ناقطبی است، شکر را که آن هم عامل هیدروکربنی دارد، در خود حل می‌کند. ولی نمک که ماده‌ای یونی است در آن حل نمی‌شود.

به این ترتیب با یک صافی می‌توان بلورهای نمک را جدا نمود. پس از مدتی هم الکل تبخیر می‌شود و دوباره بلورهای شکر به دست می‌آیند

روش جداسازی شکر از نمک

روش دوم جداسازی شکر از نمک : روش تبلور است که بر اساس آن، هر ماده به دور هسته‌ای از جنس خودش متبلور می‌شود.

برای جدا کردن شکر و نمک با این روش، مخلوط نمک و شکر را پس از انحلال در آب، گرم کنید و به صورت محلول اشباع درآورید.

هم‌ زمان دو نخ در محلول آویزان کنید که به یکی از نخها تکه‌ای سنگ نمک و به نخ دیگر تکه‌ای نبات بسته شده باشد. پس از مدتی، هر ماده به دور بلور همجنس خود جمع و متبلور می‌شود.

روش جداسازی شکر از نمک

روش سوم جداسازی شکر از نمک : چون شکر مولکولی در آب حل می شود و نمک یونی، میتوانید مخلوط را در آب حل کنید و آن را از ستونهای تبادلگر یونی که قادرند کاتیونها و آنیونهای موجود در آب را از آن جدا کنند، عبور دهید.

در مسیر تبادلگر یونی، یونهای مثبت Na و یونهای منفی Cl از آب جدا می شود و شما در آن سو فقط محلول آب و شکر دارید و جدا کردن شکر از آب هم کار سختی نیست. جدا کردن یونهای کلر و سدیم هم با بازگردانی ستون تبادلگر اتفاق می افتد.

روش جداسازی شکر از نمک

روش چهارم جداسازی شکر از نمک : به علت تفاوت در وزن مولکولی شکر و نمک، میتوان از سانتریفیوژ، که بر اساس تفاوت در وزن مولکولی مواد را از هم جدا میکند، استفاده کرد.

روش جداسازی شکر از نمک

روش پنجم جداسازی شکر از نمک : به علت تفاوت در اندازه ی بلورهای نمک و شکر، میتوان از صافی هایی با اندازه ی روزنه های بسیار ریز نیز استفاده کرد البته به شرطی که اندازه ی بلور بزرگتر را بدانیم.

روش جداسازی شکر از نمک

روش ششم جداسازی شکر از نمک : البته از روش بسیار جالب تری هم می توان استفاده کرد به این صورت که شکر و نمک را جلوی یک تعداد مورچه می ریزیم. مورچه ها شکر را جدا می کنند و نمک باقی می ماند.

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (16 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits