دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
چگونه نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهیم ؟

تغییر نام و نام خانوادگی در شناسنامه + پرسش و پاسخ های متداول

چگونه نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهیم ؟
1
1.4K
زمان مطالعه: 9 دقیقه
بسیاری از افراد قصد دارند نام یا نام خانوادگی خود را تغییر دهند. در این مطلب ما چگونگی تغییر نام و نام خانوادگی و پرسش و پاسخ های رایج راجع به این موضوع را شرح می دهیم تا ابهامات درمورد این مسئله از بین برود. با ما همراه باشید.

چگونه نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهیم ؟

اگر می‌ خواهید نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهید و در این باره به دنبال اطلاعاتی همچون شرایط تغییر نام و نام خانوادگی، مدارک لازم برای تغیر نام خانوادگی، مکان مراجعه برای این کار می باشید، با ما همراه باشید.

در این موارد شخص می تواند نام کوچک خود را تغییر دهد:

 1. نام‌ های ممنوع مثلا مواردی که باعث هتک حیثیت مقدسات دینی شود
 2. القاب و عناوین قدیم مثل امین الدوله، فخر الملوک
 3. نام‌ های زننده، مستهجن یا با جنس فرد
 4. اسامی افرادی که در خانواده با همدیگر همنام هستند

به موجب تبصره ۶ ماده ۲۰ قانون ثبت احوال پس از تائید مراجع ذی صلاح فردی که به دین اسلام مشرف شده باشد، می‌ تواند نامش را تغییر دهد یا در مواردی که در نام وی یک واژه زائد، غیر ضروری یا به اشتباه آورده شده باشد.

نکته: مرجع صالح برای تغییر دادن نام فرد در مورد آخر هیات حل اختلاف اداره ثبت احوال است اما درباره نام‌ های غیرموجه یا ناخوشایند تصمیم گیرنده محاکم دادگستری هستند.

در این موارد شخص می‌ تواند نام خانوادگی‌ خود را تغییر دهد:

 1. وقتی نام خانوادگی شما بیشتر از یک کلمه یا پسوند، حرف، عدد و با به صورت مطلق مضاف نام محل باشد. به عنوان مثال: دو اصل تهرانی، آحسینی پور، طباطبائی ط و عدنان تکان تپه تهرانی.
 2. نام خانوادگی از کلمات مستهجن و ناپسند تشکیل شده باشد. مثل: لش، گدا پور یا پدر سوخته.
 3. نام خانوادگی از کلمات خارجی تشکیل شده باشد. مواردی مثل علی اف برای ایرانیانی که مهاجر نیستند یا آراکلیان برای یک شخص مسلمان.
 4. نام خانوادگی زشت و مذموم که با ارزش‌ های اسلامی مغایرت داشته باشد.
 5. در صورتی که نام خانوادگی شما به شکل مطلق یا مضاف اسامی محل باشد. به عنوان مثال: اردبیلی یا افخمی همدانی. در این موارد حذف نام محل بدون رعایت کردن مقررات مربوط به دارنده نام خانوادگی انجام می‌شود.
 6. در صورتی که نام خانوادگی از عنوان‌ های علمی یا درجات استفاده شده باشد. دکتر، سرهنگ، شهردار یا فرماندار از این نوع است.
 7. استفاده از نام خانوادگی همسر برای زوجه تا وقتی که همسر وی باشد، با ارائه اجازه نامه از شوهر بدون رعایت حق تقدم بلامانع و بدون اشکال است.
 8. پس از فوت همسر تا زمانی که زن ازدواج مجدد نکرده باشد می‌ تواند از نام خانوادگی همسر مرحومش استفاده کند یا به نام خانوادگی قبلی‌ اش برگردد.
 9. در صورتی که پدری نام فامیلی خود را تغییر دهد، تغییر نام خانوادگی فرزندان کمتر از ۱۸ سال وی با درخواست کتبی پدر انجام می‌ شود. تغییر نام خانوادگی فرزندان بزرگ‌ تر نیز بدون رعایت حق تقدم و با ارائه اجازه نامه از پدر انجام خواهد شد.
 10. اگر پدری پس از تغییر نام خانوادگی خود فوت کرد، فرزندان او می‌ توانند برابر تبصره ماده ۴۱ قانون ثبت احوال نام خانوادگی‌ شان را به نام خانوادگی پدر تغییر دهند.

تغیر نام خانوادگی

چه مدارکی برای تغییر نام فامیلی لازم است ؟

 1. تنظیم و ارائه درخواست تغییر نام خانوادگی به مراجع ذی صلاح
 2. اصل شناسنامه و دو برگ کپی از کلیه برگ‌ های شناسنامه
 3. فرزندان کبیر باید اجازه نامه‌ ای که در دفاتر اسناد رسمی از پدر یا جد پدری تنظیم شده را برای تغییر نام خانوادگی خود ارائه دهند.
 4. اجازه نامه تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی از کسانی که دارای حق تقدم خانوادگی هستند. البته تنظیم این اجازه نامه‌ در ادارات ثبت احوال نیز امکان پذیر است.

خانم‌ هایی که می‌ خواهند از نام خانوادگی همسر خود استفاده کنند، باید این مدارک را ارائه بدهند:

 • تنظیم و ارائه درخواست تغییر نام خانوادگی به نام خانوادگی همسر
 • اصل و کپی شناسنامه متقاضی
 • داشتن اجازه نامه از شوهر
 • اصل و کپی همه صفحات شناسنامه همسر و قباله ازدواج.

برای این کار به کجا مراجعه کنیم ؟

برای تغییر نام خانوادگی می‌ توانید به ادارات ثبت احوال در ساعات ادارای مراجعه کنید. تنظیم و ارائه درخواست تغییر نام خانوادگی در ادارات غیر از محل صدور شناسنامه مانعی ندارد. در این موارد مدارک مورد نیاز از شما دریافت شده و به اداره محل صدور شناسنامه ارسال می‌شود.

به دلیل اینکه تغییر نام خانوادگی باید به تصویب سازمان ثبت احوال کشور برسد، بنابراین تغییر نام خانوادگی پس از تصویب سازمان ثبت احوال انجام می‌ شود.

اگر با تغییر نام خانوادگی شما موافقت شد؛ موافقت با تغییر نام خانوادگی به اداره ثبت احوالی که مراجعه کردید، ابلاغ می‌ شود. سپس شما باید برای تغییر نام خانوادگی درخواست کتبی بدهید و اقدام به تعویض شناسنامه کنید. در آخر نیز باید تعرفه تعیین شده را پرداخت کنید.

اگر تغییر نام خانوادگی از اختیارات اداره ثبت احوال خارج باشد، شما باید به شهرستان محل صدور شناسنامه خود، مراجعه کنید و از دادگاه درخواست خود را بخواهید.

به شناسنامه جدید در اصطلاح «المثنی» گفته می‌شود، چرا که این شناسنامه‌ ها پس از مدرک اولیه صادر شده‌اند.

شما نمی‌ توانید پس از تغییر نام خانوادگی به نام خانوادگی اولیه خود برگردید. پس در انتخاب نام خانوادگی جدید نهایت دقت خود را به خرج بدهید.

پرسش و پاسخ های رایج درمورد تغییر نام و نام خانوادگی

سوال: چه نام هایی قابل تغییر نمی باشد ؟

جواب: برابر مقررات جاری اسامی و نام های معصومین نظیر: محمد، علی، حسن، حسین، فاطمه، زهرا غیر قابل تغییر می باشند.

تغییر نام

سوال: انتخاب چه نام هایی ممنوع می باشد ؟

جواب: مستند به قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب 1375/9/28و آیین نامه 1378/2/19هیئت دولت، استفاده از اسامی بیگانه برای نامگذاری ممنوع می باشد.

تغییر نام خانوادگی

سوال: در صورتی که نام مورد نظر در لیست نام های مورد تایید وجود نداشته باشد احراز مناسب بودن یا نامناسب بودن آن با چه مرجعی است ؟

جواب: براساس مصوبه شماره 1/578سال 1387شورای عالی ثبت احوال مرجع رسیدگی به نام های جدید و نو ساخته کمیته مشورتی نام سازمان ثبت احوال مرکب از اساتید دانشگاه ها و اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی می باشد.

شرایط تغییر نام و نام خانوادگی

سوال: چنانچه درخواست تغییر نام افراد مورد موافقت سازمان ثبت احوال قرار نگیرد به چه مرجعی باید مراجعه کرد ؟

جواب: چنانچه درخواست تغییر نام افراد مورد موافقت سازمان ثبت احوال قرار نگیرد می باید مراتب کتباً به متقاضیان ابلاغ شود تا ایشان به مراجع قضایی مراجعه و درخواست تغییر نام خود را از آن مرجع با عنایت به مخالفت سازمان ثبت احوال بنمایند.

مدارک مورد نیاز برای تغییر نام و نام خانوادگی

سوال: برای مشاهده ی مجموعه نام ها به کجا مراجعه کنیم ؟

جواب: برای مشاهده نام ها همراه با معانی و آوا نگاری آن ها می توانید در پورتال سازمان ثبت احوال به منوی فرهنگ نام و نام گزینی و سپس راهنمای نام گزینی مراجعه نمایید.

برای تغییر نام به کجا مراجعه کنیم

سوال: آیا پدر بدون تغییر نام خانوادگی خود می تواند درخواست تغییر نام خانوادگی فرزندش را بنماید ؟

جواب: برابر تبصره ماده 41 قانون ثبت احوال نام خانوادگی فرزند همان نام خانوادگی پدر می باشد فلذا چنانچه نام خانوادگی پدری قابل تغییر باشد، ابتدا می بایستی پدر نسبت به تغییر نام خانوادگی خود اقدام و سپس بعد از تغییر نام خانوادگی نسبت به ارائه درخواست در خصوص فرزندان زیر 18سال خود عمل نماید.

تغییر اسم کوچک

سوال: یک فرد چند بار می تواند نسبت به تغییر نام خانوادگی خود اقدام نماید ؟

جواب: در صورت نامناسب بودن نام خانوادگی برابر بند 6 دستورالعمل تغییر نام خانوادگی هر کس می تواند پس از رسیدن به سن قانونی 18سال تمام با رعایت مقررات از طریق انتخاب واژه بلامعارض یا با اخذ اجازه از دارنده حق تقدم برای یک بار تغییر دهد.

تغییر فامیلی

سوال: در چه صورتی می توان نسبت به حذف پیشوند یا پسوند نام خانوادگی اقدام نمود ؟

جواب: در موارد ذیل اشخاص می توانند به شرط مناسب بودن بخش باقی مانده نسبت به حذف پیشوند یا پسوند نام :

 • نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه مناسب به همراه نام محل نامناسب باشد. مثل: کاظمی گوشلان.
 • نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یک ایل باشد. مثل: احمدی قشقایی.
 • نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یکی از مشاغل باشد. مثل: قاسمی چایچی.
 • نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یکی از رنگ ها باشد. مثل: سبز علی پور.
 • نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یک حیوان باشد. مثل: شیر محمدی.
 • نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یک شیء باشد. مثل: احمدی آیینه.

حذف پیشوند یا پسوند از نام خانوادگی

سوال: اسم دخترم توی شناسنامه آسایش ولی از موقعی که به دنیا اومده با اسم مرسانا صدا میزنیم ایا امکان تغییر اسم وجود دارد ؟

جواب: می توانید درخواست تغییر نام را ارائه بدید.

تغییر نام

سوال: پسرم یک سال و 5 ماهش است اسم شناسنامه او مهدی است ولی مهدیار صدا می زنیم می خواستم بپرسم برای تغییر اسمش به مهدیار چه مراحل قانونی بگذرانم ؟

جواب: به اداره ثبت احوال مراجعه کنید و دادخواست تغییر نام مطرح کنید.

سوالاتی در مورد تغییر اسم

سوال: اسم دخترم حورا. میخواستم اسمشو تغییر بدم یا فاطمه به اسمش اضافه کنم. الان1سال 3ماهشه. علت اینکه میخام اسمشو تغییر بدم به خاطر تلفظ کردنشه. به خاطر اینکه بعدا واسه مدرسه رفتنش مشکل واسش پیش بیاد.

جواب: به اداره ثبت احوال درخواست خود را ارائه دهید پذیرفته خواهد شد.

سوالات درمورد تغییر نام خانوادگی

سوال: اسم من کریم هست که موجب تمسخر قرار میگیرم و درخواست تعویض به سامیار را دادم ایا مورد موافقت قرار میگیره ؟

جواب: می توانید دادخواست تنظیم نمایید ولی در کل پذیرش و تغییر اسم از کریم به سامیار قضات سختگیری می نمایند.

چگونگی تغییر نام

سوال: چند روز پیش برای تغییر نام از صغری به سوگند به دادگاه مراجعه کردم و چند دلیل برای قاضی آوردم مثل مورد تمسخر قرار گرفتن و بد تلفظ کردن اسمم و اینکه چندین سال است آشنایان و دوستان مرا به این اسم میشناسند..

آیا امکان داره با این دلایل مخالفت کنن؟ (قبل از این به ثبت احوال هم مراجعه کردم و گفتند فراوانی نام فعلی از نام جدید بیشتر است باید از دادگاه نامه بیاری)

جواب: در بسیاری از موارد دادگاه مخالفت می کند.

چگونگی تغییر فامیلی

سوال: من هم حق طلاق دارم وکالتی و هم امور بچه رو وکالتی و همین طور حضانت کامل دخترم رو محضری آیا بعد طلاق اگه ازدواج کنم حضانت دخترم سلب میشه و آیا میتونم نام خانوادگی دخترم رو عوض کنم چون وکالت دارم حتی برای دریافت پاسپورت برای بچه ؟

جواب: حضانت بدون حکم دادگاه سلب نمیشه برا تغییر نام خانوادگی بستگی به تصمیم اداره ثبت احوال دارد.

شرایط تغییر نام و نام خانوادگی

بیشتر بخوانید:

شرایط تغییر نام و نام خانوادگی چیست | مراحل و مدارک آن چه می باشداین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • sabteahval.ir
 • fardanews.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter