دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
تاریخ دقیق روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی چه روزی است ؟ با ما همراه باشید تا درباره جزئیات و تاریخچه این روز بیشتر بدانید.

تاریخ دقیق روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در تقویم 98

تاریخ دقیق روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در تقویم 98 مصادف است با :

پنجشنبه ، ۵ دی [ جَدی ] ۱۳۹۸
۵ / ۱۰ / ۱۳۹۸

رروز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی

تاریخ دقیق رروز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی 2019 میلادی

تاریخ دقیق رروز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی 2019 میلادی مصادف است با :

2019 December 26 , Thursday
26 - 12 - 2019

تاریخ دقیق رروز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی

تاریخ دقیق رروز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی 1441 قمری

تاریخ دقیق رروز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی 1441 قمری مصادف است با :

الخمیس ، ۲۹ ربیع الثانی ۱۴۴۱
۲۹ / ۴ / ۱۴۴۱

تاریخ دقیق رروز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی 98

5 دی ماه روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی چه روزی است ؟

روز پنجم دی ماه مصادف با واقعه زلزله بم در تقویم رسمی کشور روز ملی ایمنی در برابر زلزله نامگذاری شده‌است. زلزله بم که به کشته و مجروح شدن بیش از ۷۰ هزار نفر از هموطنانمان منجر شد و تبعات ناگوار آن همچنان هزاران هزار نفر از بازماندگان فاجعه را آزار می دهد، قطعا یکی از تلخ ترین سوانح تاریخ معاصر ما و روزی فراموش ناشدنی در خاطره مشترک ایرانیان است.

پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با توجه به ضرورت آگاه سازی و ارتقای فرهنگ عمومی در برابر زلزله با پیشنهاد نامگذاری این روز به عنوان «روز ملی ایمنی در برابر زلزله» فرصتی را فراهم کرد تا هر ساله با برگزاری برنامه ها و فعالیت های آموزشی و ترویجی متنوع در این روز، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره چند ده هزار قربانی این فاجعه تلخ، زمینه ارتقای آگاهی عمومی و شاخص های ایمنی در برابر زمین لرزه در کشور فراهم شود.

روشهای مقابله با زمین لرزه

عمده پیشرفت هایی که طی ۵۰ سال گذشته حاصل شده است به آمادگی برای زلزله و مخصوصاً حیطه مهندسی عمران مربوط می شود. طی چند دهه اخیر استانداردهایی برای ساخت ساختمان ها در نظر گرفته شده است تا مقاومت آن ها در برابر نیروی امواج زمین لرزه افزایش یابد.

از استانداردهای جدید می‌توان به تقویت مصالح اشاره کرد. طراحی بناها به شیوه ای که از انعطاف پذیری لازم برای جذب ارتعاش ها برخوردار باشند بدون آن که تخریب شوند، یکی دیگر از این روش هاست.

طراحی ساختمان ‌ها به شیوه‌ای که بتوانند این ضربه‌ها را بگیرند، مخصوصاً در مناطقی که زلزله خیز هستند، از اهمیت بسیاری برخوردار است، یکی دیگر از مولفه ‌های آمادگی، آموزش مردم است.

امروزه بسیاری از سامانه ‌های دولتی در اغلب کشورها دفترچه‌ های راهنمایی منتشر می‌ کنند که در آن چگونگی وقوع زلزله، راهنمایی‌هایی در مورد حفاظت خانه در برابر زلزله‌ های احتمالی و فعالیت‌ هایی که در زمان وقوع زلزله باید انجام داد، گردآوری شده است.

تاریخ دقیق رروز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی 98

منشا پیدایش زلزله

زمین لرزه ها توسط فرآیندهای بنیادین و قدرتمند زمین شناختی که خارج از حیطه کنترل ما هستند، به وجود می‌ آیند. این فرآیندها نسبتا غیر قابل پیش بینی است که در اثر فعل و انفعالات درونی زمین و برهمکنش مواد مذاب داخلی زمین که آشوب های شدیدی را در داخل زمین علاوه از بازتاب بیرونی آن به وجود می آورند.

برای پی بردن به ماهیت وجودی، علل پیدایش، زمان وقوع و قدرت زلزله به تکنولوژی های پیشرفته نیاز هست.

یکی از روشهای ایمنی در برابر زلزله مقاوم سازی ساختمان ها می باشد

نحوه پیش بینی زلزله

امواج زلزله‌ای ثبت شده، می تواند به ما اطلاع دهند که ارتعاش ‌های بسیار قوی تری در راه است، اما این اطلاعات می تواند فقط چند دقیقه پیش از وقوع زلزله به ما اخطار دهد. دانشمندان می ‌توانند بر پایه حرکت‌ های صفحه‌ ها در زمین و موقعیت منطقه‌های گسل، پیش بینی کنند که در کدام مناطق احتمال وقوع زلزله زیاد است.

همچنین با تحقیق در تاریخ زمین لرزه‌ های روی داده در منطقه مورد نظر، زمان احتمالی وقوع زلزله را پیش بینی کنند. با این همه این پیش بینی ها معمولاً بسیار ضعیف هستند.

اما پیش بینی دانشمندان در مورد پس لرزه ها دقیق ‌تر است. پس لرزه‌ها، لرزه ‌هایی است که پس از زلزله اولیه روی می ‌دهد. این پیش بینی‌ ها براساس تحقیق‌ های بسیار وسیعی که در مورد الگوهای پس لرزه‌ ها انجام شده است، صورت می گیرد.

زلزله شناسان در این مورد که چگونه زمین لرزه‌ هایی که از یک گسل شروع شده اند، می توانند زلزله‌ های دیگری را در گسل‌ های متصل به یکدیگر به وجود آورند، پیش بینی ‌های دقیقی انجام می ‌دهند.

تاریخ دقیق رروز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی 98

نحوه پیش بینی فیزیکی زمین لرزه

زمینه دیگر بررسی، ارتباط بین بارهای الکتریکی و مغناطیسی در صخره‌ ها و زمین لرزه است. بعضی از دانشمندان بر این عقیده اند که این میدان الکتر و مغناطیسی پیش از زمین لرزه تغییر می کند.

علاوه بر این زلزله شناسان خروج گاز از زمین و تغییر شکل زمین را به عنوان علائم اخطار دهنده زمین لرزه می شناسند. با این همه در بسیاری از موارد نمی ‌توان زمین لرزه را با دقت کافی پیش بینی کرد.

زلزله فاجعه بار بم

زلزله بم به شدت ۶٫۶ ریشتر در ساعت ۵:۲۶ بامداد ۵ دی ۱۳۸۲ شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان را لرزاند که به موجب آن بیش از ۴۰ هزار تن جان باختند و ۱۰۰ درصد منازل در برخی مناطق بم تخریب شدند.

در واقع زلزله بم که به کشته و مجروح شدن بیش از ۷۰ هزار نفر از هموطنانمان منجر شد و تبعات ناگوار آن همچنان هزاران هزار نفر از بازماندگان فاجعه را آزار می دهد، قطعا یکی از تلخ ترین سوانح تاریخ معاصر ما و روزی فراموش ناشدنی در خاطره مشترک ایرانیان است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • mefda.ir
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits
  statcounter