فیلتر اتاق ماشین چیست و چه کاربردی دارد ؟

کاربرد فیلتر اتاق ماشین چیست ؟
۱,۹۱۹
۱
۰
چهارشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۲۲
فیلتر اتاق ماشین که به فیلتر های بخاری و فیلتر های کابین خودرو نیز مشهورند، فیلتر های مهم و حساسی هستند که در خودرو های مدرن استفاده می شوند. در خودرو های قدیم، هوا از کانال های ویژه ای وارد کابین خودرو می شد و بدون هیچ عامل فیلتر کننده ای، هوای وارده آغشته به گرد و غبار و ذرات معلق مضر بود.
کاربرد فیلتر اتاق ماشین چیست ؟

فیلتر اتاق ماشین

فیلتر اتاق ماشین : یکی از اجزا سیستم تهویه (Hvac) خودرو های جدید که معمولا جزء موارد تعویضی در دوره های سرویس و نگهداری خودرو محسوب می گردد، فیلتر هوای کابین خودرو (Auto cabin air filters) می باشد.

هوای ورودی به کابین خودرو از طریق سیستم تهویه مطبوع و بخاری توسط این قطعه فیلتر گردیده و از ورود ذرات، گرد و غبار و سایر محرک های تنفسی به داخل کابین جلوگیری نموده و باعث می شود که حداکثر میزان هوای تمیز با کمترین آلودگی و صدا از دریچه های ورودی داشبورد وارد کابین گردد.

تعویض فیلتر هوای کابین خودرو، در فواصل توصیه شده و یا حتی در مناطقی که در آن دوده و گرده شایع تر است، در فواصل کوتاهتر، به مسافران اجازه می دهد تا با استنشاق هوای پاک و تازه، از سفر خود لذت ببرند.

خودروهایی که در شهر های پر ترددی همانند تهران و گاها در ترافیک های شهری ساعت ها می مانند، تعویض تعویض فیلتر هوای کابین جزء موارد اصلی در طی دور های نگهداری از خودر به شمار می رود که نه تنها در بهبود و گردش سیستم تهویه کمک می کند بلکه در بهبود کیفیت گردش هوای خودرو نیز موثر می باشد.

فیلتر هوای کابین خودرو چیست ؟

فیلتر هوای کابین خودرو وسیله ای برای تصفیه ذرات گرفته شده از هوای ورودی مدخل سیستم تهویه خودروی شماست. این ابزار به بهبود کیفیت و تصفیه هوای داخل خودرو از هرگونه آلایندگی و ناپاکی کمک می کند.

بیشتر فیلتر های هوا از کاغذ (الیاف ) پلیسه دار ساخته شده اند که کاربرد متفاوتی در انواع مختلف فیلتر مدیا ها دارند.

بعضی از آنها ترکیبی از پنبه و کاغذ می باشند، در حالی که بقیه شبیه فیلتر هوای سیستم مکش خودرو و اساسا بیشتر شبیه کوچک شده کاغذ فیلتر میباشند. بعضی از آنها هم به شکل فیلتر پنبه ای در کارتریج قرار دارند.

کاربرد فیلتر اطاق اتومبیل چیست ؟

وظیفه ی این فیلتر تصفیه غبار و ذرات آلوده به اتاق سر نشینان است.

ساخت و کارکرد این فیلتر با سایر فیلتر های بکار رفته خودرو نظیر فیلتر هوا و فیلتر روغن، تفاوت اساسی دارد زیرا این فیلتر، عهده دار تصفیه هوای استنشاقی و تنفسی است.

بنابراین در فرآیند تولید و مواد بکار رفته در آن به ویژه (جنس یا عامل صافی ) بایست حداکثر دقت را به کار برد.

فیلتر هوای کابین ماشین در کجا قرار گرفته است ؟

فیلتر هوای کابین خودرو و یا فیلتر هوای کولر در قسمت های مختلف خودرو با توجه به نوع خودرو قرار گرفته است. در برخی از خودرو ها در محلی قرار گرفته اند که دسترسی به اآنها برای پاک کردن و تعویض راحت تر و آسانتر می باشد.

ولی در برخی از خودرو ها تعویض و پاک کردن این فیلتر ها بسیار مشکل می باشد. اکثر فیلتر هوای اطاق خودرو، بعد از فن در سیستم تهویه قرار گرفته اند بعضی از آنها در دریچه کوچک محفظه فن قرار دارند.

در اکثر خودرو ها در قسمت پایین صندلی جلویی سرنشین جلو و محل پای سرنشین جلو، واقع شده است. برای دسترسی راحت تر به کتابچه راهنمای خودرو مراجعه فرمایید.

آیا فیلتر کولر همان فیلتر کابین ماشین است ؟

بله، در برخی موارد سازندگان این ها را A/C فیلتر و یا فیلتر تهویه (کولر) می نامند و بقیه آنها را به عنوان فیلتر کابین خودرو می شناسند.

در هر صورت آنها همان نقش باز دارنده آلایندگی ها و گرد و غبار و آلرژن های دیگر هوای کابین خودرو به شمار می رود.

آیا تعویض فیلتر کابین خودرو واقعا ضروری است ؟

فیلتر کثیف کابین اتومبیل باعث کارایی پایین سیستم تهویه و اتلاف توان کولر می شود و همچنین باعث کاهش جریان هوای داخل کابین خودرو می شود.

در چنین شرایطی و در مواقع افزایش درجه هوای کابین خودرو که نیاز مبرمی به کولر داریم سیستم تهویه کولر کار مشکلی خواهد داشت.

فیلتر هوای کابین ماشین از موارد مهم سیستم تهویه خودرو میباشد که باعث از بین رفتن بخش عمده ای از آلودگی های هوا داخل کابین و محافظت از سرنشینان از این آلودگی ها می شود.

زمان تعویض فیلتر هوای کابین خودرو

اکثریت سازندگان خودرو تعویض فیلتر کابین ماشین را سالی یک بار و یا بعد از 12 تا 15 هزار مایل رانندگی، ضروری می دانند.

به هر حال چنانچه خودروی شما بیشتر در مناطق آلوده و جاده های خاکی مورد استفاده قرار می گیرد نیاز به توجه بیشتری نسبت به تعویض فیلتر هوای موتور دارید.

در چنین مواقعی تعویض فیلتر هوای کابین خودرو هر 6 ماه و یا 7 تا 9 هزار کیلومتر کارکرد پیشنهاد می شود.

بیشتر بخوانید :

لیست قیمت انواع فیلتر کابین ماشین در بازار

لیست قیمت انواع فیلتر هوای ماشین در بازار


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم