دستشویی تو کار چیست ؟ دستشویی وال هنگ چه کاربردی دارد ؟

کاربرد دستشویی تو کار چیست ؟
۱,۳۴۸
۱
۰
یکشنبه, ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ ۱۴:۰۰
دستشویی تو کار یا دستشویی وال هنگ به تجهیزات توالت گفته می‌شود که به جای استفاده از پایه روی زمین یا سقف، به شیوه توکار و روی دیوار نصب می‌شوند.
کاربرد دستشویی تو کار چیست ؟

دستشویی تو کار یا دستشویی وال هنگ

دستشویی توکار : وال هنگ یا به صورت لاتین آن Wall Hung به معنی آویزان از دیوار است.

می‌توان به صورت عمومی این عبارت و اصطلاح را به تمام تجهیزاتی، که به جای داشتن پایه، از دیوار آویزان می‌شوند استفاده کرد.

اما در حالت کلی این عبارت را بیشتر هنگامی می‌شنوید که قصد خرید تجهیزات سرویس بهداشتی و شیرآلات را داشته باشید.

مشکلی همیشگی و رو به افزایش کمبود فضا در خانه‌های امروزی و نیاز به طراحی‌های مدرن‌تر، اصلی‌ترین دلیل شکل گرفتن ایده‌ لوازم وال هنگ است.

در اصل وال هنگ‌ها همان تجهیزات معمول سرویس بهداشتی هستند.

تفاوت وال هنگ با سرویس بهداشتی عادی در طریقه نصب وال هنگ است.

به جای آنکه در سرویس بهداشتی یا حمام پر از پایه‌های جاگیر و نیازمند فضا برای روشویی یا اتصالات شود، وال هنگ کاری می‌کند تا با استفاده از لوله‌کشی، تجهیزات و فلاش تانک توکار دیگر فضای محیط را اشغال نشود.

ظاهر جمع و جورتر و زیباتر تجهیزات وال هنگ، افراد بسیاری را در حوزه دکوراسیون یا تزئیات داخلی به استفاده از این نوع لوازم ترغیب می‌کند؛ هم افرادی که قصد ساختن یک ساختمان جدید را دارند و هم به افرادی که قصد تعمیرات دارند، پیشنهاد می‌شود از این تجهیزات استفاده کنند.

استفاده از وال هنگ نه تنها مزیت‌های فراوانی برای دکوراسیون یا زیبایی سرویس بهداشتی و حمام شما دارد، بلکه با استفاده از روش‌های بهینه‌سازی گردش آب و فاضلاب، باعث صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در برق و آب مصرفی شما می‌شود.

در ادامه با مزایا و معایب وال هنگ‌ها بیشتر آشنا می‌شویم و انواع مدل‌های آن را با هم بررسی می‌کنیم.

مزایا و کاربردهای دستشویی تو کار (وال هنگ)

مدیریت بهتر فضا

با شرح یک مثال صحبت را آغاز می‌کنیم. یک توالت فرنگی معمولی را در نظر بگیرید که باید درون سرویس بهداشتی یا حمام نصب شود.

این توالت فرنگی دارای فلاش تانک، شیلنگ، پایه و شیر پرکن است که هر کدام به تنهایی فضای زیادی را به همراه کاسه توالت به خود اختصاص می‌دهند.

در مقایسه با یک توالت فرنگی معمولی یک توالت فرنگی وال هنگ را جایگزین کنید. نه تنها در این حالت پایه و فلاش تانک به درون دیوار منتقل می‌شوند، بلکه دیگر شیر پرکن و شیلنگ نیز از نمای شما حذف می‌شود.

این تنها یک نمونه از تغییرات حاصل از تجهیزات وال هنگ بود.

تصور کنید تنها با حذف فلاش تانک‌های مربوط به توالت فرنگی و ایرانی، لوله‌کشی‌های روکار، نگهدارنده‌ی دوش حمام و پایه‌های روشویی چقدر می‌توان به باز شدن فضای سرویس بهداشتی و حمام شما کمک کرد و زیبایی به آن محل بخشید.

استحکام و مقاومت بالاتر

تجهیزات و لوله‌کشی‌های معمولی روی پایه نصب یا با استفاده از پیچ به دیوار متصل می‌شوند.

برخلاف چیزی که از تفاوت ظاهر سرویس‌های معمولی و وال هنگ ممکن است به چشم بیاید، تجهیزات معمولی بسیار ضعیف‌تر هستند.

تجهیزات وال هنگ به دلیل اینکه از کل محیط دیوار، و نه یک پایه، به عنوان تکیه گاه استفاده می‌کنند مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و تکانش دارند.

کاهش صدای مزاحم

احتمالا تا به حال برای شما هم پیش آمده هنگام مهمان‌داری یا سکوت در خانه متوجه شده باشید سرویس بهداشتی چه صدای زیادی تولید می‌کند.

این سر و صدای زیاد به خصوص هنگامی که کسی قصد استفاده از فلاش تانک را دارد به اوج خود می‌رسد. یکی از مزیت‌های اصلی وال هنگ‌ها استفاده از فلاش تانک توکار است.

استفاده از تجهیزات توکار و عبور لوله‌های آب از درون دیوارها و همچنین فلاش تانک توکار در توالت وال هنگ باعث می‌شود صدای عبور آب هنگام استفاده از آن‌ها به کمترین میزان خود برسد.

نظافت و شستشوی آسان‌تر

هنگام استفاده از تجهیزات بهداشتی معمولی همیشه باید با مشکل شستشو و نظافت آن‌ها دست و پنجه نرم کنید.

این دشواری علاوه بر شستشوی خود تجهیزات، به شستشوی نقاط کوری که این لوازم می‌سازند نیز مربوط می‌شود.

زیر پایه‌های نگهدارنده روشویی، پشت پایه‌ها، پشت فلاش تانک و … دیگر در وال هنگ‌ها وجود ندارند و شما می‌توانید با خیال راحت و به آسانی سرویس بهداشتی یا حمام خود را بشویید.

قابلیت تنظیم ارتفاع

یکی از مشکلات سرویس‌های معمولی، ثابت بودن ارتفاع آن‌ها و وابستگی این ارتفاع به پایه‌های پیش ساخته است.

استفاده از دیوار برای نصب تجهیزات سرویس بهداشتی این امکان را به شما می‌دهد که ارتفاع توالت وال هنگ، روشویی یا حتی دوش حمام را هر طور که راحت‌ترید تنظیم کنید.

مصرف کمتر آب

به طور معمول در سرویس‌های وال هنگ از جدیدترین تکنولوژی‌های مرتبط استفاده می‌شود.

به عنوان مثال شیرهای آب مرتبط با سرویس‌های وال هنگ یا فلاش تانک‌ها با استفاده از این تکنولوژی‌های جدید می‌توانند تا 30 درصد مصرف آب شما را کاهش دهند.

هر چند این مورد مستقیما به وال هنگ ربطی ندارد و سیستم‌های کم‌مصرف معمولی نیز می‌توانند مصرف آب را کاهش دهند، اما در تجهیزات وال هنگ به طور معمول این موارد رعایت شده و راحت‌تر می‌توانید از این تکنولوژی‌ها بهره ببرید.

با استفاده از تجهیزات وال‌هنگ هم فضای بیشتری در اختیار خواهید داشت و هم دیگر نگران شستشو و نظافت قسمت‌های زیر و پشت پایه‌ها و تجهیزات نخواهید بود.

معایب استفاده از وال هنگ (دستشویی تو کار)

طریقه نصب دشوارتر

شاید بارها پیش آمده باشد که شیرآلات را خودتان به راحتی با استفاده از یک آچار تعویض کرده باشید.

این مسئله درمورد وال هنگ‌ها مقداری متفاوت است. در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که شرکت‌های تولید کننده وال هنگ در صورتی که این تجهیزات توسط متخصص نصب نشوند، گارانتی آن را باطل می‌کنند.

پس شما برای نصب توالت وال هنگ، روشویی یا دیگر لوازم، نیاز به یک متخصص دارید. این در حالی است که برای سرویس‌های معمولی شما نیاز به هیچ ابزاری برای برشکاری یا جوشکاری نخواهید داشت.

نیاز به فضای کافی در دیوار

بر خلاف فضای عادی و در دسترس بسیار کمتری که در صورت استفاده از وال هنگ نیاز دارید، در درون دیوارها نیازمند فضای زیادی خواهید بود.

تجهیزات وال هنگ مانند فلاش تانک که اندازه نسبتا بزرگی دارد باید به راحتی درون دیوار جا شوند.

به همین دلیل دیوارهای نازک و با قطر کم مناسب استفاده از آن‌ها نیستند.

هر چند به صورت پیش‌فرض دیوارهای حمام و سرویس بهداشتی برای رعایت مسائلی مانند نشت آب، قطورتر از دیوارهای عادی ساخته می‌شوند و نگرانی زیادی از این بابت وجود ندارد.

هزینه بالا

قیمت و هزینه همیشه یکی از فاکتورهای اصلی در ذهن تصمیم گیرندگان هستند. تجهیزات وال هنگ به مراتب قیمت بالاتری نسبت به لوازم معمولی دارند.

علاوه بر قیمت خود وسایل، این را هم باید در نظر داشت که هر بار نصب و یا تعویض سرویس وال هنگ، نیاز به زحمت بیشتر، آمدن یک متخصص و هزینه بالاتری برای شما در بر دارد.

تعمیر سخت تر

در صورت خرابی و یا نیاز به تعمیر تجهیزات وال هنگ شما دو گزینه در پیش رو دارید. در حالت اول خرابی مربوط به قسمت خارجی و در دسترس شما است.

در این حالت به راحتی می‌توانید آن را تعویض و یا تعمیر کنید و فرق خاصی با لوازم معمولی ندارد.

اما در حالت دوم و در صورتی که خرابی مربوط به تجهیزات درون دیوار باشد، باید کاملا دیوار را تخریب کنید تا بتوانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

علاوه بر زمان بر بودن این امر که ممکن است باعث عدم آسایش شما شود، هزینه‌ی این کار نیز به مراتب نسبت به تعمیرات وسایل معمولی بالاتر خواهد بود.

تجهیزات وال هنگ علاوه بر مزایای زیاد، دشواری‌هایی مانند تعمیرات سخت، هزینه‌های سنگین و نیاز به متخصص برای تعمیر و نصب دارند که ممکن است باعث نظر منفی شما نسبت به آن‌ها شود.

نکات مهم قبل از خرید وال هنگ

با کوچک تر شدن خانه‌ها رفته رفته بر میزان محبوبیت لوازم منزل و تجهیزاتی که فضای کمتری را اشغال می‌کنند اضافه خواهد شد.

تجهیزات بهداشتی وال هنگ نیز از همین دسته‌اند و مشکلات و جاگیر بودن سیستم‌های معمولی و سنتی، باعث پدید آمدن این مدل از لوازم شده‌اند.

به همین خاطر به شما توصیه می‌شود در صورتی که قصد ساخت یا تعمیر منزل خود را دارید، تجهیزات خود را از نوع وال هنگ انتخاب کنید.

با یک انتخاب هوشمندانه نه تنها می‌توانید از معایب آن چشم پوشی کنید، بلکه از مزیت‌های بیشمار آن بهره‌مند خواهید شد.

 • قبل از تصمیم‌گیری درباره تجهیز خانه به لوازم وال هنگ حتما با متخصصان و کارشناسان این امر درباره امکان انجام این کار مشورت کنید.
 • تجهیزات وال هنگ نیاز به لوله‌کشی، فضا و تجهیزات مناسب برای نصب دارند که از قبل باید محیا شوند.
 • توالت وال هنگ به صورت استاندارد قابلیت تحمل وزنی بالای 400 کیلوگرم را خواهد داشت که می‌تواند خیال شما را از این بابت کاملا راحت کند.
 • توکار بودن اکثر تجهیزات اصلی وال هنگ آمار خرابی و نیاز به تعویض آن‌ها را به شدت پایین می‌آورد.
 • حتی اگر از خانه بزرگ و با فضای کافی نیز بهره می‌برید، استفاده از سرویس‌های وال هنگ می‌تواند شما را از دیگر مزیت‌های خود منتفع کند.

بیشتر بخوانید :

لیست قیمت انواع دستشویی توکار در بازار

لیست قیمت انواع توالت فرنگی در بازار

لیست قیمت انواع روشویی در بازار

لیست قیمت انواع توالت ایرانی در بازار

لیست قیمت انواع حمام توکار در بازار

لیست قیمت انواع پارتیشن زمینی حمام در بازار

لیست قیمت انواع شیر توالت در بازار

لیست قیمت انواع توالت فرنگی قابل حمل در بازار

لیست قیمت انواع دستگاه دست خشک کن در بازار


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • وال هنگ
 • والهنگ
 • دستشویی تو کار
 • دستشویی توکار
 • توالت توکار
 • توالت تو کار

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter