دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
جرم تهدید و اخاذی در فضای مجازی چیست ؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
یک نوع حمله سایبری که به طور فزاینده ای این روزها رایج شده است، اخاذی اینترنتی است. جنایتکاران سایبری از استفاده از باج افزار (Ransomware) و دیگر تاکتیک ها برای دریافت پول یا هر نوع منفعت مالی از شما یا فعایت شما استفاده میکند.

تهدید و اخاذی مجازی (سایبری) چیست ؟

اصطلاح اخاذی اینترنتی (مجازی - سایبری) به معنای تقاضا برای وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری از طریق تهدید زور است. در اخاذی اینترنتی، مرتکب به طور معمول تهدید می کند که اطلاعات الکترونیکی متعلق به قربانی را به دست آورد، آسیب رساند یا انتشار دهد.

نمونه هایی از اخاذی اینترنتی و سایبری

  • شرکت شما از یک وب سایت برای فروش محصولات و جذب مشتری استفاده می کند. وب سایت شما توسط حمله DDOS مورد حمله قرار می گیرد. مجرمان یک بار مقدار زیادی ترافیک را به سایت شما ارسال می کنند. این باعث می شود سایت شما خاموش یا کند شود. سپس مجرمان تقاضای 5000 دلار برای متوقف کردن حمله می کنند.
  • وب سایت یا شرکت شما دارای اطلاعات محرمانه ای از افراد مختلفی را در خود نگهداری می کند. دزد سایبری به سیستم کامپیوتری شرکت شما متصل می شود و سپس تهدید می کند که داده ها را آنلاین منتشر کند مگر اینکه شما 1000 دلار آن را پرداخت کنید.
  • مجرم برای اینکه تصاویر و اطلاعات محرمانه شما را بصورت آنلاین در فضای مجازی منتشر نکند از شما تقاضای دریافت پول یا غیره می کند.
  • تهدید و اخاذی برای پخش تصاویر یا اطلاعات محرمانه در فضای مجازی

باج افزار (Ransomware)

یک نوع نسبتا جدید از اخاذی سایبری باج افزار (Ransomware) ها هستند . باج افزارها نوعی از بدافزارهای مخرب هستند که به سیستم های رایانه ای ( کامپیوتر – لپ تاپ – تلفن همراه و …) قربانی حمله کرده و دسترسی کاربر به اطلاعاتش را از بین میبرند و در ازای باز کردن دسترسی درخواست پرداخت مبلغ به حساب طراح باج افزار میکنند.

Ransomware می تواند عملا هر نوع کامپیوتر را آلوده کند، از جمله دسکتاپ، لپ تاپ و تلفن های هوشمند.

یک کاربر کامپیوتر ممکن است به طور ناخواسته نرم افزارهای مخرب را با کلیک کردن بر روی آگهی پاپ آپ، باز کردن یک پیوست ایمیل ایمیل آلوده یا بازدید از وب سایت آسیب دیده دانلود کند.

تهدید و اخاذی مجازی (سایبری)

چگونه از تهدید و اخاذی در فضای مجازی شکایت کنیم ؟

برخلاف تصور عموم که متن گفتگو در وایبر، فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی دیگر، ایمیل، صدای‌ضبط‌شده و فیلم را جزو دلایل قابل استناد به‌شمار نمی‌آورند، قانون، « ادله الکترونیک» را به‌رسمیت شناخته است. بنابراین اگر کسی شما را در وایبر یا فیس‌بوک یا تلفن‌همراه یا ایمیل، تهدید کرده است، باید بدانید تمام این محتواها در دادگاه به عنوان دلیل از شما و علیه شخص تهدید کننده پذیرفته خواهند شد.

دادگاه، با مکانیسم مشخصی که توسط کارشناسان حوزه فناوری اجرا خواهد شد، صحت مدارک شما را بررسی کرده و در صورت تایید، ملاک و مبنای صدور حکم قرار خواهد گرفت.پس اگر از جانب کسی با تهدیدی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مواجه شدید، میتوانید از طریق دادسرا محل سکونت خود اقدام کنید و یا از طریق سایت پلیس فتا موضوع را پیگیری کنید.

تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی گردد، خواه تهدیدکننده به این واسطه، تقاضای مال به قصد اخاذی کرده و یا نکرده باشد، جرم مستقلی است که بر اساس ماده ۶۶۹ قانون‌ مجازات‌اسلامی تا هفتادوچهار ضربه‌شلاق و یا تا دوسال حبس برای آن درنظر گرفته‌ شده‌ است.

بنابراین همین‌که کسی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی ( شامل عکس‌ها، متن چت‌ها، صدای ضبط‌شده، فیلم و ...) کرده باشد، حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد (که در اکثریت مواقع این تهدیدات هرگز عملی نمی‌شوند)، ارتکاب جرم" تهدید" از سوی او قطعی و برای شما قابل شکایت و پیگیری است.

ماده ۱۳ جرایم رایانه ای کشور: هرکس به‌طور غیرمجاز از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل واردکردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده‌ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا یک‌صد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

آشنایی کامل با جرایم فضای مجازی و مجازات آن ها در قانون

آدرس و تلفن دفاتر پلیس فتا در استان البرز

آدرس و تلفن دفاتر پلیس فتا در اصفهان

آدرس و تلفن دفاتر پلیس فتا در سمنان

آدرس و تلفن دفاتر پلیس فتا در استان فارس

آدرس و تلفن دفاتر پلیس فتا در استان آذربایجان غربی

آدرس و تلفن دفاتر پلیس فتا در استان گلستان

آدرس و تلفن دفاتر پلیس فتا در خراسان جنوبیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter