چگونه انگیزه نامه (SOP) برای گرفتن بورس تحصیلی بنویسیم ؟

نحوه ی نوشتن انگیزه نامه
۱,۷۰۷
۱
۰
یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۴
اگر شما بخواهید در یک دانشگاه خارجی بورس تحصیلی بگیرید نیاز به یک نامه انگیزه نامه یا (Statement of Purpose) دارید. نحوه ی نوشتن انگیزه نامه امری مهم است و اصول مربوط به خودش را دارد.
نحوه ی نوشتن انگیزه نامه

بورس تحصیلی چیست ؟

اول از همه لازم است که با بورس تحصیلی آشنا شویم. بورس یا بورسیه تحصیلی که به زبان انگلیسی scholarship می‌شود، یکی از رایج‌ترین عبارت‌های بین دانشجویان بین‌المللی است که می‌خواهند کشور‌های خارجی از طریق ویزای تحصیلی مهاجرت کنند.

بورس تحصیلی در واقع کمک هزینه‌ای است که دانشگاه یا یک مرکز علمی برای تحصیل یک دانشجو در نظر می‌گیرد.

هزینه‌های بورس تحصیلی ممکن است از طرف یک موسسه خیریه تامین شود یا از طریق مکاتبات دولتی پرداخت شود.

انگیزه نامه (Statement of Purpose) چیست؟

انگیزه نامه (Statement of Purpose) یا Letter of Intent یکی از مدارک مهم است که اغلب دانشگاهها به هنگام اقدام برای پذیرش از متقاضیان درخواست می کنند. این نامه از طرف دانشگاه برای شناخت بیشتر شما و اشتیاقتان برای گرفتن پذیرش و ادامه ی تحصیل در آن دانشگاه می باشد.

هرقدر یک انگیزه نامه قویتر باشد تاثیر آن در جلب نظر استاد در دادن پذیرش به داوطلب و یا اختصاص دادن کمک هزینه تحصیلی‌ بیشتر است.

به این نکته توجه کنید که انگیزه نامه هر شخص باید متمایز از سایرین باشد پس استفاه از نمونه های ازقبل آماده شده به ضرر شماست.

پیشنهاد ما به شما این است که در نوشتن انگیزه نامه حتما به نکات زیر توجه کنید تا بتوانید یک انگیزه نامه قوی و مختص به خودتان را تهیه کنید.

همانطور که اشاره کردیم متمایز و خاص نوشتن نکته ای بسیار مهم است که باعث می شود استاد توجه بیشتری به شما برای دادن پذیرش بکند. برای دور شدن از حالت های تکراری نگارش بهتر است اسم شخصیت های تاثیرگذار در زندگیتان، شرکت هایی که در آن کار کرده اید، اساتید مورد علاقه و تاثیرگذار را در نوشته خود ذکر کنید.

توجه کنید که از قصه پردازی و داشتن لحن آن جدا خودداری کنید چون قطعا اساتید زمانی برای خواندن داستان زندگی و یک به یک مراحل زندگی شما ندارند. از بازگو کردن مسائل متفرقه بپرهیزید.

بهتر است علائق و انگیزه های خود را برای ادامه تحصیل در زمینه مربوطه بازگو کنید. برای مثال در عین حال که این نامه ها باید بسیار بسیار شخصی باشد و بازتاب دهنده ی شما، شخصیت، افکار و اهداف شما باشد اما این بدان معنا نیست که شما باید قصه زندگی خود را در آن تعریف کنید.

قطعا گذشته شما در آینده و انگیزه هایتان تاثیر دارد و اما در کل در این نامه آینده اهمیت بیشتری دارد، به همین دلیل سعی کنید تا بین میزانی که به بیان مسائل گذشته و آینده اختصاص می دهید ، توازن برقرار کنید.

نحوه نوشتن انگیزه نامه(SOP)

انگیزه نامه به نام های:

 • Statement of Purpose
 • Letter of Intent
 • Autobiographical Statement

نیز شناخته می شود یکی از مهم ترین مدارک شما در روند درخواست ادامه تحصیل می باشد.

این نوشتار ۵ قسمت اطلاعات را دربرمی گیرند:

 1. چه رشته ای می خواهید بخوانید و تمرکز شما روی چه زمینه ای است؟
 2. چرا این رشته را انتخاب کرده اید؟
 3. در این زمینه چه سابقه ای دارید؟
 4. چرا این دانشگاه خاص را برگزیده اید؟
 5. پس از اتمام تحصیلات چه برنامه ای دارید؟

این ۵ مورد مقدمه جامعی را درباره شما به هیات پذیرش می دهد. با این دانسته ها، این هیات قادر است تشخیص دهد که شما به طور جدی به این رشته علاقه مندید و تجربه مناسب را در این زمینه به دست آورده اید. هم چنین سازگاری شما با دانشگاه مربوطه را نیز می سنجد.

چگونه این متن را جمع بندی نماییم؟

گنجاندن تنها این ۵ نکته بسیار ناچیز است. برای پذیرفته شدن؛ شما باید انگیزه نامه خود را به شکل منحصر به فردی درآورید.

بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل از موضوعات دوره تحصیل، اهداف و دلایل انتخاب خود می گویند تا به سوالات اصلی پاسخ داده باشند.

بایدها:

 1. شایستگی خود برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد یا حتی دکترا را نشان دهید.
 2. به طور آشکار دلیل انتخاب دانشگاه را بیان نمایید.
 3. حتما از فرد دیگری برای بازخوانی متنی که اماده کرده اید کمک بگیرید.

نبایدها:

 1. مطلبی که برای هیات پذیرش اهمیتی ندارد را نیاورید.
 2. کلمات اضافی یا فعالیت های نامرتبط خود را بیان نکنید.
 3. از یک انگیزه نامه برای چند دانشگاه استفاده نکنید.

ساختار انگیزه نامه بورس تحصیلی

پاراگراف اول انگیزه نامه که یک یا دو جمله است باید هدف نوشتن شما را نشان دهد؛ سابقه و مختصری را درباره شما ارایه دهد و علایق علمی و اهداف آینده تان را در خصوص تحصیلات تکمیلی تشریح نماید.

پاراگراف دوم انگیزه نامه بیان کننده سوابق تحصیلی شما برای هیات پذیرش می باشد. این بند نشان دهنده آمادگی شما برای این رشته و مقطع بوده و اگر در طول تحصیلات گذشته دانشجویی قوی بوده باشید، توجه هیات را به شما جلب می کند.

اگر در دوره کارشناسی فراز و نشیب های فراوان داشته اید، می توانید توجه هیات را به حرکت رو به رشد خود، تفاوت بین معدل ابتدا و انتهای دوره تحصیل و مسایلی دیگر جلب کنید. اگر در آزمونی که برای دوره کارشناسی ارشد اهمیت دارد نمره خوبی گرفته اید آن را ذکر کنید.

به یاد داشته باشید که هیات پذیرش به دنبال این تضمین است که شما دانشجوی موفقی خواهید بود. اگر تجربیات مرتبطی داشته اید آنها را در اینجا نقل نمایید.

به طور خلاصه، این بند باید این اطمینان را بدهد که در سال های کارشناسی شما به پختگی رسیده اید و علایق تخصصی و عقلی شما شکل گرفته است و شما شروع به رشد پیوسته در راستای تخصص خود نموده اید.

پاراگراف سوم توصیفی از اهداف حرفه ای شماست. هر چند این نامه خلاصه ای از اهداف و سوابقتان را ارایه می دهد، می تواند تاییدی بر صلاحیت شما برای پذیرفته شدن در یک رشته تحصیلی خاص نیز باشد. منطق در پس این امر بدین صورت است:

من می دانم به چه چیز علاقه دارم، می دانم به عنوان حرفه باید درگیر چه مسایلی بشوم و معتقدم منطقی ترین راه برای موفقیت در حرفه ام اخذ مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در این زمینه است.

این بند بیان کننده دانسته های شما در زمینه وظایف حرفه ای و آن چیزی است که این تحصیلات برای شما در بر دارد.

معمولا افرادی که به دنبال تحصیلات تکمیلی هستند به دنبال ۴ زمینه شغلی می باشند: تدریس، خدمات عمومی، صنایع خصوصی و خوداشتغالی. چنین انگیزه نامه ای نشان می دهد که شما هدف محور هستید و می توانید مشخص کنید که چه می خواهید و ابزارهای رسیدن به آن را ایجاد کنید. این بند به همراه بند قبلی به هیات پذیرش تضمین می دهد که شما دانشجویی هدفمند می باشید.

پاراگراف چهارم که تشریح کننده موضوع مورد علاقه شما برای ادامه تحصیل است باید بیان شما را متمرکزتر کند.

حال که شما علایق خود را مشخص تر کرده اید، سوابق و اهداف حرفه ای خود را نشان داده اید، باید این مورد را در نظر داشته باشید که بهترین راه برای ارتباط بین سال های کارشناسی و موفقیت شما در حرفه تان مطالعه رشته خاصی است که درخواست ادامه تحصیل در آن را داده اید.

تا جایی که می توانید دقیق باشید. از واحدهای درسی این رشته مطلع باشید؛ اعضای هیات علمی و زمینه های پژوهشی آنها را بشناسید و از اهمیت دوره و نقاط قوت و ضعف آن آگاه باشید. اساتید دوره کارشناسی در این زمینه بسیار می توانند به شما کمک کنند.

اگر دلایل خود برای انتخاب رشته ای خاص را بیان می کنید، علایق خود را به آن چه که در برنامه وجود دارد مرتبط نمایید. بنابراین، این بند دو نکته پایانی دارد؛ شما این رشته تحصیلی را به صورت پیوسته با پیشرفت حرفه ای خود قرار می دهید و نشان می دهید که به دلیلی مشخص و هدفمند این انتخاب را انجام داده اید.

در نهایت انگیزه نامه باید با یک نتیجه گیری که در آن به برنامه های ذکر شده پس از پذیرش تحصیلی او نیز بعد از اتمام تحصیلات و نکات مرتبط با آن اشاره شده به پایان برسد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 1.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم