دلگرم
امروز: جمعه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۵ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
شب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟
35
137,347
زمان مطالعه: 14 دقیقه
شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود. شب یلدا در سال ۹۸ مصادف است با شنبه 30 آذر ماه.

شب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟

شب یلدا در سال ۹۸ مصادف است با شنبه 30 آذر ماه.

separator lineشب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟/شب یلدا 1398 چند شنبه است ؟/ تاریخ دقیق شب یلدا به میلادی/

شب یلدا 1398 چند شنبه است ؟

تاریخ دقیق شب یلدا به شمسی سال ۹۸ مصادف است با شنبه 30 آذر ماه.

separator lineشب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟/شب یلدا 1398 چند شنبه است ؟/ تاریخ دقیق شب یلدا به میلادی/

تاریخ دقیق شب یلدا به میلادی

تاریخ دقیق شب یلدا به میلادی مصادف است با 21 دسامبر 2019

separator lineشب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟/تاریخ دقیق شب یلدا 98/شب چله 98/تاریخ شب یلدا 98///

شب یلدا

یکی از جشن هایی که از دوران باستان در ایران پا برجا مانده است شب یلدا می باشد. آخرین روز پاییز از غروب خورشید تا طلوع خورشید در اولین روز دی ماه که زمستان آغاز می گردد را شب یلدا می نامند.

ایرانیان این شب را بعنوان طولانی ترین شب جشن گرفته و به دورهمی و خواندن قصه توسط بزرگان و گرفتن فال حافظ می پردازند.

مشابه چنین شبی که شروع زمستان را جشن میگیرند در روم باستان نیز وجود دارد. جشن انقلاب زمستانی در ادیان دیگر مانند مسیحیان غربی نیز وجود دارد.

محققان بر این باورند که مسحیان غربی چارچوب اصلی دین خود را مدیون آیین میتراییسم روم هستند که “فرانتس کومون”، باستان‌شناس بلژیکی و بنیان‌گذار میتراپژوهی مدرن و دیگر میترا پژوهان معتقدند؛ آیین میتراییسم کاملا بر گرفته از آیین مزدیسنا و ایزد ایرانی میترا است.

البته این نظریه از سال 1970 به بعد بسیار مورد هجوم مجادلات و بحث و انتقاد قرار گرفت.

separator lineشب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟/تاریخ دقیق شب یلدا 98/شب چله 98/تاریخ شب یلدا 98///

شب چله

شب یلدا است؛ شبى که در آن انار محبت دانه مى شود و سرخى عشق و عاطفه، نثار کاسه هاى لبریز از شوق ما؛ شبى که داغى نگاه هاى زیباى بزرگ ترها در چشمان کودکان اوج مى گیرد و بالا مى رود.

شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.

البته نام درست این شب، باید «چِلّه» باشد، زیرا برگزاری این جشن، یک آیین ایرانی‌است و «یَلدا» یک واژهٔ بیگانه‌است، پس باید واژهٔ پارسی «چِلّه» را به‌کار ببریم، نه «یلدا»!

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود.

خانواده‌های ایرانی در شب چله، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه هندوانه و انار را مهیا و دور هم سرو می‌کنند.

پس از سرو تنقلات، شاهنامه‌خوانی، قصه‌گویی بزرگان خانواده برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال‌گیری با دیوان حافظ رایج است.

بیشتر بخوانید:

80 متن تبریک شب یلدا به همسر جان

متن تبریک شب یلدا به انگلیسی

تاریخ دقیق شب یلدا در تقویم ۹۸ چند شنبه است ؟

separator lineشب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟/تاریخ دقیق شب یلدا 98/شب چله 98/تاریخ شب یلدا 98///

ریشهٔ نام و دیگر واژه‌های شب یلدا

«یلدا» برگرفته از واژهٔ سریانی ܝܠܕܐ به‌معنای زایش است و شب چله هم که مترادف شب یلداست از آن روست که چهل روز اول زمستان را «چله بزرگ» و بیست روز بعد از آن را «چله کوچک» نامیده‌اند.

ابوریحان بیرونی از این جشن با نام «میلاد اکبر» نام برده و منظور از آن را «میلاد خورشید» دانسته‌است.

در آثارالباقیه بیرونی، از روز اول دی ماه، با عنوان «خور» نیز یاد شده‌است. در قانون مسعودی نسخهٔ موزه بریتانیا در لندن، «خُره روز» ثبت شده، اگرچه در برخی منابع دیگر «خرم روز» نامیده شده‌است.

چلّه، دو موقعیت گاه‌شمار در طول یک سال خورشیدی با کارکردهای فرهنگ عامه، یکی در آغاز تابستان (تیرماه) و دیگری در آغاز زمستان (دی‌ماه)، هریک متشکل از دو بخش بزرگ (چهل روز) و کوچک (بیست روز) است.

شب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟

واژهٔ چلّه برگرفته از چهلو مخفف «چهله» و صرفاً نشان‌دهندهٔ گذشت یک دورهٔ زمانی معین (و نه الزاماً چهل روزه) است.

separator lineشب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟/تاریخ دقیق شب یلدا 98/شب چله 98/تاریخ شب یلدا 98///

پیشینه شب یلدا

«شب یلدا» که به عنوان یکی از شب‌های مقدس در ایران باستان مطرح بوده به‌صورت رسمی در تقویم ایرانیان باستان از سال ۵۰۲ قبل از میلاد در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان راه یافت.

چله و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.

آنان ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند.

این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکشند.

مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی، از هند و ایرانی - هند و اروپایی، دریافتند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند، از همین رو آن را شب زایش خورشید (مهر) نامیده و آن را آغاز سال قرار دادند کریسمس مسیحیان نیز ریشه در همین اعتقاد دارد.

در دوران کهن فرهنگ اوستایی، سال با فصل سرد شروع می‌شد و در اوستا، واژه «سَرِدَ» (Sareda) یا «سردَ» (Saredha) که مفهوم «سال» را افاده می‌کند، خود به معنای «سرد» است و این به معنی بشارت پیروزی اورمزد بر اهریمن و روشنی بر تاریکی است

در برهان قاطع ذیل واژه «یلدا» چنین آمده‌است:

یلدا، شب اول زمستان و شب آخر پاییز است که اول جَدی و آخر قوس باشد و آن درازترین شب‌هاست در تمام سال و در آن شب یا نزدیک به آن شب، آفتاب به برج جدی تحویل می‌کند و گویند آن شب به‌غایت شوم و نامبارک می‌باشد و بعضی گفته‌اند شب یلدا یازدهم جدی است.

تاریکی نماینده اهریمن بود و چون در طولانی‌ترین شب سال، تاریکی اهریمنی بیشتر می‌پاید، این شب برای ایرانیان نحس بود و چون فرا می‌رسید، آتش می‌افروختند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیطانی نابود شده و بگریزند

، مردم گرد هم جمع شده و شب را با خوردن، نوشیدن، شادی و پایکوبی و گفتگو به سر می‌آوردند و خوانی ویژه می‌گستردند، هرآنچه میوه تازه فصل که نگاهداری شده بود و میوه‌های خشک در سفره می‌نهادند.

سفره شب یلدا، «میَزد» Myazd نام داشت و شامل میوه‌های تر و خشک، نیز آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان، «لُرک» Lork که از لوازم این جشن و ولیمه بود، به افتخار و ویژگی «اورمزد» و «مهر» یا خورشید برگزار می‌شد.

در آیین‌های ایران باستان برای هر مراسم جشن و سرور آیینی، خوانی می‌گستردند که بر آن افزون بر آلات و ادوات نیایش، مانند آتشدان، عطردان، بخوردان، برسم و غیره، برآورده‌ها و فراورده‌های خوردنی فصل و خوراک‌های گوناگون، خوراک مقدس مانند «میَزد» نیز نهاده می‌شد.

شب یلدا را شب میلاد خدای خورشید، عدالت، پیمان و جنگ هم می‌دانند. دربارهٔ آن دو روایت عمده رایج است. اول آنکه در این شب مهر، میترا یا آن‌چنان‌که در اوستا و نوشته‌های پادشاهان هخامنشی آمده، میثرَه (Mithra) به جهان بازمی‌گردد.

او که از ایزدان باستانی هند و ایرانی است ساعات روز را طولانی کرده و در نتیجه برتری خورشید پدیدار می‌شود.

آئین مهرپرستی یا آئین مهر برپایه پرستش میترا در دوران پیش از آئین زرتشت شکل گرفته‌است و در اروپا به آئین میتراییسم هم گفته می‌شود.

بعضی پژوهشگران هم بر این باورند که در شب یلدا، پیامبری زاده می‌شود: «در سال ۵۱ پادشاهی اشکانیان که مصادف است با سال ۱۹۶ میلادی، پیامبری در شب یلدا زاده می‌شود.

او را دو دولفین از آب بیرون می‌آورند، چه آن که براساس آئین مهر، آب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده‌است.»

در هر دو روایت، شب یلدا شب تولد مهر است و این بازمانده از آداب مهری است که در شرق مدیترانه به‌طور وسیعی رایج بوده و آثارش از جمله در معابد مهری باقی‌مانده در پالمیرا در اردن فعلی دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

عکس جدید و با کیفیت عاشقانه شب یلدا برای پروفایل

عکس های پروفایل شب یلدا با اسامی دخترانه (۷)

separator lineشب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟/تاریخ دقیق شب یلدا 98/شب چله 98/تاریخ شب یلدا 98///

شباهت یلدا با جشن‌های دیگر اقوام

جشن انقلاب زمستانی در بین دیگر اقوام باستان نیز رایج بوده‌است. در روم باستان و هم‌زمان با ترویج مسیحیت، پرستش سول اینویکتوس (خورشید شکست ناپذیر) ایزد پاگان رومی بسیار شایع بود و رومیان میلاد او را در زمان انقلاب زمستانی جشن می‌گرفتند.

سول اینویکتوس در آیین میتراییسم رومی نیز نقشی ویژه داشت و حتی میتراس (معادل یونانی میترا ایزد باستان ایرانی) لقب خورشید شکست ناپذیر را داشت.

محققان معتقدند که مسیحیت غربی چارچوب اصلی خود را که به این دین پایداری و شکل بخشیده به مذاهب پیش از مسیحیت روم باستان از جمله میتراییسم مدیون است و برای نمونه تقویم کلیساها، بسیاری از بقایای مراسم و جشن‌های پیش از مسیحیت بخصوص کریسمس را در خود نگاه داشته‌است و کریسمس به عنوان آمیزه‌ای از جشن‌های ساتورنالیا و زایش میترا در روم باستان در زمان قرن چهارم میلادی با رسمی شدن آیین مسیحیت و به فرمان کنستانتین به عنوان زادروز رسمی مسیح در نظر گرفته شد.

هنگام توسعهٔ آیین‌های رازوری در اروپا و سرزمین‌های تحت فرمانروایی امپراتوری روم و پیش از پذیرفتن آیین مسیحیت، رومیان هر ساله در روز ۱۷ دسامبر در جشنی به نام ساتورنالیا به سیاره کیوان (ساتورن)، ایزد باستانی زراعت، احترام می‌نهادند.

شب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟

این جشن تا هفت روز ادامه می‌یافت و انقلاب زمستانی را شامل می‌شد.

از آنجا که رومیان از گاهشماری یولیانی در محاسبات خود استفاده می‌کردند روز انقلاب زمستانی به جای ۲۱ یا ۲۲ دسامبر حدوداً در ۲۵ دسامبر واقع می‌شد.

فرانتس کومون، باستان‌شناس بلژیکی و بنیان‌گذار میتراپژوهی مدرن و دیگر میتراپژوهان همفکر او مفاهیم آیین میتراییسم روم را کاملاً برگرفته از آیین مزدیسنا و ایزد ایرانی میترا (مهر) می‌دانند اما این ایده از دهه ۱۹۷۰ میلادی به بعد به شدت مورد نقد و بازبینی قرار گرفته‌است و اکنون به یکی از مسائل بسیار مجادله‌برانگیز در زمینه پژوهش ادیان در دنیای روم و یونان باستان تبدیل شده‌است.

جشن تولد میترا تنها آئینی نیست که به مسیحیت راه پیدا کرده‌است. میان سنت‌های مسیحیان و آئین میتراییسم شباهت‌های زیادی وجود دارد.

امروزه تمام مسیحیانی که تولد عیسی مسیح را جشن می‌گیرند هنوز هم در روز جشن شومینه و شمع‌هایشان را روشن نگاه می‌دارند، درخت کریسمس را با چراغ‌های کوچک نورانی تزئین می‌کنند، شب زنده داری می‌کنند و غذاهای مخصوص و ویژه می‌خورند؛ به دید و بازدید یکدیگر می‌روند و این مناسبت را در کنار دوستان و اقوامشان جشن می‌گیرند؛ درست نظیر همان سنتی که ایرانیان باستان در شب یلدا برگزار می‌کردند.

کریسمس و یلدا تنها نمونه‌ای از بسیاری از باورها، آداب و رسوم، نمادها، داستان‌ها و افسانه‌های مشترکی هستند که مردم ملل مختلف و مذاهب مختلف را به هم پیوند می‌زنند.

بیشتر بخوانید:

جدیدترین تصاویر تزیین هندوانه شب یلدا (سری دوم)

عکسها و مدلهای جدید تزیین هندوانه شب یلدا برای عروس و داماد (۲)

separator lineشب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟/تاریخ دقیق شب یلدا 98/شب چله 98/تاریخ شب یلدا 98///

آیین‌های مشترک شب یلدا در ایران

در این قسمت از مقاله آیین‌های مشترک شب یلدا در ایران را توضیح خواهیم داد.

خوراکی‌های شب یلدا

برای جشن گرفتن میلاد مهر، سفره‌ای پهن می‌شود که به آن سفره یلدا یا چله می‌گویند و با انواع خشکبار، انار دان شده یا هندوانه تزئین می‌شود.

انار و هندوانه جزو مهم‌ترین ملزومات شب یلدا هستند. همچنین خشکبار مانند برگه هلو و زرآلو و آجیل شب یلدا نیز در ایران طرفدار بسیاری دارد.

شب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟

برای نیاکان ایرانی‌ها که به آئین مهر دلبستگی داشتند، رنگ قرمز (نماد نور خورشید) گرامی بود.

رنگ سرخ انار و هندوانه، و انتخاب سیب قرمز و سنجد در سفره شب یلدا چه بسا اشاره به همین موضوع است.

separator lineشب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟/تاریخ دقیق شب یلدا 98/شب چله 98/تاریخ شب یلدا 98///

شاهنامه خوانی

شاهنامه خوانی از دیگر رسومی‌ست که از دیرباز در میان ایران رایج بوده و بخش جدایی ناپذیر شب یلداست. در مدارس نیز به مناسبت شب یلدا مراسم مختلفی برگزار می‌شود که شاهنامه‌خوانی، کاردستی‌سازی، انشانویسی و اجرای سرود از بخش‌های اصلی این برنامه‌ها هستند.

separator lineشب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟/تاریخ دقیق شب یلدا 98/شب چله 98/تاریخ شب یلدا 98///

فال حافظ

مرسوم است که در این شب بزرگ خانواده تفألی به دیوان حافظ می‌زنند و اهل ذوق و شاعری، سروده‌های خود را برای دیگران می‌خوانند.

در مجموع این‌ها آدابی هستند که از فرهنگ باستانی مهر در میان مردم باقی مانده و هر سال با شب یلدا نو می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

عکس تزیین کیک شب یلدا - کیک هندوانه ای و انار شکل برای شب چله

جدیدترین تصاویر تزیین هندوانه شب یلدا

separator lineشب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟/تاریخ دقیق شب یلدا 98/شب چله 98/تاریخ شب یلدا 98///

شب چله در حوزه ایران بزرگ

در خراسان بزرگ تا کشمیر شب چله بزرگ مورد تکریم بوده‌است. بخصوص در افغانستان، بخش‌هایی از پاکستان و شمال هند و کشمیر به شب یلدا شب چله کلان (تلفظ به انگلیسیchillai kalan) می‌گویند.

بخصوص در میان تاجیکان شب چله کلان (بزرگ) با آیین‌هایی همراه است. این آیین‌ها شباهت زیادی به آیین‌های شب چله ایرانی دارد.

در مزار شریف، همه ساله با نزدیک شدن به آخرین و طولانی‌ترین شب از فصل پاییز که چله بزرگ نام دارد، مردم فرهنگ دوست ولایت بلخ در شمال افغانستان با آداب و رسوم خاص خود به استقبال این شب می‌روند.

سفیدی برف را برای روحت
سرخی انار را برای قلبت
شیرینی هندوانه را برای عشقت
و بلندای یلدا را برای زندگی قشنگت آرزومندم
یلداتون مبارک

شب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟

بیشتر بخوانید:

متن و شعر برای شب یلدا : شب چله ۹۸ مبارک

آداب و رسوم و تاریخچه شب یلدا در ایران

متن آهنگ مخصوص شب یلدا از علی مولایی (Shab Yalda Ali Molaei)

سری جدید جکهای خنده دار شب یلدا (شب چله)

شب یلدا : مراسم و آداب جشن شب یلدا چگونه است ؟


۶ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
شاهین | ۵ ماه پیش
من عاشق تاریخ و تمدن و فرهنگ مردم ایران قبل از حمله اعراب هستم
لطفا از اعیاد ایران باستان بیشتر بنویسید تا رسوم و فرهنگ اعیاد نیکانمان رو زنده نگه داریم
0
0
نارسیس | ۵ ماه پیش
با سلام
یلدا یا چلله مراسم ایرانی قبل از ورود آریایی است
0
0
امیر | ۵ ماه پیش
خیلی ممنون شب یلدا شما هم مبارک باشه❤❤
0
0
علی | ۵ ماه پیش
⚫ سیاه چله ۹۸
چله سیاه برای مادران داغ دیده
چله سیاه برای نوجوانان و جوانان کشته شده
چله سیاه برای کارگر گرسنه
چله سیاه برای قلم شکسته و دهان بسته شده
چله سیاه برای مردان همه کاره در خواب و بی خبر و سپاهیان همه کاره
چله سیاه برای دانش آموز پیاده روستایی در سرما
چله سیاه برای جوان بیکار نا امید
چله سیاه برای دزدان بی درد و بیماران بی دارو
چله سیاه برای ایران هنوز در سال ۱۳۲۸ در همسایگی قطر FIFA2020 و دبی EXPO2020
چله سیاه برای سیاه چاله آینده مردم
چله سیاه برای ایران ۹۸ ، مهمان ما نشوید ما هم میوه و آجیل نمی خریم و شب چله چله نشینیم
0
0
پاسخ ها:
مصطفی | ۵ ماه پیش
چقدر شما آقا علی نگران ایرانید
واقعا حسودیم شد در نزدیکی ما آدمهای بیچاره زیادی هسد که نیاز به کمک دارند
کسی به فکر ادم ها نیست شما که اینقدر نگرانید من می تونم کمکتون کنم که با صرف وقتتون و دارایی هاتون برای مردم ایران زمین
به اونها کمک کنید لطفا با من تماس بگیرید +989300567723
من شمارو معرفی می کنم شما خودتون برید بدون واسطه برا خدمت به مردم
راستی از کشته شدن مردم بم بخاطر خون آلوده ارسالی از فرانسه
کشته شدن مسافران هوا پیما مسافری
از تحریم های هوایی مغایر با قوانین بین المللی ... از آتیش گرفتن مغازه ی یک پدر که جهازش اون تو بود
از رای دادن های بی منطق ( فقط برای مثلا بسته نشدن تلگرام ) هم بگید
0
0
سام | ۵ ماه پیش
مبارک مبارک شب یلدا همه مبارک باشه
0
0
hits
statcounter