تاریخ دقیق روز آشتی در تقویم ۹۸

۱,۵۰۳
۰
۰
یکشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱

تاریخ روز جهانی آشتی در تقویم شمسی 98

تاریخ روز جهانی روز آشتی در تقویم شمسی 98 مصادف است با :

دوشنبه ، ۲۵ آذر [ قَوس ] ۱۳۹۸
۲۵ / ۹ / ۱۳۹۸

25 آذر روز آشتی

تاریخ روز آشتی در تقویم قمری 1441

تاریخ روز جهانی آشتی در تقویم قمری 1441 مصادف است با :

الإثنین ، ۱۹ ربیع الثانی ۱۴۴۱
۱۹ / ۴ / ۱۴۴۱

تاریخ روز آشتی | روز صلح و آشتی

تاریخ روز آشتی در تقویم میلادی 2019

تاریخ روز جهانی روز آشتی در تقویم میلادی 2019 مصادف است با :

2019 December 16 , Monday
16 - 12 - 2019

 روز جهانی آشتی | روز جهانی دوستی

25 آذر روز آشتی چه روزی است ؟

25 آذر روز آشتی مصادف با 16 دسامبر است و این روز را روز جهانی صلح و آشتی اشتباه نگیرید، در تقویم مناسبت های جهانی و کشوری 25 آذر روز آشتی است.

روز آشتی | دوست صمیمی | رابطه دوستانه
روز جهانی آشتی

مفهوم آشتی در دوران معاصر

در ادبیات قدیم پارسی صُلح هم‌معنای لغت آشتی و به معنای مقابل حرب و جنگ آمده است، در دوران معاصر مفهوم صلح گسترش یافته و با تفکرهای شرق آسیایی و بعدها تفکرات مسیحی که صلح درونی را معرفی کرده‌اند آمیخته شده‌است در این مفهوم صلح شرایطی آرام، بی‌دغدغه و خالی از تشویش، کشمکش و ستیز است.

صلح یک آرمان جهانی تلقی می‌شود، صلح یک مفهوم مطلق نیست و می‌تواند بسته به دیدگاه دینی و فرهنگی تعریف متفاوتی داشته باشد به همین ترتیب از جنبه‌های مختلفی می‌توان صلح را مطالعه کرد. شامل مسائل مربوط به جنگ، خلع سلاح و کنترل تسلیحات نظامی و سایر موضوعات.

واژه صلح و آشتی در اصطلاحات سیاسی

صلح‌کوشی: اقدامات دیپلماتیک هماهنگ و جدی در موردی خاص، با هدف دستیابی به صلح را صلح‌کوشی می‌نامند.

صلح‌آفرینی: اقدامی که برای ایجاد تفاهم و توافق میان طرفهای درگیر به شیوه‌ای آشتی‌جویانه انجام گیرد را صلح‌آفرینی می‌نامند.

صلح‌پژوهی: شاخه‌ای از پژوهش‌های علوم انسانی که هدف آن شناخت و فراهم کردن زمینه‌های برقراری صلح است را صلح‌پژوهی می‌نامند.

روز آشتی | دوست صمیمی | رابطه دوستانه
روز جهانی آشتی

آشتی و صلح

آشتی و صلح به معنی نبود جنگ نیست،به گفته باروخاسپینوزا صلح به معنی نبود جنگ نیست بلکه فضیلتی است که از نیروی جان مایه می گیرد و همانطور که آزادی به چم زندانی نبودن نیست صلح هم به چم نبود جنگ نیست، مفهوم صلح را با آتش‌بس نباید اشتباه گرفت. آتش بس به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن طرفین درگیر در یک مناقشه به صورت یک طرفه یا دو طرفه تحت شرایط خاص از جنگیدن دست می‌کشند. صلح به معنای پایان دادن به مناقشه و قطع جنگ می‌باشد.

رسیدن به صلح در یک جنگ به طور کلی به دو روش میسر است. جنگیدن و وادار کردن طرف مغلوب به پذیرش صلح خود یکی از راههای رسیدن به صلح است که به صلح رومی معروف است. در این وضعیت طرف پیروز و یا مجموعه‌ای از قدرتهای بی‌طرف شرایطی را به عنوان شرایط صلح تنظیم می‌کنند که معمولاً به نفع سمت پیروز است.

راه دیگر رسیدن به صلح با کمک مذاکرات سیاسی و یا فعالان صلح است. آرمان جهانی صلح دوستان حفظ صلح در سطح جهان است ولی در واقعیت همیشه جنگها و مناقشات وجود داشته‌اند و به وجود می‌آیند و آنچه صلح دوستان دنیا به دنبالش هستند ترک مناقشات و برقراری صلح در این مناقشات است.

بیشتر بخوانید:

تاریخ دقیق روز جهانی صلح در تقویم ۹۸ چه روزی است ؟

روز جهانی صلح


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم