دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۲ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
26 دی روز جهانی غذاهای تند چه روزی است ؟
0
زمان مطالعه: 10 دقیقه
۲۶ دی شانزدهم ژانویه به عنوان روز جهانی غذاهای پرادویه و تند نام‌گذاری شده است تا تندترین روز سال در تقویم باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این روز بیشتر بدانید.

روز جهانی غذاهای تند

خیلی از مردمان کشور های مختلف از ایران تا هر کشور خارجی دیگر عاشق غذا های تند و پر فلفل هستند.

به خاطر وجود این غذا ها و طرفداران آن است که ما در تقویم یک روز به نام روز جهانی غذاهای تند داریم.

عاشقانه غذا های تند در این روز با پختن و خوردن غذا های تند این روز را جشن میگیرند.

تاریخ دقیق روز جهانی غذاهای تند و فلفلی

16 ژانویه یعنی 26 دی ماه هر سال روز جهانی غذاهای تند است.

شانزدهم ژانویه برابر با بیست و ششم دی ماه به عنوان روز جهانی غذاهای پرادویه و تند نام‌گذاری شده است تا تند ترین روز سال در تقویم باشد. ادویه‌ها عصاره طبیعت‌اند،‌ عصاره‌هایی که با طعم و رنگشان قلب و روح ما را لمس می‌کنند.

اما از میان همه ادویه‌ها فلفل راه مستقیم قلب را پیدا کرده است که به‌راحتی اشکمان را در می‌آورد! این روز برای افرادی که عاشق غذاهای تندند و حتی آن‌هایی که برای اولین بار می‌خواهند جادوی ادویه‌ها را امتحان کنند بهانه خوبی است.

غذای تند بیش از 6000 سال است که در رژیم غذایی انسان ها وجود دارد. بسیاری از فرهنگ ها از ادویه های تند در غذاهای روزانه خود استفاده می کردند.

به عنوان مثال، فلفل کادوین یک ادویه رایج در برخی کشورهای آسیایی ، روسیه و… کاربرد فراوانی دارد.

روز جهانی غذا های تند | غذای تند | فلفل خوردن
روز جهانی غذاهای تند

علاوه بر طعمی که ادویه های تند به غذا می دهد، تفکراتی وجود دارد که اعتقاد دارند ادویه تند باعث کشته شدن باکتری در غذا می شود و بسیار مفید است.

سیر و پیاز نمونه هایی از ادویه های تند است که اگر در غذا مصرف شود، برای از بین بردن باکتری ها بسیار مفید است.

فرهنگ های باستانی اعتقاد داشتند در سرزمین های با آب و هوای گرم، غذاهای تند نسبت به غذاهای معمولی برای سلامتی بسیار مناسب تر است.

آن ها حتی به این نتیجه رسیدند که نسبت به پیشینیان خود عمر طولانی تری دارند و فرهنگ مصرف غذای تند را به فرزندان خود آموزش می دادند.

امروزه مرسوم است که مردم بیشتر غذاها رو با ادویه مصرف می کنند .

به دلیل پیشرفت تکنولوژی و حفظ و نگهداری غذا با روش های نوین، مردم از ادویه های تند برای طعم غذا و لذت خوردن غذاهای تند بهره می برند.

روز جهانی غذای تند | روز فلفل | غذای فلفلی | روز غذا های تند | غذاهای تند و تیز

26 دی روز جهانی غذاهای تند

26 دی روز جهانی غذاهای تند است، اما هیچ کس دقیقا از تاریخچه این روز اطلاع ندارد اما پیشینه آن به زمان کریستوفر کلمب باز می گردد، زمانی که به دلیل مصرف فلفل دچار مشکل در گویش شده بود و قرار بود سفر اکتشافی شان به آمریکا شروع شود.

پس از آن غذاهای تند و فلفلی در فرهنگ های مختلف گسترش پیدا کرد و البته توسط اهالی انگلستان در جهان معرفی شد.

شاید برایتان جالب باشد که در دوران امپراطوری رم باستان فلفل به قیمت طلا مبادله می شده است. فلفل برای قرن ها است زبان ما انسان ها را به آتش کشیده است، اما این تندی از کجا نشات می گیرد؟

کاپسیسین ماده اصلی موجود در فلفل است و با این که طبیعت گرمی دارد باعث کاهش دمای بدن و خنک شدن آن می شود، و به همین دلیل در مناطق گرم حاره ای طرفداران زیادی دارد.

روز جهانی غذا های تند | غذای تند | فلفل خوردن
روز جهانی غذاهای تند

روز جهانی غذای تند | روز فلفل | غذای فلفلی | روز غذا های تند | غذاهای تند و تیز

چرا فلفل دهان را می سوزاند؟

ماده فعال موجود در فلفل باعث می شود ذهن ما گرمای زیادی را در دهانمان حس کند و در نهایتا حس سوختن داشته باشیم.

این گرمای تلقینی می تواند ما باعث تعریق بدن ما شود و به همین راحتی، در اثر مصرف مداوم فلفل وزن خود را از کاهش دهیم!

بسیاری از ما غذا های تند و تیز را برای مدت طولانی مصرف می کنیم تا به طعم آن عادت کنیم، اما چرا؟

فلفل باعث می شود در بدن ما اندورفین ترشح شود که نوعی ماده آرامبخش است.

غذاهای تند و فلفلی خصوصا در ماههای سرد سال طرفداران بیشتری دارد چون مردم نیاز به گرما را بیشتر حس می کنند، والبته حس ایجاد تعادل یک غذای تند و آتشین با یک نوشیدنی خنک برایشان تجربه خوشایندی است.

روز جهانی غذا های تند | غذای تند | فلفل خوردن
روز جهانی غذاهای تند

روز جهانی غذای تند | روز فلفل | غذای فلفلی | روز غذا های تند | غذاهای تند و تیز

فواید فلفل

خوردن فلفل علاوه‌بر لذت فراوانش فایده‌های زیادی هم دارد. فلفل با کاهش کلسترول بد به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند، در کاهش وزن نقش مهمی دارد و برای پیشگیری از سرطان، آرامش اعصاب و کنترل درد نیز مفید است.

همین موضوع باعث شده است تا غذاهای تند و پرادویه در فرهنگ غذایی بیشتر قوم‌ها وجود داشته باشد.

در ایران غذاهای تند بیشتر در جنوب کشور طرفدار دارند؛ منطقه‌هایی مانند خوزستان، سیستان‌وبلوچستان، آبادان، بندرعباس، بوشهر و اهواز.

روز جهانی غذای تند | روز فلفل | غذای فلفلی | روز غذا های تند | غذاهای تند و تیز

غذاهای تند و فلفلی مکزیکی و هندی

دربین تمامی غذاهای تند، غذاهای مکزیکی و هندی به لحاظ طعم مطبوع و طرفداران بسیار در ابتدای لیست قرار دارد. کلید جذب مشتری بیشتر برای این نوع غذا استفاده از دستور تهیه های خانگی است.

زیرا مشتریان به رستوران های مختلف سر می زنند و یک نوع منو غذا را می بینند، اما وقتی به رستوران شما مراجعه می کنند با غذاهای متفاوتی رو به رو می شوند که یک مزیت است.

به عنوان مثال در دستور پخت برخی از غذاهای هندی استفاده از تنور و منقل های سنگی یک الزام است. لازم به ذکر است برای پخت غذاهای هندی اگر از ادویه جات وارداتی از این کشور استفاده کنید قطعا کیفیت بهتری خواهد داشت.

بسیار شگفت آور است که برخی مشتریان تنها برای تجربه طعم سس مخصوص این غذاها به رستوران مراجعه می کنند، و مهم نیست غذای اصلی گوشت بره باشد یا مرغ مخصوص!

اما به جرات می توان گفت قهرمان بلامنازع رقابت بین غذاهای تند، غذاهای مکزیکی هستند. از تاکو گرفته تا انواع مرغ و سالاد در سرتاسر جهان و اخیرا در کشور ما مشتریان بسیار دارد. مهم نیست انتخاب شما چه باشد، لوبیا و فلفل پای ثابت همه غذاهای مکزیکی هستند.

یکی از انواع این غذاها به عنوان مثال پلوی مکزیکی با رنگ قرمز و طعم تند و تیز است که روش طبخی جدید برای برنج دارد و معمولا بعنوان دور چین در کنار غذاهای مرغ و گوشت استفاده می شودو البته این پلو به تنهایی نیز خوشمزه است.

روز جهانی غذای تند | روز فلفل | غذای فلفلی | روز غذا های تند | غذاهای تند و تیز

معروف‌ترین غذاهای تند ایرانی برای روز جهانی غذاهای تند

در ادامه معروف‌ترین غذاهای تند ایرانی را معرفی می‌کنیم :

فلافل در روز جهانی غذاهای تند و فلفلی

فلافل فقط یک غذا نیست بلکه یک نوستالژی است. فلافل به معنی گوله نخود است؛ گوله نخودی پر ادویه‌ که در روغن فراوان سرخ می‌شود و با سس و مخلفات به ساده‌ترین و در عین حال خوشمزه‌ترین غذای ساندویچی تبدیل می‌شود.

هرچند فلافل در بیشتر شهرهای ایران پیدا می‌شود اما برای چشیدن طعم واقعی آن باید به جنوب سفر کنید. این غذا علاوه بر شهرهای جنوبی کشور مانند اهواز، آبادان و بندرعباس در سایر شهرهای خاورمیانه مانند بیروت، دمشق و بغداد هم محبوب است.

مواد اولیه فلافل کم‌هزینه است و به‌سادگی پیدا می‌شود. برای تهیه فلافل به آرد نخودچی، ماش، عدس، سیر و جعفری نیاز دارید. انتخاب ادویه نیز تأثیر زیادی در طعم نهایی فلافل دارد.

ادویه‌هایی که به‌طور معمول برای تهیه فلافل استفاده می‌شود فلفل سیاه، زیره، تخم گشنیز و نمک است. تازه بودن مواد اولیه، نوع ادویه استفاده شده و سسی که درنهایت به فلافل اضافه می‌شود همگی در بهتر شدن طعم غذا تاثیر دارند.

روز جهانی غذا های تند | غذای تند | فلفل خوردن
روز جهانی غذاهای تند

سمبوسه در روز جهانی غذاهای تند و فلفلی

سمبوسه اگر بیشتر از فلافل محبوب نباشد اما به‌اندازه آن طرفدار دارد. بهترین سمبوسه‌های ایران را می‌توان در خوزستان، هرمزگان و بلوچستان پیدا کرد.

این غذا انواع مختلفی دارد که به نوع مواد اولیه آن بستگی دارد مثل سمبوسه گوشت، مرغ، بندری، سبزیجات، بلوچی، پیتزایی، سیب‌زمینی و اسفناج.

معمولاً در طبخ سمبوسه از نان لواش، گوشت، سیب‌زمینی، سبزیجات معطر و ادویه استفاده می‌شود. اگر به جنوب کشور سفر کردید سمبوسه را حتما امتحان کنید.

قلیه ماهی در روز جهانی غذاهای تند و فلفلی

آن‌هایی که طعم قلیه ماهی را چشیده‌‌اند آن را یکی از تندترین غذاهای جنوبی می‌دانند. قلیه ماهی غذایی خورشتی، سنتی و بسیار خوشمزه است که با برنج سرو می‌شود. قلیه ماهی دستور‌ پخت‌های متنوعی دارد.

نوع ماهی و سبزیجاتی که برای پخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد در شهرهای مختلف متفاوت است. بوشهری‌ها قلیه ماهی را با ماهی‌هایی که گوشت لخم دارند مانند سرخو، جس، شوریده، سنگسر، هامور و سکن تهیه می‌کنند.

سبزی غذا هم شنبلیله‌ و گشنیز است. سبزی خورشت قلیه ماهی نباید درشت خرد شود چون به قول قدیمی‌ها آب قلیه یک طرف می‌رود و سبزی آن یک طرف. تمر‌هندی خیس خورده،‌ آرد و انواع ادویه مخصوصاً فلفل طعم غذا را بهتر می‌کنند.

روز جهانی غذای تند | روز فلفل | غذای فلفلی | روز غذا های تند | غذاهای تند و تیز

سوسیس بندری برای روز جهانی غذاهای تند و فلفلی

سوسیس بندری از آن ساندویچ‌هایی است که بیشتر افراد برای یک‌ بار هم که شده طعمش را چشیده‌اند، ترکیب جذابی از سوسیس یا کوکتل،‌ سیب زمینی، پیاز، رب گوجه‌فرنگی و ادویه مخصوصاً فلفل زیاد! ترجیح بسیاری از افراد استفاده کردن از سوسیس‌های پرادویه با درصد بالایی از گوشت است.

کراهی برای روز جهانی غذاهای تند و فلفلی

کراهی یکی از غذاهای سنتی و تند و تیز سیستان‌و‌بلوچستان است که ریشه‌ای پاکستانی دارد. برای تهیه کراهی هم می‌توان از گوشت گوسفند استفاده کرد هم از گوشت مرغ.

در کراهی ادویه‌هایی که اضافه می‌شوند مهم‌ترین نقش را برای خوش‌طعم شدن غذا دارند.

ادویه و موادی مانند تخم گشنیز، زنجبیل، ادویه بلوچی (گرام ماسالا)، کاری، فلفل قرمز، سیر، پیاز و سبزی تازه. کراهی می‌تواند یکی از متفاوت‌ترین تجربه‌های شما در زمینه گردشگری غذا و امتحان کردن غذاهای محلی باشد.

روز جهانی غذا های تند | غذای تند | فلفل خوردن
روز جهانی غذاهای تند

قلیه میگو برای روز جهانی غذاهای تند و فلفلی

آن‌ طور که می‌گویند بهترین قلیه میگو متعلق به شهرهای بوشهر،‌ آبادان و بندرعباس است. اگر طعم میگو را دوست داشته باشید بدون شک عاشق قلیه میگو هم می‌شوید.

مواد اصلی این غذای جنوبیِ خوش‌طعم میگو، رب گوجه‌فرنگی، شنبلیله، گشنیز، پیاز، سیر، تمر‌هندی صاف شده و ادویه فراوان است.

خورشت قلیه میگو مانند قلیه ماهی با برنج سرو می‌شود و به شما قول می‌دهیم طعم دلچسب آن را تا مدت‌ها فراموش نخواهید کرد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • otaghak.com
 • sepidz.com
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits
  statcounter