دلگرم
امروز: جمعه, ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
کاربرد کوادکوپتر چیست ؟

کوادکوپتر چیست و چه کاربردی دارد ؟

کاربرد کوادکوپتر چیست ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
علاوه بر مواردی که در این مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد، کاربرد های کوادکوپتر و سایر سیستم های پروازی بدون سرنشین در زمینه های امنیت اجتماعی، عملیات های پلیسی، مدیریت بحران و نظارت بر حوادث نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کوادکوپتر چیست ؟

کوادکوپتر چیست ؟ چندین سال قبل، تکنولوژی پهباد ها و پرنده های بدون سرنشین فوق العاده گران قیمت بود و عموم مردم حتی نمی توانستند دسترسی به امکانات متنوع آن را تصور کنند.

اما پس از گذشت مدتی این تکنولوژی پیشرفت متحیر کننده ای را بر جای گذاشت و با کاهش هزینه ها بسیاری از مردم حتی توانستند پهباد ها و کوادپتر های تفریحی برای خود تهیه کنند.

امروزه علاقه و به دنبال آن نیاز به کوادکوپتر ها با سرعت باور نکردنی در حال افزایش می باشد، و تا به این لحظه کاربرد های فراوانی به این سیستم های پروازی بدون سرنشین نسبت داده شده است.

ما در مقاله کوادکوپتر چه کاربرد هایی دارد؟ قصد داریم تعدادی از مهم ترین کاربرد های کوادکوپتر و سایر مولتی روتور ها را به شما معرفی کنیم.

کاربرد کوادکوپتر

  • 1. کوادکوپتر برای تصویر برداری و فیلم برداری هوایی

فیلم برداری های هوایی یکی از محبوب ترین کاربرد های کوادکوپتر های دوربین دار به شمار می روند.

کوادکوپتر هایی که به سیستم GPS، سنسور های فشار سنج، گیمبال سه محوره و سیستم کنترل پرواز پیشرفته مجهز هستند، می توانند به عنوان پلتفرم های فیلم برداری فوق العاده با ثبات مورد استفاده قرار گیرند.

این پهباد های دوربین دار به خوبی می توانند موقعیت مکانی دقیق و ثبات خود را در آسمان حفظ کنند، و امکان فیلم برداری از زوایای منحصر به فرد را در اختیار شما قرار دهند.

علاوه بر آن گیمبال های مورد استفاده در کوادکوپتر های حرفه ای تر امکان اجرای حرکت های پن (افقی)، تیلت (عمودی) و رول (چرخشی) را برای دوربین فراهم می کنند تا برداشت هایی روان و تحسین برانگیز تهیه شود.

جالب است بدانید که این تکنولوژی تا همین چند سال قبل یک آرزوی دست نیافتنی برای علاقه مندان صنعت فیلم برداری به حساب می آمد. اما خوشبختانه امروزه با پرداخت هزینه ای منصفانه و با کمی تمرین، هر کسی می تواند ویدیو ها و تصاویر هوایی شگفت انگیز تهیه کند.

امکانات و قابلیت های کوادکوپتر ها در این زمینه نیز روز به روز در حال گسترش است و روش های متنوعی برای تهیه برداشت هایی حرفه ای از مناظر طبیعی، جنگل ها، آثار باستانی، محیط های مدرن شهری و سایر صحنه ها معرفی شده است.

  • 2. کوادکوپتر برای عملیات های جستجو و نجات

همانطور که می دانید عملیات های جستجو و نجات نیازمند تجهیزات و تدارک بسیاری هستند که باید متناسب با موقعیت آماده شوند.

بنابراین به دست آوردن یک نمای کلی از وضعیت به وجود آمده بسیار مهم است و می تواند باعث کوتاه شدن زمان کمک رسانی شود.

در چنین موقعیت هایی کوادکوپتر ها می توانند با تهیه تصاویر هوایی تمام اطلاعات لازم را در اختیار تیم های نجات قرار دهند.

معمولا در عملیات هایی که جستجو برای یافتن افراد گمشده صورت می پذیرد، بهره گیری از کوادکوپتر ها راهکاری بسیار سریع تر و ارزان تر از هواپیماهای معمولی و هلی کوپتر ها می باشد.

کوادکوپتر ها و پهباد های دوربین دار در طول جستجو می توانند تصاویری با کیفیت بالا را در اختیار افراد تیم نجات قرار دهند، و اگر به تکنولوژی FPV (نمای اول شخص) مجهز باشند، حتی می توانند امکان پخش تصاویر زنده از منطقه تحت پوشش را فراهم کنند.

در طول عملیات نیز زمانی که شخص یا اشخاص گمشده توسط کوادکوپتر رویت می شوند، مختصات جغرافیایی آن ها با استفاده از سیستم GPS پهباد مشخص شده و بلافاصله در اختیار تیم های نجات قرار می گیرد.

سرعت امداد رسانی کوادکوپتر ها نیز در نوع خود قابل توجه است.

معمولا جستجو منطقه ای که توسط پهباد تنها در ده دقیقه پوشش داده می شود، برای تیم های پیاده می تواند ساعت ها به طول بیانجامد.

این سرعت عمل بالا در کنار اطلاعات دقیق به دست آمده نقشی کلیدی در واکنش های سریع دارند و می توانند احتمال موفقیت عملیات ها را افزایش دهند.

علاوه بر آن کوادکوپتر ها و سایر مولتی روتور ها می توانند به عنوان وسایل نقلیه مورد استفاده قرار بگیرند و تجهیزات لازم را به مناطق دور از دسترس انتقال دهند.

تجهیزات برقراری ارتباط، لوازم پزشکی، آب و مواد خوراکی از جمله مواردی هستند که پهباد ها می توانند به افراد نیازمند برسانند.

  • 3. کوادکوپتر برای بازرسی های صنعتی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید امروزه پهباد ها و کوادکوپتر ها در بازرسی از سکو های نفتی، دکل های مخابراتی، نیروگاه های برقی و سایر مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند تا عملکرد صحیح آن ها تحت نظارت قرار گیرد و هرگونه نقص سریعا به تیم های بازرسی گزارش داده شود.

با وجود این که این گونه بازرسی ها کاملا ضروری و اجتناب ناپذیر هستند، اما اجرای آن ها در بسیاری از موارد فوق العاده دشوار است و زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد.

به همین دلیل بسیاری از کشور های پیشرفته به بازرسی های هوایی به کمک کوادکوپتر ها روی آورده اند که روشی مقرون به صرفه تر است و در مدت زمان کمتری به پایان می رسد.

علاوه بر آن کوادکوپتر ها در موقعیت های حساس جایگزینی مناسب برای هلی کوپتر های معمولی به حساب می آیند و می توانند ایمنی بازرسی را تضمین کنند.

معمولا پهباد هایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند، به سیستم GPS و مسیریابی نقطه ای مجهز هستند تا بتوانند ماموریت های گوناگون را به صورت کاملا خودکار اجرا کنند.

ویژگی دیگر کوادکوپتر ها این است که امکان پخش تصاویر زنده و مستقیم از مراحل بازرسی را فراهم می کنند تا به این ترتیب افراد حاضر در مرکز کنترل بتوانند بدون پذیرفتن ریسک و خطرات احتمالی، تمام جزییات عملیات را در اختیار داشته باشند.

  • 4. کوادکوپتر مخصوص زمین شناسی و نقشه برداری

زمین شناسان یکی از گروه هایی هستند که روز به روز علاقه بیشتری نسبت به کوادکوپتر ها نشان می دهند و امکانات گسترده آن ها را به منابع و ابزار اندازه گیری خود اضافه می کنند.

همانطور که در قسمت جستجو و نجات اشاره کردیم، کوادکوپتر ها و پهباد ها می توانند منطقه ای وسیع را در مدت زمان کوتاه مورد بررسی قرار دهند.

بنابراین بهره گیری از آن ها به کاهش چشمگیر مدت زمان لازم برای جمع آوری داده ها منتهی می شود.

زمان ذخیره شده در طول این مرحله می تواند به آنالیز این اطلاعات اختصاص داده شود تا در پایان نتایج بهتری به دست آید.

علاوه بر آن تصاویر دیجیتالی تهیه شده توسط کوادکوپتر ها اطلاعات جغرافیایی فوق العاده دقیق را در اختیار این افراد قرار می دهند.

جالب است بدانید که وضوح این تصاویر هوایی گاهی اوقات حتی به 1.5 سانتی متر در پیکسل نیز می رسد.

از سوی دیگر بسیاری از کسانی که در زمینه نقشه برداری فعالیت می کنند، پهباد های دوربین دار را گزینه ای ایده آل برای نقشه برداری از مناطق صعب العبور همچون معدن ها، مسیر های کوهستانی، دامنه های شیب دار و … می دانند.

  • 5. کوادکوپتر مخصوص تحویل بسته های پستی

تحویل بسته یکی دیگر از کاربرد های کوادکوپتر است که تعدادی از شرکت های شناخته شده در مدت زمان کوتاه و با سرمایه گذاری اندک آن را توسعه داده اند.

شاید بتوان گفت بیشترین پیشرفت در این زمینه توسط شرکت آمازون صورت گرفته است که با معرفی سرویسی جدید و استفاده از کوادکوپتر ها و مولتی روتور ها بسته های سفارشی را در کمتر از 30 دقیقه تحویل می دهد.

شرکت گوگل نیز از این غافله عقب نمانده و بسیاری از منابع خود را به توسعه سیستم پخش هوایی اختصاص داده است.

در روشی که شرکت گوگل قصد دارد آن را به اجرا در آورد، کوادکوپتر ها به جای فرود آمدن و تحویل دادن بسته ابتدا با اجرای پرواز شناور در ارتفاعی مناسب توقف می کنند، سپس بسته را با استفاده از یک کابل به سمت زمین می فرستند.

در ادامه زمانی که سنسور های موجود در پهباد رسیدن بسته به سطح زمین را تایید کردند، کابل جدا شده و پهباد به سمت پایگاه باز می گردد.

بیشتر بخوانید :

لیست قیمت انواع کواد کوپتر در بازار

لیست قیمت لوازم جانبی کواد کوپتر

لیست قیمت انواع ماسماسک (گجت) در بازار

لیست قیمت انواع هلی کوپتر و هواپیما در بازاراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits