۸ راه اصلی تشخیص پول تقلبی از پول اصل

۱,۵۱۱
۰
۰
پنج شنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۸ ۱۲:۰۲
برای تشخیص اسکناس‌های تقلبی از اصلی باید از اشعه ماورا بنفش و علائم موجود بر روی پول استفاده کرد. در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم داد.
۸ راه اصلی تشخیص پول تقلبی از پول اصل

تشخیص پول تقلبی

تشخیص پول تقلبی : با نگاه کردن به مشخصات فیزیکی اسکناس ها می‌توانید جعلی بودن آن‌ها را تشخیص دهید.

جاعلان می‌توانند یک یا دو مشخصه‌ی امنیتی اسکناس‌ها را جعل کنند ولی به ندرت اتفاق می افتد بتوانند هر ۸ مورد را جعل کنند. بنابراین، اگر این ۸ مشخصه را بررسی کنید به سرعت می‌توانید اسکناس جعلی را تشخیص دهید.


۱. جوهر رنگی متغیر در اسکناس های تقلبی

یکی از نخستین چیزهایی که باید برای بررسی جعلی بودن اسکناس‌ها در نظر بگیرید این است که نام نوشته شده در سمت راست پایین را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید از جوهر متغیر رنگی صحیح برخوردار است. تمام اسکناس‌ها از این ویژگی برخوردار هستند.

مثلا شما وقتی از بالا و به صورت مستقیم به این نام نویسی نگاه می‌کنید یک رنگ می‌بینید و وقتی زاویه‌تان را تغییر می‌دهید این رنگ نیز تغییر می‌کند.


۲. چاپ برجسته در پول های اصلی

تمام اسناد معتبر ذخیره‌ی ایالات متحده چاپ برجسته دارند. جاعلان برای جعل این مورد به مشکل بر می‌خورند. به منظور شناسایی این چاپ برجسته، انگشت‌تان را به آرامی روی اسکناس می‌کشید بافت ناهمواری زیر انگشت‌تان حس می‌کنید و به‌خاطر این ارتعاشات با لرزش ناخن‌تان مواجه می‌شوید.

اگر این طور نبود بهتر است بیشتر دقت کنید و بررسی بیشتری انجام دهید.


۳. متن، چاپ یا حاشیه‌های مات برای تشخیص پول تقلبی

اگر شاهد متن، چاپ یا حاشیه‌های خیلی مات بودید، یک چراغ قرمز به حساب می‌آید. اسکناس‌های معتبر به شدت با دقت تهیه می‌شوند، از ورق‌های چاپ خوب برش خورده استفاده می‌کنند و خطوط به شدت مرتب و تمیزی دارند.

چاپگرها به ندرت چنین قابلیتی دارند. یک نگاه دقیق بیاندازید، به‌ویژه به حاشیه‌ها، تا ببینید آیا نقاط تار و مات در آن دیده می‌شود.

مورد دیگری که باید به آن دقت داشته باشید میکرو چاپ است. اسکناس‌های معتبر دارای نوشته‌های بسیار دقیقی هستند که در قسمت‌های مختلف آن دیده می‌شود. در اکثر مواقع، جاعلان دستگاه‌های دقیق در اختیار ندارند تا بتوانند میکروچاپ را با ظرافت انجام دهند. اگر یک ذره بین بردارید و اسکناس را زیر یک ذره بین قرار دهید، می‌توانید به راحتی میکرو چاپ را تشخیص دهید. اگر قابل خواندن نبود، احتمالا جعلی است.


۴. نقاط قرمز و آبی اسکناس و پول ها برای تشخیص اصل بودن

اگر به اسکناس‌های معتبر نگاه دقیقی بیاندازید، می‌بینید که تارهای قرمز و آبی در بافتار آن پیچیده شده‌اند. چاپگرها تلاش می‌کنند چنین ترکیبی با الگوی مشابه تولید کنند. ولی با نگاه دقیق به آن‌ها در می‌یابید که چاپ آن ها سطحی است و جعلی هستند.

تشخیص پول تقلبی


۵. واترمارک اسکناس ها برای تشخیص پول تقلبی

مشخصه‌ی امنیتی دیگری که باید به دنبال آن باشید، وارت مارک است. در بسیاری از اسکناس‌های جدید، واترمارک اسکناس‌ها همان تصویر اسکناس است که تکرار شده است. در برخی موارد، تنها یک نقطه بیضی شکل است.

زمانی‌که واترمارک را بررسی می‌کنید چند نکته را باید به خاطر داشته باشید:

 • واترمارک تنها زمانی مشهود است که اسکناس را در برابر نور می‌گیرید.
 • واترمارک روی سمت راست اسکناس است.
 • اگر واترمارک یک چهره باشد، باید دقیقا با چهره‌ی روی اسکناس یکسان باشد.
 • اگر واترمارک وجود نداشته باشد یا بدون قرار گرفتن در برابر نور، مرئی باشد، به احتمال زیاد جعلی است.


۶. نخ امنیتی راهی سریع برای تشخیص پول تقلبی

نخ امنیتی دیگر مشخصه‌ی یک اسکناس معتبر است.

اگر اسکناس را جلوی نور بگیرید، شاهد نوار امنیتی روی آن خواهید بود. روی این نوار امنیتی عبارت USA (ایالات متحده) و عدد آن اسکناس حک شده است.

آزمایش نهایی این است که اسکناس را در زیر اشعه فرابنفش یا نور سیاه بگیرید و اطمینان حاصل کنید که رنگ درستی دارد. این گزینه‌ی امنیتی مضاعف برای کمک به کافه‌دار ها طراحی شد تا بتوانند راحت‌تر واقعی بودن اسکناس را تشحیص دهند.

مکان و رنگ نخ های امنیتی روی اسکناس‌های مختلف:

۵ دلاری – سمت راست. درخشش آبی زیر نور فرابنفش.

۱۰ دلاری – سمت راست. درخشش نارنجی زیر نور فرابنفش.

۲۰ دلاری – سمت چپ. درخشش سبز زیر نور فرابنفش.

۵۰ دلاری – دقیقا در مرکز. درخشش زرد زیر نور فرابنفش.

۱۰۰ دلاری – سمت چپ. درخشش صورتی زیر نور فرابنفش.


۷. روبان امنیتی

اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری جدیدا چاپ شده دارای ویژگی امنیتی اضافه‌ای هستند. یک ربان امنیتی مرئی آبی رنگ در قسمت وسط اسکناس است که سه بعدی است. اگر آن را جلو و عقب کنید، شاهد این خواهید بود که عدد ۱۰۰ و مقداری زنگ از یک سو به سوی دیگر تغییر می‌کنند.


۸. همخوانی شماره سریال با سال/ سری چاپ

آخرین چیزی که باید برای تشخیص پول تقلبی روی اسکناس چک شود، این است که شماره سریال را با سری/سال چاپ اسکناس چک کنید و اطمینان حاصل کنید با هم سازگار هستند. هر حرفی که در ابتدای شماره سریال می‌آید برای یک سال خاص است.

اطمینان حاصل کنید که سری سال عنوان شده روی اسکناس با آن حرف سازگار باشد.

 1. E = ۲۰۰۴
 2. G = ۲۰۰۴A
 3. I = ۲۰۰۶
 4. J = ۲۰۰۹
 5. L = ۲۰۰۹ A

تشخیص تراول تقلبی از اصلی


مشخصات روی چک

 1. مزین به تصویر بارگاه حضرت امام رضا (ع) در سمت راست، واترمارک تصویر فردوسی در سمت چپ و در خمیره و کاغذ که در مقابل نور از دو طرف ایران چک قابل رؤیت می باشد.
 2. نخ امنیتی پنجره‌ای که از نوع هولوگرام و با نوشته 500,000 به صورت بی رنگ در بطن نخ می باشد.
 3. نخ امنیتی پنهان که درون کاغذ قرار گرفته و از نوع فلورسنت و با نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.
 4. فیبرهای مرئی که در سطح چک پراکنده است و بدون هیچگونه ابزاری قابل مشاهده است.
 5. طرح مخفی در قسمت کتیبه بالا، عبارت IRAN CHEQUE 500000 که با تغییر زاویه دید در حالتی که ایران چک به صورت افقی در مقابل چشم قرار گیرد قابل رؤیت می باشد.
 6. کلیه نقاطی که به رنگ بنفش و آبی روی ایران چک نشان داده شده است چاپ برجسته می باشند که با انگشتان دست به سهولت قابل لمس و شناسائی است.
 7. دارای شماره امنیتی فارسی در قسمت بالا سمت راست که در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلایی تغییر می یابد.
 8. همچنین دارای شماره سریال MICR با قابلیت کنترل ماشینی درقسمت پائین سمت چپ می باشد.
 9. برای چاپ آرم بانک مرکزی در قسمت وسط سطح چک از مرکب حرارتی استفاده شده به گونه ای که با لمس انگشتان دست و افزایش گرما طرح مذکور ناپدید و پس از سردشدن مجدد ظاهر می گردد.
 10. طرح see through (نوع اول) در سمت چپ ایران چک عدد 500,000 در پشت و روی چک بصورت عمودی و ناقص چاپ گردیده که با قراردادن چک در مقابل نور عدد 500,000 بطور کامل رؤیت می‌شود.
 11. مرکب ضد کپی - درطرح see through (نوع دوم) واقع در زیر بارگاه حضرت امام رضا(ع) مرکب نارنجی رنگ در کپی رنگی از ایران چک به رنگ قهوه‌ای کم رنگ تغییر می یابد.

تشخیص پول تقلبی

مشخصات پشت ایران چک

 1. در سمت چپ قسمت وسط عدد 50 بصورت نامرئی وجود دارد که با تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رویت است.
 2. قسمت هایی از پشت چک در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ سبز روشن تغییر می‌یابد.

بیشتر بخوانید :

فرق دلار آبی و سفید چیست و چگونه دلار تقلبی را تشخیص دهیم ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits