آیا موفق شدن در مهارت اسپیکینگ آزمون تافل آسان است؟

۱,۵۰۱
۱
۰
Arad |
پنج شنبه, ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ ۱۴:۴۴
برای بسیاری از متقاضیانی که قصد شرکت در آزمون بین المللی تافل را دارند، تست مهارت اسپیکینگ تافل یکی از دشوار ترین بخش های این آزمون می باشد. حتی جالب است که بدانید افراد نیتیو (بومی) انگلیسی زبان نیز اسپیکینگ تافل را امتحانی دشوار می دانند.
آیا موفق شدن در مهارت اسپیکینگ آزمون تافل آسان است؟

هنگامی که به ساختار اسپیکینگ تافل می اندیشید، متوجه می شوید که برای مثال در این بخش از شما سوالی خواهند پرسید که ممکن است در ارتباط با بسیاری از موضوعات گوناگون باشد. پس از اینکه از شما سوال پرسیده شود، شما 60 ثانیه زمان خواهید داشت تا در این مدت پاسخ خود را به بهترین شکل بیان کنید. چنین شرایطی برای بسیاری از زبان آموزان دشوار می باشد.

موفقیت در آزمون اسپیکینگ تافل

با کمی جستجو متوجه می شوید که راهنمایی های بسیاری برای موفقیت در تست مهارت اسپیکینگ، لیسنینگ، رایتینگ و ریدینگ تافل وجود دارد و همچنین منابع دیگری همچون کتاب های رسمی منتشر شده نیز هستند که به توصیف ساختار بخش های مختلف این آزمون، سوالات و نحوه پاسخ دهی مناسب برای زبان آموزان می پردازد.

برای اینکه بتوانید در اسپیکینگ آزمون تافل موفق شوید دوره های تدریس خصوصی تافل در تهران که توسط آموزش زبان دایلو برگزار می گردد را به شما توصیه می کنیم.

یکی از دلایل کاهش امتیاز زبان آموزانی که در آزمون تافل شرکت می کنند، دانش کم لغوی آن ها می باشد. به عبارت دیگر برخی زبان آموزان با طیف بسیار محدودی از کلمات آشنا هستند و لازم است که دایره لغات خود را برای ارائه پاسخ های بهتر و کامل تر گسترش دهند.

اما قبل از اینکه به مطالعه منابع مختلف برای توسعه دایره لغات خود بپردازید یا شروع به خواندن کتاب های گرامر یا دستور زبان انگلیسی کنید، بهتر است که خود را با ساختار آزمون تافل آشنا کنید.

در تست مهارت اسپیکینگ در آزمون بین المللی تافل به طور کلی 6 سوال وجود دارد که می توان بر اساس شباهت هایی که با یکدیگر دارند آن ها را به دو دسته تقسیم کرد.

سوال های 1 و 2 در این امتحان بسیار مشابه هستند و در آن درباره دیدگاه شما در ارتباط با طیفی از موضوعات سوال می شود که برای مثال می توان به موضوعاتی همچون تحصیل، شغل و سرگرمی اشاره کرد. تنها تفاوت میان سوال اول و دوم در این است که در سوال اول دیدگاه کلی شما پرسیده می شود و شما می توانید از میان نظراتی که نسبت به آن موضوع دارید یکی را انتخاب کنید.

برای مثال سوال می تواند به این شکل باشد: "در صورت امکان انجام یک ورزش جدید، کدام ورزش را انتخاب می کنید؟ با استدلال و مثال پاسخ خود را حمایت کنید".

و در سوال دوم پرسیده می شود: "آیا شما با جمله مقابل موافق هستید یا مخالف: ورزش کردن در تمام سنین لازم است".

هر دو سوال اول و دوم که در بالا مطرح شده است سوالاتی آسان و ساده در ارتباط با دیدگاه شما هستند. اما آنچه که موجب می شود که این سوال ها دشوار شوند این است که شما باید پاسخ خود را با کیفیت خوب در 45 ثانیه ارائه دهید. در حالت عادی افراد به چنین سوالاتی در کمتر از 15 ثانیه پاسخ می دهند. اما بیایید بررسی کنیم که هنگامی که شما در جلسه آزمون نشسته اید، زمان بندی سوالات به چه شکل می باشد.

  • در ابتدا سوال با صدای بلند برای شما خوانده می شود.
  • سپس شما 15 ثانیه زمان برای آماده کردن پاسخ خود خواهید داشت.
  • پس از آن، به شما گفته می شود که "لطفا شروع به صحبت کردن کنید".
  • در انتها لازم است که شما پاسخ خود را درباره دیدگاهی که نسبت به موضوع دارید در 45 ثانیه ارائه دهید.

اما بخش دیگر در تست مهارت اسپیکینگ مربوط به سوالات 3 تا 6 می شود. در پاسخ دهی به این سوالات باید دقت داشته باشید که علاوه بر ارائه دیدگاه خود لازم است که در ارتباط با مطالبی که می خوانید و می شنوید نیز صحبت کنید. هر کدام از سوال های 3 تا 6 کمی متفاوت می باشد پس در ادامه به بررسی هر کدام و محدودیت های زمانی آن اشاره می کنیم.

در سوال سوم مهارت اسپیکینگ تافل به شما مطالبی در ارتباط با زندگی دانشجویی ارائه می گردد که ممکن است مرتبط با رفتن به کتابخانه، محیط دانشگاه یا جنبه های دیگر زندگی و تحصیل در محیط های دانشگاهی باشد. در ابتدا شما 45 ثانیه زمان برای خواندن یک متن که حدود 90 کلمه است خواهید داشت و پس از آن متن ناپدید می شود و دیگر امکان مشاهده و مطالعه آن وجود نخواهد داشت.

سپس شما به یک مکالمه بین دو دانشجو گوش خواهید داد که درباره مطالبی که در متنی که خوانده اید اشاره شده است صحبت می شود. مدت زمان این مکالمه حدود 85 ثانیه می باشد.

پس از خواندن متن و گوش دادن به لیسنینگ، شما 30 ثانیه زمان برای برنامه ریزی و آماده کردن پاسخ خود خواهید داشت. در انتها لازم است که در 60 ثانیه درباره مهم ترین مطالب در متن (ریدینگ) و آن چه که شنیده اید (لیسنینگ) صحبت کنید.

در سوال چهارم در تست مهارت اسپیکینگ تافل، به شما یک موضوع آکادمیک (دانشگاهی) معرفی می گردد و تنوع موضوعاتی که ممکن است با آن مواجه شوید بالا می باشد. به زمان بندی این قسمت در زیر توجه کنید:

در ابتدا شما 50 ثانیه زمان برای خواندن یک متن که به طول تقریبا 90 کلمه است خواهید داشت که پس از آن متن از صفحه برداشته می شود و دیگر قادر به مشاهده آن نخواهید بود.

سپس لازم است که به یک سخنرانی که توسط یک استاد ارائه می گردد گوش دهید که در آن به توضیح موضوع در متن خوانده شده پرداخته می شود. مدت زمان این سخنرانی حدود 85 ثانیه است. پس از خواندن متن (ریدینگ) و گوش دادن به سخنرانی (لیسنینگ)، شما 30 ثانیه زمان برای آماده کردن پاسخ خود خواهید داشت.

در انتها شما 60 ثانیه زمان دارید که در این مدت لازم است درباره مهم ترین مطالب در متن (ریدینگ) و آن چه که شنیده اید (لیسنینگ) صحبت کنید. همانطور که مشاهده می کنید، شباهت های زیادی بین سوالات 3 و 4 اسپیکینگ تافل وجود دارد. در ادامه به بررسی سوالات 5 و 6 می پردازیم.

در سوال پنجم اسپیکینگ تافل، موضوع در ارتباط با زندگی در محیط دانشگاه است که در ابتدا لازم است به یک مکالمه میان دو دانشجو گوش دهید و بر خلاف سوالات قبل، در این بخش شما متنی برای خواندن نخواهید داشت. مدت زمان این مکالمه بین 2 الی 3 دقیقه می باشد.

پس از گوش دادن به صحبت ها، شما 20 ثانیه زمان برای آماده کردن پاسخ خود خواهید داشت. سپس به مدت 60 ثانیه لازم است که درباره مهم ترین مطالب در مکالمه ای که شنیده اید صحبت کنید و دیدگاه شخصی خود را نیز بیان کنید.

سوال ششم اسپیکینگ تافل در ارتباط با معرفی یک موضوع آکادمیک می باشد. در ابتدا لازم است که به یک سخنرانی آکادمیک گوش دهید که در آن یک استاد به مدت حدود 3 دقیقه صحبت می کند. پس از گوش دادن همانند سوال قبل 20 ثانیه زمان خواهید داشت که پاسخ خود را آماده کنید و سپس در 60 ثانیه مهم ترین مطالب در سخنرانی را بیان کنید.

آشنا شدن با بخش های مختلف اسپیکینگ تافل یکی از کار های مهم در مطالعه شما می باشد. پس از آن نیاز است که به طور مکرر تمرین کنید و تلاش کنید که پاسخ بهتری به سوالات ارائه دهید. برای موفقیت در این مهارت، کلاس های زبان دایلو بسیار موثر می باشد و به شما کمک خواهد کرد که نمره اسپیکینگ تافل خود را افزایش دهید و در این بخش از آزمون موفق شوید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 4.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • تافل
  • آزمون تافل
  • اسپیکینگ تافل

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter