دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
روز جهانی تالاب‌ ها در سال ۹۸ چه روزی است ؟
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تالاب‌ها محیط‌هایی هستند که مشخصاتشان چیزی میان خشکی و آب است. تالاب‌ها ممکن است همواره دارای آب باشند یا اینکه گاه خشک و گاه آب‌دار باشند. روز جهانی تالاب‌ها در سال 98 مصادف است با یک شنبه 13 بهمن ماه.

روز جهانی تالاب‌ ها در سال 98 چه روزی است ؟

روز جهانی تالاب‌ها در سال 98 مصادف است با یک شنبه 13 بهمن ماه.

separator lineروز جهانی تالاب‌ها در سال 98 چه روزی است ؟

روز جهانی تالاب‌ به میلادی

روز جهانی تالاب‌ها به میلادی مصادف است با ۲ فوریه و2019

separator lineروز جهانی تالاب‌ها در سال 98 چه روزی است ؟

روز جهانی تالاب‌

روز جهانی تالاب‌ها (به انگلیسی: World Wetlands Day) سالیانه در تاریخ ۲ فوریه برگزار می‌شود.

این روز در ۲ فوریه ۱۹۷۱ در شهر رامسر، ایران در کنوانسیون رامسر به امضا رسید. روز جهانی تالاب‌ها برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ جشن گرفته شد. روز جهانی تالاب‌ها در فوریه ۲۰۱۰ با حمایت رامسر در کره انجام گرفت. وب‌گاه کنوانسیون گزارش‌هایی از فعالیت‌های ۹۵ کشور در حیطه این روز منتشر می‌کند.

separator lineروز جهانی تالاب‌ها در سال 98 چه روزی است ؟

تالاب

اصطلاح تالاب برای مردم مختلف،معانی متفاوتی دارد.درحقیقت نزدیک به ۵۰ تعریف از تالاب امروزه مورد استفاده قرارمی گیرد.این تعارف را می توان دردو گروه اصلی قرار داد:

  1. گروه اول تعایف باز و گسترده
  2. گروه دوم تعاریف بسته و محدود

درتعاریف باز اینطور آمده است:

تالاب به مناطق مردابی، آبگیر، آبی به صورت طبیعی یا مصنوعی، دایـم یا موقت با آب ساکن یا جاری شیرین، لب شوریا شورمشتمل برآن دسته از آبهای دریایی که عمق آب درکشند پایین تراز۶مترتجاوزنکند.این تعریف کفه های صخره ای، بسترهای علفی دریایی درمناطق ساحلی،کفه های گلی رودخانه ها،آبهای شیرین،باتلاقهای جنگلی،دریاچه ها،مردابها ودریاچه های شوررا دربرمی گیرد.

اما در تعریف بسته ومحدود تالابها بعنوان اکوتون تلقی می شوند. اکوتون ها مناطق گذرگاهی بین دو یا چند جامعه متمایز یا محیط زیست آبی و خشکی به شمارمی آیند که غرقابی شدن خاک باعث بوجود آمدن پوشش گیاهی ویژه ای می شود.

separator lineروز جهانی تالاب‌ها در سال 98 چه روزی است ؟

تالابها؛ زیستگاههایی پیچیده و حیاتی

بر خلاف رشد وآگاهی مردم وکشورها نسبت به اهمیت محیط های طبیعی به ویژه تالابها هنوز درک واقعی ازاهمیت، کارکرد واهمیت این زیستگاههای حیاتی و متنوع بسیارپایین است. تالابها را می توان شاهکارخلقت به شمارآورد.
به جرأت می توان گفت درمجموعه چهره های محیط طبیعی زمین کمترزیستگاهی می توان تا بدین پایه با اهمیت پیدا کرد که تا بدین حد در مورد آنها غفلت شده باشد.

در واقع می توان تالابها را ازجمله نظام های حیات بخشی به حساب آورد که مطلقا جایگزین ندارند. تالابها مفید ترین ودرعین حال بدبیارترین اکو سیستم های طبیعیت بشمارآورد.

آشنایی با تالاب گندمان بروجن دارای پرندگان کمیاب

معرفی تالاب چملی در آذربایجان غربیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

    دیدگاه ها

    اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

    
    hits