روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار سال ۹۸ چند شنبه است ؟

۱,۴۴۷
۰
۰
یکشنبه, ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ۱۳:۱۸
به خاطر ارزش والای کتابخوانی و رشد فرهنگ کتابخوانی در جامعه روز 24 آبان را روز روزکتاب، کتابخوانی و کتابدار نامیدند، اما این روز در تقویم 98 چند شنبه این و چه روزی است ؟
روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار سال ۹۸ چند شنبه است ؟

تاریخ دقیق روز کتابخوانی و کتابدار در سال ۹۸ چند شنبه است ؟

از سال 1372 ، 24 آبان به عنوان روز کتاب و کتاب‌خوانی تعیین شد. این روز، یکی از روزهای هفته کتاب نیز هست. نخستین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در روزهای چهارم تا دهم دی ماه سال 1372 با پیام رهبر جمهوری اسلامی برگزار شد.

در این هفته در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها و جشن‌های کتاب و سخنرانی در موضوع چاپ و نشرِ کتاب برگزار می‌شود. علت نام گذاری این روز در تقویم به خاطر ارزش والای کتابخوانی و رشد فرهنگ کتابخوانی در جامعه است .

خواندن کتاب می‌تواند موجب رشد و بالندگی یک جامعه شود البته این شامل تمامی تالیفات نمی‌شود ونباید فرامش کنیم که آنچه در سوق دادن ذهن ما به سمت حقیقت موثر است اطلاعات و آگاهی است که از طرق مختلف از جمله مطالعه به دست و باید به این نکته توجه داشت که کتاب خوب نیز شاخصه‌هایی دارد.

نکته حائز اهمیت این است که در میان آنچه می‌تواند خوراک ذهن و روح‌مان باشد هزل‌ها جایی نداشته باشند و در انتخاب کتاب خوب مانند یک استاد خوب و یا دوست خوب که می‌تواند همراه و یاورمان باشد دقت کنیم.

روز کتاب و کتاب خوانی در تقویم چه روزی است ؟

روز کتاب و کتابخوانی | روز کتاب دار | تاریخ روز کتاب و کتابخوانی | روز کتابخوانی چند شنبه است | 24 آبان چند شنبه است

تاریخ دقیق روز کتاب و کتابخوانی در تقویم ۹۸

روز کتاب و کتابخوانی
تاریخ دقیق روز کتاب و کتابخوانی در تقویم سال ۹۸

در ادامه تاریخ دقیق روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار در تقویم میلادی، شمسی و قمری را مشاهده خواهید کرد.

روز کتاب و کتابخوانی در تقویم شمسی سال ۹۸ چند شنبه است ؟

روز کتاب و کتابخوانی در تقویم شمسی سال 1398 مصادف با جمعه 24 آبان ماه می‌باشد.

روز کتاب و کتابخوانی در تقویم قمری

روز کتاب و کتابخوانی در تقویم قمری مصادف با جمعه ۱۷ ربیع الاول سال 1441 می‌باشد.

روز کتاب و کتابخوانی در تقویم میلادی

روز کتاب و کتابخوانی در تقویم میلادی مصادف با جمعه 15 نوامبر (November) سال 2019 می‌باشد.

روز کتاب و کتابخوانی 2019 | روز کتاب دار | روز جهانی کتاب

علت نام گذاری 24 آبان به روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار

کتاب وسیله‌ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می‌ماند و به آیندگان منتقل می‌شود. کتاب محصول تجربه‏‌های بشری و خلاقیت‏‌های ذهنی و آموخته‏‌های دراز مدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش‌‏ها، گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است.

در سال ۱۳۷۲ خورشیدی ۲۴ آبان به عنوان روز کتاب و کتاب‌خوانی تعیین شد. این روز، یکی از روزهای هفته کتاب نیز هست. نخستین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در روزهای چهارم تا دهم دی ماه سال ۱۳۷۲ با پیام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برگزار شد.

در هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها و جشن‌های کتاب و سخنرانی در موضوع چاپ و نشرِ کتاب برگزار می‌شود.

روز کتاب و کتابخوانی
تاریخ دقیق روز کتاب و کتابخوانی در تقویم سال ۹۸

روز کتاب و کتابخوانی1398 | روز کتاب دار | تاریخ روز کتاب و کتابخوانی 98 | روز کتابخوانی چند شنبه است | 24 آبان چند شنبه است

اهمیت کتاب و مطالعه در نگاه مقام معظم رهبری

کتاب و کتابخوانی از جمله مهمترین دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگ است. ایشان تاکید بسیار زیادی بر انس با کتاب در میان همه اقشار بخصوص جوانان داشته و دارند. ایشان با بیان راهکارهایی ایجاد فضای کتابخوانی در جامعه را نیز فریضه قلمداد می‌کنند که باعث طراوت فکری و روحی انسان‌ها می‌شود.

ایشان درباره توجه به مسئله کتاب می‌فرمایند: «کتاب مجموعه‌ای است از محصولات یک فکر، یک اندیشه، یک ذوق، یک هنر؛ مجموعه‌ای است از یافته‌های یک یا چند انسان. ما خیلی باید مغتنم بشمریم که از محصول فکر آحاد گوناگون بشر استفاده کنیم؛ این کاری است که کتاب به ما تقدیم میکند، هدیه میکند؛ این هدیه‌ی کتاب به ماست. لذا کتاب یک پدیده و یک موجود ذی‌قیمت است؛ همیشه اینجور بوده است، در آینده هم همین جور خواهد بود. لذاست که به کتاب بایستی اهتمام ورزید.»

و هم ایشان بسیار در موارد متعددی بر اهمیت کتاب و کتاب خوانی تاکید داشته‌اند و در موارد متعددی خصوص اهمیت علم و کتاب می فرمایند: اسلام دین «علم» و «پایبندی به ارزشهای معنوی» است؛ "امروز کتابخوانی و علم‏ آموزی، نه تنها یک وظیفه ‏ ملی، که یک واجب دینی است"؛ " در جامعه‏ ی اسلامی، کتابخوانی باید همگانی و فراگیر شود"؛ "فرآیند کمال بشری به وسیله‏ ی کتاب تحقق می ‏یابد" و "کتاب، دروازه ای به سوی جهان گسترده‏ ی دانش و معرفت است".

روز کتاب و کتابخوانی
تاریخ دقیق روز کتاب و کتابخوانی در تقویم سال ۹۸

24 آبان ماه 98 چه روزی است

نقش کتاب در انتقال علوم

کتاب، محصول تجربه‌های بشری و خلاقیت‌های ذهنی و آموخته‌های دراز مدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش‌ها گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است. کتاب وسیله‌ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می‌ماند و به آیندگان منتقل می شود. پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب از توصیه های مهم اولیای دین است و به گسترش دانش کمک می کند و به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل های آینده ماندگار می شود.

مطالعه و کتابخوانی

بی گمان، هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش تر از کتاب نیست؛ چرا که کتاب، مایه آرامش روحی انسان است. کتاب همدمی است که اندوه را می زداید و مطالعه کننده را از تنهایی در می آورد و به او حکمت های جان پرور می آموزد.

در واقع وقتی جهل و بی خبری، جامعه ای را از پای درآورد، یا شبهه ها ذهن جوانان را فلج کند، بدون شک یکی از مهم ترین کارهایی که می تواند آفت جهل را بزداید، مطالعه است و آنچه می تواند شبهه های ذهنی را دفع کند و ایمان و اطمینان را به قلب ها باز آورد، کتاب خوانی است. گرفتاران در چنبره پرسش‌ها و محاصره شدگان در میان انبوه شبهه ها، می توانند برای استمداد فکری به کتابخانه مراجعه کنند و از آن جا نیرو گیرند و به جنگ شبهه ها بروند و پاسخی در برابر القائات و شبهه افکنی‌های دیگران بیابند.

آثار ماندگار

یک کتاب خوب، ماندگار و تأثیر گذار، چگونه به یک اثر خاطر آفرین و ماندگار بدل می‌شود؟ یکی از مهم ترین ویژگی‌های چنین آثاری، در نظر گرفتن این نکته مهم است که این گونه کتابها دست کم پاسخی به یکی از سوالها و یا نیازهای مخاطبان خود بدهند، پاسخی که با توجه به اولویت‌ها، زیبا و متین و استوار و قانع کننده باشد. برای این که اثری ماندنی بشود، باید خوب باشد. آثار خوب می‌ماند، در دلها جای می‌گیرند و کهنه نمی‌شوند. خوب هم که می‌گوییم یعنی پاسخ به یک سوال و یک نیاز باشد. خوب فقط معنایش این نیست که از لحاظ هنری خوب تنظیم شده باشد و خیلی عمیق باشد، بلکه ممکن است اینطور نباشد، لیکن پاسخی به یک نیاز باشد.

روز کتاب و کتابخوانی
تاریخ دقیق روز کتاب و کتابخوانی در تقویم سال ۹۸

اهمیت کتابخوانی

کتاب‌های ناسالم

بی تردید، به همان اندازه که می توانیم از کتاب بهره بگیریم، ممکن است در معرض آفت ها و خطرهای نوشته های سست و بیمار و مسموم و انحرافی هم قرار گیریم. راه دادن کتاب های ناسالم به مدرسه ها و خانه ها، در واقع مسمومیت فکری و اخلاقی نسل ما را به دست خودمان فراهم می آورد. بنابراین، نظارت بر چاپ کتاب و بررسی محتوای آن، در جامعه سلامت خواه و دوراندیش ضروری است. آنان که به سلامت اندیشه و باورها و گرایش های افراد جامعه دل بستگی دارند، نمی پذیرند که در عرضه آثار منتشر شده، حدّ و مرز و نظارت و محدودیتی نباشد.

روز کتاب و کتابخوانی
تاریخ دقیق روز کتاب و کتابخوانی در تقویم سال ۹۸

شناخت کافی از سلامت و صحت کتاب

یکی از مفیدترین اطلاعات برای کتابخوان، شناختن آثار خوب و جدید، شناخت نویسندگان متعهد و سالم و آگاهی از مؤسسات انتشاراتی متعهد است. نشان «استاندارد» به عنوان نشانه مرغوبیت کالا، نباید تنها در فرآورده های خوراکی و مصرفی و کالاهای خانگی و صنعتی مورد نظر باشد، بلکه آثار فرهنگی و فرآورده های علمی و فکری هم باید مطابق استانداردهای عقلانی و دینی و ارزشی تهیه شود تا جامعه را به فساد و تباهی و بیماری نکشد. روشن است که خوانندگان آثار و خریداران کتاب و مشتریان مطبوعات و جراید نیز باید به این علایم استاندارد توجه کنند و هر کتاب را نخرند و نخوانند و به هر نویسنده و ناشر، اطمینان صد در صد نکنند و تا شناخت کافی از سلامت و صحت کتاب خاصی پیدا نکرده اند، در روح و اندیشه خود و فرزندانشان را به روی کالاهای ناسالم و زیان بار فکری نگشایند.

خانواده، نقطه آغازین ایجاد عشق به کتابخوانی

برای ایجاد علاقه به کتاب و کتابخوانی، عوامل متعددی نقش دارند که نخستین آنها «خانواده» است. در واقع نقطه آغازین ایجاد عشق و علاقه به کتاب و کتابخوانی از خانواده آغاز می گردد؛ زیرا طبق دیدگاه روان شناسان، شخصیت و هویت کودک در قدم اول در خانواده شکل می گیرد. به طور طبیعی والدین علاقه مند به کتاب فرزندانی دوستدار مطالعه خواهند داشت و عکس آن نیز صادق است.

تجربه نشان داده است که فرزندانی که در خانواده های اهل دانش بزرگ می شوند، میزان مطالعه و گرایش به کتابخوانی در آنان نسبت به خانواده هایی که تمایلی به کتاب و مطالعه ندارند بسیار بیشتر است. اکثر علما و دانشمندان در خانواده هایی رشد نموده اند که والدین آنان اهل مطالعه و پژوهش بوده اند. زمانی که فرزندی می بیند که کتابخانه ای در خانه هست و پدر و مادر و همگی اعضای خانواده، ساعاتی را به مطالعه اختصاص می دهند، دیگر، حتی نیاز به گفتن این که «باید مطالعه کنی» وجود ندارد.

روز کتاب و کتابخوانی
تاریخ دقیق روز کتاب و کتابخوانی در تقویم سال ۹۸

علت عمده کتاب گریزی در جامعه

یکی از مشکلات و کاستی های جامعه ما گریز از کتاب و پایین بودن سطح فرهنگ مطالعه است. این نقیصه، ریشه ها و علت های مختلفی می تواند داشته باشد که شاید در رأس آنها «عدم احساس ضرورت» است. تا وقتی انسان در وضعیت «نیاز» قرار نگیرد، در پی رفع آن نخواهد افتاد.

اگر در پاسخ شبهه های اعتقادی و پرسش های سیاسی دربمانیم، یا در مجلس و محفلی که از موضوع خاصی صحبت به میان می آید، احساس کنیم در آن زمینه بی اطلاعیم و شرمسار شویم و احساس کنیم از چرخه زمان و گردونه پرشتاب مسایل علمی و فکری جامعه عقب مانده ایم، نسبت به خلأ و نیاز آگاه می شویم و این می تواند شوق به مطالعه و کتابخوانی را در ما تقویت کند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم