دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
کاربرد جک سوسماری چیست ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
جک سوسماری یکی از جک های کاربردی برای انواع خودرو می باشد. جک سوسماری برای ماشین های بزرگ مانند اتوبوس و کامیون نیز کابرد دارند. جک های سوسماری در ظرفیت های گوناگون می باشد.

جک سوسماری

جک سوسماری برای بلند کردن ماشین و هر نوع وسیله نقلیه دیگر استفاده می شود.

تفاوت جک سوسماری و جک روغنی در این است که که جک های روغنی توانایی بلند کردن یک طرف از خودرو را دارد در حالی که جک سوسماری می تواند کل خودرو را بلند کند.

کاربرد جک سوسماری

جک سوسماری عموما برای تعمیر خودرو و تعویض چرخ استفاده می شود.

جک سوسماری هر نوع خودرویی را بلند می کند، حتی با اتصال یک زنجیر به آن می توان به عنوان وینچ یا بالابر استفاده کرد.

اما این سوال پیش می آید که جک های خودرو نیز برای تعویض لاستیک وجود دارند پس چرا بهتر است از جک سوسماری استفاده کنیم؟

عملکرد جک ماشین محدود می باشد، این در حالی است که جک سوسماری قادر به تحمل وزن های سنگین و سنگین تر از قدرت تحمل جک های خودرو می باشد.

در ضمن جک سوسماری می تواند در هر قسمتی از خودرو قرار بگیرد.

جک سوسماری از بهترین جک ها برای خودروهای ۴WD می باشد.

جک های ماشین، خودرو را تا فاصله کمی از زمین بلند می کنند، این درحالی است که جک سوسماری می تواند خودرو را تا فاصله 1 متری نیز بلند کند. جک سوسماری غالبا در تعمیرگاه ها استفاده می شود.

در تعمیرگاه ها از جک سوسماری علاوه بر تعمیر ماشین برای بیرون آوردن خودرو از چاله نیز استفاده می شود.

جک سوسماری سیستم ایمنی دارد به این معنی که هر زمان جک در حداقل و حداکثر ارتفاع قرار بگیرد، کاربر در حالت ایمنی قرار دارد، و جک متوقف می شود.

یا زمانی که باری بیش از ظرفیت جک به آن اعمال شود جک متوقف می شود.

در هر حالتی اگر جک از حالت عادی خارج شود سیستم ایمنی عمل می کند و جک متوقف می شود.

جک های سوسماری در ظرفیت های مختلف و ارتفاع گوناگون وجود دارد.

یک جک سوسماری باید دسته با چرخش ۳۶۰ درجه داشته باشد.

جک سوسماری باید بدنه کاملا فلزی داشته باشد تا استحکام و دوام بالا داشته باشد.بهتر است از رنگ کوره ای بر روی بدنه جک استفاده شده باشد تا از زنگ زدگی جلوگیری شود.

اگر از جک سوسماری در زمین های شنی یا غیر آسفالت که نرم هستند استفاده می کنید بهتر است زیر جک از صفحه فلزی یا چوبی استفاده کنید که ضخامت این صفحه متناسب با نوع خودرو متغیر می باشد.

بهتر است جک در وسط ماشین قرار گیرد و جک باید خودرو را به نحوی بالا ببرد تا فاصله لاستیک با زمین حداقل ۳۰ سانت گردد.

انواع جک سوسماری

1. جک سوسماری کورسی

این نوع جک دارای طول کوتاه بوده و ارتفاع آن در حالت خوابیده روی محدوده ۷ سانتی متر می باشد و مناسب برای کار برای خودروهایی که اسپرت بوده و یا ارتفاع خودرو را پایین آورده اند می باشد و در ظرفیت های بین ۲ تا ۳ تن در بازار موجود می باشد.

2. جک سوسماری پایه بلند

پر استفاده ترین جک در تعمیرگاه ها و اتوسرویس های تعویض روغنی و لاستیک فروشی ها می باشد و به واسطه داشتن طول بلند قابلیت بلند کردن دو چرخ را با تنظیم نقطه تعادل دارند، این نوع جک ها درظرفیت های ۳ تا ۵ تن در بازار موجود می باشند.

3. جک سوسماری بادی

از این جک ها برای بالابردن خودروهای سنگین استفاده می گردد و مکانیزم عملکرد آن مانند جک سوسماری بوده ولی با فشار باد روغن را انتقال داده و خودرو را بالا می برد و برای پایین آوردن شیر تخلیه باز شده و با فشار باد برگشت داده می گردد.

این نوع جک ها در ظرفیت های ۲۲ تن، ۳۵ تن، ۵۰ تن و در حالت های ۲ مرحله ای تلسکوپی مانند ۵۰/۲۵ تن و یا ۳ مرحله ای مانند ۱۵/۲۵/۵۰ تن در بازار موجود می باشند و دارای قدرت فوق العاده می باشند.

تعویض روغن جک سوسماری

برای تعویض روغن و تعمیر جک سوسماری به مقداری پارچه، چند عدد پیچ گوشتی، یک سطل، کمپرسور هوا، یک عدد قیف و مقداری روغن هیدرولیک نیاز دارید.

1. تمیز کردن جک سوسماری

به خاطر داشته باشید، پیش از هر بار تعمیر و یا هواگیری جک سوسماری باید آن را حسابی تمیز کنید. حتی مقدار کمی گرد و خاک و آلودگی درون سیلندر میتواند آسیب جدی به جک روغنی وارد نماید.

یک پارچه تمیز بردارید و حسابی سیلندر و بقیه اجزای جک را تمیز کنید، سپس برای باز کردن جک دست به کار شوید.

2. بازکردن درپوش سیلندر جک سوسماری

در بیشتر مواقع درست کار نکردن جک سوسماری یا به خاطر خراب شدن درپوش سیلندر است و یا ورود گرد و خاک داخل مایع هیدرولیک درون سیلندر باعث خرابی ابزار شده است.

در قسمت بالایی سیلندر معمولا یک درپوش پلاستیکی قرار دارد، با کمک پیچ گوشتی به آرامی آن را بیرون بیاورید.

اگر در حین باز کردن درپوش آسیب دید و یا لبه هایش خورده شد، باید یک درپوش جدید خریداری نموده و قبلی را تعویض کنید.

3. خالی کردن مایع هیدرولیک جک سوسماری

سطل را زیر جک قرار دهید و جک را برگردانید تا تمام مایع هیدرولیک به طور کامل خارج شود. وقتی سیلندر کاملا خالی شد، نگاهی به داخل سیلندر بیاندازید و مطمئن شوید هیچ آشغال و جرمی درون سیلندر وجود نداشته باشد.

پمپ باد در این قسمت میتواند به کمک شما بیاید. کمپرسور را روشن کنید و داخل سیلندر را با فشار هوا باد بگیرید تا کاملا تمیز شود.

4. تعویض مایع هیدرولیک جک سوسماری

وقتی سیلندر کاملا تمیز شد باید با کمک قیف مایع هیدرولیک جدید را به درون سیلندر منتقل کنید. مقدار روغنی که درون سیلندر میریزید به ابعاد جک و حجم سیلندر بستگی دارد.

معمولا میزان روغن لازم برای هر جک توسط شرکت سازنده مشخص شده و بر روی بدنه آن نصب گردیده است.

اگر میزان دقیق روغن را نمیدانید بهتر است سیلندر را تا حد ممکن پر نمایید.

اگر به روغن هیدرولیک دسترسی ندارید از روغن موتور ۳۰ به عنوان جایگزین استفاده کنید ولی به خاطر داشته باشید در اولین فرصت مجددا روغن را تعویض نموده و از روغن هیدرولیک برای پر کردن سیلندر جک استفاده نمایید.

5. تعویض درپوش سیلندر جک سوسماری

درپوش پلاستیکی را که از بالای سیلندر جدا کرده بودید به دقت بررسی کنید، حتی اگر درپوش جدید خریده اید، پیش از بستن؛ مطمئن شوید هیچ گونه خردگی یا خراشی نداشته باشد. با پارچه آن را تمییز کنید تا هیچ نوع گرد و غبار وآلودگی روی آن نباشد.

درپوش را روی سیلندر قرار داده و با ملایمت سفت نمایید. درپوش باید کاملا صاف و بدون مشکل روی سیلندر قرار بگیرد. اگر درپوش به درستی در جای خود سوار نشود، هوا وارد سیلندر شده و جک به درستی کار نخواهد کرد.

6. آزمایش جک سوسماری

بعد از انجام مراحل قبلی و تعویض روغن، جک سوسماری باید به درستی کار کند و هیچ مشکلی نداشته باشد؛ با این حال برای اطمینان بهتر است پیش از کار کردن با جک و وارد آوردن فشار اضافی به آن، چند مرتبه چک را آزمایش کنید و از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.

دسته جک سوسماری را چند مرتبه به پایین فشار دهید، جک باید نرم و طبیعی بالا بیاید و البته بتواند موقعیت خود را حفظ کند.

در مرحله بعد جک را زیر وسیله نقلیه امتحان کنید و سعی کنید با کمک آن ماشین را به آرامی از زمین بلند نمایید. پیش از آنکه به طور کامل از جک استفاده کنید، مطمئن شوید جک از عهده نگاه داشتن وزن خودرو بر خواهد آمد.

بیشتر بخوانید:

لیست قیمت انواع جک سوسماری در بازار

لیست قیمت انواع جک خودرو در بازار

لیست قیمت انواع جک روغنی در بازار

لیست قیمت انواع جک در بازاراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits