دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
ویپ چیست ؟ انواع ویپ و ویژگی هر کدام کدامند ؟
3
زمان مطالعه: 13 دقیقه
سیگارهای الکترونیکی وسایل دودکننده ­ای هستند که از سال ۲۰۰۴ به صورت تجاری در دسترس قرار گرفتند. تفکر پشت ساخت آن ها القای حس سیگار کشیدن و هم­زمان فراهم کردن ذخیره ­ی تناوبی نیکوتین، بدون تنفس کردن خاکسترهاست.

ویپ چیست ؟

به گزارش دلگرم : ویپ وسیله‌ای است که در آن مایعی خاص به بخار تبدیل می‌شود و شخص با استنشاق این بخار حس سیگار کشیدن را تجربه می‌کند. به استفاده از این دستگاه «ویپینگ» گفته می‌شود. در واقع هر ویپ به طور کلی از یک مایع برخوردار است که از این مایع به‌واسطه‌ی گرما بخار تولید می‌شود.

دستگاه ویپ شامل چه اجزایی است ؟

اکثریت قریب به اتفاق دستگاه‌های ویپ از اجزای زیر برخوردار هستند:

 1. مخزن یا تانک
 2. مایع ویپ
 3. سیم
 4. دهانه
 5. باتری
 6. گرما دهنده

مخزن یا تانک برای نگهداری مایع ویپ است و باتری وظیفه‌ی تأمین انرژی گرما دهنده را بر عهده دارد.

مایع ویپ یا جویس چیست ؟

مایع ویپ یا ایجوس [e-juice | e-liquid] عمدتاً از پلی پروپیلن گلیکول [PG]، گلیسیرین [VG]، آب و طعم‌دهنده‌ تشکیل شده است. در حال حاضر در بازار انواع و اقسام مایع ویپ وجود دارند از میوه‌ای گرفته تا طعمی نزدیک به سیگارهای تنباکویی.گفتنی است که در مایع ویپ هم می‌توان نیکوتین استفاده کرد و هم می‌توان استفاده نکرد؛ هر چند که اکثر مایع‌های ویپ از نیکوتین برخوردار هستند و تعداد افرادی که از مایع ویپ نیکوتین‌دار استفاده می‌کنند بسیار بیش‌تر از افرادی است که گرایش به استفاده از مایع‌های ویپ بدون نیکوتین دارند.

ویپینگ یا استفاده از ویپ چه حس و حالی دارد ؟

برخلاف سیگار کشیدن، ویپینگ احساس سنگینی در گلو و ریه‌ها به وجود نمی‌آورد. به سبب آن که دود این دستگاه نه دود بلکه در واقع بخار است، به‌هنگام استفاده از آن مقداری رطوبت در گلو احساس می‌شود.طعم‌دار بودن دستگاه ویپ نیز یکی دیگر از تمایزات آن از سیگار تنباکویی است. موردی دیگر که موقع ویپینگ احساس خواهید کرد این است که از نوعی عذاب‌وجدان رها خواهید بود، عذاب‌وجدانی ناشی از آزار دیگران با دود سیگار.فرد سیگاری ممکن است مدام خود را سرزنش کند که چرا به‌واسطه‌ی سیگار کشیدن موجب آزار دیگران می‌شود، اما در بخار دستگاه ویپ خبری از آزار دیگران نیست و از این رو خیلی راحت می‌توان حتی در خانه از دستگاه ویپ استفاده کرد.

آیا دستگاه ویپ از سیگار بهتر است ؟ علم چه می‌گوید ؟

چند نکته:

متاسفانه با وجودی که تحقیقات کمی در ارتباط با فواید یا عوارض دستگاه ویپ انجام نشده، هنوز دقیقاً مشخص نیست که دقیقاً ویپ از لحاظ سلامتی چه مقدار ضرر دارد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از دستگاه ویپ نسبت به سیگار تا 95 درصد خطرات ناشی از سیگار کشیدن را کاهش می‌دهد، این در حالی است که بعضی تحقیقات دیگر می‌گویند ویپ نیز مضراتی برای بدن دارد و حتی از گازهایی سمی برخوردار است.در میان این همه تحقیقی که انجام می‌شود بایستی در نظر داشت که شرکت‌های تولید سیگار در سطح جهان با افزایش روزافزون استفاده از دستگاه‌های ویپ نگران سود خود شده‌اند و از هر راهی استفاده می‌کنند تا تمایل مردم به استفاده از دستگاه‌های ویپ را کاهش دهند و خلاصه کاری کنند که مردم باری دیگر به استفاده از سیگارهای آن‌ها برگردند و پول‌شان را در جیب آن‌ها بریزند.

بنابراین هیچ احتمال آن کم نیست که شایعاتی که پیرامون مضر بودن ویپ وجود دارد عمدتاً ناشی از تبلیغات همین شرکت‌های دخانیات باشد.نکته‌ی دیگر آن که پروپیلن گلیکول و گلیسیرین که در مایع ویپ مورد استفاده قرار می‌گیرند هر دو از سازمان غذا و داروی آمریکا [FDA] تاییدیه دریافت کرده‌اند و هر یک به‌تنهایی ضرر خاصی برای بدن ندارند.استفاده از دستگاه ویپ نسبت به سیگار تنباکویی مقرون‌به‌صرفه‌تر است. یک بار یک دستگاه خریداری می‌شود و فقط برای آن نیاز است که هر از گاهی ایجوس تهیه شود. اما سیگار باید هر چند وقت یک بار خریداری شود و بدیهی است که از لحاظ مالی وضعیت به سود ویپ یا سیگار الکترونیکی است.استفاده از ویپ، موجب بوی بد بدن نمی‌شود و این در حالی است که عمدتاً استعمال سیگار همراه است با بوی بد سیگار از دهان و بدن. این نکته را نیز می‌توان یکی از مزایای ویپینگ به شمار آورد.

سیگار الکترونیک یا ویپ چیست ؟

آیا استفاده از دستگاه ویپ برای ترک سیگار مفید است ؟

از بین سیگار الکترونیکی و سیگار تنباکویی بهتر است از سیگار الکترونیکی استفاده کنید، چرا که استفاده از آن برای ترک سیگار مفید است.تحقیقات زیادی در زمینه‌ی نقش ویپ در ترک سیگار انجام شده‌اند و بسیاری از آن‌ها نشان می‌دهند که استفاده از ویپ در ترک سیگار مفید است، هر چند که تحقیقات کمی نیز نشان می‌دهند که هیچ فایده‌ای برای ترک سیگار ندارد.نکته‌ای که وجود دارد این است که بسیاری باور دارند که استفاده از ویپ بهترین راه برای ترک سیگار نیست. اما به هر حال استفاده از آن به نسبت استفاده از سیگار تنباکویی می‌تواند گام‌هایی رو به جلو برای ترک سیگار باشد؛ خصوصاً اگر از ایجوس‌های دارای نیکوتین بسیار کم یا بدون نیکوتین استفاده شود.

نکاتی برای استفاده از ویپ

 1. حتماً از فروشگاه‌های معتبر نسبت به خرید دستگاه ویپ اقدام کنید. فروشگاه‌های نامعتبر زیادی وجود دارند که دستگاه‌های ویپ تقلبی می‌فروشند و استفاده از این دستگاه‌های تقلبی چه بسا ضرری بیش‌تر از کشیدن سیگار داشته باشد.
 2. سعی کنید تا جای امکان از ایجوس‌هایی که نیکوتین بسیار کمی دارند استفاده کنید. البته اگر از مایع ویپ بدون نیکوتین استفاده کنید که عالی است.
 3. بهتر است تا جای امکان دفعات استفاده از ویپ در طی روز زیاد نباشد. بالأخره حتی اگر ویپ 95 درصد کمتر از سیگار ضرر داشته باشد، باز هم برای سلامت بدن بهتر است که کم‌تر از ویپ استفاده شود.
 4. اجازه ندهید باتری دستگاه کاملاً تخلیه شود. بهتر است هر وقت میزان باتری به 40 یا 30 رسید نسبت به شارژ آن اقدام کنید.
 5. اگر تا کنون سیگار نکشیده‌اید بهتر است اصلاً سمت ویپ هم نروید. به هر حال اکثر ایجوس‌های ویپ‌ها از نیکوتین برخوردار هستند و نیکوتین نیز ماده‌ای اعتیادآور است. اما اگر سیگاری بوده‌اید یا هستید بهتر است از ویپ استفاده کنید، چون لااقل یک قدم از قبل برای ترک سیگار جلوتر هستید و هم آن که به احتمال زیاد عوارض ویپ بسیار کمتر از سیگار است.

separator line

انواع دستگاه ویپ برای تازه کارها

هرچقدر که ویپ ساده تر باشد و کاربری بی دردسر تری داشته باشد، شانس جذب و موفقیت یک کاربر تازه کار بیشتر خواهد بود.افرادی تازه کار یا به تازگی شروع به ویپینگ کرده اند و یا با هدف ترک سیگار به سمت دستگاه ویپ آمده اند.با توجه به سخت بودن ترک سیگار، دستگاه ویپ را می توان یک جایگزین خوب و ایده آل برای آن دانست و ترک سیگار با دستگاه ویپ یکی از روش های خوب به حساب می آید. در زیر دستگاه هایی که مناسب تازه کارها هستند را معرفی خواهیم کرد:

1. سیگار الکترونیکی (E-cigarettes)

در حالی که همه ویپ ها را می توان سیگار الکترونیکی در نظر گرفت اما این اصطلاح بیشتر برای دستگاه هایی با ظاهری کاملا مشابه سیگار به کار می رود.سیگارهای الکترونیکی ساده ترین ویپ هایی هستند که ساخته شده اند و در دو نوع یک تکه و دو تکه ساخته می شوند.مدل های یک تکه ای معمولا قابلیت تعویض کارتریج را ندارند و پس از آن که کارتریج از بین برود، دیگر قابل تمدید و استفاده مجدد نخواهند بود.دستگاه های دو تکه اما قابلیت تعویض کارتریج را دارند و می توانید هر زمان که نیاز باشد آن را تعویض کنید و به استفاده از همان دستگاه ادامه دهید. ویژگی های اصلی این نوع ویپ را در زیر بیان کرده ایم:

 • کوچک بودن و حمل راحت
 • مناسب برای ویپینگ پنهانی!
 • مقرون به صرفه
 • سهولت در استفاده

انواع ویپ Vape

2. ویپ های پاد (Pod vapes)

این نوع را می توان آخرین نوع دستگاهی که به بازار عرضه شده است در نظر گرفت و البته در دسترس ترین و یکی از پر طرفدارترین ویپ ها نیز هست !پاد ویپ ها دستگاه هایی دو تکه ای هستند که یک تکه باتری است و تکه دیگر قلم ویپ که قابل تعویض نیز هست. این نوع از انواع دستگاه ویپ کاملا مقرون به صرفه است و البته که کارایی بالایی هم دارد.از آن ها می توان برای نمک نیکوتین مایع ( nicotine salt ) هم استفاده کرد. از نمک نیکوتین برای تولید نیکوتین بیشتر توسط دستگاه استفاده می شود تا افرادی که به نیکوتین بالایی نیاز دارند از این طریق به خواسته خود برسند.

ویژگی های اصلی:

 1. کاربری بسیار ساده و آسان
 2. کاربردی و توانمند
 3. قابل تعویض بودن پاد
 4. مناسب برای ویپینگ پنهانی!

3. ویپ های قلمی (Vape pens)

ویپ های قلمی را می توان نسخه تکامل یافته ی سیگارهای الکترونیکی دانست ! در حالی که امکانات و توانایی بیشتری در آن ها به کار گرفته شده است، به خوبی فشرده شده اند تا ابعاد کمی داشته باشند و در دست جا بشوند.این دستگاه ها معمولا شامل دو بخش هستند: باتری و مخزن. اندازه مخرن در نمونه های مختلف تفاوت دارد. این ویپ ها دارای باتری داخلی هستند و به دلیل اندازه کوچکی که دارند، ظرفیت باتری ها نیز کم و محدود می باشد.

حتماً بخوانید:
دستگاه ویپ (Vape) چیست ؟ مضرات ویپ و مقایسه آن با سیگار

دستگاه ویپ (Vape) چیست ؟ مضرات ویپ و مقایسه آن با سیگار

کلیدی‌ترین عنصر دستگاه ویپ، که می‌تواند موجب ایجاد شک در مورد امن‌بودن آن‌ها شود، نیکوتین است. می‌دانید که دستگاه ویپ دارای ایجویس یا مایع ویپ است که…

ویژگی های اصلی

 1. کارایی و کیفیت بیشتر نسبت به سیگارهای الکترونیکی
 2. عمر باتری بیشتر
 3. امکان تعویض کویل و کارتریج
 4. سهولت در استفاده

separator line

انواع دستگاه ویپ برای با تجربه ها

وقتی که شما شروع به ویپینگ کنید بعد از مدتی ممکن است بخواهید دستگاه بهتر و قوی تری خریداری کنید تا تجربیات پررنگ تری داشته باشید. برای این منظور دستگاه هایی با توان بیشتر از ویپ های ساده هستند که ما در این بخش می خواهیم آن ها را به شما معرفی کنیم:

1. ویپ های مدل جعبه ای (Box mod starter kits)

ویپ های جعبه ای دارای حجم و ظرفیت بیشتری هستند و قدرت بیشتری را هم ارائه می دهند. معمولا هرچه اندازه یک ویپ بزرگتر باشد، عملکرد بهتر و عمر باتری طولانی تری خواهد داشت و همین موارد می تواند برتری کامل این دستگاه ها را نسبت به ویپ های ساده نشان دهد.اکثر ویپ های جعبه ای امکان تنظیم ولتاژ و دما را دارند. تانک های موجود در این ویپ ها می توانند دهان به ریه و یا مستقیم به ریه باشند که در هر دستگاه متفاوت است. به طور کلی ویژگی های اصلی این نوع را می توان موارد زیر دانست:

 • امکانات و گزینه های زیاد
 • عملکرد و کارایی بالا
 • ظرفیت و طول عمر بالای باتری
 • قابلیت استفاده از تانک های دیگر

معرفی انواع دستگاه ویپ

انواع دستگاه ویپ برای افراد حرفه ای

افراد زیادی هستند که مدت زمان زیادی از دستگاه ویپ استفاده کرده اند و از این استفاده لذت می برند.این افراد مسلما علاقه زیادی خواهند داشت تا یک ویپ قوی، با امکانات و کیفیت بالا داشته باشند تا ویپینگ را کامل تر و لذت بخش تر انجام دهند.در چنین دستگاه هایی امکان تنظیم ولتاژ، تنظیم دما، کویل های چندگانه و باتری های قوی و ایمن به کار می روند تا هیچگونه کمبودی را در ویپینگ احساس نکنید! در ادامه دو دستگاه ویپ حرفه ای را به شما معرفی می کنیم:

1. ویپ جعبه ای با قدرت و توان بالا (High wattage box mod starter kits)

عموما ویپ های جعبه ای دارای قدرت بالایی هستند اما این نوع از آن ها دارای باتری های بیشتر و قوی تری هستند که توان بسیار بالایی را در اختیار کاربر قرار می دهند.به طور معمول این ویپ ها همراه با تانک ها و کویل های قابل تعویض و چندگانه همراه هستند تا انواع مختلفی از ویپینگ توسط آن ها انجام شود. در یک بیان کلی می توان این نوع از انواع دستگاه ویپ را یکی از کامل ترین ها توصیف کرد.

ویژگی های اصلی:

 1. انواع مختلف
 2. عملکرد بسیار قوی
 3. قابلیت های متنوع
 4. تانک قابل تعویض
 5. تعداد باتری بیشتر = طول عمر بیشتر باتری

حتماً بخوانید:
ترک سیگار : ۱۰ راهکار خانگی حیرت انگیز برای ترک سیگار

ترک سیگار : ۱۰ راهکار خانگی حیرت انگیز برای ترک سیگار

سیگار کشیدن سلامت شما و اطرافیانتان را در خطر جدی قرار میدهد! آیا شما هم سیگار می کشید و برای ترک سیگار به دنبال دلیل هستید؟ اگر میخواهید سیگار کشیدن…

2. squonk تنظیم شده (Regulated squonk starter kits)

این دستگاه ها به نوعی پیشرفته ترین و بهترین ویپ های موجود در بازار هستند. در این نوع از ویپ ها یک روش کاملا کاربردی برای تغذیه اتومایزر استفاده می شود تا کارایی بهتری را از آن ببینیم.یک مخزن کوچک و فشرده به اتومایزر متصل است تا جویس را به آن منتقل کند و این موضوع منجر به ارائه کیفیت بالا و همچنین حجم دود بیشتری خواهد شد.در این ویپ ها به دلیل فضایی که توسط مخزن گرفته می شود، استفاده از باتری های چندگانه کمی دشوار خواهد بود و اکثرا دارای یک باتری قوی هستند. مدل های دارای دو باتری نیز ساخته شده اند که اخیرا مورد استقبال بیشتری قرار گرفته اند!

کدام دستگاه ویپ برای شما مناسب است ؟

همانطور که با مطالعه این مقاله متوجه شدید، انواع مختلفی ویپ وجود دارند که هرکدام دارای ویژگی و عملکرد خاصی هستند.شما با توجه به سطح و نیازی که دارید می توانید یک ویپ مناسب برای خودتان تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید.به عنوان پیشنهاد می توانیم بگوییم که اگر قبلا از ویپ استفاده نکرده اید و یا به منظور ترک سیگار می خواهید این دستگاه ها را بخرید، بهتر است به سراغ ویپ های ساده و مناسب برای تازه کارها بروید.در صورتی که تجربه استفاده از ویپ را دارید و می خواهید به شکل جدی تر و کامل تری ویپینگ را انجام دهید، دستگاه های پیشرفته و حرفه ای برای شما مناسب خواهند بود.در صورتی که می توانید مقدار بیشتری هزینه کنید، ویپ های پیشرفته و با امکانات زیاد، کارایی بهتری دارند اما اگر می خواهید هزینه کمتری را متحمل شوید، ویپ های متوسط با ظرفیت و قدرت بالا نیز کاملا شما را راضی خواهند کرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
 • منبع
 • blogfa.com
 • nashtup.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید